Jump to content

Write off #53 (AftPeakTank vs Tattoman vs Stanley)


Drake Ramore
 Share

  

11 members have voted

  1. 1. Ποιού η ιστορία σας άρεσε περισσότερο;

    • AftPeakTank
      5
    • Tattoman
      3
    • Stanley
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Το χιόνι κοντεύει να καλύψει εντελώς τα βήματα που με έφεραν ως εδώ.

Λένε, ότι αν κάποιος ταξιδέψει πολύ, στο τέλος βρίσκει τον ίδιο του τον εαυτό. Καθισμένος σε μια μισοδιαλυμένη, γεμάτη σκόνη καρέκλα που βρήκα μέσα στα ερείπια, τείνω να συμφωνήσω. Από τις γρίλιες φαίνεται το φεγγάρι σε λωρίδες, να πέφτει -κομμένο- στο σπασμένο ξύλινο πάτωμα. Οι ασημένιες αντανακλάσεις του ανακατεύονται με τις σκιές, και ο αέρας που χορεύει ανάμεσα στους ιστούς αραχνών στις γωνίες, κάνουν το δωμάτιο να πάλλεται, να λικνίζεται σε έναν μεθυστικό χορό αραχνοΰφαντων πέπλων.

 

Παρότι είμαι προστατευμένος -για την ώρα- από την κακοκαιρία, νιώθω ότι ίσως ήταν καλύτερο να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου εκεί έξω, στο χιόνι και την παγωνιά. Ο αρχικός ενθουσιασμός μου για την ανακάλυψη αυτών των ερειπίων έπειτα απο ώρες πεζοπορίας μέσα στο χιόνι, έδωσε την θέση του σε έναν αρχέγονο, απροσδιόριστο φόβο. Ξεκίνησε με τους ψιθύρους και τα γέλια που ταξίδευαν στον αέρα και αυξήθηκε ακούγοντας τους ήχους κάτω απο το πάτωμα. Ίσως δεν είμαι μόνος.

 

 

___________________________________________

 

 

 

 

Γνωρίζετε τους κανόνες. Καλή επιτυχία!

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drake Ramore

    15

  • AftPeakTank

    23

  • Tattoman

    35

  • Stanley

    33

Μάλιστα...Πολύ ωραία η εισαγωγή, έχω να πω. Να δω πώς θα περιοριστώ σε τόσο λίγες λέξεις...:Ρ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία; Χάλια είναι; Πού είναι η συνέχεια;;;

 

Αστειεύομαι φυσικά...

 

Πάει, είμαι χαμένος!

Link to comment
Share on other sites

10 συμβουλές προς τα αγαπητά νέα μέλη του write-off.

 

1) Μην βιαστείτε να ξεκινήσετε το γράψιμο.

2) Κάντε πλάνο στο κεφάλι σας, κι έπειτα στην σελίδα του πρόχειρου σας.

3) Σκεφτείτε τις επιλογές σας, υπάρχει άπλετος χρόνος

4) Η πρώτη πάσα πρέπει να πάει στο ακραίο χαφ για σωστό τρανζίσιον μην φοβάστε ότι θα βγείτε 2οι ή 3οι, στατιστικά η πιθανότητα είναι 33%! Μεταξύ σας παίζετε!

5)Τα write-offs έχουν την φήμη να βγάζουν ιστορίες που δημοσιεύονται σε περιοδικά. Ιδού η ευκαιρία (να σας ανεβάσω και λίγο :) )

6) όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. Όχι επίθετα, όχι επιρρήματα σε θάλασσες και ακτές

7) Κάντε την εισαγωγή μέρος της ιστορίας, μην προσπαθήσετε να την παρακάμψετε, μην την ξεχάσετε μετά τα μισά!

8) Γράψτε αυτοτελείς ιστορίες, όχι κομμάτια κάποιου (ίσως) μεγαλύτερου κόσμου!

9) Μην πίνετε και μεταφράζετε (αυτό σ'εμένα πάει, χικ!)

10) Ορίστε η ευκαιρία σας να διαβαστείτε από πολλά μέλη. Δώστε τον καλύτερο εαυτό σας και μην φοβάστε/ντρέπεστε γι'αυτό που θα γράψετε! Χάρη μας κάνετε που ανεβάζετε δικό σας κείμενο!

 

Αυτά τα λίγα. friends.gif Καλό γράψιμο!

Link to comment
Share on other sites

Πολλή απαισιοδοξία,βρε παιδιά! Εγώ πάλι το άγχος που έχω είναι ο χρόνος, γιατί από Δευτέρα που θα μπορώ να αρχίσω το γράψιμο, ξεκινάω και δουλειά και διάβασμα...Οπότε, ένα ενδεχόμενο ανάγκης παράτασης είναι πολύ πιθανό...

Link to comment
Share on other sites

ξεκεινήσατε?

 

10 συμβουλές προς τα αγαπητά νέα μέλη του write-off.

 

1) Μην βιαστείτε να ξεκινήσετε το γράψιμο.

2) Κάντε πλάνο στο κεφάλι σας, κι έπειτα στην σελίδα του πρόχειρου σας.

3) Σκεφτείτε τις επιλογές σας, υπάρχει άπλετος χρόνος

4) Η πρώτη πάσα πρέπει να πάει στο ακραίο χαφ για σωστό τρανζίσιον μην φοβάστε ότι θα βγείτε 2οι ή 3οι, στατιστικά η πιθανότητα είναι 33%! Μεταξύ σας παίζετε!

5)Τα write-offs έχουν την φήμη να βγάζουν ιστορίες που δημοσιεύονται σε περιοδικά. Ιδού η ευκαιρία (να σας ανεβάσω και λίγο smile.gif )

6) όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. Όχι επίθετα, όχι επιρρήματα σε θάλασσες και ακτές

7) Κάντε την εισαγωγή μέρος της ιστορίας, μην προσπαθήσετε να την παρακάμψετε, μην την ξεχάσετε μετά τα μισά!

8) Γράψτε αυτοτελείς ιστορίες, όχι κομμάτια κάποιου (ίσως) μεγαλύτερου κόσμου!

9) Μην πίνετε και μεταφράζετε (αυτό σ'εμένα πάει, χικ!)

10) Ορίστε η ευκαιρία σας να διαβαστείτε από πολλά μέλη. Δώστε τον καλύτερο εαυτό σας και μην φοβάστε/ντρέπεστε γι'αυτό που θα γράψετε! Χάρη μας κάνετε που ανεβάζετε δικό σας κείμενο!

 

Αυτά τα λίγα. friends.gif Καλό γράψιμο!

 

ναι καλόlaugh.gif . Πιστεύεις πως αντί να δημοσιευτεί μια ιστορία του DinoHaiorgi, η μια δικιά σου, η μια του Drake η του Adicto...και πάει λέγοντας...θα δημοσιευτεί μια δικιά μας?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ απο write-off ξεκίνησα mate. Κράτα τα άλλα 9 για αρχή αν δεν σ'εμπνέει εκείνο :)

Link to comment
Share on other sites

 

ναι καλόlaugh.gif . Πιστεύεις πως αντί να δημοσιευτεί μια ιστορία του DinoHaiorgi, η μια δικιά σου, η μια του Drake η του Adicto...και πάει λέγοντας...θα δημοσιευτεί μια δικιά μας?

 

Ο Drake είναι αρκετά καινούριος και γράφει εδώ και κάποιους μήνες μόνο. Και τον θεωρείς ήδη δημοσιεύσιμο! Είδες; Οπότε μην είσαι τόσο απαισιόδοξος. (Μόνο να βελτιώσεις την ορθογραφία σου... Horrible! :eek: :doh:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, ρε παιδιά, μη βαράτε! Το ξέρω ότι μου έχει βγει το όνομα... Αλλά νομίζω ότι ο Tattoman το παρακάνει στις ανορθογραφίες. Λίγο ακόμα και θα χρειαζόταν να τα διαβάζω από δυο φορές για να τα καταλάβω... Ήμαρτον, δηλαδή!

 

edit: Εντάξει, είναι μικρός και θα μάθει. No offence.

Edited by wordsmith
Link to comment
Share on other sites

Kαλά, ρε παιδιά, μη βαράτε! Το ξέρω ότι μου έχει βγει το όνομα... Αλλά νομίζω ότι ο Tattoman το παρακάνει στις ανορθογραφίες. Λίγο ακόμα και θα χρειαζόταν να τα διαβάζω από δυο φορές για να τα καταλάβω... Ήμαρτον, δηλαδή!

 

edit: Εντάξει, είναι μικρός και θα μάθει. No offence.

 

 

Έτσι είμαι εγώ, και δεν μπορώ ούτε και θέλω να αλλάξω. πάνω σε αυτό το θέμα. Και το έχω ξαναπεί άμα δυσκολεύεσαι να διαβάσεις αυτά που γράφω απλούστατα θα μπορούσες να μην τα διαβάζεις. Ξέρω μεν οτι το λες για το καλό μου, αλλά το έχεις πει πάνω άπό τρεις φορές και έχει καταντήσει kουραστικό. Hi Hitlercold.gif

Edited by Tattoman
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι το λέω συνέχεια σε σένα. Εγώ νόμιζα ότι το λέω σε όλους. Οκ, θα προσπαθήσω να το κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα, έχω σχεδόν καταλήξει στην υπόθεση. Έχω προσχέδιο, έχω κάνει έρευνα, έχω διαβάσει ιστορικές αναδρομές και το διορθώνω το ήδη 50 σέλιδο κεφάλαιο που θα χρησιμοποιήσω σαν εισαγωγή...

 

Όχι σοβαρά... δεν θες να μάθεις που βρίσκομαι... το έχω αρχίσει αλλά δεν φημίζομαι ούτε για το μέγεθος, ούτε για την προσοχή μου όταν γράφω...Και όντως έχω ψιλοκαταλήξει στην υπόθεση και στις σκηνές...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι το λέω συνέχεια σε σένα. Εγώ νόμιζα ότι το λέω σε όλους. Οκ, θα προσπαθήσω να το κόψω.

 

Κοίτα, δεν έχω το δικαίωμα να σου πω να το κόψεις απλά θέλω να πω οτι έχει κουράσει κάπως εμένα τον ίδιο.

 

Άρχισα, έχω σχεδόν καταλήξει στην υπόθεση. Έχω προσχέδιο, έχω κάνει έρευνα, έχω διαβάσει ιστορικές αναδρομές και το διορθώνω το ήδη 50 σέλιδο κεφάλαιο που θα χρησιμοποιήσω σαν εισαγωγή...

 

Όχι σοβαρά... δεν θες να μάθεις που βρίσκομαι... το έχω αρχίσει αλλά δεν φημίζομαι ούτε για το μέγεθος, ούτε για την προσοχή μου όταν γράφω...Και όντως έχω ψιλοκαταλήξει στην υπόθεση και στις σκηνές...

 

 

εγώ είμαι κάπου στην μέση και έχω καταλήξει στο τι θα σημβεί μετά και στο τέλος. ίσως βιάζομαι ποιος ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι το λέω συνέχεια σε σένα. Εγώ νόμιζα ότι το λέω σε όλους. Οκ, θα προσπαθήσω να το κόψω.

 

Κοίτα, δεν έχω το δικαίωμα να σου πω να το κόψεις απλά θέλω να πω οτι έχει κουράσει κάπως εμένα τον ίδιο.

 

Άρχισα, έχω σχεδόν καταλήξει στην υπόθεση. Έχω προσχέδιο, έχω κάνει έρευνα, έχω διαβάσει ιστορικές αναδρομές και το διορθώνω το ήδη 50 σέλιδο κεφάλαιο που θα χρησιμοποιήσω σαν εισαγωγή...

 

Όχι σοβαρά... δεν θες να μάθεις που βρίσκομαι... το έχω αρχίσει αλλά δεν φημίζομαι ούτε για το μέγεθος, ούτε για την προσοχή μου όταν γράφω...Και όντως έχω ψιλοκαταλήξει στην υπόθεση και στις σκηνές...

 

 

εγώ είμαι κάπου στην μέση και έχω καταλήξει στο τι θα σημβεί μετά και στο τέλος. ίσως βιάζομαι ποιος ξέρει...

 

 

χαχαχα

 

βιάζεσαι; ε άντε να σου πω τότε που είμαι, το τέλειωσα χαχαχα

 

 

Ναι ναι είμαι παπατρέχας... Επιπόλαιος, βιαστικός και αδιόρθωτος!!!! χχαχαχα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ξεκεινήσατε?

 

10 συμβουλές προς τα αγαπητά νέα μέλη του write-off.

 

1) Μην βιαστείτε να ξεκινήσετε το γράψιμο.

2) Κάντε πλάνο στο κεφάλι σας, κι έπειτα στην σελίδα του πρόχειρου σας.

3) Σκεφτείτε τις επιλογές σας, υπάρχει άπλετος χρόνος

4) Η πρώτη πάσα πρέπει να πάει στο ακραίο χαφ για σωστό τρανζίσιον μην φοβάστε ότι θα βγείτε 2οι ή 3οι, στατιστικά η πιθανότητα είναι 33%! Μεταξύ σας παίζετε!

5)Τα write-offs έχουν την φήμη να βγάζουν ιστορίες που δημοσιεύονται σε περιοδικά. Ιδού η ευκαιρία (να σας ανεβάσω και λίγο smile.gif )

6) όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές. Όχι επίθετα, όχι επιρρήματα σε θάλασσες και ακτές

7) Κάντε την εισαγωγή μέρος της ιστορίας, μην προσπαθήσετε να την παρακάμψετε, μην την ξεχάσετε μετά τα μισά!

8) Γράψτε αυτοτελείς ιστορίες, όχι κομμάτια κάποιου (ίσως) μεγαλύτερου κόσμου!

9) Μην πίνετε και μεταφράζετε (αυτό σ'εμένα πάει, χικ!)

10) Ορίστε η ευκαιρία σας να διαβαστείτε από πολλά μέλη. Δώστε τον καλύτερο εαυτό σας και μην φοβάστε/ντρέπεστε γι'αυτό που θα γράψετε! Χάρη μας κάνετε που ανεβάζετε δικό σας κείμενο!

 

Αυτά τα λίγα. friends.gif Καλό γράψιμο!

 

ναι καλόlaugh.gif . Πιστεύεις πως αντί να δημοσιευτεί μια ιστορία του DinoHaiorgi, η μια δικιά σου, η μια του Drake η του Adicto...και πάει λέγοντας...θα δημοσιευτεί μια δικιά μας?

 

Γιατί όχι;Δεν έχω διαβάσει καθόλου από τα παιδιά,αλλά προσωπικά δεν θα με εξέπληττε...Δεν είναι η Ακαδημία Συγγραφέων το φόρουμ,μπορεί κάποιος να δημοσιεύσει όντας καλός και πριν έρθει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενό μου...

Γιατί φίλε μου τέτοια βιασύνη; Όχι αλήθεια. Σοβαρά το κείμενο δεν σήκωνε καμία βελτίωση όσες φορές και να το ξαναδιάβαζες; (Ρωτάω, γιατί κάποιοι από μας "μας νοιάζει" που θα μας διαβάσουν άλλοι.)

 

Αυτό, εμένα, επηρεάζει και την σοβαρότητα των σχολίων μου.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Kαλά, ρε παιδιά, μη βαράτε! Το ξέρω ότι μου έχει βγει το όνομα... Αλλά νομίζω ότι ο Tattoman το παρακάνει στις ανορθογραφίες. Λίγο ακόμα και θα χρειαζόταν να τα διαβάζω από δυο φορές για να τα καταλάβω... Ήμαρτον, δηλαδή!

 

edit: Εντάξει, είναι μικρός και θα μάθει. No offence.

 

 

Έτσι είμαι εγώ, και δεν μπορώ ούτε και θέλω να αλλάξω. πάνω σε αυτό το θέμα. Και το έχω ξαναπεί άμα δυσκολεύεσαι να διαβάσεις αυτά που γράφω απλούστατα θα μπορούσες να μην τα διαβάζεις. Ξέρω μεν οτι το λες για το καλό μου, αλλά το έχεις πει πάνω άπό τρεις φορές και έχει καταντήσει kουραστικό. Hi Hitlercold.gif

 

 

Δεν έχω ο ίδιος γνώμη για το ποσοστό των ανορθογραφιών στα κείμενά σου, αλλά:

 

Εννοείς πως υπάρχει κάποιος λόγος πίσω από την ανορθογραφία; Ψάχνω, αλλά εκτός από τη βαρεμάρα μου ή τον υπερενθουσιασμό μου να ποστάρω την ιστορία μου ή την απουσία διορθωτή από τον κειμενογράφο μου, δεν μπορώ να βρω άλλους.

 

Αντιλαμβάνομαι την πίεση όταν κάποιος τονίζει συχνά ένα στοιχείο που τον ενοχλεί στις ιστορίες σου, όμως από την άλλη δεν σου είπε ότι γράφεις άσχημα (που, αν και δύσκολα, κι αυτό μπορεί να προκύψει σ' έναν σχολιασμό), σου είπε ότι τα τηγάνια κι οι κατσαρόλες που χρησιμοποιείς για να μαγειρέψεις τα - πιθανώς υπέροχα - υλικά σου είναι κάπως παραμελημένα.

 

Come on... give her a break smile.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κείμενό μου...

Γιατί φίλε μου τέτοια βιασύνη; Όχι αλήθεια. Σοβαρά το κείμενο δεν σήκωνε καμία βελτίωση όσες φορές και να το ξαναδιάβαζες; (Ρωτάω, γιατί κάποιοι από μας "μας νοιάζει" που θα μας διαβάσουν άλλοι.)

 

Προφανώς σηκώνει κι άλλες διορθώσεις... Το θέμα είναι μπορώ να τις βρω; Προσπαθώ να ακολουθήσω συμβουλές, (μην βαράς ναι, βιάζομαι), αγχώνομαι όμως.

 

Αν θεωρείς ότι σε προσβάλω (εσένα ή οποιονδήποτε άλλο εδώ μέσα ) με αυτή την κίνηση λυπάμαι. Δηλαδή είναι καλύτερο αυτό που έχω δει ότι γίνεται, να γράφουν την τελευταία στιγμή πριν την λήξη του διαγωνισμού κάποιοι; Μέχρι και το τέλος της διορίας; Και να βιάζονται; Επειδή άρχισαν να γράφουν δυο μέρες πριν την λήξη; Εγώ αμέσως μόλις πήρα την εισαγωγή άρχισα να σκέφτομαι τι να γράψω. Όταν βρήκα πάνω κάτω άρχισα...

Σήμερα όλη μέρα διόρθωνα μόνο δυο σελίδες! Αν έγραφα μεγαλύτερη ιστορία, λόγω απειρίας μπορεί να χανόμουν, μπορεί να έκανα πολλά λάθη. Γιατί να μην το αφήσω να έρθει μόνο του σιγά σιγά;

 

Εγώ τουλάχιστον ηθελημένα γράφω μικρές ιστορίες με σκοπό να έχω χρόνο άπλετο να τις ξαναδιαβάσω να τις διορθώσω όσο μπορώ... Να μην πιεστώ και να μην βγάλω καμιά σαβούρα και ρίξω το επίπεδο του φόρουμ. Ελπίζω να μην σε απογοητεύει η ιστορία και να μην την θεωρήσεις σαβούρα. Γράφω τους τελευταίους μήνες της ζωής μου Ντίνο και σίγουρα κάποια λάθη που βρίσκετε αμέσως εσείς οι έμπειροι δεν μπορώ καν να τα εντοπίσω. Όσο με διορθώνετε τόσο μαθαίνω.

 

Από την άλλη, θα μπορούσα άνετα να περιμένω και να την ανεβάσω τελευταία μέρα σωστά;

 

 

 

 

Άσχετο...

 

Νομίζω το oppenoffice έχει ορθογράφο...

 

 

Edited by AftPeakTank
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη, θα μπορούσα άνετα να περιμένω και να την ανεβάσω τελευταία μέρα σωστά;

 

 

Αν ήταν να την διορθώνεις και να την τελειοποιείς (με ότι εσύ κρίνεις ως τελειοποίηση) μέχρι εκείνη την ώρα... σωστά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #53 (AftPeakTank vs Tattoman vs Stanley)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..