Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Χάρηκα που επανεμφανίστηκε και ο Αρτιόμ, έστω και με guest εμφάνιση.

 

Ορίστε; Στο δεύτερο δεν είναι ο Αρτιόμ πρωταγωνιστής; Γιατί; Και ποιος είναι; Ή δεν έχει έναν κεντρικό και πιάνει ιστορίες σπονδυλωτές;

Θα το πάρω κάποια στιγμή, αλλά περιμένω να φτηνύνει όσο εγώ θα διαβάζω τα άλλα άπειρα αδιάβαστα που έχω ήδη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα που επανεμφανίστηκε και ο Αρτιόμ, έστω και με guest εμφάνιση.

 

Ορίστε; Στο δεύτερο δεν είναι ο Αρτιόμ πρωταγωνιστής; Γιατί; Και ποιος είναι; Ή δεν έχει έναν κεντρικό και πιάνει ιστορίες σπονδυλωτές;

Θα το πάρω κάποια στιγμή, αλλά περιμένω να φτηνύνει όσο εγώ θα διαβάζω τα άλλα άπειρα αδιάβαστα που έχω ήδη...

 

A! Θα σου αρέσει σίγουρα ο γερο-Ομηρος (ο πρωταγωνιστής του 2ου). Εχει συμπρωταγωνιστή του τον Χάντερ, ο οποίος διαδραματίζει πολύ μεγαλύτερο και σπουδαιοτερο ρόλο από το πρώτο βιβλίο. Ο Αρτιόμ εμφανίζεται σε αρκετά σημεία μετά τη μέση του βιβλίου, όμως όχι ως κεντρικος ήρωας. Να σου πω την αλήθεια τον δίδυμο Ομηρος-Χάντερ μου άρεσε περισσότερο και με συγκίνησε στο τέλος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The X-files: Τελώνια του Charles Grant. Με αυτό έχω ολοκληρώσει τα 4 βιβλία των X-files που έχουν μεταφραστεί στη χώρα μας. Η συγκεκριμένη ιστορία είναι από αυτές που απασχολούσαν τα stand-alone της σειράς. Σε μία επαρχιακή πόλη, πεθαίνει κόσμος από κάτι που μοιάζει να λειτουργεί σαν χαμελαίοντας, δηλαδή που αλλάζοντας χρώματα ενσωματώνεται με το περιβάλλον και γίνεται αόρατο. Το γεγονός ότι το ον αυτό έχει προέλθει από απόρρητα πειράματα, αφήνει χώρο και για συνομωσιολογικά δρώμενα που χρωματίζουν επιτυχώς την ιστορία. Οπως και στον "ματωμένο άνεμο" ο Grant αποδεικνύει ότι μπορεί να ψυχογραφήσει καλά τον Μόλντερ και τη Σκάλλυ και να τους παρουσιάσει ακόμη και σε καθημερινές τους στιγμές. Έχει προσθέσει όμως στην ιστορία και άλλους 2 πράκτορες, πράγμα που ενώ καταλήγει να είναι απαραίτητο, εμένα αρχικά με ενόχλησε. Επίσης δεδομένου ότι με το σενάριο τύπου "ποιος είναι ο δολοφόνος" ασχολήθηκε και στον ματωμένο άνεμο, νομίζω ότι επαναλαμβάνεται ως προς αυτό, διότι έτσι κι αλλιώς η σειρά δεν χαρακτηριζότανε από τέτοιες προσεγγίσεις. Πολύ καλή ιστορία πάντως....

Edited by alien666
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The X-files: Τελώνια του Charles Grant. Με αυτό έχω ολοκληρώσει τα 4 βιβλία των X-files που έχουν μεταφραστεί στη χώρα μας. Η συγκεκριμένη ιστορία είναι από αυτές που απασχολούσαν τα stand-alone της σειράς. Σε μία επαρχιακή πόλη, πεθαίνει κόσμος από κάτι που μοιάζει να λειτουργεί σαν χαμελαίοντας, δηλαδή που αλλάζοντας χρώματα ενσωματώνεται με το περιβάλλον και γίνεται αόρατο. Το γεγονός ότι το ον αυτό έχει προέλθει από απόρρητα πειράματα, αφήνει χώρο και για συνομωσιολογικά δρώμενα που χρωματίζουν επιτυχώς την ιστορία. Οπως και στον "ματωμένο άνεμο" ο Grant αποδεικνύει ότι μπορεί να ψυχογραφήσει καλά τον Μόλντερ και τη Σκάλλυ και να τους παρουσιάσει ακόμη και σε καθημερινές τους στιγμές. Έχει προσθέσει όμως στην ιστορία και άλλους 2 πράκτορες, πράγμα που ενώ καταλήγει να είναι απαραίτητο, εμένα αρχικά με ενόχλησε. Επίσης δεδομένου ότι με το σενάριο τύπου "ποιος είναι ο δολοφόνος" ασχολήθηκε και στον ματωμένο άνεμο, νομίζω ότι επαναλαμβάνεται ως προς αυτό, διότι έτσι κι αλλιώς η σειρά δεν χαρακτηριζότανε από τέτοιες προσεγγίσεις. Πολύ καλή ιστορία πάντως....

 

Να σε ρωτήσω κάτι: Έχω στα ελληνικά τα Τελώνια και τον Ματωμένο Άνεμο (και ψάχνω τα άλλα δυο που έγραψε ο Kevin J. Anderson). Με ποια σειρά να τα διαβάσω; Γιατί βλέπω ότι τα Τελώνια είναι το Νο1 και ο Ματωμένος Άνεμος το Νο2 της σειράς. Ή δεν έχει τόση σημασία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The X-files: Τελώνια του Charles Grant. Με αυτό έχω ολοκληρώσει τα 4 βιβλία των X-files που έχουν μεταφραστεί στη χώρα μας. Η συγκεκριμένη ιστορία είναι από αυτές που απασχολούσαν τα stand-alone της σειράς. Σε μία επαρχιακή πόλη, πεθαίνει κόσμος από κάτι που μοιάζει να λειτουργεί σαν χαμελαίοντας, δηλαδή που αλλάζοντας χρώματα ενσωματώνεται με το περιβάλλον και γίνεται αόρατο. Το γεγονός ότι το ον αυτό έχει προέλθει από απόρρητα πειράματα, αφήνει χώρο και για συνομωσιολογικά δρώμενα που χρωματίζουν επιτυχώς την ιστορία. Οπως και στον "ματωμένο άνεμο" ο Grant αποδεικνύει ότι μπορεί να ψυχογραφήσει καλά τον Μόλντερ και τη Σκάλλυ και να τους παρουσιάσει ακόμη και σε καθημερινές τους στιγμές. Έχει προσθέσει όμως στην ιστορία και άλλους 2 πράκτορες, πράγμα που ενώ καταλήγει να είναι απαραίτητο, εμένα αρχικά με ενόχλησε. Επίσης δεδομένου ότι με το σενάριο τύπου "ποιος είναι ο δολοφόνος" ασχολήθηκε και στον ματωμένο άνεμο, νομίζω ότι επαναλαμβάνεται ως προς αυτό, διότι έτσι κι αλλιώς η σειρά δεν χαρακτηριζότανε από τέτοιες προσεγγίσεις. Πολύ καλή ιστορία πάντως....

 

Να σε ρωτήσω κάτι: Έχω στα ελληνικά τα Τελώνια και τον Ματωμένο Άνεμο (και ψάχνω τα άλλα δυο που έγραψε ο Kevin J. Anderson). Με ποια σειρά να τα διαβάσω; Γιατί βλέπω ότι τα Τελώνια είναι το Νο1 και ο Ματωμένος Άνεμος το Νο2 της σειράς. Ή δεν έχει τόση σημασία;

 

Δεν έχει σημασία η σειρά. Είναι αυτοτελή. Το "ώρα μηδέν" είναι πιο κοντά στη κεντρική μυθολογία της σειράς, ενώ αυτά του Grant μοιάζουν περισσότερο με τα stand-alone επεισόδια. Το "fight the future" είναι novelization της πρώτης ταινίας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

The X-files: Τελώνια του Charles Grant. Με αυτό έχω ολοκληρώσει τα 4 βιβλία των X-files που έχουν μεταφραστεί στη χώρα μας. Η συγκεκριμένη ιστορία είναι από αυτές που απασχολούσαν τα stand-alone της σειράς. Σε μία επαρχιακή πόλη, πεθαίνει κόσμος από κάτι που μοιάζει να λειτουργεί σαν χαμελαίοντας, δηλαδή που αλλάζοντας χρώματα ενσωματώνεται με το περιβάλλον και γίνεται αόρατο. Το γεγονός ότι το ον αυτό έχει προέλθει από απόρρητα πειράματα, αφήνει χώρο και για συνομωσιολογικά δρώμενα που χρωματίζουν επιτυχώς την ιστορία. Οπως και στον "ματωμένο άνεμο" ο Grant αποδεικνύει ότι μπορεί να ψυχογραφήσει καλά τον Μόλντερ και τη Σκάλλυ και να τους παρουσιάσει ακόμη και σε καθημερινές τους στιγμές. Έχει προσθέσει όμως στην ιστορία και άλλους 2 πράκτορες, πράγμα που ενώ καταλήγει να είναι απαραίτητο, εμένα αρχικά με ενόχλησε. Επίσης δεδομένου ότι με το σενάριο τύπου "ποιος είναι ο δολοφόνος" ασχολήθηκε και στον ματωμένο άνεμο, νομίζω ότι επαναλαμβάνεται ως προς αυτό, διότι έτσι κι αλλιώς η σειρά δεν χαρακτηριζότανε από τέτοιες προσεγγίσεις. Πολύ καλή ιστορία πάντως....

 

Να σε ρωτήσω κάτι: Έχω στα ελληνικά τα Τελώνια και τον Ματωμένο Άνεμο (και ψάχνω τα άλλα δυο που έγραψε ο Kevin J. Anderson). Με ποια σειρά να τα διαβάσω; Γιατί βλέπω ότι τα Τελώνια είναι το Νο1 και ο Ματωμένος Άνεμος το Νο2 της σειράς. Ή δεν έχει τόση σημασία;

 

Δεν έχει σημασία η σειρά. Είναι αυτοτελή. Το "ώρα μηδέν" είναι πιο κοντά στη κεντρική μυθολογία της σειράς, ενώ αυτά του Grant μοιάζουν περισσότερο με τα stand-alone επεισόδια. Το "fight the future" είναι novelization της πρώτης ταινίας....

 

Ωραία. Πάντως εγώ θα διαβάσω πρώτα τα Τελώνια, μετά τον Ματωμένο Άνεμο και μετά τα άλλα δυο του Άντερσον (αν τα βρω!). Και το Fight The Future αν το βρω και αυτό, και ας είναι novelization (γενικά μου αρέσουν τα novelizations, αν μου αρέσουν και οι αντίστοιχες ταινίες).

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mόλις διάβασα το Snow Crash.

Πριν από αρκετά χρόνια είχα διαβάσει το Νευρομάντη και δεν μου άρεσε, χώρια ότι με είχε μπερδέψει. Ήθελα να διαβάσω το Snow Crash αλλά δίσταζα αφού και cyberpunk είναι και ο Stephenson φημίζεται για το μπουρδούκλωμα που κάνει στα βιβλία του (πχ στο όντως καλό The Diamond Age). Τελικά διαβάζεται αρκετά άνετα, είναι στρωτό σχετικά, μόνο λίγο στο τέλος γίνεται ο μεγάλος χαμός αλλά οκ.

Περίεργος είναι ο κόσμος που στήνει αφού από τη μία είναι πολύ κοντινού μέλλοντος (ουσιαστικά ξεπερασμένος πια αφού έχει πχ ήρωες βετεράνους του Βιετνάμ να μην είναι με τα μπαστουνάκια τους στο δωμάτιό τους) από την άλλη τόσο διαφορετικός. Διάολε, η διανομή πίτσας είναι τόσο σοβαρή υπόθεση! Και οι χώρες έχουν αλλάξει για τα καλά.

Κλασικά έχει μέσα κι αρκετές εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες που πάντως δεν κουράζουν ενώ η θεωρία που φτιάχνει σχετικά με τις γλώσσες, τις θρησκείες και την ανάπτυξη του πολιτισμού είναι ενδιαφέρουσα. Οι χαρακτήρες θα μπορούσαν να έχουν λίγη ανάπτυξη παραπάνω αλλά νομίζω εσκεμμένα τους αφήνει αρχετυπικούς και μονοδιάστατους. Θέλω να πω εδώ διάλεξε για όνομα του κεντρικού ήρωα πρωταγωνιστή το Hiro Protagonist...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω Ο Τζακ Μπάρον και η Αιωνιότητα του Σπίνραντ.

Και απορώ γιατί να μη βρίσκεται κι αυτό στα 100 κλασικά ε.φ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stories of Your Life του Ted Chiang. Μένω άναυδος από την πρωτοτυπία και την επιστημονική πληρότητα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stories of Your Life του Ted Chiang. Μένω άναυδος από την πρωτοτυπία και την επιστημονική πληρότητα!

Άντε επιτέλους το διάβασε και κάποιος άλλος! Πήγαινε στο τόπικ που έχω ανοίξει για αυτό να μας πεις εντυπώσεις! http://community.sff.gr/topic/14904-story-of-your-life/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα το Οι άνεμοι του Dune, από την Anubis…όσο πάει η σειρά γίνεται και όλο και πιο βαρετή… ελπίζω το επόμενο (sisterhood of Dune) να αξίζει…

 

Επίσης ξεκίνησα σε e-book το The Entropy Effect, με το Κερκ να δολοφονείται και τον Σποκ να γυρνάει το χρόνο πίσω για να τον σώσει…

 

Τέλος σε e-comic μόλις τελείωσα όλη τη σειρά Civil War της Marvel, που θεωρώ ότι είναι η καλύτερη σειρά κόμιξ που έχω διαβάσει, 100 τεύχη με τους ήρωες να μάχονται μεταξύ τους, Iron man Vs Captain America, με έμενα στη μέση για να διαλέξω μεριά...

Και ξεκίνησα το initiative…με τον Captain America νεκρό και την Shield να γίνεται ο παγκόσμιος μπάτσος…

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την τριλογία του Θεμελίου του Ασίμοφ από τις εκδόσεις Anubis!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ χτες ξεκίνησα το Vurt του Jeff Noon και φαίνεται ήδη περίεργο και πολύ ενδιαφέρον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χτες ξεκίνησα το Vurt του Jeff Noon και φαίνεται ήδη περίεργο και πολύ ενδιαφέρον!

 

Αυτό όλο λέω να το αρχίσω και όλο δεν το αρχίζω... Να μας πεις την γνώμη σου μόλις το τελειώσεις. Και άμα σου αρέσει έχω να σου προτείνω και άλλα παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Τον Αρχιτραγουδιστή του Orson Scott Card. Έχοντας διαβάσει καμιά πενηνταριά σελίδες μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στο (ξανα)διάβασμα του τρίτου βιβλίου της Γαλαξιακής Αυτοκρατορίας. Είχα διαβάσει τα βιβλία πριν από πολλά χρόνια, όταν ήμουνα στο πανεπιστήμιο. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είχαν αρέσει τότε.

Με τελείως άλλο μάτι, με τελείως άλλες προσλαμβάνουσες, διαβάζω τα βιβλία τώρα. Εκτιμώ την ιδέα και τη δουλειά για να αναπτυχθεί, αλλά εξακολουθώ να μην είμαι ενθουσιασμένη. Τώρα όμως καταλαβαίνω τι μου φταίει: δεν προλαβαίνω να ταυτιστώ με τους ήρωες. Ειδικά στο πρώτο βιβλίο εμφανίστηκαν πολλά πρόσωπα σε διαφορετικές εποχές. Όλα έβαλαν το λιθαράκι τους, αλλά μέχρι να ενδιαφερθείς για τους ίδιους και όχι μόνο για την Αυτοκρατορία και τα θεμέλια, είχαν παίξει το ρόλο τους και είχαν εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όμως σαν να διαβάζεις μια ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Οι πρωταγωνιστές περνούν και χάνονται, η αυτοκρατορία έχει τη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι όμως σαν να διαβάζεις μια ιστορία της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Οι πρωταγωνιστές περνούν και χάνονται, η αυτοκρατορία έχει τη σημασία.

 

Είναι κυριολεκτικά αυτό που ονομάζεται Future history

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ χτες ξεκίνησα το Vurt του Jeff Noon και φαίνεται ήδη περίεργο και πολύ ενδιαφέρον!

 

Αυτό όλο λέω να το αρχίσω και όλο δεν το αρχίζω... Να μας πεις την γνώμη σου μόλις το τελειώσεις. Και άμα σου αρέσει έχω να σου προτείνω και άλλα παρόμοια.

 

Φοβερό βιβλίο! Δυνατή γραφή, κινηματογραφική, ωραίοι χαρακτήρες, το ρούφηξα κυριολεκτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..