Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Έλα μου ντε, πού είναι αυτή η επιμελήτρια πια; :lol:

 

Είναι θέμα "γραμμής" - στο 99,9999% των βιβλίων του οίκου οι συγγραφείς είναι με λατινικά. Βέβαια, έχεις ένα δίκιο, θα μπορούσαμε να αναφέρουμε κάπου και την ελληνική του γραφή... Something to consider για την επόμενη ανατύπωση :)

 

P.S. Σε έψησε το New Yorker? ;-)

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

όντας τελειως ασχετος με τα βιβλια επιστημονικης φαντασιας έκανα μια αναζητηση στο internet κλασικα για να βρω ενα καλο βιβλιο . κατεληξα λοιπον στον Υπεριωνα του dan simmons. Το διάβασα καθως και την πτωση του Υπεριωνα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ και τα 2! χαίρομαι που τα βιβλία ειχαν και fantasy στοιχεία μεσα τους. Μαλλον προτιμώ το πρώτο βιβλίο από τα 2 αν και το δεύτερο διαβάζεται πολύ πιο γρήγορα λόγω του καταιγιστικού ρυθμού των εξελίξεων. Ισως ο ρυθμός θα έπρεπε να είναι πιο αργός καθώς ερχεται σε πληρη αντίθεση με το γράψιμο του πρώτου βιβλίου. Ο υπεριωνας σου βγάζει μια αισθηση μοναξιάς και απομόνωσης καθως οι προσκυνητές ταξιδεύουν προς τους χρονοτύμβους και λενε τις ιστορίες τους. Στο δεύτερο πάλι η αισθηση αυτή χάνεται καθώς οι εξελίξεις τρέχουν σε πολλά μετωπα ταυτόχρονα..Ενα στοιχειο που δε μου αρεσε μονάχα ειναι οι συνεχεις και μακροσκελεις περιγραφες των τοπίων/χώρων. Αντε να δω τι θα διαβάσω τωρα!

Link to comment
Share on other sites

όντας τελειως ασχετος με τα βιβλια επιστημονικης φαντασιας έκανα μια αναζητηση στο internet κλασικα για να βρω ενα καλο βιβλιο . κατεληξα λοιπον στον Υπεριωνα του dan simmons. Το διάβασα καθως και την πτωση του Υπεριωνα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ και τα 2! χαίρομαι που τα βιβλία ειχαν και fantasy στοιχεία μεσα τους. Μαλλον προτιμώ το πρώτο βιβλίο από τα 2 αν και το δεύτερο διαβάζεται πολύ πιο γρήγορα λόγω του καταιγιστικού ρυθμού των εξελίξεων. Ισως ο ρυθμός θα έπρεπε να είναι πιο αργός καθώς ερχεται σε πληρη αντίθεση με το γράψιμο του πρώτου βιβλίου. Ο υπεριωνας σου βγάζει μια αισθηση μοναξιάς και απομόνωσης καθως οι προσκυνητές ταξιδεύουν προς τους χρονοτύμβους και λενε τις ιστορίες τους. Στο δεύτερο πάλι η αισθηση αυτή χάνεται καθώς οι εξελίξεις τρέχουν σε πολλά μετωπα ταυτόχρονα..Ενα στοιχειο που δε μου αρεσε μονάχα ειναι οι συνεχεις και μακροσκελεις περιγραφες των τοπίων/χώρων. Αντε να δω τι θα διαβάσω τωρα!

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις θα έλεγα ότι είναι να διαβάσεις σιγά- σιγά όλα τα topics της ε.φ. και να δεις ποιος συγγραφέας είναι πιο κοντά στο γούστο σου. Επίσης δες και αυτή την λίστα που ανανεώνει ο nikosal όπου και υπάρχουν μερικές πολύ καλές προτάσεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

όντας τελειως ασχετος με τα βιβλια επιστημονικης φαντασιας έκανα μια αναζητηση στο internet κλασικα για να βρω ενα καλο βιβλιο . κατεληξα λοιπον στον Υπεριωνα του dan simmons. Το διάβασα καθως και την πτωση του Υπεριωνα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ και τα 2! χαίρομαι που τα βιβλία ειχαν και fantasy στοιχεία μεσα τους. Μαλλον προτιμώ το πρώτο βιβλίο από τα 2 αν και το δεύτερο διαβάζεται πολύ πιο γρήγορα λόγω του καταιγιστικού ρυθμού των εξελίξεων. Ισως ο ρυθμός θα έπρεπε να είναι πιο αργός καθώς ερχεται σε πληρη αντίθεση με το γράψιμο του πρώτου βιβλίου. Ο υπεριωνας σου βγάζει μια αισθηση μοναξιάς και απομόνωσης καθως οι προσκυνητές ταξιδεύουν προς τους χρονοτύμβους και λενε τις ιστορίες τους. Στο δεύτερο πάλι η αισθηση αυτή χάνεται καθώς οι εξελίξεις τρέχουν σε πολλά μετωπα ταυτόχρονα..Ενα στοιχειο που δε μου αρεσε μονάχα ειναι οι συνεχεις και μακροσκελεις περιγραφες των τοπίων/χώρων. Αντε να δω τι θα διαβάσω τωρα!

 

Καλώς ήλθες, αγαπητέ! :drinks:

Δεν ξεκινάς τα Dune; Θα πρέπει να έχεις πολύ υπομονή, όμως, λόγω του μεγέθους του εν λόγω έπους. :devil2:

Link to comment
Share on other sites

όντας τελειως ασχετος με τα βιβλια επιστημονικης φαντασιας έκανα μια αναζητηση στο internet κλασικα για να βρω ενα καλο βιβλιο . κατεληξα λοιπον στον Υπεριωνα του dan simmons. Το διάβασα καθως και την πτωση του Υπεριωνα. Μπορώ να πω ότι μου άρεσαν πολύ και τα 2! χαίρομαι που τα βιβλία ειχαν και fantasy στοιχεία μεσα τους. Μαλλον προτιμώ το πρώτο βιβλίο από τα 2 αν και το δεύτερο διαβάζεται πολύ πιο γρήγορα λόγω του καταιγιστικού ρυθμού των εξελίξεων. Ισως ο ρυθμός θα έπρεπε να είναι πιο αργός καθώς ερχεται σε πληρη αντίθεση με το γράψιμο του πρώτου βιβλίου. Ο υπεριωνας σου βγάζει μια αισθηση μοναξιάς και απομόνωσης καθως οι προσκυνητές ταξιδεύουν προς τους χρονοτύμβους και λενε τις ιστορίες τους. Στο δεύτερο πάλι η αισθηση αυτή χάνεται καθώς οι εξελίξεις τρέχουν σε πολλά μετωπα ταυτόχρονα..Ενα στοιχειο που δε μου αρεσε μονάχα ειναι οι συνεχεις και μακροσκελεις περιγραφες των τοπίων/χώρων. Αντε να δω τι θα διαβάσω τωρα!

 

Καλώς ήλθες, αγαπητέ! :drinks:

Δεν ξεκινάς τα Dune; Θα πρέπει να έχεις πολύ υπομονή, όμως, λόγω του μεγέθους του εν λόγω έπους. :devil2:

 

για να ειμαι ειλικρινης με dune πηγα να ξεκινησω αλλα η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα με τη σειρα των βιβλιων και απο το γεγονος οτι απο ενα σημειο και μετα αναλαμβανει ο γιος του herbert. γιαυτο ειπα να ξεκινησω με τον simmons!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινω κι εγω να ξεκινησεις το Dune.Νομιζω-κι ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος-οτι αυτα που εχει γραψει ο υιος Χερμπερτ αποτελουν κατι σαν prequel της βασικης εξαλογιας του μπαμπα,βασισμενα σε σημειωσεις του τελευταιου.Εγω προσωπικα εχω διαβασει μονο τα 4 πρωτα του επους αυτου,αφου τα ειχα δανειστει απο ενα φιλο,ο οποιος δεν ειχε(ουτε εχει ακομα) αγορασει τα αλλα δυο.Ετσι περιμενω να τα βρω απο καπου αλλου για να το ολοκληρωσω.Δεν μου παει να παω να αγορασω τα 5 και 6 μονα τους στο ξεκαρφωτο.Μεχρι εκει που εχω διαβασει λοιπον,εμεινα πολυ ευχαριστημενος...αν και σε καποια φαση μπουχτισα απο την πολλη αμμο!:tease:

Link to comment
Share on other sites

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει η σειρά των βιβλίων (παλαιών και νέων):

Dune novels

 

Νομίζω ότι αυτό που έκανε ο Γρηγόρης (ότι διάβασε τα τέσσερα πρώτα και τέλος) είναι μια πολύ καλή λύση. Το τέταρτο βιβλίο αξίζει -σχεδόν- όσο όλο το έπος.

Επίσης, το πέμπτο βιβλίο είναι το τελευταίο που έγραψε ο πατήρ Herbert. Τα 6 και 7 έγραψε ο υιός μαζί με το συνεργάτη του και ολοκλήρωσε τον κορμό του Dune.

 

Εμένα πάντως, με πείσατε να ξεκινήσω Simmons. :good:

Link to comment
Share on other sites

To the Saga of the Seven Suns Kevin J. Anderson και είμαι στο δεύτερο βιβλίο A forest of stars . Πάρα πολυ καλή space opera. Μου αρέσει το που έχει pov κεφάλαια όπως το ASOIF . Με χαλάει λίγο βέβαια ότι οι χαρακτήρες δεν αντιλαμβάνονται τα αυτονόητα. Αν για παράδειγμα δοκιμάζεις μια αρχαία εξωγήινη συσκευή για να μετατρέψεις ένα gas giant σε ήλιο και μετά απο λίγο τσαντισμένοι εξωγήινοι βγουν από τους gas giants και τα κάνουν όλα κόλαση , δεν έχει νόημα να αναρωτιέσε "μα γιατί¨?

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το που έχει pov κεφάλαια όπως το ASOIF .

 

αυτό τι σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Άντονι Μπέρτζες, Κουρδιστό πορτοκάλι.

 

Γιατί ορισμένοι έλληνες εκδότες θεωρούν ότι το όνομα του συγγραφέα πρέπει να γράφεται πάντα μόνο στα αγγλικά; Όπου και αν αναφέρεται, ακόμα και στο αυτί, ακόμα και στα στοιχεία της έκδοσης, μόνο στα αγγλικά; Πρέπει να μαντεύουμε πώς ακριβώς προφέρεται στα ελληνικά; Αν ήταν Γιαπωνέζος, θα τον έγραφαν στα γιαπωνέζικα; Άραβας στα αραβικά; Να είχαμε καμία επιμελήτρια της έκδοσης να μας διαφωτίσει...

 

θεωρω παντως οτι θα πρεπει να γραφεται τουλαχιστον μια φορα στα αγγλικα (εστω για τους αγγλο-αμερικανο-καναδο-αυστραλο-κλπ :p) συγγραφεις, γιατι εχουμε δει τρελα μαργαριταρια στις μεταφρασεις (Λοβεκραφτ, Κληβ Μπαρκερ :D)

Edited by Ugh
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να συστηθώ, καθώς είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ.

Είμαι λάτρης της επιστημονικής φαντασίας από την παιδική ηλικία και διαβάζω αρκετά συχνά, ενώ, προσπαθώ να παρακολουθώ τι γίνεται και στο σινεμά η στην τηλεόραση.

Μ´ αρέσει η hard SF, αλλά δεν λέω όχι και σε space opera, ειδικά σε περίοδο διακοπών. Δεν διαβάζω συστηματικά κάποιο συγγραφέα, έχω ξεχωρίσει πάντως τον Vinge και, πρόσφατα τον Mieville.

Μόλις τελείωσα το Embassytown του τελευταίου και θα το σχολιάσω στο σχετικό τμήμα του φόρουμ.

Παιδιά, καλώς σας βρήκα! Απορώ πώς δεν είχα εντοπίσει το φόρουμ μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε και μεις! good.gif Έχεις να βρεις πολύ ενδιαφέρον πράμα στο φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το που έχει pov κεφάλαια όπως το ASOIF .

 

αυτό τι σημαίνει;

 

point of view κεφαλαια όπως έχει το Game of Thrones . Κάθε κεφάλαιο είναι άλλος χαρακτήρας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να συστηθώ, καθώς είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ.

Είμαι λάτρης της επιστημονικής φαντασίας από την παιδική ηλικία και διαβάζω αρκετά συχνά, ενώ, προσπαθώ να παρακολουθώ τι γίνεται και στο σινεμά η στην τηλεόραση.

Μ´ αρέσει η hard SF, αλλά δεν λέω όχι και σε space opera, ειδικά σε περίοδο διακοπών. Δεν διαβάζω συστηματικά κάποιο συγγραφέα, έχω ξεχωρίσει πάντως τον Vinge και, πρόσφατα τον Mieville.

Μόλις τελείωσα το Embassytown του τελευταίου και θα το σχολιάσω στο σχετικό τμήμα του φόρουμ.

Παιδιά, καλώς σας βρήκα! Απορώ πώς δεν είχα εντοπίσει το φόρουμ μέχρι τώρα.

 

Καλώς μας ήλθες και καλή διαμονή! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Immortality Inc., Robert Sheckley

 

Μυρίζει εξηντήλα. Στη δεκαετία αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Immortality Inc., Robert Sheckley

 

Μυρίζει εξηντήλα. Στη δεκαετία αναφέρομαι.

 

Συμφωνώ, αλλά έχει και καλά σημεία.

Και πού να δεις το Norstrilia, του Cordwainer Smith που μόλις τελείωσα. Είναι παλιό και του φαίνεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τους γνώστες του A . E. Van Vogt. Έχω τα παρακάτω βιβλία του: Ο Ανυπεράσπιστος Κολοσσός, Ο Πόλεμος ενάντια στο Ραλ, Το Κτήνος, Πταθ, Κυνηγώντας τους Σλαν (αυτό και το Σλαν είναι το ίδιο βιβλίο;), Η Βίβλος του Φθα και Το Τέρας της Σελήνης. Εντάσσονται όλα αυτά σε καμία άτυπη σειρά ή είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους; Αν ναι ποια είναι αυτή; Και αν όχι, ποιο μου προτείνετε να διαβάσω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν όλα τα βιβλία του Βογκτ που έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά (ψάχνω τα Σίλκι, Τα παιδιά του αύριο, Ο άνθρωπος με τα χίλια ονόματα και Ο ερημίτης του διαστήματος), αλλά έχω διαβάσει μόνο δυο μέχρι στιγμής. Αλλά έχω ψάξει για να δω αν ανήκουν σε σειρές κλπ κλπ.

 

Το Κυνηγώντας τους Σλαν (εκδόσεις Λυχνάρι) είναι το ίδιο με το Σλαν σκέτο που έχει βγει από εκδόσεις Εξάντας (αν θυμάμαι καλά). Στα αγγλικά είναι Slan σκέτο.

 

Η Βίβλος του Φθα (εκδόσεις Λυχνάρι) και το Πταθ (εκδόσεις ΒΙΠΕΡ) είναι το ίδιο βιβλίο... The Book Of Ptath στα εγγλέζικα. Οπότε κράτα ένα από τα δυο.

 

Κανένα δεν ανήκει σε κάποια σειρά, οπότε τα διαβάζεις όπως θέλεις. Απλά να ξέρεις ότι μερικά από αυτά τα βιβλία στην αρχή ήταν ιστορίες που αργότερα της ένωσε ο Βογκτ για να γίνουν μυθιστορήματα. Επίσης πρόκειται για καλά παλπ αναγνώσματα. Τα δυο βιβλία του που έχω διαβάσει (Φτερωτός άνθρωπος και Εχθρός του Γαλαξία) είναι από τα μέτριά του, αλλά παρ'όλα αυτά μου άρεσαν αρκετά.

 

Από κει και πέρα, το πιο γνωστό του είναι το Slan, οπότε άρχισε από αυτό.

 

Και μια "αποκάλυψη": Το γνωστό μυθιστόρημα του Βογκτ με τον τίτλο The Voyage Of The Space Beagle έχει μεταφραστεί στα ελληνικά, από τις εκδόσεις Λυχνάρι, και είναι το Ο Ερημίτης του διαστήματος! Τυχαία το έμαθα... Αλλά πρέπει να ψάξω πολύ για να το βρω...

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ώστε Η Βίβλος του Φθα και το Πταθ είναι ένα βιβλίο; Τότε το Πταθ θα το δώσω κάπου. Πολύ ωραία λοιπόν, ξεκινάω το Κυνηγώντας τους Σλαν, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το τελείωσα το βιβλίο του Vogt και μου άρεσε αρκετά. Βρισκόμαστε σε μία Γη του μέλλοντος όπου ζουν μερικές φυλές πλασμάτων. Οι άνθρωποι, οι Σλαν, και ένα άλλο είδος Σλαν που φέρουν ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που τους ξεχωρίζει από τους άλλους. Όλοι εχθρεύονται όλους. Η ιστορία εξελίσσεται μέσα από τα μάτια του Τζόμυ Κρος, ενός Σλαν ο οποίος προσπαθεί να βρει γιατί συμβαίνει αυτό. Σύμμαχος του στην προσπάθεια του θα σταθεί ένα φοβερό όπλο που κατέχει, παρακαταθήκη από τις εφευρέσεις του πατέρα του. Το βιβλίο είναι καλό, με απλό αλλά ποιοτικό γράψιμο, ωραίες περιγραφές και συνεχής δράση. Καλό ήταν και το twist στο τέλος. Μου άρεσε, όπως μου είχε αρέσει και το άλλο του Vogt που έχω διαβάσει, ''Οι Οπλοποιοί''. Πιστεύω λοιπόν ότι ο συγκεκριμένος συγγραφέας θα αποτελέσει την εξαίρεση στον κανόνα που θέλει να μην μου αρέσουν οι παλιοί συγγραφείς.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα Ντούπα, Κραυγές από το Υπερπέραν

 

Σειρά διηγημάτων ετών 38.

Link to comment
Share on other sites

Υπεριων! Πολλά πολλά καινούρια πράγματα μέσα...

 

Πολύ καλό βιβλίο Διγέλαδε, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει πολύ. Μόνο επειδή τελειώνει με τρομερό cliffhanger, φρόντισε να έχεις μαζί σου και την Πτώση για να μην μείνεις ξεκρέμαστος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..