Jump to content

Τι διαβάζετε από επιστημονική φαντασία αυτόν τον καιρό;


Recommended Posts

Immortality Inc., Robert Sheckley, The iron dream, Norman Spinrad, Ανδρέα Ντούπα, Κραυγές από το Υπερπέραν, Triplanetary, E.E. Doc Smith, Μέρι Σέλεϊ, Φρανκεστάιν, Orphans of the sky, Robert Heinlein, The moon is a harsh mistress, του ιδίου, The Lovers, P.J. Farmer

Πολυβόλο!! :mf_bookread:

 

Και ίχνος νύστας... ε; :8):

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι ταχύς αναγνώστης. Διαβάζω λίγες σελίδες κάθε μέρα (10-20) αναλόγως το χρόνο που διαθέτω. Οπότε μόλις ολοκλήρωσα την ανάγνωση του Limit του Φρανκ Σέτσινγκ.

Ο τύπος κάνει σίγουρα την έρευνά του και έχει την ικανότητα να μεταφέρει τις γνώσεις που αποκτά στα γραπτά του. Όπως και με το "Σμήνος", έτσι κι εδώ η επιστημονική πλευρά του μυθιστορήματος είναι πολύ καλή και πειστική. Ένα ακόμα ενδιαφέρον στοιχείο του συγκεκριμένου έργου είναι η ανάμιξη πραγματικών στοιχείων (η πολιτική κατάσταση στο αφρικανικό κράτος της Ισημερινής Γουινέας), με στοιχείων scifi (το 2025 η ανθρωπότητα θα έχει διαστημικό ανελκυστήρα και θα παράγει ενέργεια μέσω σύντηξης - υπεραισιόδοξος, αλλά το κάνει με πειθώ).

Το πρόβλημά του είναι ότι παράλληλα με την προσπάθειά του να καλύψει την ιστορία του από επιστημονικής πλευράς (ώστε να μη γυρίσει ο αναγνώστης και πει: "μα τι μπούρδες γράφει ο τύπος, αυτό δε θα γινόταν έτσι σε συνθήκες μη βαρύτητας"), ο Σέτσινγκ παραθέτει μακροσκελείς παραγράφους όπου προσπαθεί να δείξει και την ικανότητά του χειρισμού της γλώσσας (παραγράφους όπου περιγράφει τις σκέψεις και τα συναισθήματα που αυτές προκαλούν σε διάφορους χαρακτήρες του).

Το αποτέλεσμα είναι σημεία όπου εξελίσσεται αγωνιώδης πλοκή να τραβούν σε μάκρος και ο αναγνώστης (τουλάχιστον εγώ), ενώ έχουν μπει σε διάθεση κυνηγητού και τρώω-τα-νύχια-μου-από-την-αγωνία, μετά από μερικές δεκάδες σελίδες να βλαστημούν πότε θα τελειώσει η σκηνή για να προχωρήσει η εξέλιξη της ιστορίας.

Σε γενικές γραμμές η ιστορία είναι ενδιαφέρουσα, αν και όχι κάτι το ιδιαίτερο που θα σήκωνε και δεύτερη ανάγνωση μετά από κάποια χρόνια. Είναι από τα βιβλία που εύκολα θα μπορούσαν να μεταφερθούν στη μεγάλη οθόνη με προοπτικές blockbaster. Δεν έχουν όμως κάποιο στοιχείο που να σε βάζει σε σκέψεις και να σου μένει κάτι αφού το κλείσεις. Προτείνεται για διακοπές, μονάχα σε όσους καταβροχθίζουν τις σελίδες με το κιλό ή σε όσους έχουν το προνόμιο διακοπών άνω των 30 ημερών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι συνθήκες, Ντίνο. Πρώτα ήμουν μόνος, με τα τέκνα μακριά και το απόγευμα δικό μου, τώρα είμαι μαζί τους αλλά σε διακοπές και τα μικρά έχουν άλλα δυο ξαδελφάκια συνομήλικα να απασχολούνται. Το χειμώνα θα γυρίσω στα 1-2 βιβλία το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Ίλιον του Νταν Σίμονς. Μιλάμε για μεγάαααλη φαντασία.

Είμαι στην σελίδα 200 περίπου και ενθουσιασμένη μέχρι στιγμής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...μπορούσε να διαβάζει λίγο παραπάνω...

Εννοείς κάτι τέτοιο;

528102_10152047983835472_1582478758_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

David Starr, Space Ranger.

 

Το πρώτο βιβλίο της σειράς. Νομίζω στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει μόνο το βιβλίο για την Αφροδίτη. Γενικά είναι δυσεύρετα στην έντυπη μορφή, ακόμα και στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Lucky Starr and the pirates of the asteroids, Isaac Asimov (1953).

David Starr, Space Ranger.

 

Το πρώτο βιβλίο της σειράς. Νομίζω στα ελληνικά έχει κυκλοφορήσει μόνο το βιβλίο για την Αφροδίτη. Γενικά είναι δυσεύρετα στην έντυπη μορφή, ακόμα και στα αγγλικά.

 

πες μου οτι ειναι απο εκδοσεις New English Library, τα εχω και τα δυο απο αυτες :mf_bookread:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τους πειρατές, στην έκδοση του 1975. Το άλλο (Space Rangers) μόνο σε epub, όπως και τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πιάσω κάτι απ' τον Michael Moorcock και συγκεκριμένα να παραγγείλω το The travellers at the end of time. Καμιά γνώμη αν το έχετε διαβάσει?

(με ψήνει πολύ και η σειρά με τον Έλρικ, αλλά θέλω προς το παρόν ένα πιο οικονομικό πακέτο!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..