Jump to content

Write off #53 (AftPeakTank vs Tattoman vs Stanley)


Drake Ramore
 Share

  

11 members have voted

  1. 1. Ποιού η ιστορία σας άρεσε περισσότερο;

    • AftPeakTank
      5
    • Tattoman
      3
    • Stanley
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Δεν βλέπω το λόγο να μην γινει...Το πολύ-πολύ να ψηφίσουμε και οι τρεις τους εαυτούς μας,οπότε απλά δεν θα έχει νόημα.Μπορεί,όμως,κάποιος να είναι και αντικειμενικός και να κάνει την έκπληξη...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drake Ramore

    15

  • AftPeakTank

    23

  • Tattoman

    35

  • Stanley

    33

σωστά, λοιπον stanley εσύ λες να ψηφίσουμε, AftpeakTank? εγώ δεν έχω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, και κάτι άλλο, στους διαγωνισμούς οι συμμετέχοντες βάζουν τον εαυτό τους τελευταίο. Καλό θα ήταν σ'αυτόν να μην ψηφίσετε τον εαυτό σας, αφου είναι 3 συμμετέχοντες, ψηφίστε έναν από τους άλλους 2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω το λόγο να μην γινει...Το πολύ-πολύ να ψηφίσουμε και οι τρεις τους εαυτούς μας,οπότε απλά δεν θα έχει νόημα.Μπορεί,όμως,κάποιος να είναι και αντικειμενικός και να κάνει την έκπληξη...;)

 

Συνήθως (τουλάχιστον στους τελευταίους διαγωνισμούς) έχει "καθιερωθεί" οτι εκτός απο το poll, όποιος ψηφίζει αφήνει και ένα σχόλιο για τις ιστορίες και λέει ποια ψήφισε. Ετσι π.χ όταν έχουμε ένα σκορ 6-5 υπάρχουν απο κάτω και 11 ποστ με μοιρασμένες αυτές τις ψήφους. Είναι και ένα δείγμα οτι κανένας συμμετέχων δεν ψήφισε τον εαυτό του.

 

Θα στεναχωριόμουν πολύ αν διαπίστωνα οτι κάποιος ψήφισε τον εαυτό του.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

οκ, άρα ψηφίζουμε αλλά ψηφίζουμε έναν από τυς άλλους δύο. Ας ελπίσουμε να υπάρξει ηληκρίνεια...(Τα εμπιστεύομαι τα παιδά)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος.Σε λίγη ώρα θα το πετάξω.Let the best one prevail.

 

Οκ,ας ψηφίσουμε κι εμείς έναν άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Από την στηγμή που θα έχουν παραδωθεί και οι τρεις ιστορίες, ξεκεινά η ψηφοφορία;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις Add Reply. Κάτω αριστερά γράφει Attachments, πατάς «Αναζήτηση», επιλέγεις το αρχείο και μετά «Attach This File»

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που άργησα,αλλά λόγω μετακόμισης κλέβω ίντερνετ προς το παρόν και έχω προβλήματα..:Ρ Λοιπόν:

 

 

 

"Δυο πληγές από σύννεφο"

Όνομα Συγγραφέα:Stanley-Χρήστος

Είδος: Φαντασία

Βία; Όχι

Σεξ; Όχι)

Αριθμός Λέξεων:3336

Αυτοτελής; Ναι

Σχόλια: Έχω και εικόνα στο αρχείο,ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε ιστορία βάζω κι από μία,οπότε δεν μπορούσα εδώ να μην...

Δυο Πληγές από Σύννεφο.doc

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο φουλ! Μετά θα γράψω μερικά λόγια για τις ιστορίες σας και την ψήφο μου... Εννοείται πως δεν ψηφίζουμε τους εαυτούς μας... Δεν έχει κανένα νόημα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,ψήφισα τον Τατού,γιατί μου άρεσε πιο πολύ από του Αφτ. Δεν ξέρω,το βρήκα λίγο πρόχειρο το δεύτερο.Του Τατού ήταν πιο καλογραμμένο,αν και το τέλος λίγο προβλέψιμο και κλισέ...Καλή επιτυχία σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα όλες τις ιστορίες υπομονετικά και προσπάθησα να είμαι αντικειμενικός.

 

Έχουμε και λέμε, σαφώς και οι δύο ιστορίες είναι πιο πλούσιες από την δική μου σε περιγραφές και χρησιμοποιούν επίθετα, πολλά... Του Stanley βέβαια γίνεται πανικός, παιδιά ειλικρινά δυσκολεύτηκα πολύ να διαβάσω το κείμενο. Επειδή λοιπόν όταν διαβάζω ένα κείμενο, και ειδικά σε πρώτο πρόσωπο, περιμένω η γλώσσα να αντιστοιχεί στο είδος (μόρφωση, ψυχολογική κατάσταση ) του ήρωα, μου κακοφάνηκε το τελευταίο γιατί δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σκέφτεται με τόσο πολύπλοκες και σπάνιες φράσεις και λέξεις. Παρόλα αυτά, λόγω της φύσης του που αποκαλύφθηκε στο τέλος, εντάξει, ναι το πήρε το ποτάμι. Πραγματικά άνοιξα λεξικό για μερικές... Του tattoman ήταν πιο φυσιολογική η κατάσταση και μου άρεσε σε αυτόν τον τομέα περισσότερο.

 

Όσον αφορά το είδος της ιστορίας, δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να επιλέξω τον Stanley διότι μου άρεσε σαν ιδέα.

Για την εκτέλεση όμως, δυσκολεύτηκα και πιστεύω το ίδιο μου άρεσαν. Του tatto με έχασε και δεν κατάλαβα τελικά το νόημα, του stanley πλατίαζε πολύ και κουραζόμουν, ειδικά με όλα αυτά τα επίθετα.

 

Σαν όψη, σαν ευκολία ανάγνωσης σαφώς του tatto.

 

Η ετυμηγορία όμως είναι ότι θα ψηφίσω του Staney, κυρίως γιατί τουλάχιστον με έβγαλε κάπου η ιστορία. Στην άλλη δυστυχώς με έχασε και πραγματικά στο τέλος δεν ήμουν και 100% σίγουρος για το τι έχει γίνει.Και όχι από την καλή άποψη...

 

Πάντως συγχαρητήρια και στους δύο και για την δουλειά σας.

 

 

Υ.Γ.: Δικαίωμα του οποιουδήποτε να πιστεύει ότι μοιάζει και είναι προχειροδουλειά η ιστορία μου. Εγώ προσπαθώ και θα προσπαθώ. Σαν χαρακτηρισμός όμως σκέτος έτσι, με προσβάλει. Και να ξέρεις πως δεν προσβάλλομαι εύκολα και είμαι και άνθρωπος της πλάκας και του αυτοσαρκασμού. Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε κριτική και την λαμβάνω υπόψιν μου, αρκεί να είναι εποικοδομητική!

Link to comment
Share on other sites

Aft,όπως είπα έχω σοβαρά προβλήματα σύνδεσης και με το ζόρι ποστάρω σήμερα...Συγγνώμη αν σου κακοφάνηκε,έχεις δίκιο,αλλά δεν μπορώ να γράψω πολλά. Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα. Δεν θα σχολιάσω ούτε αυτά που είπες,απλά θα σε ευχαριστήσω για την ψήφο σου!

Link to comment
Share on other sites

Aft,όπως είπα έχω σοβαρά προβλήματα σύνδεσης και με το ζόρι ποστάρω σήμερα...Συγγνώμη αν σου κακοφάνηκε,έχεις δίκιο,αλλά δεν μπορώ να γράψω πολλά. Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα. Δεν θα σχολιάσω ούτε αυτά που είπες,απλά θα σε ευχαριστήσω για την ψήφο σου!

 

I understand!

Link to comment
Share on other sites

Ας πω δυο λόγια,συγγνώμη πραγματικά που φάνηκα τόσοαπότομος,αλλά σας εξήγησα.

 

Αφτ,η ιστορία σου μου φάνηκε πολύ απλή,δεν μου προσέφερεκάτι για να με κρατήσει σε εγρήγορση. Μερικές γραμμές σου ήταν γραμμένες σαν ναμιλούσες με την παρέα σου και δεν έβγαζαν όμορφο αποτέλεσμα. Επιπλέον, ηυπόθεση δεν με οδήγησε κάπου. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και συγγνώμη ανακούγομαι κάπως. Συνέχιζε να διαβάζεις και να προσπαθείς!

 

Τατού,όπως είπα,το τέλος είναι λίγο προβλέψιμο και κλισέ,πανάκεια. Επίσης, εντάξει στο φόρουμ,αλλά όταν γράφεις πρέπει να είσαι πιοπροσεκτικός με την ορθογραφία, ιδίως σε τρανταχτές περιπτώσεις(π.χ΄΄κατοικείτε΄΄). Από εκεί και πέρα,χρησιμοποιείς επίθετα και δημιουργείς καλή ατμόσφαιρα, κάτι που εμένα,προφανώς, μου αρέσει. Συγχαρητήρια και σεσένα,καλή επιτυχία!

 

Συγγνώμη για την λακωνικότητά μου!

 

ΥΓ:Αφτ,λες ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μου,με όλα όσα είχεδει,να μην ήξερε αυτές τις λέξεις...;!:Ρ:Ρ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

ΥΓ:Αφτ,λες ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μου,με όλα όσα είχεδει,να μην ήξερε αυτές τις λέξεις...;!:Ρ:Ρ

 

 

 

 

 

Παρόλα αυτά, λόγω της φύσης του που αποκαλύφθηκε στο τέλος, εντάξει, ναι το πήρε το ποτάμι.

 

 

Σωστά;Σε πρόλαβα, τυχαίο; Δεν νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ:Αφτ,λες ο πρωταγωνιστής της ιστορίας μου,με όλα όσα είχεδει,να μην ήξερε αυτές τις λέξεις...;!:Ρ:Ρ

 

 

 

 

 

Παρόλα αυτά, λόγω της φύσης του που αποκαλύφθηκε στο τέλος, εντάξει, ναι το πήρε το ποτάμι.

 

 

Σωστά;Σε πρόλαβα, τυχαίο; Δεν νομίζω!

 

 

Ααα...αυτό εννοούσες....!:Ρ

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα τις ιστορίες και προτού ψηφίσω θα αφήσω μερικά σχόλια, πάντα σύμφωνα με τις δικές μου προτιμήσεις.

 

 

Αληθοφάνεια, του Tattoman. Η ιστορία είναι καλογραμμένη και ατμοσφαιρική, αλλά της λείπει η πλοκή. Είναι σαν να θέλεις απλά να μας περιγράψεις μια σκηνή, η οποία, ουσιαστικά, δεν καταλήγει πουθενά.

 

Η ανατροπή του τέλους είναι αρκετά συνηθισμένη (το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ σε ιστορία μου και μού τα χώσανε :Ρ).

 

Θα μπορούσες να παίξεις καλύτερα με την εισαγωγή, δεν την χρησιμοποίησες σχεδόν καθόλου. Υπάρχει ένα ταξίδι μέσα από το οποίο ο ήρωας γνωρίζει τον εαυτό του, υπάρχουν ήχοι που ακούγονται. Θα μπορούσες να τα αξιοποιήσεις όλα αυτά.

 

Υπάρχουν μερικά χτυπητά ορθογραφικά λάθη, καθώς και μερικά γραμματικά, τα οποία στερούν πόντους από την ιστορία. Προσοχή!

 

Μερικές λέξεις δεν είναι τοποθετημένες σωστά:

 

Νουθετώ για λίγο…

 

 

 

Μια νωχελική τρώγλη

 

 

 

53, του AftPeakTank. Σ’ το είπα και για την ιστορία σου στον προηγούμενο διαγωνισμό, χρειάζεσαι, οπωσδήποτε, έναν τίτλο! Πολλούς τους επηρεάζει ο τίτλος για το αν θα διαβάσουν μια ιστορία ή όχι. Οπότε, το να βρεις κάτι έξυπνο και που θα τραβάει την προσοχή των αναγνωστών είναι ένα συν.

 

Βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα την αλλαγή της συμπεριφοράς του ήρωα από την στιγμή που βγήκε από την τρύπα και την σκηνή με τα πλάσματα που περίμεναν να κάνει αυτό που έπρεπε να κάνει. Είναι (κάτι σαν) βαμπίρ, έτσι;

 

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι το παιχνίδι και ποιος είναι ο σκοπός του. Θα μπορούσες να μας δώσεις μερικές ακόμη λεπτομέρειες πάνω σ’ αυτό. Θα μεγάλωνε λίγο και την ιστορία σου. Αυτό που επίσης δεν κατάλαβα είναι αν κάτοικοι εκείνης της αποκλείστρας μετατράπηκαν σε βαμπίρ ή φαγώθηκαν από τα βαμπίρ. Νομίζω ότι λείπουν κάποιες πληροφορίες εκεί.

 

Μ’ άρεσε ο τρόπος που εξηγούνται οι ήχοι που έρχονταν κάτω από το πάτωμα. Ήταν εκείνοι που περίμεναν.

 

Κατά τα άλλα η γραφή ήταν αρκετά καλή και ευκολοδιάβαστη.

 

 

Δυο πληγές από σύννεφο, του Stanley. Νομίζω ότι οι παρομοιώσεις μού πέσανε κάπως πολλές. Οι παρομοιώσεις σίγουρα ομορφαίνουν και δίνουν άλλη ζωντάνια σε μια ιστορία, αλλά αν πέσουν μαζεμένες «μπουκώνουν» την ιστορία και δεν την αφήνουν να εξελιχτεί ομαλά, όπως συνέβη σε μερικά σημεία στην δική σου.

 

Χάθηκα λιγάκι στο σημείο όπου ο ήρωας βγαίνει από την καλύβα και στην συνέχεια αυτή χάνεται. Τα προηγούμενα συνέβηκαν στο μυαλό του; (Είναι λιγάκι αργά, γι’ αυτό απολογούμαι για την όποια λαθεμένη εκτίμηση :Ρ)

 

Νομίζω ότι η αντίδραση της κοπέλας, που βρήκε έναν γυμνό άγνωστο άντρα, βραδιάτικα, μέσα στο σπίτι της, ήταν πολύ λάιτ. Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να τα είχε φέρει όλα τούμπαλιν. Επίσης, πιστεύω ότι το σπάσιμο του πιάτου θα ξυπνούσε τον άντρα της.

 

Γενικά, σαν ιδέα, ήταν αρκετά ωραία και ο τρόπος με τον οποίο εξελίσσεται η ιστορία ικανοποιητικός, αν κι έχουν υπάρξει παρόμοιες ιστορίες. Μ’ άρεσε πολύ η τελευταία ατάκα και σε κουοτάρω, έτσι για να χω να την βλέπω smile.gif

 

…ήξερα πια καλά ότι είχα γίνει άνθρωπος για να με αγαπήσει ένας άγγελος.

 

 

Αυτά από μένα, άντε να δούμε τώρα τι θα ψηφίσουμε…

 

 

Συγχαρητήρια σε όλους για την συμμετοχή και καλή επιτυχία. Ευχαριστούμε για τις ιστορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

Mesmer ευχαριστούμε για την κριτική σου... Όντως καλά κατάλαβες, ήταν κάτι σαν βαμπίρ. Για τις αποκλείστρες μπορείς να δεις εδώ : http://el.wikipedia.org/wiki/Βαρδούσια

 

 

 

Είχα απλά έτσι μια μικρή παραποίηση της πραγματικής ιστορίας και καλά ότι οι Έλληνες που ζούσαν εκεί για να επιβιώσουν το 1821, επιβίωσαν με αυτόν τον τρόπο... έγιναν βαμπιρ! Έ τουλάχιστον έτσι το είχα μέσα στο μυαλό μου αλλά δεν ήθελα να το πω πουθενά μεσα στο κείμενο γιατί φοβόμουν να του δώσω διαστάσεις. Προσπάθησα να κάνω μια απόπειρα αλλά δεν μου άρεσε καθόλου. Έσβησα το κείμενο τελικά και ησύχασα!

 

 

 

Δεν μπορώ να σου περιγράψω όταν βλέπω να λειτουργεί η ιστορία έτσι όπως την προορίζω. Ήθελα να σου γεννηθεί το ερώτημα για το πως εξελίχθηκαν σε βαμπίρ. Ήθελα να σε ωθήσω να ψάξεις τι είναι οι αποκλείστρες στο google πχ.

 

Ίσως να έπρεπε να δώσω περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω. Πάντως μου αρέσει τόσο να παίζω με τον αναγνώστη και την ψυχολογία του την ώρα που διαβάζει που πειραματίζομαι συνέχεια. Σε κάποιους γίνεται ενοχλητικό βέβαια αλλά πραγματικά χαίρομαι να βλέπω ότι δουλεύει!!! Σαφώς και λείπουν πληροφορίες το καταλαβαίνω... Αν είχα καταφέρει πάντως να γράψω κάτι που μου άρεσε θα είχα βάλει μερικά πραγματάκια παραπάνω...

 

Για το παιχνίδι νόμιζα πως έδωσα αρκετές πληροφορίες...

:(

 

Κρίμα..

 

Δυστυχώς ζορίστηκα με τον τίτλο και υπέθεσα πως μπορεί να μην βάλουν και οι άλλοι... I was mistaken...

 

Τα λάθη πληρώνονται.

 

Ευχαριστώ πολύ για την κριτική σου!

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα, να πω ότι δεν είχα ακουστά τα Βαρδούσια (ως εκ τούτου, ούτε τι συνέβη εκεί το '21), αλλά ούτε και ήξερα για τις αποκλείστρες. Τουλάχιστον για τις τελευταίες νόμισα ότι είναι δικό σου κατασκεύασμα. Όταν χρησιμοποιείς αληθινά μέρη ή αναφέρεσαι σε ιστορικά γεγονότα καλό είναι να δίνεις λίγες πληροφορίες παραπάνω, για όσους δεν τους είναι οικεία. Αν γνώριζα ότι όντως υπήρξαν οι αποκλείστρες θα έψαχνα γι' αυτές στο διαδίκτυο.

Για το παιχνίδι κατάλαβα ότι είναι ένα παιχνίδι επιβίωσης και προσανατολισμού, αλλά από τα λεγόμενα του ήρωα φαίνεται ότι ορισμένες φορές υπάρχουν σοβαρές απώλειες, οπότε θα ήθελα να ξέρω για ποιον λόγο επιτρέπεται ένα παιχνίδι σαν κι αυτό ή αν είναι ένα παράνομο παιχνίδι πχ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ mesmer για τις κρητικές, με βοήθησες. (όσον αφορά τους ήχους τους αξιποίησα πολλές φορές, μάλιστα αποδεικνίοντας πως κάποιος τον παρακολουθούσε).Λοιπόν η αλήθεια είναι οτι συνήθως υστερώ στο κομμάτι του σεναρίου. Εγώ γράφω με εικόνες, προσπαθώ να μεταδώσω όσο πιο καλά μπορώ την ατμόσφαιρα των εικόνων μου. Ίσως θα μπορούσα να βάλω ένα άλλο τέλος όμως νόμιζα πως αυτό το τέλος θα ήταν κάπως ανατραπτικό, οτι δηλαδή ενώ αυτός επαναπαύεται τελικά το χαμόγελο έρχετε μπροστά του. Ο τίτλος είναι Αληθοφάνεια γιατί ο τύπος μπερδεύει το αληθηνό με το όνειρο...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα.

 

Κατ' αρχάς μπράβο στον Ντρέηκ για την εισαγωγή. Περιείχε ικανοποιητικό πλήθος αξιοπιήσιμων στοιχείων, αλλά και μια δυσκολία: πρώτο ενικό ενεστώτα.

 

Ταττομαν: Όλα πήγαιναν καλούτσικα, μέχρι την ανατροπή. Η συγκεκριμένη, σόρρυ κιόλας, αλλά είναι κάπως ξενέρωμα. Θα πρότεινα πιο κοφτές και σύντομες προτάσεις, για να πετύχεις την αίσθηση του κυνηγημένου. Α ναι, τσεκούρι και φωτιά σε επίθετα, επιρρήματα και λοιπά καλλιλογικά. Εδώ τρέχεις μέσα στο χιόνι να γλιτώσεις, δεν έχεις χρόνο για τέτοια.

Επίσης, έτσι πως είχα πάρει φόρα και διάβαζα, νόμιζα πως η τελευταία φράση ("δεν άντεξα και πόσταρα") ήταν μέρος της ιστορίας!

 

Αφτ: Η καλύτερη αξιοποίηση της εισαγωγής, κατά τη γνώμη μου. Δεν είχα πρόβλημα να καταλάβω το παιχνίδι, έχω βρεθεί στα Βαρδούσια, εντάξει, αλλά θα μπορούσες να χώσεις μια-δυο φρασούλες (όχι περισσότερο)επεξηγηματικές. "Στη νότια Πίνδο" ας πούμε, θα τα έβαζε στο χάρτη του αναγνώστη. Το ίδιο και για τις αποκλείστρες.

Στο παιχνίδι θα μπορούσες να δώσεις μια πιο χαζοχαρούμενη διάθεση, λέω εγώ τώρα, για περισσότερη αντίθεση με το ζοφερό τέλος.

Το οποίο ήταν πολύ ικανοποιητικό.

 

με τα φώτα και τις μυρουδιές και τα λοιπά. "μα είναι ακόμα νύχτα"

 

 

Στάνλι: Περιέργως, όλα εκείνα τα ατελείωτα επίθετα και οι μεταφορές λειτουργούν στη συγκεκριμένη ιστορία.

Έχει μέσα την Άρτα και τα Γιάννενα ρε συ, αλλά έτσι πρέπει, κατά κάποιο τρόπο. Δηλαδή, η τύπισσα μάζευε ΑΣΦΟΔΕΛΟ λέμε! Στην ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΙΑ! Θα μπορούσε να είναι αλλιώς; Οχι!

Στα συν οι συμήδες!

Στα μείον το εντελώς χαντάκωμα της εισαγωγής.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #53 (AftPeakTank vs Tattoman vs Stanley)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..