Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Μια που αρχίσαμε, ας κρατάμε ζεστό τον καναπέ. :rolleyes:

Αύριο; 10 μ.μ.;

"Past Prologue" Τσεκ!

Link to comment
Share on other sites

"Past Prologue"

 

Ο Γκάρακ ο ράφτης ήταν απλά ένας περιστασιακός ρόλος, μέχρι που κατέληξε σε ένα από τα πιο σημαντικά μέλη της σειράς. Σημαντικός και αγαπητός χαρακτήρας λοιπόν.

 

Πολιτική η ίντριγκα, πολύ κοντά στη θεματική που θα διατρέχει τη σειρά στο σύνολο της. Δεν ήταν άσχημο σαν επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

"Past Prologue"

 

Πολιτική η ίντριγκα, πολύ κοντά στη θεματική που θα διατρέχει τη σειρά στο σύνολο της.

 

Πολλή η ίντριγκα όντως. Και πριν καταλάβω τι κάνει ο Όντο, βλέπω έναν... αρουραίο! :eek:

Και λέω:

Σκέψη νούμερο 1: Στο Enterprise δεν έβλεπες τέτοια πράγματα! Ο Πικάρ φρόντιζε να είναι πιο καθαρά. :p

Σκέψη Νούμερο 2: Μα είμαστε σε διαστημικό σταθμό ή σε λιμάνι;

 

Παρασκευή βράδυ το επόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή βράδυ το επόμενο;

Παρασκευή, 20 Ιανουαρίου, 22:00 λοιπόν.

"A Man Alone"

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Εδώ δεν το έκανε ο κλώνος. Το κάνανε στον κλώνο!:death:

Η γνωριμία με τους ήρωες προχωράει ικανοποιητικά.

 

Πάντως το περιβάλλον του σταθμού φαίνεται όντως λίγο "καταγωγιακό" σε σχέση με τα κυριλέδικα που είχαμε μάθει στο Enterprise.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

"A Man Alone"

 

Όχι και τόσο δυνατή ή σημαντική η κεντρική υπόθεση του φόνου. Ήταν ένα επεισόδιο ανθολογίας στη γνωριμία χαρακτήρων.

 

Στο επόμενο μας έρχεται νωρίς-νωρίς ο Τρεκικός ιός που λέγαμε. (Αν και στο TNG είχε χτυπήσει πιο σβέλτα, από το δεύτερο κιόλας επεισόδιο της σειράς.)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το περιβάλλον του σταθμού φαίνεται όντως λίγο "καταγωγιακό" σε σχέση με τα κυριλέδικα που είχαμε μάθει στο Enterprise.

Όντως. Στον Deep Space Nine δεν είμαστε πλέον στις ιδανικές συνθήκες της Ναυαρχίδας. Έχουμε ένα συνδυασμό από αντίξοες συνθήκες και πολλούς ετερόκλητους παράγοντες, οι οποίοι συμβάλλον ο καθένας στην πολυπλοκότητα της κατάστασης. Εδώ βλέπουμε τους ήρωες της σειράς να πασχίζουν για πράγματα που στο Enterprise θα ήταν αυτονόητα.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Αν και προσπάθησα να σας κάνω παρέα, μόλις χτες βράδυ ολοκλήρωσα (μου πήρε δυο μέρες...) το emissary, οπότε πάω για το past prologue το Σ/Κ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσπάθησα να σας κάνω παρέα, μόλις χτες βράδυ ολοκλήρωσα (μου πήρε δυο μέρες...) το emissary, οπότε πάω για το past prologue το Σ/Κ.

 

Να σε περιμένουμε;

Έλεγα μήπως μπαίναμε στο δεύτερο CD-άκι αύριο, αλλά μπορεί να γίνει και Τετάρτη για να δεις και τα άλλα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Να σε περιμένουμε;

Έλεγα μήπως μπαίναμε στο δεύτερο CD-άκι αύριο, αλλά μπορεί να γίνει και Τετάρτη για να δεις και τα άλλα δύο.

Αχ τι μας κάνουν αυτά τα δημοτικά συμβούλια! :p

Link to comment
Share on other sites

χμ... μη σας χαλάσω τη φόρα. Εξάλλου εγώ το έχω ξαναδεί σχεδόν όλο δυο φορές. Πάντως θα βάλω να δω post pro σε λίγο, αλλά πού να προλάβεις όταν έχεις και τα βιβλία στο κομοδίνο;

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Τότε ας δούμε εμείς τον ιό απόψε, μια που στο πρόγραμμά μας δεν προβλέπεται άλλο εύκαιρο απόγευμα μέχρι την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Τότε ας δούμε εμείς τον ιό απόψε, μια που στο πρόγραμμά μας δεν προβλέπεται άλλο εύκαιρο απόγευμα μέχρι την Παρασκευή.

Babel λοιπόν σήμερα στις 22:00

 

και από Παρασκευή το Captive Pursuit, ένα από τα αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν και τόσο κακό το Babel. Ομολογώ ότι από την κουβέντα που είχε προηγηθεί το περίμενα χειρότερο.

Μάλιστα, υποψιάστηκα ότι θα ήταν μια ακόμα εκδοχή του Naked *something* που είχαμε δει στα πολύ πρώτα επεισόδια των TOS και TNG και είχα προετοιμαστεί να δω τον Quark να βγάζει τα σώψυχά του:lol:

.

Μη σας πω ότι μου άρεσε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Μη σας πω ότι μου άρεσε κιόλας.

Σαν ιός ήταν στα όρια να καταντήσει κωμικός, η δράση όμως και οι ηθοποιοί έδωσαν ένα πιο αξιοπρεπές αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είδα και εγώ το Man Alone και ως την Παρασκευή ίσως σας προλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είδα και εγώ το Man Alone και ως την Παρασκευή ίσως σας προλάβω...

Μια πρόταση: Συμβούλια στο Δημαρχείο με καφεδάκι, κουλουράκια, τα θέματα της ημέρας και προβολές Deep Space Nine!:)

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ μαζί σας ότι μόλις μπήκα στην 6η σεζόν. Εκρήγνυται το μυαλό μου αν προσπαθώ να περιγράψω το πόσο εκπληκτική γίνεται η σειρά. Όλες οι προσδοκίες προστιθέμενες να μπουν, οι σειρά τις ξεπερνά. Τυχερή Βάσω, τι σας περιμένει! :D

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστώ μαζί σας ότι μόλις μπήκα στην 6η σεζόν. Εκρήγνυται το μυαλό μου αν προσπαθώ να περιγράψω το πόσο εκπληκτική γίνεται η σειρά. Όλες οι προσδοκίες προστιθέμενες να μπουν, οι σειρά τις ξεπερνά. Τυχερή Βάσω, τι σας περιμένει! :D

Αγαπητέ Δημήτρη, τώρα που βλέπω τα πρώτα επεισόδια, έχοντας γνώσει τι θα ακολουθήσει, είναι αστεία τα πόσα "άκυρα" συναντώ, καθώς οι σεναριογράφοι ακόμα ψάχνονται.

 

Την πρώτη φορά που βλέπουμε τον Ρομ (εκεί που η Κέικο ψάχνει μαθητές για το σχολείο της) δεν δείχνει ως ο χαζούλης Ρομ που θα γνωρίσουμε καλύτερα.

 

Λίγα τα αρχικά επεισόδια μέχρι στιγμής, αρκετές όμως τριβές με τον Κουάρκ και την αιτιολόγηση του για "profit", ούτε μία όμως αναφορά έστω στα "rules of acquisition".

 

Η Τζαντζία να προσπαθεί να εξηγήσει στον Μπασίρ ότι ρομαντικές σχέσεις με τα τριλλ δεν είναι εφικτές όπως τις φαντάζεται ο φουκαράς, όλα αυτά όμως πριν έρθει στον σταθμό ο "ξέρεις ποιος". (Ή... Τυπικές γυναικείες δικαιολογίες στο σερβίρισμα χυλόπιττας.)

 

Και ο καημένος ο Μπασίρ να μην μπορεί να καταπολεμήσει έναν γενετικά κατασκευασμένο ιό, που προφανώς είναι έργο μιας διάνοιας! Ή να αποτυγχάνει σε ένα Altonian brain teaser, μετά από πρόκληση της Τζαντζίας, και ενώ έχει μείνει μόνος με το παιχνίδι. Με πιάνεις; ;-)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, σε πιάνω!

 

Την πρώτη φορά που βλέπουμε τον Νογκ (εκεί που η Κέικο ψάχνει μαθητές για το σχολείο της) δεν δείχνει ως ο χαζούλης Νογκ που θα γνωρίσουμε καλύτερα.

Εδώ μήπως εννοείς τον Ρομ;

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, σε πιάνω!

 

Την πρώτη φορά που βλέπουμε τον Νογκ (εκεί που η Κέικο ψάχνει μαθητές για το σχολείο της) δεν δείχνει ως ο χαζούλης Νογκ που θα γνωρίσουμε καλύτερα.

Εδώ μήπως εννοείς τον Ρομ;

Ουπς, ναι! Μπερδεύτηκα. Θα το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Ή να αποτυγχάνει σε ένα Altonian brain teaser, μετά από πρόκληση της Τζαντζίας, και ενώ έχει μείνει μόνος με το παιχνίδι. Με πιάνεις;

 

χεχε

Link to comment
Share on other sites

Άντε λοιπόν. Αύριο γύρω στις δέκα, για τη συνέχεια. :drinks:

Captive Pursuit, καλό, Τρεκικό επεισόδιο. Όχι μεγαλειώδες, αλλά ενδιαφέρουσα ιδέα που προσφέρει συγκινήσεις. Και Δράση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..