Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

 

 

 

 

Εγώ χτες ξεκίνησα το Vurt του Jeff Noon και φαίνεται ήδη περίεργο και πολύ ενδιαφέρον!

Αυτό όλο λέω να το αρχίσω και όλο δεν το αρχίζω... Να μας πεις την γνώμη σου μόλις το τελειώσεις. Και άμα σου αρέσει έχω να σου προτείνω και άλλα παρόμοια.

Φοβερό βιβλίο! Δυνατή γραφή, κινηματογραφική, ωραίοι χαρακτήρες, το ρούφηξα κυριολεκτικά.

Ευχαριστώ. Θα σου πρότεινα το Software του Rudy Rucker (εκδόσεις Λιβάνη - θεοπάλαβο τελείως), το RIM του Alexander Besher (εκδόσεις Aquarius - εξαιρετικές ιδέες, τρελή πλοκή), τον Νευρομάντη και την Αναγνώριση προτύπων του William Gibson... αυτά. Μπορείς να τα βρεις στο Μοναστηράκι σίγουρα!

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Εγώ χτες ξεκίνησα το Vurt του Jeff Noon και φαίνεται ήδη περίεργο και πολύ ενδιαφέρον!

Αυτό όλο λέω να το αρχίσω και όλο δεν το αρχίζω... Να μας πεις την γνώμη σου μόλις το τελειώσεις. Και άμα σου αρέσει έχω να σου προτείνω και άλλα παρόμοια.

Φοβερό βιβλίο! Δυνατή γραφή, κινηματογραφική, ωραίοι χαρακτήρες, το ρούφηξα κυριολεκτικά.

Ευχαριστώ. Θα σου πρότεινα το Software του Rudy Rucker (εκδόσεις Λιβάνη - θεοπάλαβο τελείως), το RIM του Alexander Besher (εκδόσεις Aquarius - εξαιρετικές ιδέες, τρελή πλοκή), τον Νευρομάντη και την Αναγνώριση προτύπων του William Gibson... αυτά. Μπορείς να τα βρεις στο Μοναστηράκι σίγουρα!

 

Εντάξει ο Νευρομάντης είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία, 3 φορές το έχω διαβάσει. Το pattern recognition το έχω στα υπ' όψη από καιρό, τα άλλα θα τα τσεκάρω, thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Robert Heinlein, Revolt in 2100 (στα ελληνικά το διαβάζω, επανάσταση στο 2100)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα τον Κόσμο-Δακτύλιο (Ringworld) του Larry Niven! (Σ'ευχαριστώ Δημήτρη!)

Ευχάριστη "επιστροφή" μου στο είδος - είχα καιρό να διαβάσω ΕΦ. Κάτι όμως μου μυρίζει "παλιό".

Μου θύμισε λιγάκι Ράμα (Clarke) με περισσότερη περιπέτεια και χιούμορ.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα διαβάσω κανένα prequel/sequel του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The Songs of Distant Earth, Arthur Clarke

 

Επιτέλους, ωραία, κλασική εφ της δεκαετίας του '80. Μου είχε λείψει!

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Ανθολογία διηγημάτων με τίτλο Επιστημονική Φαντασία, τα καλύτερα διηγήματα του κόσμου, επιλογή / μετάφραση Ρ. Σώκου.

 

Ξαναδιαβάζω αυτό το παλιό (1978) βιβλίο μου, από τα πρώτα εφ που είχα διαβάσει στη ζωή μου, ίσως πρώτη Λυκείου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε όρεξη και είπα να διαβάσω τίποτα από τον πολυαναφερόμενο στο φόρουμ Philip Dick, ξεκινώντας με το Do Androids dream of Electric Sheep? (λόγω της σχέσης με το Bladerunner). Πορώθηκα τόσο πολύ που τελείωσα σήμερα τα We Can Remember It for You Wholesale και Minority Report και πάω και γι'άλλα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την Scarlet που είναι το 2ο απο την τετραλογια της Μαρισας Μεγιερ τα Lunar Chronicles, στα αγγλικά. Έχει αρκετά στοιχεία επιστημονικής φαντασίας καθώς η πρωταγωνίστρια είναι cyborg.  Στα Ελληνικά έχει κυκλοφορήσει το Σιντερ το οποίο το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και πρωτυπο. Το δεύτερο βιβλίο παραδόξως δεν έχει την δυναμική του πρώτου. Επειδή γενικά δε μου αρέσει να σποιλάρω, δε ξέρω αν ενδιαφέρεται κάποιος ώστε να γράψω περισσότερα στοιχεία.....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την Scarlet που είναι το 2ο απο την τετραλογια της Μαρισας Μεγιερ τα Lunar Chronicles, στα αγγλικά. Έχει αρκετά στοιχεία επιστημονικής φαντασίας καθώς η πρωταγωνίστρια είναι cyborg.  Στα Ελληνικά έχει κυκλοφορήσει το Σιντερ το οποίο το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και πρωτυπο. Το δεύτερο βιβλίο παραδόξως δεν έχει την δυναμική του πρώτου. Επειδή γενικά δε μου αρέσει να σποιλάρω, δε ξέρω αν ενδιαφέρεται κάποιος ώστε να γράψω περισσότερα στοιχεία.....

 

Γράψε ότι θέλεις και αυτά που δεν πρέπει να φαίνονται, βάλε τα σε spoilers.

 

Άρχισα ''Το Κτήνος'' του Α. Ε. βαν Βόγκτ (έτσι προφέρεται;). Τι είναι όμως αυτό; Μυθιστόρημα ή ιστορία; Ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να το κάνω αξιολόγηση.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα ''Το Κτήνος'' του Α. Ε. βαν Βόγκτ (έτσι προφέρεται;). Τι είναι όμως αυτό; Μυθιστόρημα ή ιστορία; Ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να το κάνω αξιολόγηση.

 

 

Το τελείωσα και δεν μου άρεσε. Ήταν καλογραμμένο αλλά αρκετά μπερδεμένο και περίεργο. Μπλέκει Ανατολικογερμανούς, Ναζί, μαχαιρόδοντα τίγρη, απαγωγές, ταξίδια στο φεγγάρι και διάφορα άλλα παράξενα :dazzled: Στην αρχή ξεκίνησε καλά αλλά μετά έχασα την μπάλα. Και δεν νομίζω να έφταιγε η μετάφραση γι' αυτό. Ευτυχώς πάντως που ήταν μικρό και έφυγε γρήγορα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

 

Άρχισα ''Το Κτήνος'' του Α. Ε. βαν Βόγκτ (έτσι προφέρεται;). Τι είναι όμως αυτό; Μυθιστόρημα ή ιστορία; Ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να το κάνω αξιολόγηση.

 

 

Το τελείωσα και δεν μου άρεσε. Ήταν καλογραμμένο αλλά αρκετά μπερδεμένο και περίεργο. Μπλέκει Ανατολικογερμανούς, Ναζί, μαχαιρόδοντα τίγρη, απαγωγές, ταξίδια στο φεγγάρι και διάφορα άλλα παράξενα :dazzled: Στην αρχή ξεκίνησε καλά αλλά μετά έχασα την μπάλα. Και δεν νομίζω να έφταιγε η μετάφραση γι' αυτό. Ευτυχώς πάντως που ήταν μικρό και έφυγε γρήγορα.

 

 

Γενικά ο Βογκτ έχει την τάση να μπερδεύει λίγο τον αναγνώστη, το έχω παρατηρήσει στα 3-4 βιβλία του που έχω διαβάσει. Γενικά πάντως μου αρέσει η παλπ αίσθηση των βιβλίων του.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Άρχισα ''Το Κτήνος'' του Α. Ε. βαν Βόγκτ (έτσι προφέρεται;). Τι είναι όμως αυτό; Μυθιστόρημα ή ιστορία; Ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να το κάνω αξιολόγηση.

 

 

Το τελείωσα και δεν μου άρεσε. Ήταν καλογραμμένο αλλά αρκετά μπερδεμένο και περίεργο. Μπλέκει Ανατολικογερμανούς, Ναζί, μαχαιρόδοντα τίγρη, απαγωγές, ταξίδια στο φεγγάρι και διάφορα άλλα παράξενα :dazzled: Στην αρχή ξεκίνησε καλά αλλά μετά έχασα την μπάλα. Και δεν νομίζω να έφταιγε η μετάφραση γι' αυτό. Ευτυχώς πάντως που ήταν μικρό και έφυγε γρήγορα.

 

 

Γενικά ο Βογκτ έχει την τάση να μπερδεύει λίγο τον αναγνώστη, το έχω παρατηρήσει στα 3-4 βιβλία του που έχω διαβάσει. Γενικά πάντως μου αρέσει η παλπ αίσθηση των βιβλίων του.

 

 

Και εμένα μου αρέσει αυτή η παλπ αίσθηση που βγάζει. Έχω διαβάσει το ''Οπλοποιοί'' και ''Σλαν'' και αμφότερα ήταν καλά. Αλλά εδώ ήταν πολύ μπέρδεμα, λες και το έγραψε ο Ντικ ένα πράμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα το ''Ταξίδι Χωρίς Τέλος'' του Μπράιαν Άλντις. Ένα σκάφος ταξιδεύει εδώ και πολλά χρόνια στο διάστημα. Χωρίς προορισμό, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σκόπο. Κατοικείται από μερικές αντίπαλες μεταξύ τους παρατάξεις, που είναι διάσπαρτες σε διάφορα τμήματα του. Αυτή όμως η άνευ ουσίας ζωή, κάνει τους ανθρώπους να ασφυκτιούν και να θέλουν να ανακαλύψουν τον ευρύτερο κόσμο που τους περιβάλλει. Μία μικρή ομάδα λοιπόν θα ξεκινήσει με σκοπό να βρει τον κυβερνήτη του σκάφους, και μαζί τις απαντήσεις στα ερωτήματα τους.

 

Καλό και ωραίο βιβλίο που διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα. Ακολουθεί ένα γνωστό μοτίβο της επιστημονικής φαντασίας αλλά και της επιστήμης γενικά, ένα μοτίβο που προσωπικά μου αρέσει πολύ. Αυτό, σε συνδυασμό με το ωραίο γράψιμο, τον κυνισμό και τις καλές ατάκες, έκανε το όλο σύνολο πολύ ευχάριστο. Προτείνεται, αν και έτσι και αλλιώς θεωρείται κλασικό.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ταξίδι Χωρίς Τέλος'' του Μπράιαν Άλντις. Ένα σκάφος ταξιδεύει εδώ και πολλά χρόνια στο διάστημα. Χωρίς προορισμό, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σκόπο. Κατοικείται από μερικές αντίπαλες μεταξύ τους παρατάξεις, που είναι διάσπαρτες σε διάφορα τμήματα του. Αυτή όμως η άνευ ουσίας ζωή, κάνει τους ανθρώπους να ασφυκτιούν και να θέλουν να ανακαλύψουν τον ευρύτερο κόσμο που τους περιβάλλει. Μία μικρή ομάδα λοιπόν θα ξεκινήσει με σκοπό να βρει τον κυβερνήτη του σκάφους, και μαζί τις απαντήσεις στα ερωτήματα τους.

 

Καλό και ωραίο βιβλίο που διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα. Ακολουθεί ένα γνωστό μοτίβο της επιστημονικής φαντασίας αλλά και της επιστήμης γενικά, ένα μοτίβο που προσωπικά μου αρέσει πολύ. Αυτό, σε συνδυασμό με το ωραίο γράψιμο, τον κυνισμό και τις καλές ατάκες, έκανε το όλο σύνολο πολύ ευχάριστο. Προτείνεται, αν και έτσι και αλλιώς θεωρείται κλασικό.

 

Γράφτηκε πριν ή μετά από το "Orphans of the Sky" του Heinlein; Για να δούμε ποιος έκλεψε τον άλλον... Πάντως νομίζω ότι ο Η είχε πρώτος την ιδέα του λεγόμενου "generation ship".

Link to comment
Share on other sites

 

Διάβασα το ''Ταξίδι Χωρίς Τέλος'' του Μπράιαν Άλντις. Ένα σκάφος ταξιδεύει εδώ και πολλά χρόνια στο διάστημα. Χωρίς προορισμό, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο σκόπο. Κατοικείται από μερικές αντίπαλες μεταξύ τους παρατάξεις, που είναι διάσπαρτες σε διάφορα τμήματα του. Αυτή όμως η άνευ ουσίας ζωή, κάνει τους ανθρώπους να ασφυκτιούν και να θέλουν να ανακαλύψουν τον ευρύτερο κόσμο που τους περιβάλλει. Μία μικρή ομάδα λοιπόν θα ξεκινήσει με σκοπό να βρει τον κυβερνήτη του σκάφους, και μαζί τις απαντήσεις στα ερωτήματα τους.

 

Καλό και ωραίο βιβλίο που διαβάζεται ευχάριστα και γρήγορα. Ακολουθεί ένα γνωστό μοτίβο της επιστημονικής φαντασίας αλλά και της επιστήμης γενικά, ένα μοτίβο που προσωπικά μου αρέσει πολύ. Αυτό, σε συνδυασμό με το ωραίο γράψιμο, τον κυνισμό και τις καλές ατάκες, έκανε το όλο σύνολο πολύ ευχάριστο. Προτείνεται, αν και έτσι και αλλιώς θεωρείται κλασικό.

 

Γράφτηκε πριν ή μετά από το "Orphans of the Sky" του Heinlein; Για να δούμε ποιος έκλεψε τον άλλον... Πάντως νομίζω ότι ο Η είχε πρώτος την ιδέα του λεγόμενου "generation ship".

 

 

Αν δεν κάνω λάθος το βιβλίο του Άλντις δημοσιεύθηκε το 1958, και του Χάινλαϊν σε δύο μέρη το 1941. Σαν ένα βιβλίο και τα δύο μαζί κυκλοφόρησαν το 1963.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι generation ship ιστορίες. H πρώτη μου επαφή με το είδος ήταν το διήγημα του Τσαντ Όλιβερ «Ταξίδι χωρίς τέλος», έκτοτε έχω διαβάσει πολλά, όπως και τα δύο που λέτε: του Aldiss θα έλεγε κανείς ότι είναι πιο ολοκληρωμένο (με μια μεγάααλη ιδέα, τη βλάστηση που υποχρεώνει την τοπική κοινότητα να κινείται διαρκώς), ίσως γενικά καλύτερο βιβλίο, αλλά οι ήρωες του Ηeinlein έχουν πάντα το ενδιαφέρον τους και οι διάλογοί του είναι πιο ζωντανοί. Έχει μεταφερθεί και στην οθόνη πολλές φορές το θέμα, από το Γουόλ-Υ ως το Παντόρουμ πιο πρόσφατα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι generation ship ιστορίες. H πρώτη μου επαφή με το είδος ήταν το διήγημα του Τσαντ Όλιβερ «Ταξίδι χωρίς τέλος», Έχει μεταφερθεί και στην οθόνη πολλές φορές το θέμα, ως το Παντόρουμ πιο πρόσφατα...

 

Πολύ ενδιαφέρον. Καμιά άλλη πληροφορία γι' αυτά τα δύο, μήπως τα βρω κι εγώ; Και για άλλα του είδους, αν ξέρει κανείς.

Η δική μου πρώτη επαφή με τα generation ships φοβάμαι ότι ήταν το "Πέρα από τα σιδερένια βουνά" του Μαστακούρη στο "9". Το "Orphans of the Sky" δε με ενθουσίασε, αλλά η ιδέα είναι ενδιαφέρουσα.

Link to comment
Share on other sites

 

Και εμένα μου αρέσουν πολύ οι generation ship ιστορίες. H πρώτη μου επαφή με το είδος ήταν το διήγημα του Τσαντ Όλιβερ «Ταξίδι χωρίς τέλος», Έχει μεταφερθεί και στην οθόνη πολλές φορές το θέμα, ως το Παντόρουμ πιο πρόσφατα...

 

Πολύ ενδιαφέρον. Καμιά άλλη πληροφορία γι' αυτά τα δύο, μήπως τα βρω κι εγώ; Και για άλλα του είδους, αν ξέρει κανείς.

 

 

Δες εδώ

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Word, όπως γράφω και εδώ, το «Ταξίδι χωρίς τέλος» είναι πετσοκομμένο στα ελληνικά και δεν θα το βρεις εύκολα στο πρωτότυπο. Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο βιβλιαράκι για να μπορέσω να το διαβάσω στην πλήρη του μορφή. Δεν το έχω κάνει ακόμα. Το pandorum το βρίσκεις εύκολα σε dvd, αλλά να ξέρεις, δεν με ενθουσίασε.

Edited by nikosal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..