Jump to content

21ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Φάντασυ, Θέμα: Μυστικό


Tiessa
 Share

Recommended Posts

Ρε παιδιά,τι είναι αυτό το νανοώριμο...;dazzled.gif

 

Ο Nihilio άνοιξε τόπικ για το 2010.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 677
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DinoHajiyorgi

    50

  • Tiessa

    66

  • TheTregorian

    42

  • Stanley

    68

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ αξιώθηκα και ψήφισα επιτέλους!! Άργησα, ομολογώ, αλλά ασόψεται η εξεταστική (εδώ πίστευα ότι δε θα 'γραφα καν...!)

 

Άντε καλή επιτυχία τώρα σ' όλους!!! Αναμένουμε αποτελέσματα, στατιστικά κτλ κτλ κτλ (όπου κτλ=ξεκατίνιασμα!! :devil2: :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,τι είναι αυτό το νανοώριμο...;dazzled.gif

 

Ο Nihilio άνοιξε τόπικ για το 2010.

Με πρόλαβες. Εδώ το τόπικ στο εργαστήριο

Link to comment
Share on other sites

Για τον διαγωνισμό Ε.Φ., το θέμα είναι ήδη έτοιμο και αποφασισμένο, αλλά συμφωνώ ότι χρειάζεται οπωσδήποτε ξεκούραση. Πολύς κόσμος εδώ έγραψε με προθεσμία (πολλοί και με προσωπικά τρεχάματα εκτός φόρουμ) και μετά στρώθηκε να διαβάσει στην ουσία μια ολόκληρη συλλογή διηγημάτων και να τη σχολιάσει. Μην τους βάλουμε αμέσως πάλι στο τρέξιμο.

Αν δεν είναι πολλοί αυτοί που θα συμμετάσχουν στο nanowrimo (μπορούμε να το ξέρουμε αυτό; ), θα πρότεινα να ξεκινάγαμε 1/11 ή κάπου εκεί.

Link to comment
Share on other sites

[...] θα πρότεινα να ξεκινάγαμε 1/11 ή κάπου εκεί.

 

Ω. ναιflowers.gif Όχι νωρίτερα από τότε.

 

 

Λοιπόν, επί του θέματος τώρα:

 

Αγαπητέ αναγνώστη, το ντέρμπι κορυφής στον 3ο Διαγωνισμό Φάντασυ είναι συγκλονιστικό!

Από χτες το βράδυ δύο ιστορίες ισοψηφούν στην πρώτη θέση.

 

Η ψήφος σου μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ψήφισε τώρα!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπητέ αναγνώστη, το ντέρμπι κορυφής στον 3ο Διαγωνισμό Φάντασυ είναι συγκλονιστικό!

Από χτες το βράδυ δύο ιστορίες ισοψηφούν στην πρώτη θέση.

 

Η ψήφος σου μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ψήφισε τώρα!

 

 

Oh yes dammit!!! This is passion! I like it!!:D

Edited by TheTregorian
Link to comment
Share on other sites

 

Με την ψυχή στο στόμα! Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα κι αμαρτίαν ουκ έχω. Από τις λίγες φορές που ήξερα ποια θα ήταν η πρώτη, ήξερα ποιες τρεις θα πάλευαν για τη δεύτερη θέση και σχεδόν αδιαφόρησα -όχι γιατί δεν το πάλεψα, αλλά γιατί ήρθε πολύ φυσικά- για την κατάταξη των υπολοίπων.

 

 

Επίσης, το σημειώνω εδώ αν και μάλλον θα χαθεί, όλα τα σχόλια που έχω κάνει είναι χωρίς να διαβάσω τα σχόλια των υπολοίπων. Το κάνω πάντοτε, αλλά καλό είναι να το ξέρουν κι οι νέοι!

 

 

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ψήφισα.

 

Χρωστάω και κάτι σχόλια, θα προσπαθήσω να τα τακτοποιήσω σε κάποια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστεε! Όλος ο κόσμος σιγά-σιγά ψηφίζει! Για να μη μουρμουράνε κάποιες κάποιες...!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αξιώθηκα και ψήφισα επιτέλους!! Άργησα, ομολογώ

 

Τσκ τσκ τσκ τι να πούμε κι εμείς δηλαδή! <_<

 

Εμένα μου έμειναν τρεις ιστορίες! Σήμερα είχα 9 ώρες μάθημα(:cold:) και κατάφερα να διαβάσω μόνο μία. Αλλά αύριο θα είμαι συνεπής και μάλιστα είμαι σίγουρη πως δε θα ψηφίσω στο τελευταίο τέταρτο, για να καθησυχάσω την πονοκεφαλιασμένη διοργανώτρια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι εγώ. Είχα το αρχειάκι μέρες. Το άνοιγα, τα άλλαζα, το έκλεινα. Το ξανάνοιγα, τα ξανάλλαζα, το ξανάκλεινα. Ε, τώρα είχε μείνει δύο μέρες σταθερό, οπότε αποφάσισα πως ήταν ώρα του :p

Link to comment
Share on other sites

Και μενα 3 μου εμειναν book.gif . Μετα μπαινει ψηφος! Η σειρα θα βγει σχετικα ευκολα, γιατι καθε διηγημα που διαβαζω το βαθμολογω προσεκτικα μεχρι 10. Στο τελος θα μπουν οι ιστοριες με φθινουσα σειρα, μεχρι την τελευταια (τη δικη μου).

 

 

Link to comment
Share on other sites

[..]είμαι σίγουρη πως δε θα ψηφίσω στο τελευταίο τέταρτο, για να καθησυχάσω την πονοκεφαλιασμένη διοργανώτρια! :lol:

 

Thank you, my dear lady... :rose:

 

 

Υπενθυμίζουμε και τους άλλους τέσσεις συγγραφείς που απομένουν AftPeakTank, Αλχημιστή, Valkyries και Nihilio (και φυσικά σε όποιον άλλον επιθυμεί να ψηφίσει) ότι η προσθεσμία λήγει τα μεσάνυχτα του Σαββάτου (προς Κυριακή) 9 Οκτωβρίου.

 

edit: OK, μόλις είδα και το μήνυμα του Αλχημιστή.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Merlin's Law:

Ο κανόνας που λέει πως σε κείμενα φάντασυ, η πιθανότητα το όνομα του κόσμου ή των χαρακτήρων να περιέχουν τα γράμματα R L N τείνει στο 100%.

8 στους 9 της Συντροφιάς του Δαχτυλιδιού το είχαν. Σχεδόν όλοι της ιστορίας του Αρθούρου το είχαν.(Με τον Μέρλιν φυσικά που δίνει το όνομα στον Νόμο, έχοντας και τα 3). Από rpg-κόσμους έχουμε Eberron, Ravenloft, Faerun, Azeroth...

Και πάει λέγοντας.

Καλύτερο poll από διαγωνισμό φάντασυ με 22 ιστορίες δεν υπάρχει για την επαλήθευση ή όχι του Νόμου. Έχουμε κανένα κείμενο που να ΜΗΝ έχει αυτά τα ύποπτα γραμματάκια σε ούτε ένα από τα ονόματα ή τον κόσμο όπου εκτυλίσσονται; Ο/Η συγγραφέας ας δώσει την απάντηση.chinese.gif

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν πιάνεται το δέντρο,εγώ δεν νομίζω να έχω κάτι τέτοιο!devil2.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Ναρνενκέμεν, κι ας έχει ρ, δε νομίζω να είναι ό,τι πιο συνηθισμένο ως φάντασι όνομα. Κατά τα άλλα, ο νόμος είναι στ' αλήθεια πέρα για πέρα ακριβής.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου πάντως τα έχουν.

Νάσα (τι να κάνουμε βρε Κιάρα, έτσι τη λένε την κοπέλα) :lol:

Κίρζο

Νιέλ

 

Σωστός ο επιστήμων.

Link to comment
Share on other sites

Merlin's Law:

Ο κανόνας που λέει πως σε κείμενα φάντασυ, η πιθανότητα το όνομα του κόσμου ή των χαρακτήρων να περιέχουν τα γράμματα R L N τείνει στο 100%.

 

Έλρον... τι να λέμε τώρα tease.gif

Και η Λ'λιάν, βέβαια...

Edited by Mesmer
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,΄΄Κιβούρι΄΄,ορίστε!Ολόκληρο ρ,ανάμεσα στο υ και το ι! Αμέσως να βγάλετε συμπέρασμα ότι η ιστορία μου δεν είναι φάντασι! laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο Ξασμαράκ βάζει το μονάκριβο του Ρο στο Rebel και αδιαφορεί για τα πρέπει του Μέρλιν.

 

post-1004-128662037104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ δύο ονόματα είχα μέσα: Βέλιαρ και Ελμάντερ, και τα δύο έχουν αυτά τα γράμματα!!! :lol: Αλλά το έχω προσέξει γενικά. Αυτός ο κανόνας ισχύει!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, Ρεγισμοία Σεβέμλα και Ύσραντ. Πιάνεται το "ν" όταν είναι σε "ντ";

 

Κάπου τον είχα ξανακούσει τον κανόνα και νομίζω πώς, υποσυνείδητα τουλάχιστον, τον λαμβάνω υπόψιν. Στην προσπάθεια να τον αποφύγω δηλαδή. Αλλά εντάξει, είναι πολύ συνηθισμένοι και εύηχοι φθόγγοι, για κάποιο λόγο ταιριάζουν και στο είδος, δεν γίνεται να μην τους χρησιμοποιείς και καθόλου.

 

Έντιτ: Ξέχασα τον εκλαμπρότατο: Ριληγείνοιος ο ΣΤ, φορ κράιινγκ άουτ λάουντ!!!

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Εριξα και εγω την ψηφο μου! Η ολη εμπειρια του διαγωνισμου ηταν φοβερη και προσωπικα με βοηθησε πολυ να αναγνωρισω τα λαθη που κανω, για να τα διορθωσω στο μελλον!biggrin.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..