Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Δύο βιβλία παράλληλα: Robert Heinlein, Have Spacesuit - Will Travel & Angela Carter, Heroes and Villains

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί κάποιος να διαβάζει δύο βιβλία παράλληλα, όταν είναι μυθιστορήματα. Εγώ δίνω όλη την προσοχή σε ένα την φορά. Και πολύ σπάνια σταματάω να διαβάζω ένα βιβλίο για κάποιο λόγο πριν το τελειώσω. [Συνήθως για να το κάνω μπαίνουν εξωτερικοί παράγοντες στην μέση]

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω καταφερα ποτέ να διαβάσω δυο βιβλία μαζί. Το Quantum thief το σταμάτησα ηιατι ημουν ακόμα στην σελ. 20 αν είχα προχωρησει περισσότερο δεν θα το έκανα. Και φυσικά παρμένει σε προταιρεότητα αποκλείεται να το αφήσω αδιάβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν κατάλαβα πως μπορεί κάποιος να διαβάζει δύο βιβλία παράλληλα, όταν είναι μυθιστορήματα.

 

Το κάνω συχνά. Ο καθένας με τον τρόπο του παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Ασύνδετος χρόνος, του Φίλιπ Ντικ. Ένα σχόλιο αναγνώστη λέει ότι το Truman Show συναντά το Matrix σ'αυτό το βιβλίο. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Θετική ανάμνηση έχω για το Time out of Joint, αλλά το έχω διαβάσει τόσο παλιά που δεν θυμάμαι περισσότερα πράγματα: Μόνο ότι είναι μάλλον καλογραμμένο και λιγότερο χαοτικό από άλλα βιβλία του, με το γνωστό πάντως μοτίβο: Ξέρω στα αλήθεια τον κόσμο που ζω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω ακάθεκτος με επιστημονική φαντασία, αυτή τη φορά με το Αναγνώριση Προτύπων, του Γουίλιαμ Γκίμπσον. Έχοντας διαβάσει 60 σελίδες σε πολύ λιγότερο από μια ώρα(!), μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλό. Από θέμα πλοκής δεν έχει γίνει κάτι το συγκλονιστικό ακόμα, αν και σιγά-σιγά στον ορίζοντα βλέπω να γίνεται κάτι, και σύντομα, αλλά πρέπει να τονίσω ότι ο πρωταγωνιστής του βιβλίου, η Κέις Πόλαρντ, σκιαγραφείται πάρα πολύ καλά... Σύγχρονος Γκίμπσον λοιπόν(το βιβλίο γράφηκε το 2002), και λένε ότι είναι από τα καλύτερά του βιβλία. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτο βιβλίο του Φίλιπ Ντικ για τον μήνα Ιούνιο που διαβάζω, το Πριν από το τέλος του κόσμου. Στα εγγλέζικα ο τίτλος είναι Confessions of a crap artist, που μου αρέσει περισσότερο. Είναι το πιο mainstream βιβλίο του, λένε, και αρκετά αξιόλογο, για να δούμε όμως... Οι πρώτες σελίδες είναι καλές, από θέμα γραφής(δεν περίμενα κάτι διαφορετικό...).

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Μολις προσγειωθηκα στον Σολαρις!Το ταξιδι μεχρι εδω ηταν καλο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλιπ Ντικ - Ubik

 

Φοβερό ως τωρα,παω για τη συνεχεια:book:

Link to comment
Share on other sites

A million open doors του John Barnes. Οι επιπτώσεις του globalization σε διαπλανητικό επίπεδο. Ενδιαφέρον θέμα -αλλά ως τώρα (σελ. 130/310) πολύ κουραστική γραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aφού τέλειωσα το Troika του A.Reynolds με το οποίο επιστρεφει στο κλασσικό του στυλ του epic/hard scifi/space opera (μετα το μάλλον απογοητευτικό Terminal world), αρχισα το Look to the Wndward του Iain M. Banks που είναι ένα είδος sequel στο Consider Phlebas an kai 800 χρόνια αργότερα!. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλό τουλάχιστον αν σου αρέσει ο συγκεκριμένος συνγγραφέας.

Link to comment
Share on other sites

Η πολη και τα αστρα

του Αρθουρ Κλαρκ.

Λιγο εχω διαβασει ως τωρα αλλα φαινεται κλασικος Κλαρκ.Βεβαια τα περισσοτερα που ειχα διαβασει ειχαν να κανουν με σχετικα κοντινο μελλον,πρωτη επαφη με εξωγηινους κτλ(2001,Ραντεβου με το Ραμα,Επικυριαρχοι,Λικνο κτλ) οποτε αυτο ειναι μια ενδιαφερουσα αλλαγη.Για καποιο λογο ηθελα να το πιασω μετα την Πολη του Simak.

Link to comment
Share on other sites

«Η πόλη και τα άστρα» θα σου αρέσει. Είναι από τα βιβλία που σκέφτομαι, ενώ πάει χρόνος που το διάβασα...

 

Εκείνο που έρχεται πιο συχνά στο μυαλό μου, είναι το σημείο (μη φοβάσαι, δεν είναι spoiler) που παρακολουθούμε την εξέλιξη της πόλης... Θα μου πεις!

 

Ξεκινώ σήμερα: City, Clifford Simak

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Η πολη και τα αστρα

του Αρθουρ Κλαρκ.

Λιγο εχω διαβασει ως τωρα αλλα φαινεται κλασικος Κλαρκ.Βεβαια τα περισσοτερα που ειχα διαβασει ειχαν να κανουν με σχετικα κοντινο μελλον,πρωτη επαφη με εξωγηινους κτλ(2001,Ραντεβου με το Ραμα,Επικυριαρχοι,Λικνο κτλ) οποτε αυτο ειναι μια ενδιαφερουσα αλλαγη.Για καποιο λογο ηθελα να το πιασω μετα την Πολη του Simak.

 

 

Και τα δυο είναι κλασσική επ. φαντασία: οραματισμοι για το απώτερο μέλλον της ανθρωπότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλειωσα το Look to windward του Banks, το δεύτερο καλύτερο που εχει γραψει στον κόσμο του culture μετα το consider phlebas. Τώρα ξεκινάω κάτι πιο παλιό και κλασσικό:

James Blish The seedling stars

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνάμε και αυτό το τόπικ, τελειώνω σε λίγο το City (Simak) και ξεκινώ Walter Tevis ή William Tenn...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, αφού τελείωσα το Έξω οι Αρειανοί! του Φρέντρικ Μπράουν και το Οι μυστηριώδεις γυναίκες του Στέπφορντ του Άιρα Λέβιν, άρχισα το Η Λέξη για τον Κόσμο είναι Δάσος, της Ούρσουλα Λε Γκεν. Μικρά σε μέγεθος βιβλία επιστημονικής φαντασίας, έτσι θα συνεχίσω και τις επόμενες μέρες. Διαβάζονται γρήγορα και πρόκειται για διαμαντάκια...

Link to comment
Share on other sites

Αφού τέλειωσα το The Man who Fell to Earth ξεκίνησα το The Voyage of the Space Beagle του Α.Ε. van Vogt.

 

O van Vogt είχε κάνει αγωγή στην 20th Century Fox για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας από τους παραγωγούς του Alien και περιμένω να δω αν είχε δίκιο. Πάντως η 20th προτίμησε να συμβιβαστεί εξωδικαστικά με το συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω βαθια ανασα και ξεκιναω την τετραλογια του Ραμα.Μαλλον θα τα παω σερι και τα 4.:book:

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφεί πολλές φορές σε κάνα-δυο τόπικ, απλά για την περίπτωση που δεν το ξέρεις, το πρώτο βιβλίο (που είχε γράψει ο Κλαρκ το 1972) και το οποίο θεωρώ ένα κλασικό masterpiece της εφ, είναι πολύ διαφορετικό από την τριλογία που έγραψε στην ουσία ο Τζέντρι Λι μερικά χρόνια μετά (1989-1993) και στην οποία ο Κλαρκ έδωσε την ευχή του. Δεν είναι κακή η τριλογία. Σε πολύ κόσμο δεν άρεσε, επειδή είναι σαφώς διαφορετική, εγώ δεν τη διάβασα δυσάρεστα, μάλιστα θα σου αρέσει σίγουρα αν σε έλκει θεματικά η επαφή διαφορετικών πολιτισμών, η «κοινωνική» επιστημονική φαντασία (ο Λι δείχνει πού οδηγεί ο καπιταλισμός και η απληστία σε μικροκλίμακα) και η αίσθηση του μεγαλείου (μαθαίνουμε για το τεράστιο σκάφος πολύ περισσότερα).

 

Θέλω να πω, δεν έχεις να κάνεις με μια τετραλογία, αλλά με ένα βιβλίο μόνο του και μια πολύ διαφορετική τριλογία, που λαμβάνει χώρα στο ίδιο σκηνικό.

 

Αλλά το Ραντεβού με το Ράμα, το έχω διαβάσει και απολαύσει δυο φορές και ελπίζω κάποια στιγμή και τρίτη.

 

Την ίδια γνώμη είχαν και οι κριτές των γνωστών βραβείων, αν και μερικές φορές (ως γνωστό) αυτό δεν λέει όλη την αλήθεια. Το ραντεβού ωστόσο πήρε Χιούγκο, Νέμπιουλα, Λόκους, Βρετανικό, Κάμπελ...! Αναρωτιέμαι αν άλλο βιβλίο έχει σαρώσει με τον ίδιο τρόπο ΟΛΑ τα σπουδαία βραβεία.

Link to comment
Share on other sites

:dazzled:

 

Ευχαριστω για την πληροφορια.Δεν το ηξερα αυτο!Δηλαδη για να καταλαβω καλυτερα,ο Κλαρκ δεν εχει καμια συμμετοχη στη συγγραφη της τριλογιας που επεται του Ραντεβου με τον Ραμα?Αν ειναι ετσι,πρεπει να θεωρησουμε φαουλ την επιλογη των εκδοσεων να αναφερουν μονο το ονομα του Κλαρκ στο εξωφυλλο(για λογους μαρκετινγκ?!),ετσι δεν ειναι?Οπως και το γεγονος οτι οι τιτλοι αφηνουν να εννοηθει οτι προκειται για τετραλογια.

 

Οπως διαπιστωσα,το ονομα του Τζεντρι Λι,αναφερεται μονο σε μια απο τις αρχικες σελιδες του βιβλιου,διπλα σε αυτο του Κλαρκ.

 

Τεσπα,οπως και να εχει ελπιζω να απολαυσω και τα 4 βιβλια.:8):

Edited by gregacm
Link to comment
Share on other sites

Τι εκδόσεις είναι αυτές, ελληνικές; Αν γράφουν στο εξώφυλλο μόνο του όνομα του Κλαρκ, σαφώς παραπλανούν τον αναγνώστη - πελάτη τους. Τουλάχιστον οι αμερικανοί απλά γράφουν τον Λι με μικρότερα γράμματα. Και στον επίλογο του Κλαρκ γίνεται φανερό ότι εκείνος έκανε το outline, κυρίως, ο Λι το γράψιμο και πολλά ακόμα.

 

post-394-0-72745200-1315197542_thumb.jpg

Edited by nikosal
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω -και τελειώνω- το Ubik του Φίλι Κ. Ντικ. Ο τύπος είχε αντιταλέντο!

Edited by Howard Crease
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..