Jump to content

Write off #53 (AftPeakTank vs Tattoman vs Stanley)


Drake Ramore
 Share

  

11 members have voted

  1. 1. Ποιού η ιστορία σας άρεσε περισσότερο;

    • AftPeakTank
      5
    • Tattoman
      3
    • Stanley
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Η Δημουλά είναι κολοσσός της Ελληνικής ποίησης

 

Για μας που τη δίναμε πανελλαδικά μάλλον ήταν εφιάλτης. Ελπίζαμε να μην πέσει. :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drake Ramore

    15

  • AftPeakTank

    23

  • Tattoman

    35

  • Stanley

    33

Ω,πόσο τιμητικό!!Η Δημουλά πήρε και ευρωπαικό βραβείο προσφάτως...

 

Κάτι που έχω απορία:το φεγγάρι παρεούλα με την κακοκαιρία γιατί δεν το σχολίασε κανείς στην εισαγωγή;Αφού δίνετε τόοοοση βαρύτητα στην εισαγωγή,θα διυλίσουμε τον κώνωπα!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω απορία:το φεγγάρι παρεούλα με την κακοκαιρία γιατί δεν το σχολίασε κανείς στην εισαγωγή;Αφού δίνετε τόοοοση βαρύτητα στην εισαγωγή,θα διυλίσουμε τον κώνωπα!!

 

Επειδή δεν διαγωνίζομαι εγώ Στανλευ-Εδγαρ-Ιεροκλη-Χρήστο, αλλά εσείς.

 

 

Αλλά για να σου λυθεί η απορία μπορεί να υπάρξει φεγγάρι εν μέσω κακοκαιρίας. Όπως μπορεί να υπάρξει και ηλιος.

 

Δεν σου έχει τύχει να βλέπεις το φεγγάρι ή τον ήλιο μακριά απο το σημείο που είσαι ενώ εκεί που στέκεσαι να έχει άλλες καιρικές συνθήκες;

 

Υ.Γ Τελικά αποφάσισα να μην σχολιασω κανένα διήγημα σε αυτό το write off, όπως και να μην ψηφίσω κάποιον. Λόγω της εισαγωγής μπορεί να καταλήξω και κατηγορούμενος στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω απορία:το φεγγάρι παρεούλα με την κακοκαιρία γιατί δεν το σχολίασε κανείς στην εισαγωγή;Αφού δίνετε τόοοοση βαρύτητα στην εισαγωγή,θα διυλίσουμε τον κώνωπα!!

 

Επειδή δεν διαγωνίζομαι εγώ Στανλευ-Εδγαρ-Ιεροκλη-Χρήστο, αλλά εσείς.

 

 

Αλλά για να σου λυθεί η απορία μπορεί να υπάρξει φεγγάρι εν μέσω κακοκαιρίας. Όπως μπορεί να υπάρξει και ηλιος.

 

Δεν σου έχει τύχει να βλέπεις το φεγγάρι ή τον ήλιο μακριά απο το σημείο που είσαι ενώ εκεί που στέκεσαι να έχει άλλες καιρικές συνθήκες;

 

Υ.Γ Τελικά αποφάσισα να μην σχολιασω κανένα διήγημα σε αυτό το write off, όπως και να μην ψηφίσω κάποιον. Λόγω της εισαγωγής μπορεί να καταλήξω και κατηγορούμενος στο τέλος...

 

Ωραία,πες το και στον φίλο Dino τότε, Drake Ramore-Joe-Le Blanc-Απόστολε,που μου είπε ότι άλλαξα την κακοκαιρία σε λιακάδα. Σε ευχαριστώ για την αμεροληψία σου και την συπάθειά σου, είσαι τόσο καλός!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,πες το και στον φίλο Dino τότε, Drake Ramore-Joe-Le Blanc-Απόστολε,που μου είπε ότι άλλαξα την κακοκαιρία σε λιακάδα.

 

Πήγες από το χιόνι και την παγωνιά στο...

 

Ήταν μια ανοιξιάτικη νύχτα, γλυκιά, που μύριζε βιολέτα και γιασεμί.

 

Το φαντάστηκα δηλαδή; Και αυτό είναι ίδιο με το φεγγάρι σε καταιγίδα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,πες το και στον φίλο Dino τότε, Drake Ramore-Joe-Le Blanc-Απόστολε,που μου είπε ότι άλλαξα την κακοκαιρία σε λιακάδα.

 

Πήγες από το χιόνι και την παγωνιά στο...

 

Ήταν μια ανοιξιάτικη νύχτα, γλυκιά, που μύριζε βιολέτα και γιασεμί.

 

Το φαντάστηκα δηλαδή; Και αυτό είναι ίδιο με το φεγγάρι σε καταιγίδα ή όχι;

 

Την άνοιξη δεν έχουμε κακοκαιρίες; Επίσης, μέσα σε λίγες ώρες,ειδικά την Άνοιξη,δεν μπορεί να αλλάξει άρδην ο καιρός;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την άνοιξη δεν έχουμε κακοκαιρίες; Επίσης, μέσα σε λίγες ώρες,ειδικά την Άνοιξη,δεν μπορεί να αλλάξει άρδην ο καιρός;

Δηλαδή, να χιονίσει; Τι λες Stanley; Καταλαβαίνεις τι λέμε, τι λες, ή μας κοροϊδεύεις ψιλό γαζί; Εγώ είπα ένα πράγμα: Έφτυσες την εισαγωγή για να το πας αλλού. Από ΤΟ ΧΙΟΝΙ στην ΑΝΟΙΞΗ αυτό μου δείνεις. Εκεί βασίζεται και η δική μου ψήφος. Κατανοητό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά,έννοια σας...Είχα καταλάβει από πολύ πριν...Αν ως συγγραφείς φαντασίας προσεγγίζετε τόσο πεζά κάποια θέματα,τι να σας πω. Και ότι προφανώς και μπορεί να χιονίσει την Άνοιξη μπορώ να πω(τόσες φορές δεν το έχουμε δει τα τελευταία χρόνια ειδικά; ) και ότι στα πλαίσια του συγκεκριμένου διηγήματος θα μπορούσα να σκαρφιστώ χίλιες δυο αφορμές για αυτό,όμως τούτα δεν έχουν ουσία. Ουσία έχει το γεγονός ότι δεδομένης μιας εισαγωγής θεωρείτε έναν μονόδρομο και περιμένετε από τον διαγωνιζόμενο να τον ακολουθήσει απαρέγκλιτα, χωρίς καμία ελευθερία για μια μικρή απόσχιση. Παράλογο στα μάτια μου,αλλά αφού έτσι είναι, το δέχομαι, χωρίς να το αποδέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ως συγγραφείς φαντασίας προσεγγίζετε τόσο πεζά κάποια θέματα,τι να σας πω. Και ότι προφανώς και μπορεί να χιονίσει την Άνοιξη μπορώ να πω(τόσες φορές δεν το έχουμε δει τα τελευταία χρόνια ειδικά; )

Χιόνι και γιασεμί δεν πάνε πακέτο. Και, ακριβώς επειδή γράφουμε φαντασία, προσέχουμε παραπάνω τη συνέπεια του κόσμου/φαινομένων για να μην ξεσκιστεί τελείως κάθε έννοια πειστικότητας. Η συνέπεια είναι το παν, αλλιώς μετά ο αναγνώστης θα καταλάβει ότι δεν προσέχεις τί γράφεις και θα

 

 

Ουσία έχει το γεγονός ότι δεδομένης μιας εισαγωγής θεωρείτε έναν μονόδρομο και περιμένετε από τον διαγωνιζόμενο να τον ακολουθήσει απαρέγκλιτα, χωρίς καμία ελευθερία για μια μικρή απόσχιση. Παράλογο στα μάτια μου,αλλά αφού έτσι είναι, το δέχομαι, χωρίς να το αποδέχομαι.

Η όλη πρόκληση του write-off είναι ακριβώς αυτή: να χρησιμοποιήσεις στο έπακρο την εισαγωγή. Δεν αρκεί να γράψεις μόνο μια ωραία ιστορία, αλλά να πατάει πλήρως στα όσα έχουν προηγηθεί.

Στο τελευταίο write-off που έλαβα μέρος διάβασα την (καλογραμμένη) εισαγωγή και τράβαγα τα μαλλιά μου γιατί μου έδινε 3 στοιχεία που με δέσμευαν και μου χαλούσε το στυλ με το οποίο γράφω. Το αποτέλεσμα είναι εδώ και με βασάνισε όσο λίγες αυτή η ιστορία, κυρίως επειδή ξεκίναγε in media res και ήξερα ότι αν πήγαινα σε flashback είχε καταστραφεί.

Το όλο νόημα όμως είναι η πρόκληση του να περιορίσεις τον εαυτό σου κια η απόλαυση το πόσο διαφορετικές ιστορίες θα βγάλουν οι διαγωνιζόμενοι από την ίδια εισαγωγή (καλή ώρα οι τρεις σας)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο Στάνλευ δεν είχε καταλάβει καλά τί γίνεται στο write off. Διαβάζοντας τις κριτικές, βλέπω πως η ιστορία του ήταν καλύτερη από τις άλλες δύο και οι κοινή γνώμη αυτό λέει!Η αμυντική στάση που λαμβάνεις δεν χρειάζεται! Είμαι σίγουρος απολύτως, πως αν είχες κατανοήσει καλύτερα την σημασία της εισαγωγής σε αυτούς τους διαγωνισμούς (write - off)s, το κείμενό σου θα το είχες προσαρμόσει ακόμη καλύτερα και σίγουρα δεν θα είχαμε καμία ελπίδα.

 

Απορώ γιατί αναλώνεσαι σε στο να κατακρίνεις τις κριτικές των άλλων. Δεν μιλάω για επεξηγηματικά θέματα πάνω στο κείμενο, αλλά προσωπικές απόψεις και θέματα κανονισμών του διαγωνισμού! Στα μεν δεν υπάρχει νόημα να υπερασπίσεις το κείμενό σου και στα δε απλά την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός!

 

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, είναι καλοπροαίρετοι! Σε βοηθάνε, δεν σου "τι λένε"!

 

και τελειώνοντας, αυτό το ειρωνικό στυλάκι στο γραπτό και τις περισσότερες φορές και στον προφορικό λόγο, είναι περιττό και θέλω να πιστεύω πως σου ξέφυγε.

 

Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά,έννοια σας...Είχα καταλάβει από πολύ πριν...

καλύτερα πάρτο πίσω...μοιάζει σχεδόν προσβλητικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά,έννοια σας...Είχα καταλάβει από πολύ πριν...Αν ως συγγραφείς φαντασίας προσεγγίζετε τόσο πεζά κάποια θέματα,τι να σας πω. Και ότι προφανώς και μπορεί να χιονίσει την Άνοιξη μπορώ να πω(τόσες φορές δεν το έχουμε δει τα τελευταία χρόνια ειδικά; ) και ότι στα πλαίσια του συγκεκριμένου διηγήματος θα μπορούσα να σκαρφιστώ χίλιες δυο αφορμές για αυτό,όμως τούτα δεν έχουν ουσία. Ουσία έχει το γεγονός ότι δεδομένης μιας εισαγωγής θεωρείτε έναν μονόδρομο και περιμένετε από τον διαγωνιζόμενο να τον ακολουθήσει απαρέγκλιτα, χωρίς καμία ελευθερία για μια μικρή απόσχιση. Παράλογο στα μάτια μου,αλλά αφού έτσι είναι, το δέχομαι, χωρίς να το αποδέχομαι.

 

 

εγώ πάλι σε αυτό το θέμα, θα πάρω το μέρος του Stanley. Πιστεύω πως άμα η πλοκή του γραπτού και οι συνθήκες απαιτούν το να αλλάξει ο καιρός, τότε είναι συννετό να το κάνει. Δηλαδή λέμε οτι γίνεται κάτι ευχάριστο και αφού βγαίνει από την καλύβα όλα είναι λαμπερά και ωραία. Γιατί να μην το κάνει; Είναι δικιά του επιλογή και δικό του το διήγημα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι σε αυτό το θέμα, θα πάρω το μέρος του Stanley. Πιστεύω πως άμα η πλοκή του γραπτού και οι συνθήκες απαιτούν το να αλλάξει ο καιρός, τότε είναι συννετό να το κάνει. Δηλαδή λέμε οτι γίνεται κάτι ευχάριστο και αφού βγαίνει από την καλύβα όλα είναι λαμπερά και ωραία. Γιατί να μην το κάνει; Είναι δικιά του επιλογή και δικό του το διήγημα.

Ναι, αλλά όπως εξηγήθηκε άνωθεν, αυτό δεν είναι ο σκοπός του write-off.

 

Αν ήταν ένας διαγωνισμός σαν όλους τους άλλους, και όλο αυτό ήταν το δημιούργημα του Stanley, βεβαίως και θα έστεκε μια χαρά.

 

Γιατί όμως γράφεται η εισαγωγή από κάποιον τρίτο; Ποιος ο σκοπός της; Δεν θα επαναλάβω αυτά που είπε ήδη ο Nihilio. Next time σκεφτείτε το σοβαρά αν θέλετε να συμμετάσχετε σε write-off.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

οκ, στόχος του συγγραφέα είναι να αξιοποιήσει τα στοιχεία που του δίνει αυτός που έγραψε την εισαγωγή. Αλλά δεν είναι δικαίωμα αυτού που θα γράψει την ιστορία να αξιοποιήσει μια εισαγωγή με τον τρόπο που θέλει αυτός; Δηλαδή την αξιοποιεί με τον τρόπο του. Έτσι κι αλλιώς άμα δεν αρέσει στους άλλους αυτός θα ζημοιωθεί. Αυτό πιστεύω πως έκανε και ο Stanley, αξιοποίησε τον καιρό με τον τρόπο του.

Link to comment
Share on other sites

οκ, στόχος του συγγραφέα είναι να αξιοποιήσει τα στοιχεία που του δίνει αυτός που έγραψε την εισαγωγή. Αλλά δεν είναι δικαίωμα αυτού που θα γράψει την ιστορία να αξιοποιήσει μια εισαγωγή με τον τρόπο που θέλει αυτός; Δηλαδή την αξιοποιεί με τον τρόπο του. Έτσι κι αλλιώς άμα δεν αρέσει στους άλλους αυτός θα ζημοιωθεί. Αυτό πιστεύω πως έκανε και ο Stanley, αξιοποίησε τον καιρό με τον τρόπο του.

Ok, αυτό ακριβώς κι έγινε. Ζημιώθηκε κάποιους ψήφους. Όπως βλέπεις δεν ακύρωσε κανείς τη συμμετοχή του. Εγώ π.χ. δεν τον ψήφισα γι αυτόν τον λόγο.

Link to comment
Share on other sites

οκ, στόχος του συγγραφέα είναι να αξιοποιήσει τα στοιχεία που του δίνει αυτός που έγραψε την εισαγωγή. Αλλά δεν είναι δικαίωμα αυτού που θα γράψει την ιστορία να αξιοποιήσει μια εισαγωγή με τον τρόπο που θέλει αυτός; Δηλαδή την αξιοποιεί με τον τρόπο του. Έτσι κι αλλιώς άμα δεν αρέσει στους άλλους αυτός θα ζημοιωθεί. Αυτό πιστεύω πως έκανε και ο Stanley, αξιοποίησε τον καιρό με τον τρόπο του.

Ok, αυτό ακριβώς κι έγινε. Ζημιώθηκε κάποιους ψήφους. Όπως βλέπεις δεν ακύρωσε κανείς τη συμμετοχή του. Εγώ π.χ. δεν τον ψήφισα γι αυτόν τον λόγο.

 

 

οκ, τότε. Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά για εμένα και τον Stanley, και δέυτερη φορά για τον Άφτ, που συμμετέχουμε σε writte off. Εγώ απλά πείρα αυτό που επέλεξα από την εισαγωγή για να συννεχίσω την ιστορία μου. Τώρα όμως έμαθα πως θα έπρεπε να αξιοποιήσω τα περισσότερα στοιχεία. Νομίζω πως δεν θα μπορούσα να βοηθηθώ περισσότερο σε αυτό το writte off... Γιαυτό και το "Σκεφτήτε το καλά άμα είναι να συμμετέχετε ξανά σε writte off" είναι λίγο απότομο δεν συμφωνείς ;

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό και το "Σκεφτήτε το καλά άμα είναι να συμμετέχετε ξανά σε writte off" είναι λίγο απότομο δεν συμφωνείς ;

Αυτό το έγραψα γιατί δεν αντιμετωπίζουμε για πρώτη φορά αυτή την κατάσταση. Αν λοιπόν "κάποιοι" το κάνουν σχοινί-κορδόνι να συμμετέχουν σε write-off με τουπέ "εγώ αδιαφορώ για την εισαγωγή" ε... να μην έχουν παράπονα μετά για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Προσωπικά, δεν έχω κανένα παράπονο. Όπως είπα προηγουμένως μόνο βοηθήθηκα από αυτό το writte off.

Link to comment
Share on other sites

Tatto, αν πας να παίξεις μπάλα και βγεις οφφσάιντ, δεν πρόκειται να στην χαρίσει ο διαιτητής γιατί δεν ήξερες τον κανόνα. Πριν παίξεις κάποιο παιχνίδι, οφείλεις να γνωρίζεις και να σέβεσαι τους κανόνες του. Στο write off ο κανόνας είναι πως οι ιστορίες πρέπει να είναι βασισμένες στην εισαγωγή. Τελεία. Δεν παρακάμπτεται, δεν αλλοιώνεται, όπως αναφέρει πολύ σχολαστικά ο Νόρθος στους κανόνες. Δεν προσαρμόζεις την εισαγωγή στην ιστορία, προσαρμόζεις την ιστορία στην εισαγωγή. Αυτός είναι ο σκοπός του write off, η δυσκολία του, η πρόκληση κι η μαγκιά του.

Link to comment
Share on other sites

Tatto, αν πας να παίξεις μπάλα και βγεις οφφσάιντ, δεν πρόκειται να στην χαρίσει ο διαιτητής γιατί δεν ήξερες τον κανόνα. Πριν παίξεις κάποιο παιχνίδι, οφείλεις να γνωρίζεις και να σέβεσαι τους κανόνες του. Στο write off ο κανόνας είναι πως οι ιστορίες πρέπει να είναι βασισμένες στην εισαγωγή. Τελεία. Δεν παρακάμπτεται, δεν αλλοιώνεται, όπως αναφέρει πολύ σχολαστικά ο Νόρθος στους κανόνες. Δεν προσαρμόζεις την εισαγωγή στην ιστορία, προσαρμόζεις την ιστορία στην εισαγωγή. Αυτός είναι ο σκοπός του write off, η δυσκολία του, η πρόκληση κι η μαγκιά του.

 

 

δεν είπα το αντίθετο sonya. Απλά σου λέω πως δεν αξιοποίησα στο έπακρο τα στοιχεία της εισαγωγής, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσω ψήφους. Είναι ΄το πρώτο μου write off, δεν ζήτησα από κανέναν να μου χαρήσει τίποτα. Καταλαβαίνω τα λάθη μου και επαναλαμβάνω για 3η φορά πως από αυτό το write off βοηθήθηκα. Έτσι την επόμενη φορά που θα συμμετάσχω σε write off, θα προσπαθήσω να βελτιωθώ. Και νομίζω πως ηλικιακά έχω αρκετά περιθώρια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε γιαβρί μου, δε λέω ότι ζητάς χάρες και ψήφους λόγω πρώτης συμμετοχής. Η ένστασή μου ήταν στο ότι υποστήριξες πως δεν πειράζει να παρακάμπτονται στοιχεία της εισαγωγής για χάρη της ιστορίας και σου εξηγώ (μαζί και στον Stanley) γιατί πειράζει. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...ειλικρινά,δεν είχα ιδέα ότι ήταν τόσο κεφαλαιώδης η χρήση της εισαγωγής!Μας το είχατε πει,προφανώς,αλλά δεν νομίζω να το είχατε καταστήσει τόσο κατηγορηματικό και σαφές. Εννοώ, παρατηρώ ότι σαν σε κάποιο παιχνίδι(δεν το λέω υποτιμητικά), έπρεπε να αξιοποιηθεί κάθε πρόταση σχεδόν!Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω τώρα και πέφτω λιγάκι από τα σύννεφα(σαν κάποιος άλλος:Ρ). Αφού είναι τόσο αυστηρός κανόνας,δεν μπορώ να μην συμφωνήσω μαζί σας.

 

Βεβαίως,με τρώει να πω ότι σε αυτήν την περίπτωση και με αυτά που λέμε, θα έπρεπε και η επωνυμία του πολ να είναι διαφορετική!tease.gif

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο Στάνλευ δεν είχε καταλάβει καλά τί γίνεται στο write off. Διαβάζοντας τις κριτικές, βλέπω πως η ιστορία του ήταν καλύτερη από τις άλλες δύο και οι κοινή γνώμη αυτό λέει!Η αμυντική στάση που λαμβάνεις δεν χρειάζεται! Είμαι σίγουρος απολύτως, πως αν είχες κατανοήσει καλύτερα την σημασία της εισαγωγής σε αυτούς τους διαγωνισμούς (write - off)s, το κείμενό σου θα το είχες προσαρμόσει ακόμη καλύτερα και σίγουρα δεν θα είχαμε καμία ελπίδα.

 

Απορώ γιατί αναλώνεσαι σε στο να κατακρίνεις τις κριτικές των άλλων. Δεν μιλάω για επεξηγηματικά θέματα πάνω στο κείμενο, αλλά προσωπικές απόψεις και θέματα κανονισμών του διαγωνισμού! Στα μεν δεν υπάρχει νόημα να υπερασπίσεις το κείμενό σου και στα δε απλά την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός!

 

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, είναι καλοπροαίρετοι! Σε βοηθάνε, δεν σου "τι λένε"!

 

και τελειώνοντας, αυτό το ειρωνικό στυλάκι στο γραπτό και τις περισσότερες φορές και στον προφορικό λόγο, είναι περιττό και θέλω να πιστεύω πως σου ξέφυγε.

 

Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά,έννοια σας...Είχα καταλάβει από πολύ πριν...

καλύτερα πάρτο πίσω...μοιάζει σχεδόν προσβλητικό!

 

Αφτ,το να βελτιωθώ στα πλαίσια του διαγωνισμού δεν μου λέει και πολλά.Προτιμώ τις παρατηρήσεις στο κείμενο αυτό καθαυτό,αυτές είναι οι πιο ουσιαστικές για όλους μας. Και όπως φαίνεται ξεκάθαρα τελικά,δεν το είχα πιάσει καλά το νόημα και το παραδέχομαι.

 

Όσο για το τελευταίο που λες,δεν είναι τίποτα! Αυτό είναι το στιλ μου,δεν πρέπει να σας πειράζει. Έτσι μιλάω και με τους φίλους μου,δεν μπορώ να το αποφύγω μερικές φορές,αλλά δεν σημαίνει και πολλά,οπότε μην το παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως έχει λήξει η ψηφοφορία.

Κάποιος συντονιστής ας κλείσει και το Poll.

 

Συγχαρητήρια στον AftPeakTank για την νίκη του, στον Tattoman και τον Stanley για τις όμορφες συμμετοχές τους, καθώς και στα μέλη που ψήφισαν και σχολίασαν.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Write off #53 (AftPeakTank vs Tattoman vs Stanley)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..