Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Μπορείς να δεις δική μου κριτική στο αντίστοιχο τόπικ με τις βαθμολογήσεις! Γαμάτο είναι νομίζω η λέξη που το περιγράφει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Την είδα (τό 'κανα το σερτς μου) αλλά δεν τη διάβασα, είμαι αρρωστημένα σποϊλεροβοβική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vernor Vinge children of the sky

 

Κάπου στην σελιδα 200 του βιβλίου και είμαι μάλλον απογοητευμένος. 200 σελ. γηινης/εξωγήινης πολιτικής ίντριγκας μάλλον δεν είναι η συνέχεια που περίμενα για το fire upon the deep.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jack Wiliamson: The Humanoids

 

 

 

Η καινουργια χρονιά ξεκινάει με μια επιστροφή στο golden age. Το βιβλίο γραμμένο το 1949 είναι η κλασσική ιστορία του ανθρώπου που γινεται δούλος των μηχανών που δημιούρργησε. Ξεκινάει με την νουβέλλα With folded hands που, δίκαια, θεωρείται μία πο τις κλασσικότερες νουβέλλες στην ιστορία του είδους. Μπαίνει κατευθείαν στο θέμα και κυλάει γρήγορα και άνετα. Ακολουθεί το κατεξοχήν βιβλίο. Η εξέλιξη και πάλι γρήγορη και λιτή (είναι page turner) και με αρκετό μυστήριο για το τι ακριβώς συμβαίνει (για το πως συνδέεται με την νουβέλλα). Μέχρις στιγμης πολύ καλές εντυπώσεις αν εξαιρέσουμε βέβαια κάποια dated στοιχεία που βρίσκουμε στα περισσότερα βιβλία της εποχής (όπως την συνήθεια των συγγραφέων εκείνης της εποχής να εχουν χαρακτήρες που μοιάζουν εξαιρετικά με τον μεσοαστο αμερικανό της δεκαετίας του 50 αν και εδώ το όλο context το δικαιολογει κάπως αυτό).Σαφής επίσης ο φόβος του πηρυνικού ολοκαυτώματος που ήταν διάχυτος εκείνη την εποχή καθώς και μια μάλλον πεσσιμιστική αντίληψη της ανθρώπινης προόδυ η οποία φαίνεται να περνάει αναπόφευκτα και συνέχεια μέσα απο τους ίδιους κύκλους προόδου και οπισθοχώρησης.

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το «Σφαγείο Αρ. 5» που είναι εξαιρετικό και αν δεν το έχετε διαβάσει, πρέπει... Για να δούμε τι θα πιάσω για πρώτο της χρονιάς...

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το The Humanoids του Jack Wiliamson και ξεκινάω αυτό που ο Kim Stan;ey Robinson ονόμασε "ξεχασμέενο αριστούργημα":

 

 

Cecelia Holland: Floating Worlds (science fiction masterworks)

 

 

Link to comment
Share on other sites

...το έχω παραγγείλει και έρχεται με Rogue Moon & Dangerous Visions, αρχές Φεβρουαρίου!

Link to comment
Share on other sites

...το έχω παραγγείλει και έρχεται με Rogue Moon & Dangerous Visions, αρχές Φεβρουαρίου!

 

Χε, χε, το Rogue Moon το βρήκα μεταχειρισμένο στο Μοναστηράκι με 1 ευρώ, εκδόσεις Fawcett, με το ωραίο παλπ εξώφυλλο! Εσύ πήρες το ολοκαίνουργιο βιβλίο από τη σειρά SF Masterworks να φανταστώ;

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Robots of dawn, Isaac Asimov. Το έχω διαβάσει ξανά πολύ παλιά, αλλά λίγη δόση Ντανίλ ποτέ δεν έβλαψε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Robots of dawn, Isaac Asimov. Το έχω διαβάσει ξανά πολύ παλιά, αλλά λίγη δόση Ντανίλ ποτέ δεν έβλαψε κανένα.

 

 

Λίγος Asimov πάντα χρειάζεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού τέλειωσα το Floating Worlds (που δεν με ενθουσίασε, σύντομα θα το αξιολογήσω) και αναμένοντας το Rogue Moon ξεκινάω κάτι απο την κλασσική εποχή (αρχές των 60'ς):

Poul Anderson : After Doomsday

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασα τις Σειρήνες του Τιτάνα και το Cat's Cradle του Vonnegut. Τον λατεύω αυτόν το τυπά. Είναι τόσο ευχάριστα καταθλιπτικός αλλά σε κάνει να χαίρεσαι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Στο σφαγείο νο 5 δεν μου φάνηκε καταθλιπτικός. Όχι ότι ήταν έξω καρδιά, αλλά με τόσο χιούμορ δεν θα τον έλεγες καταθλιπτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αlgis Budrys: Rogue Moon

 

Κάπου στην μέση του βιβλίου και γίνεται όλο και καλύτερο όλο και πο intriguing. Ανυπομονώ να δω που θα καταλήξει!

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπος

του Νταν Σιμμονς

 

Χρονια μετα το Ιλιον αποφασισα να ολοκληρωσω τη διλογια.Καλα ξεκινησε,βεβαια ειναι και χοντρο βιβλιο και μπλεκει διαφορα ο Νταν αλλα θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσφάτως διάβασα δύο ανθολογίες Best of the Year του Gardner Dozois για τα έτη 1985 και 1987. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας για τον τύπο, αλλά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ανθολογίες ήταν κακές, άσε που ορισμένα διηγήματα εγώ θα τα κατέτασσα άνετα στα...worst of the year!! Τείνω να πιστέψω ότι συμπεριλαμβάνει κολλητούς του γιατί πολλά ονόματα εμφανίζονται ξανά και ξανά. Άλλη παρατήρηση: υπάρχουν αρκετά διηγήματα εκεί μέσα που...μόνο ΕΦ δεν είναι! Κάποια μάλιστα δεν ανήκουν καν στην κατηγορία του Φανταστικού! Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι...κοινωνικά! Εν ολίγοις, καμμιά σχέση με τις υπέροχες ανθολογίες του (μακαρίτη) Greenberg, αλλά και του Carr ή του Waugh.

Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως διάβασα δύο ανθολογίες Best of the Year του Gardner Dozois για τα έτη 1985 και 1987. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας για τον τύπο, αλλά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ανθολογίες ήταν κακές, άσε που ορισμένα διηγήματα εγώ θα τα κατέτασσα άνετα στα...worst of the year!! Τείνω να πιστέψω ότι συμπεριλαμβάνει κολλητούς του γιατί πολλά ονόματα εμφανίζονται ξανά και ξανά. Άλλη παρατήρηση: υπάρχουν αρκετά διηγήματα εκεί μέσα που...μόνο ΕΦ δεν είναι! Κάποια μάλιστα δεν ανήκουν καν στην κατηγορία του Φανταστικού! Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι...κοινωνικά! Εν ολίγοις, καμμιά σχέση με τις υπέροχες ανθολογίες του (μακαρίτη) Greenberg, αλλά και του Carr ή του Waugh.

 

Δεν ξέρω, μία πάντως που είχα διαβάσει, πιο πρόσφατη, 2003 νομίζω (;), είχε μέσα 3-4 εξαιρετικά διηγήματα και τα υπόλοιπα τα βρήκα από αδιάφορα έως κακά, κάποια. ΕΦ ήταν πάντως όλα ή το πολύ space fantasy. Σίγουρα όμως δεν ήταν αυτό που περίμενα, σε καμία περίπτωση.

(Παρ' όλ' αυτά όμως, πήρα από το παζάρι άλλη μία:lol:-ας όψονται οι τιμές).

Link to comment
Share on other sites

Προσφάτως διάβασα δύο ανθολογίες Best of the Year του Gardner Dozois για τα έτη 1985 και 1987. Δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας για τον τύπο, αλλά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι ανθολογίες ήταν κακές, άσε που ορισμένα διηγήματα εγώ θα τα κατέτασσα άνετα στα...worst of the year!! Τείνω να πιστέψω ότι συμπεριλαμβάνει κολλητούς του γιατί πολλά ονόματα εμφανίζονται ξανά και ξανά. Άλλη παρατήρηση: υπάρχουν αρκετά διηγήματα εκεί μέσα που...μόνο ΕΦ δεν είναι! Κάποια μάλιστα δεν ανήκουν καν στην κατηγορία του Φανταστικού! Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι...κοινωνικά! Εν ολίγοις, καμμιά σχέση με τις υπέροχες ανθολογίες του (μακαρίτη) Greenberg, αλλά και του Carr ή του Waugh.

 

Δεν ξέρω, μία πάντως που είχα διαβάσει, πιο πρόσφατη, 2003 νομίζω (;), είχε μέσα 3-4 εξαιρετικά διηγήματα και τα υπόλοιπα τα βρήκα από αδιάφορα έως κακά, κάποια. ΕΦ ήταν πάντως όλα ή το πολύ space fantasy. Σίγουρα όμως δεν ήταν αυτό που περίμενα, σε καμία περίπτωση.

(Παρ' όλ' αυτά όμως, πήρα από το παζάρι άλλη μία:lol:-ας όψονται οι τιμές).

 

Μάλλον την έχω (περίεργο, ε;), αλλά θαρρώ πως δεν την έχω διαβάσει ακόμα (αυτό κι αν είναι περίεργο!!) Πάντως, δεν νομίζω πως θα ασχοληθώ και πολύ ακόμα με τον συγκεκριμένο επιλογέα, άλλωστε υπάρχουν πολύ καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντοζουα θεωρειται ισως ο κορυφαιος στη δουλεια του.Συμφωνω οτι τα "best of the year" συνηθως ειναι μετρια αλλα αυτο ισως οφειλεται οτι η ποιοτητα των διηγηματων καποιες χρονιες ειναι χαμηλη.Ειδικα τις τελευταιες 2 δεκαετιες δυσκολα θα βγουνε πανω απο 4-5 πολυ δυνατα διηγηματα στην Αμερικη(αφου απο εκει κυριως γινεται η επιλογη...αντε και λιγο Καναδας ισως και ΗΒ).

 

Διαβασα τις Χρυσαλιδες :hmm: του Γουινταμ.Μικρο και ευκολοδιαβαστο βιβλιαρακι,ηταν καλυτερο απο αυτο που περιμενα.Η πρωτη ευχαριστη εκπληξη ηρθε οταν απο τις πρωτες μολις σελιδες ειδα οτι αντι για φουτουριστικο σκηνικο εχουμε μεταποκαλυπτικη Δυση,κατι που ερχοταν σε αντιθεση με το εξωφυλλο.Αυτο ηταν θετικο γιατι οσο να'ναι βιβλια 60 χρονων ξερω γω δυσκολα στεκονται σε ενα φουτουριστικο σκηνικο αξιοπρεπως.Και η γραφη του Γουινταμ αρκετα καλη,με εψησε να βαλω στα υποψη κι αλλα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγω εχω παρει την ανθολογια του του 2002, εχω διαβασει 5-6 διηγηματα που κυμαινονται απο πραγματικα κακα μεχρι καλουτσικα (προσωπικη αποψη) και δεν μου εχει κανει ορεξη μεχρι τωρα να διαβασω αλλα, σιγουρα καποια στιγμη θα συνεχισω ;-)

αυτην τη στιγμη διαβαζω τον Στολο των Κοσμων των Νιβεν/Λερνερ με αναμεικτα συναισθηματα - μεχρι τωρα θα το ελεγα καλουτσικο χωρις να με εχει καθηλωσει, για να δουμε πως θα παει ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..