Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

The Chase

 

Μεγαλόπνοη ιδέα επιστημονικής φαντασίας, αρχαιολογία, κυνηγητό, γρίφοι, Καρντασιανοί, Ρωμουλιανοί, Κλίνγκον, ο καθηγητής του Πικάρντ... αυτό το επεισόδιο αν ήταν διπλό θα ήταν σπουδαίο. Ή σπουδαιότερο. Τώρα πέφτει λίγο μικρό, λίγο βιαστικό, λίγο φτηνό και περιορισμένο στο σκέλος και τα εφέ του. Η δε απάντηση στο μυστήριο, ενώ χρειαζόταν ένα κάποιο δέος για να λειτουργήσει, πάει τόσο τρεχάτη που καταντάει σχεδόν παρωδία, στη χειρότερη περίπτωση κωμωδία.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Ήταν πολύ περισσότερα υποσχόμενο από το τέλος που έδωσε.

Μου άρεσε πάρα πολύ ο βιολογικός κώδικας και το μυστήριο των δισεκατομμυρίων χρόνων, αλλά όντως, ξαφνικά ξεφούσκωσε πολύ βιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική ιδέα, η οποία το κατατάσσει στα κατά τη γνώμη μου πολύ καλά του TNG, βιαστική ωστόσο εκτέλεση. Σαν διπλό με καλύτερη σκηνοθεσία θα ήταν εκπληκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αραχνιάζει ο καναπές, βλέπουμε νέο επεισόδιο αύριο;

(Δε βρίσκω τώρα την εκτύπωση για να δω ποιο είναι...):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αραχνιάζει ο καναπές, βλέπουμε νέο επεισόδιο αύριο;

ΝΑΙ!!

post-1004-0-02123900-1319480880_thumb.jpg

 

Frame of Mind (+5 και τον φάγαμε τον 6ο κύκλο.)

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Frame of Mind

 

Την πρώτη φορά που είχα δει αυτό το επεισόδιο δεν μου είχε αρέσει καθόλου. Το ίδιο αδιάφορο με άφησε και τώρα. Είναι θαρρείς ο Frakes να απαίτησε από τους σεναριογράφους μια ιστορία που θα αναδείκνυε το ερμηνευτικό του ταλέντο. Και αυτό ακριβώς πήρε.

 

Αλλιώς, σαν Σταρ Τρεκ, τι ακριβώς λέει και εξυπηρετεί; Θα μπορούσε να προσαρμοστεί άνετα και σε πολλές άλλες φανταστικές σειρές.

 

Το Second Chances, που πλησιάζει, είναι πολύ σπουδαιότερο επεισόδιο σχετικό με τον χαρακτήρα του Riker.

Link to comment
Share on other sites

Λες και είχε γράψει το σενάριο ο Φίλιπ Ντικ! Και καθότι αυτά τα παρανοϊκά Ντικικά θέματα δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα, μπορώ άνετα να πω ότι δεν μου άρεσε.

Sigh... Πάμε παρακάτω.

 

Εκτός απροόπτου αύριο το επόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Το Frame of Mind το έχω δει τρεις φορές (μόνο!) και καμία δεν μου άρεσε. Μα καθόλου όμως! Καλός ο Frakes, το επεισόδιο όμως μάπα. Τo Second Chances που είπες, Ντίνο, είναι πραγματικά καταπληκτικό, με πολύ βάθος που σε κάνει να σκέφτεσαι για καιρό τα θέματα που θίγει.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Suspicions

 

Λίγο από Agatha Christie αυτή τη φορά. Το wiki μας πληροφορεί ότι αυτή ήταν η τελευταία εμφάνιση της Γκάιναν σε τηλεοπτικό Τρεκ. Και σαν σεναριογράφος αναρωτιέμαι για την αναγκαιότητα της Γκάιναν σε αυτή την ιστορία. Είχαν ανάγκη την μέθοδο του flashback και την αφήγηση της Μπέβερλυ (κάνοντας το πιο tell από show :p ) για οικονομία χρόνου; Κι έτσι προέκυψε η Γκάιναν ως ακροατής στη διήγηση της γιατρού, αλλά και ο καταλύτης που την σπρώχνει στην τελική δράση;

 

Τελική μου εντύπωση για το επεισόδιο: Όχι σπουδαίο, απλά filler για τον 6ο κύκλο. Μακάρι να ήταν κάτι καλύτερο για την παρουσία της Γκάιναν. (H Μπέβερλυ θα λάμψει στο Attached.)

Link to comment
Share on other sites

Suspicions

 

Το wiki μας πληροφορεί ότι αυτή ήταν η τελευταία εμφάνιση της Γκάιναν σε τηλεοπτικό Τρεκ.

 

Αααα :(. Κρίμα.

 

Εντάξει. Δεν ήταν κακό. Απλώς αυτό που σκέφτηκα εγώ όσο το έβλεπα ήταν πού κολλάει η γιατρός σε μια τόσο προχωρημένη θεωρία φυσικής, μηχανικής κλπ. Στην αρχή νόμισα ότι η θεωρία του Φερένγκι είχε να κάνει με ιατρικά θέματα.

Θίχτηκε πάντως διακριτικά και το θέμα της αναξιοπιστίας του επισήμονα επειδή προέρχεται από φυλή που γνωρίζουμε ως εμπόρους και απατεώνες. Το StarTrek ήταν πάντα συνεπές σε τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κατάλαβα πού ακριβώς κολλούσε η γιατρός με την όλη ιστορία. Μάλλον ήθελαν απλά ένα επεισόδιο με επίκεντρο αυτή, όπως γίνεται πολλές φορές με διάφορους χαρακτήρες. Ωραίο γενικά σαν επεισόδιο, μου άρεσε και η ιδέα αυτής της ασπίδας που επιτρέπει να φτάσει κανείς ως εκεί. Όχι φοβερό επεισόδιο, αλλά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα δούμε το Rightful Heir απόψε και μετά από Δευτέρα ή Τρίτη ξανά στον καναπέ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα δούμε το Rightful Heir απόψε και μετά από Δευτέρα ή Τρίτη ξανά στον καναπέ.

Πολύ χαίρομαι! Ραντεβού λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Rightful Heir

 

Την πρώτη φορά που είχα δει αυτό το επεισόδιο, με είχε ενοχλήσει η "απομυθοποίηση" του Κά-λες, για τον οποίο άκουγα τόσα σε προηγούμενες ιστορίες με Κλίνγκον. Αλλά πέραν της σκηνής που εμφανίζεται μπροστά στον Γουόρφ, που μου φαίνεται κωμική, αυτή τη φορά η ιστορία με κέρδισε, με όλα όσα προσπαθούσε να μας πει. Και έχουν πάντα κάτι το οπερατικό αυτά τα επεισόδια με τους Κλίνγκον, όπου κλισέ, μελό και στομφώδεις καταστάσεις περνούν μεγαλόπρεπα και πετυχημένα.

 

Ακολουθεί καλό και σημαντικό επεισόδιο!

Link to comment
Share on other sites

Rightful Heir

 

[...]Και έχουν πάντα κάτι το οπερατικό αυτά τα επεισόδια με τους Κλίνγκον, όπου κλισέ, μελό και στομφώδεις καταστάσεις περνούν μεγαλόπρεπα και πετυχημένα.

 

 

Εμένα μου θύμιζε τόσο έντονα φάντασυ, με το περιβάλλον, τις φορεσιές, το μύθο και το όλο στυλ που σε κάποια στιγμή δυσκολευόμουνα να πιστέψω ότι βρίσκομαι στο Startrek. Μόνο όταν είπαν ότι ήταν κλώνος ξαναγύρισα σε ε.φ.

Γενικά μ' αρέσουν πάντως τα επεισόδια με Κλίνγκονς οπότε κι αυτό το είδα με ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ξενέρωμα με τον κλώνο του Kahless οφείλεται στην επιλογή του ηθοποιού και στη σκηνοθεσία. Ίσως και γενικά η ιδεά του κλώνου να μην είναι τόσο καλή τελικά, όσο να πεις είναι η τεράστια φιγούρα της ιστορίας των Κλίνγκον, είναι καλύτερα να παραμείνει σαν ανάμνηση και θρύλος, παρά να έχεις έναν κλώνο του.

Link to comment
Share on other sites

Aπό Δευτέρα ή Τρίτη ξανά στον καναπέ.

post-1004-0-18622000-1320063379_thumb.jpg

 

Λοιπόν; :ablush:

 

Πωπω! Απίστευτο! Μα πού πας και τα βρίσκεις! :dazzled:

 

Τρίτη. Σήμερα θα λείπει ο ένας από τους δυο Trekkers από το σπίτι.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Second Chances, φανταστικό επεισόδιο! Το πιο πιθανό είναι να είμαι κι εγώ αύριο στον καναπέ!

Link to comment
Share on other sites

Second Chances

 

Ωραίο και σημαντικό επεισόδιο, τόσο για τον χαρακτήρα του Riker, αλλά και για την Troi(που σε αυτόν τον κύκλο είναι πιο αδύνατη και ομορφότερη από ποτέ.) Συγκινητικό, τέλειο Τρεκ! Σαν ιδέα μόνο, υπάρχει υλικό να γεμίσει ολόκληρο βιβλίο.

 

Ο Tom Riker επιστρέφει στο Deep Space Nine.

 

Άλλα δύο επεισόδια και τον φάγαμε τον 6ο κύκλο.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Πω πω! Τρομερό επεισόδιο! ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ! :clap:

Εξαιρετικές όλες οι σκηνές, τέλειο χωρίς δεύτερη κουβέντα. Πέντε αστεράκια από μένα.

 

Με ξάφνιασε κιόλας στο τέλος. Περίμενα -ήμουνα σίγουρη- ότι ο 'Thomas' θα πέθαινε στην αποστολή κάτω στα έγκατα για να αφήσει το πεδίο έτσι γρήγορα όσο μπήκε σ' αυτό. Αλλά, να, που τον κράτησαν ζωντανό. Ώστε θα τον ξαναδούμε στο Deep Space Nine; Πολύ χαίρομαι. Καλά κάνανε λοιπόν και τον κρατήσανε.

Link to comment
Share on other sites

Second Chances

Σαν ιδέα μόνο, υπάρχει υλικό να γεμίσει ολόκληρο βιβλίο.

Αυτό και μόνο τα λέει όλα. Πραγματικά, θα ήθελα να σχολιάσω ένα-δυο επιμέρους πράγματα, αλλά αυτά είναι συζητήσεις πραγματικά τεράστιες που καλύτερο είναι να γίνονται live, γιατί ένα τέτοιο θέμα και οι επεκτάσεις του είναι..... για να γεμίσουν βιβλίο! Εξαιρετικό επεισόδιο. :D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο καναπές μας θα μας φιλοξενήσει και σήμερα.

Κι αν δεν κάνω λάθος, μετά προγραμματίζουμε το διπλό για την αλλαγή της σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..