Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Σε αυτή τη συλλογή βρίσκονται «Τα Παιδία Παίζει» που πάντα κατατάσσω ανάμεσα στα πιο κλασικά, πιο έξυπνα διηγήματα που έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη συλλογή βρίσκονται «Τα Παιδία Παίζει» που πάντα κατατάσσω ανάμεσα στα πιο κλασικά, πιο έξυπνα διηγήματα που έχω διαβάσει.

 

Το διάβασα. Όντως, κλασικό, έξυπνο, και κωμικό συνάμα. Μου άρεσε.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μου μένουν 8 μέρες μέχρι τον μήνα Οκτώβριο που θα είναι αφιερωμένος στα κατασκοπευτικά, τα αστυνομικά και τα θρίλερ, και έτσι πρέπει μέσα σ'αυτές τις μέρες να διαβάσω δυο τουλάχιστον βιβλία ΕΦ ακόμα. Διάλεξα το Ελεύθερη Ραδιοφωνία Άλμπεμουθ, του Φίλιπ Ντικ, και για μετά το Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα, του Γουίλιαμ Γκίμπσον(τρίτο μέρος μιας τριλογίας, τα άλλα δυο, Νευρομάντης και Κόμης Μηδέν, είναι διαβασμένα). Ελπίζω να προλάβω μέσα σ'αυτές τις μέρες να διαβάσω και τα δυο, μιας και είναι σχετικά μεγάλα σε μέγεθος και σίγουρα απαιτητικά.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το Στον αστερισμό της Μόνα Λίζα δεν θα το διαβάσω, γιατί θα μου κάνει τα μυαλά σαλάτα και δεν έχω και πολύ όρεξη η αλήθεια είναι. Οπότε τελείωσε και αναγνωστικά ο μήνας Σεπτέμβριος, με 14 βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Όχι και άσχημα.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Engineman - Eric Brown

 

Οι πρώτες σελίδες είναι ενδιαφέρουσες. Είναι καλογραμμένο, έχει σωστή ανάλυση (δηλαδή εκεί που πρέπει χωρίς να σε τρελαίνει στις λεπτομέρειες). Ενδιαφέρον concept, θα δώ πως θα το προχωρήσει και θα το αποδόσει. Στην έκδοση που έχω έχει και κάποιες ιστορίες στον ίδιο κόσμο που είχε γράψει για διάφορα περιοδικά ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

O.T.

... Οπότε τελείωσε και αναγνωστικά ο μήνας Σεπτέμβριος, με 14 βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Όχι και άσχημα.

 

Πρέπει να το εκμεταλλευτείς επαγγελματικά αυτό ... σκέψου το ...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

 

Ξαναδιαβάζω το "Υπερίων" και θα ξαναδιαβάσω και το "Η πτώση του Υπερίωνος".

 

Ο Νταν Σίμμονς είναι πολυαγαπημένος!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Reality Dysfunction του P. Hamilton, που ειναι 1000τοσες σελίδες και το οποίο σκέφτομαι σοβαρά να παρατήσω έχοντας διαβάσει τις πρώτες 60 (προφανώς δεν μαρέσει μέχρι στιγμής).

Link to comment
Share on other sites

Δώστου ένα 10% αβάντα, πριν αποφασίσεις (δηλ. φτάσε ως την 100 σελ.). Το έχω χρόνια, πάντως, και δεν έχω αποφασίσει να το ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Charles Yu, γεννημένος στο LA το 1976. Ξεκίνησα το βιβλίο του How to live safely in a science fictional universe.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τέλειωσα το The Listeners του James Gunn (πολύ ενδιαφέρον βιβλίο) ξεκινάω το Whipping Star του Frank Herbert για να διαβάσουμε και κάτι άλλο από Herbert εκτός από το Dune.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

William Tenn : Of Men and Monsters

 

Το βιβλίο αρχίζει με την εξής εκπληκτική φράση: " Μankind consisted of 128 people" !!

Ηδη από τις πρώτες σελίδες it captures your imagination.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τα Χρονικά του Άρη του Ray Bradbery.

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι ντρέπομαι που δεν το είχα διαβάσει τόσον καιρό!

Link to comment
Share on other sites

 

Guernica Night, Barry N. Malzberg. Από μια πανέμορφη έκδοση του 1979, με ωραίο εξώφυλλο, χαρακτηριστικό της εποχής και αναγραφόμενη τιμή... 75 πένες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει χωρο για τον ανθρωπο

(a.k.a. Νεκρομαντης)

του Γκορντον Ντικσον

 

Αν και απο περιληψη και τιτλο ακομη ηταν προφανες οτι δεν θα ειχα δικιο αλλα περιμενα κατι εστω καπως military sf αφου ειναι το πρικουελ του κλασικου Dorsai!Ακομη κι ετσι βεβαια δεν απογοητευτηκα,ειναι αρκετα καλο βιβλιο μεταφυσικο θριλερ ΕΦ,what's not to like?Κι αν πετυχω πουθενα το Ντορσαι! θα παρω τη δοση πιουπιου που αυτον τον καιρο παιρνει ο Τυριον με το Old man's war.

Link to comment
Share on other sites

Αφου τέλειωσα το Of Men and Monsters του W.Tenn διάβασα την συλλογη απο νουβέλλες Galactic North του A.Reynolds για να ολοκληρώσω το σύμπαν του Revelation Space και τώρα περνάω στο πολυαναμενόμενο sequel του A fire upon the deep του Vernor Vinge: The Children of the Sky

Link to comment
Share on other sites

ναι, να λέμε και πώς μας φάνηκαν τα βιβλία που διαβάσαμε, γιατί δεν βλέπω άλλη κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Από Ιανουάριο θα έχει μπόλικη κίνηση από μένα μιας και θα είναι μήνας ΕΦ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Σαντιάγκο, του Mike Resnick. Πάρα πολύ καλό και ευχάριστο μέχρι στιγμής. Το έχει διαβάσει κανείς;

 

 

Μόλις το ξεκίνησα, έχω φτάσει στη σελ 200 περίπου. Γαμάτο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..