Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Τι λέτε για 'The Andorian Incident' από την πρώτη σεζόν του Enterprise, έκτακτο καναπέ απόψε;

 

Βασικά είχαμε μια συνεννόηση δια ζώσης και ο Ντίνος βλέπει αυτή τη στιγμή το "The End of the Journey" κι εμείς είμαστε έτοιμοι να τον ακολουθήσουμε, γιατί αργήσαμε λίγο να ξεκινήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

"Journey's End"

 

Ωραίο επεισόδιο. Τρεκικό θέμα, Ροντεμπερικά μηνύματα, και καθοριστική εξέλιξη χαρακτήρα, του Γουέσλι - που τον βλέπουμε για τελευταία φορά μέχρι την ταινία Nemesis. Επίσης ξεσπούν ζητήματα που ξεδιπλώνονται προς το σύμπαν του Deep Space Nine (coming soon). (Κάπου εδώ έχουν τον σπόρο τους και οι Μακί (αντάρτες ανεξαρτησίας) που αγγίζουν μέχρι και τον πιλότο του Voyager.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα κι εγώ, ποιο λέτε "The End of the Journey"; To "Journey's End" λέγατε, πολύ καλό επεισόδιο, όντως. Μου άρεσε πολύ το όλο θέμα με την αναχώρηση του Wesley για νέα planes of existence.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Χε, χε, δεν μπορώ να πω ότι είχα προσέξει τον τίτλο στο χαρτί που ήταν γραμμένα τα επεισόδια.:rolleyes:

 

Καλό ήταν όντως. Ένα από τα πράγματα που μου άρεσαν σε πολλά επεισόδια τέτοιου τύπου του TNG ήταν ότι οι "δικοί μας" δεν κέρδιζαν πάντα, αλλά έδιναν το περιθώριο να υπάρχουν και αντίθετες γνώμες και να έχει ο καθένας τελικά το δικαίωμα της επιλογής, ανεξαρτήτως πιθανών περιπλοκών.

Όταν πρωτοείδα τους Ινδιάνους θυμήθηκα ότι υπήρχε κάποιος με σημαντικό ρόλο στο ένα και μοναδικό επεισόδιο που είχα δει στο Voyager, αλλά δε φαντάστηκα ότι είχε σχέση με τους σημερινούς. Τα θέματα που δένουν μεταξύ τους, όπως η επανεμφάνιση του Ταξιδιώτη μού αρέσουν σε τέτοιες σειρές.

Γενικά όλα βαίνουν ικανοποιητικά από Τρεκικής Πλευράς.:)

 

Αν υπάρχει πειρθώριο, εμείς στο σπίτι και αύριο για το Firstborn.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει πειρθώριο, εμείς στο σπίτι και αύριο για το Firstborn.

:good:

Link to comment
Share on other sites

Firstborn

 

Μου άρεσε και σίγουρα ήταν μια πολύ καλή ιδέα. Ήθελε όμως λιγουλάκι κάτι παραπάνω για την αποκάλυψη, περισσότερο show από tell για το συγκεκριμένο ταξίδι στον χρόνο. Σαν θεατής ένιωσα σχεδόν τόσο δύσπιστος όσο και ο Γουόρφ. Αν είχαν περιορίσει λίγο όλο αυτό το κυνηγητό για τις αδελφές, θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τον χρόνο με περισσότερες στιγμές ανάμεσα σε πατέρα και "μελλοντικό γιο".

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ, αλλά μετά τον καναπέ έπεσε αμέσως το Τρεκικό Κρεβάτι επειδή ήμουνα πολύ κουρασμένη.:lazy:

Καλά ξεκίνησε, πράγματι οι αδελφές ήταν λίγο αποπροσανατολιστικές, αλλά νομίζω αυτό ήταν και το νόημα, για να μην πέσει η έμφαση πάνω στον μελλοντικό Αλεξάντερ.

Δεν μου άρεσε όμως αυτή η εύκολη λύση ότι κάποιος τον έστειλε πίσω στο χρόνο. Έχουμε δει ταξίδι στο χρόνο αλλά συνήθως απαιτεί άλλους εξοπλισμούς, επικοινωνίες κλπ.

Επίσης, σκέφτομαι ότι αν ο μελλοντικός Αλεξάντερ σκότωνε τον εαυτό του θα πέφταμε στα παράδοξα όπου μπορεί να εξαφανιζόταν. Τώρα που δε θα συνέβαινε, τι θα γινόταν; Γύρισε πίσω ή όχι;

 

Επόμενο, λογικά, την Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σκέφτομαι ότι αν ο μελλοντικός Αλεξάντερ σκότωνε τον εαυτό του θα πέφταμε στα παράδοξα όπου μπορεί να εξαφανιζόταν. Τώρα που δε θα συνέβαινε, τι θα γινόταν; Γύρισε πίσω ή όχι;

 

Επόμενο, λογικά, την Τετάρτη.

Έχοντας σκοπό να σκοτώσει τον εαυτό του, ήξερε ότι επιχειρούσε "αυτοκτονία" αλλά δεν τον ένοιαζε. Τώρα που δεν έγινε, απλά γύρισε στον χρόνο του όπως ήρθε. Από την στιγμή που ο μικρός Αλεξάντερ δεν κατάλαβε τίποτα, τότε -μάλλον λέει η λογική του σεναρίου- τα πράγματα θα μείνουν ως έχουν. Μάλλον και ο Γουόρφ θα τα αφήσει ως έχουν.

 

Bloodlines την Τετάρτη λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Bloodlines

 

Αυτό ήταν ένα ωραίο επεισόδιο. Είχε αυτό που έλπιζα από το προηγούμενο. Μικρότερη σημασία στην εκδίκηση του Μποκ, μεγαλύτερη προσοχή στη σχέση Πικάρντ με τον υποτιθέμενο γιό. (Όπως και Γουόρφ με μελλοντικό γιο που δεν αναπτύχθηκε.) Η εκδίκηση του Φερένγκι και οι απειλές του πέφτουν κάπως γραφικές και κλισέ. Ενώ ο Πάτρικ Στιούαρντ βγάζει ωραίες στιγμές σαν "πατέρας". Χάρηκα στην ανατροπή με το DNA που έδινε και την λύση στην πλοκή, αντί του κλισέ "σκοτώνουμε με αρρώστια τον γιο του Πικάρντ για να μην βαραίνουμε τα μελλοντικά επεισόδια." Αυτή ήταν μια ιστορία που χώρεσε ταμάμ όλα όσα είχε να πει με την σωστή διάρκεια.

 

Και μείναν 2+1! :bounce8:

Link to comment
Share on other sites

Bloodlines: Καλά, αυτή η έβδομη σεζόν είναι γεμάτη οικογενειακά επεισόδια; :tease:

Πρώτα είχαμε Γουέσλεϊ, μετά Αλαξάντερ, τώρα τον παρ' ολίγο γιο του Πικάρντ;

Για οικογενειακό, ήταν καλύτερο από άλλα και συνολικά ήταν αρκετά καλό.

Πάντα μου αρέσουν τα τεχνο-βιολογικο-επεισόδια. Κι εδώ είχαμε και την ανίχνευση της διαδρομής του σκάφους και διάφορα DNA-μπερδέματα.

 

Α, και να μην ξεχάσω: Κούκλος ο νεαρός. :wub:

 

Σπίτι και αύριο. Emergence, ναι;

Link to comment
Share on other sites

Emergence

 

Το τελευταίο "κακό" επεισόδιο του Next Generation. Δεν το κατάλαβα, ή με άφησε αδιάφορο. Είχε κάποιο νόημα; Ίσως υπήρξαν κι άλλα αδιάφορα επεισόδια, αυτό όμως απέτυχε τελείως να με κερδίσει. Και οι χαρακτήρες στο τρένο; Γρίφος στον νου των σεναριογράφων. Αν έπρεπε να εξερευνηθεί μια ιδέα όπου το Έντερπραϊζ αποκτά νοημοσύνη, χρειαζόταν μια άλλη προσέγγιση, ας ήταν και πιο παλιομοδίτικα κιτς.

 

Τέλος πάντων, so long, είσαι παρελθόν. Ήρθε η ώρα για απολαυσυκότερα "αντίο", με δύο ακόμα ιστορίες!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Καλό σίγουρα δεν ήταν το Emergence αλλά μάλλον διασκέδασα όσο το έβλεπα, οπότε δε μου έμεινε η αίσθηση του κακού.

Ήταν λίγο παρανοϊκό στην αρχή, από αληθοφάνεια έχουμε πάρει διαζύγιο, όντως δεν ήταν καθόλου εμφανές γιατί η ιστορία διαδραματιζόταν σ' ένα τρένο, αλλά τέλος πάντων, πλάκα είχαν οι αναλογίες μ' αυτά που συνέβαιναν στο τρένο και στον έξω κόσμο.

Κι ο Γουόρφ να φτυαρίζει... τι μου θυμίζει; Τι μου θυμίζει;

Α., ναι!

 

 

Όχι άλλο κάρβουνο!

 

 

 

Αύριο και μεθαύριο δεν έχει καναπέ, αλλά θα είμαστε σπίτι και χωρίς υποχρεώσεις τα απογεύματα και στις 25 και στις 26.

Κανονίζουμε το επόμενο ραντεβού για το Preemptive Strike όποτε βολεύει.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Preemptive Strike. Πολύ όμορφο όλο το σκηνικό και το δίλημμα.

Ο ανθρώπινος παράγοτνας απέναντι στο καθήκον. Το πού πραγματικά ανήκει κανείς μεγάλο ερώτημα. Το πόσο δύσκολο είναι όταν πατάς σε διαφορετικούς κόσμους να βρεις την ισορροπία.

Νομίζω ότι ήταν ένα επεισόδιο που θα είχε άνετα το περιθώριο να γίνει και μεγαλύτερο και να δούμε ακόμα εντονότερες τις συγκρούσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πότε λέτε για το φινάλε;

 

Ο Ντίνος με ειδοποίησε ότι ο υπολογιστής του είναι χαλασμένος και θα βρίσκεται για λίγες μέρες εκτός δικτύου.

Μου είπε να πάρω τηλέφωνο να τον ρωτήσω. Εμείς μπορούμε οποιαδήποτε μέρα εκτός από αύριο και την Πέμπτη. Εσύ πότε μπορείς για να οργανωθούμε όλοι μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε λίγο κα Βάσω πιάνετε το DS9; Χμ...

 

Ναι, αλλά προηγείται μια επανάληψη των τεσσάρων ταινιών (από 7 έως 10) του TNG πριν πιάσουμε τα παρακάτω.

 

Τι σημαίνει το Χμ...;

Δεν έχω δει κανένα επεισόδιο (αντίθετα από Voyager και Enterprise που έχω δει τον πιλότο και ένα-δυο ακόμα), οπότε είναι εντελώς παρθένο το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όπως είχατε πει όλοι, το All Good Things ήταν ένα από τα καλύτερα επεισόδια ολόκληρης της σειράς.

Παρελθόν, μέλλον, χρονικό παράδοξο, ηρωικές αποφάσεις, και παλιοί αγαπημένοι γνώριμοι (Τάσα Γιαρ, Ο' Μπράιαν) επί σκηνής.

Πάρα πολύ έξυπνο επεισόδιο, εξαιρετικά καλά κομμένες και ραμμένες οι σκηνές μεταξύ τους, ειδικά όσο πλησιάζαμε προς το τέλος.

 

Όμως

 

 

Τελείωσε το TNG! :crybaby:

Και το αγαπούσα τόσο πολύ! Μπορεί να είχα δει μόνο τις δυο πρώτες σεζόν στο παρελθόν, αλλά μαζί με το TOS αποτελούσαν γνώριμο έδαφος.

 

 

 

Now we are going to seek out new life and new civilizations, again...

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα δύο πιο αγαπημένα μου επεισόδια όλου του Star Trek, μαζί με το φινάλε του DS9, το καθένα για διαφορετικούς λόγους.

Γι' αυτό το επεισόδιο είχα μιλήσει στο τόπικ του TNG, κάνω quote:

 

Το αγαπημένο μου επεισόδιο από TNG, αλλά και από όλο το Τρεκ είναι το 'All good things...'. Ποίηση.

Και το υπόλοιπο επεισόδιο να μην ήταν τίποτε το εξαιρετικό (που ήταν), και μόνο ο τελευταίος διάλογος του Q με τον Picard αρκεί.

Ειδικά η φράσεις που έχω με κεφαλαία (και είναι και στο signature μου!). Μιλάνε από μόνες τους, δε θα τις σχολιάσω.

 

- You just don't get it, do you, Jean-Luc? The trial never ends. We wanted to see if you could expand your mind and your horizons. And for one brief moment, you did.

- When I realised the paradox.

- Exactly. For that one fraction of a second, you were open to options you had never considered. THAT IS THE EXPLORATION THAT AWAITS YOU! NOT MAPPING STARS AND STUDYING NEBULAE, BUT CHARTING THE UNKNOWN POSSIBILITIES... OF EXISTENCE!

- What is it that you are you trying to tell me?

- .....You'll find out. In any case, I'll be watching. And if you're very lucky, I'll drop by to say hello from time to time. See you out there.

 

Θυμάμαι τον εαυτό μου μετά το τέλος του επεισοδίου να μένω για πολλά λεπτά ακίνητος με ανοιχτό το στόμα, και μόλις κατάφερα να κινηθώ απλά σήκωσα το κεφάλι μου προς τα πάνω και ήμουν για άλλα τόσα λεπτά σε κατάσταση 'pleeeease, beam me up, now!'.

Πολλά συγχαρητήρια και κυρίως πολλές ευχαριστίες στους Ronald D. Moore, Brannon Braga και Winrich Kolbe, σεναριογράφους και σκηνοθέτη του επεισοδίου.

Σκέτη μαγεία.

 

Και συμπληρώνω για την πολύ όμορφη σκηνή στο τέλος του επεισοδίου. Επίσης, τον Q μετά το επεισόδιο Tapestry και ειδικότερα μετά από αυτό, πώς να μην τον λατρέψω;! Εκεί που λέει 'if you're very lucky, I'll drop by...', συμφωνούσα απόλυτα στο ότι θα ήταν very lucky...

 

Το καλό μέσα στην αίσθηση απώλειας που σου δίνει το τελείωμα, είναι ότι ξέρεις ότι δεν έχει τελειώσει πραγματικά, ακολουθούν 4 ταινίες! Καλή συνέχεια, λοιπόν, και καλή αρχή με το καταπληκτικό Star Trek: Deep Space Nine!

 

:starfleet:

Link to comment
Share on other sites

To «Xμ...» σημαίνει ότι μπορεί να παρασυρθώ να δω μαζί σας, αν και θα διαμαρτυρηθεί η βιβλιοθήκη!

 

Κατά τα άλλα μην ανησυχείς, το DS9 είναι ακόμα καλύτερο από το TNG και θα το χαρείς πολύ. Ιδιαίτερα βέβαια τις seasons 3-7.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για μένα το All Good Things είναι αξεπέραστο επεισόδειο αν μη τι άλλο γιατι συμπυκνώνει όλο το νόημα του τρεκ. Υπήρξαν στην ιστορία του τρεκ και άλλα καταπληκτικά επεισόδεια (City on the edge of forever, yesterday's enterprise, the visitor και άλλα) αλλά μόνο αυτό κατάφερε να εκφράσει το μήνυμα του τρεκ τόσο παραδειγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..