Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

To Phantasms εξέλίχθηκε σε πιο ενδιαφέρον στην πορεία απ' ό,τι ξεκίνησε.

Στην αρχή φαινόταν σαν δυο ανεξάρτητα θέματα -το πρόβλημα το warp drive και τα όνειρα του Data, αλλά μετά που εμφανίστηκαν τα πλάσματα μού άρεσε περισσότερο.

 

Σίγουρα ο σεναριογράφος θα πρέπει να ήξερε πολλά από ψυχανάλυση, πάντως.

Και ο Φρόυντ πολλή πλάκα!

Επέστρεψα στον καναπέ μου, και να δω τι θα προλάβουμε μέχρι να μου κόψει το ρεύμα η ΔΕΗ.

 

Συμφωνό με τα σχόλια της Βάσως, ήταν ένα ενδιαφέρον επεισόδιο. Και θα με πάρει αρκετό καιρό να ξεχάσω την γιατρό να ρουφάει με το καλαμάκι το κεφάλι του Ράικερ!

 

Επόμενο στη σειρά ήταν το "Dark Page" κι αν η Tiessa το είδε χθες, θα μπορούσα να το δω στα γρήγορα οποιαδήποτε στιγμή. Ανυπομονώ για το σημαντικό "Attached" που θα μπορούσε να έχει και τίτλο: At Last. :inlove:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Επόμενο στη σειρά ήταν το "Dark Page" κι αν η Tiessa το είδε χθες, θα μπορούσα να το δω στα γρήγορα οποιαδήποτε στιγμή. Ανυπομονώ για το σημαντικό "Attached" που θα μπορούσε να έχει και τίτλο: At Last. :inlove:

 

Ναι, το είδα. Παρά την εκτεταμένη ψυχανάλυση, που δεν ήταν κακή συνολικά, δυσκολεύομαι να δεχτώ ένα τόσο μεγάλο κενό αληθοφάνειας στο ότι η Ντιάνα δεν ήξερε πως είχε αδελφή. Είναι μεγάλο το κενό των χρόνων για μια τόσο τεχνολογική εποχή, αλλά τέσπα.

 

Attached απόψε, για να προχωρούμε στα γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Attached απόψε, για να προχωρούμε στα γρήγορα;

Έγινε.

Δεν το πιστεύω, αλλά μου έτυχε έκτακτη έξοδος. Θα δω το επεισόδιο, και θα σχολιάσω, αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Attached

 

Σημαντικό επεισόδιο, από τα αγαπημένα μου, λόγω της ρομαντικής υφής του. Επιτέλους ομολογούνται τα ολοφάνερα και ποιος δεν θα ήθελε την ευτυχή τους κατάληξη. "Ή πρέπει να φοβούμαστε" λέει η Κράσερ, εκφράζοντας όχι την λογική, ούτε καν τον εαυτό της - είμαι σίγουρος - αλλά τους φτωχούς σε φαντασία τεμπέληδες σεναριογράφους που φοβούνται τα ευτυχή ρομάντζα γιατί τους τελματώνουν. Όλες οι τηλεοπτικές σειρές, δεκαετίες τώρα, βρίσκουν τους χυμούς τους στο ανολοκλήρωτο, στην ερωτική ένταση και απογοήτευση.

 

Κι εμείς σαν θεατές αρπαζόμαστε από στιγμές, επεισόδια σαν κι αυτό, σκηνές σαν εκείνη δίπλα στη φωτιά, και ευάλωτες, ρομαντικές ατάκες. Θυμόμουν αρκετά, είχα ξεχάσει όμως το πόσο ξεκάθαρα ο καπετάνιος ομολογεί τα αισθήματα του. Κι αυτό, όσον αφορά έναν Πικάρντ, είναι έκπληξη.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα κι εγώ χτες το βράδυ, αλλά δεν πρόλαβα να γράψω μέχρι τώρα.

 

Ναι, επιτέλους, ομολόγησαν αυτό που ξέρουμε εδώ και 7 σεζόν.:good:

Ωστόσο, το ίδιο το επεισόδιο ως ιστορία ήταν πολύ μέτριο και η πλοκή του εντελώς προσχηματική.

 

Μάλλον το επόμενο απόψε και μετά Δευτέρα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το επόμενο απόψε και μετά Δευτέρα πάλι.

Το Force of Nature απόψε στις 22:00, με μια υπόθεση... έκπληξη, που κανονικά θα έπρεπε να επηρεάσει όλο το σύμπαν του Τρεκ από τη μέρα προβολής του, αλλά τελικά (κι ευτυχώς) πέραν του ξεκάθαρου μηνύματος του, δεν μας στέρησε ποτέ τον όποιο καπετάνιο να λέει τη λέξη "engage!"

Link to comment
Share on other sites

Force of Nature

 

Χμμ... Η ιστορία κλείνει με τους θεατές να κοιτάζονται αμήχανα.

Δηλαδή τώρα πια, δεν...; Αλλά, μπα, δε νομίζω, όλα θα συνεχιστούν κανονικά. (Έχουμε τόσες ταινίες και τόσες σειρές ακόμα να δούμε)

Τι να υποθέσω ότι έγινε εδώ τώρα; Κάτι σαν τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα και το φαινόμενο του θερμοκηπίου σε μια άλλη κλίμακα ή απλώς μια ιδέα για να έχουμε ένα επεισόδιο με τις σχετικές ανησυχίες περιβαλλοντικού και υπαρξιακού τύπου, που μετά τις ξεχνάμε;

Σαφώς δεν ανήκει με τίποτα στο arc story του Startrek, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Force of Nature

 

Τι να υποθέσω ότι έγινε εδώ τώρα; Κάτι σαν τις εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα και το φαινόμενο του θερμοκηπίου σε μια άλλη κλίμακα ή απλώς μια ιδέα για να έχουμε ένα επεισόδιο με τις σχετικές ανησυχίες περιβαλλοντικού και υπαρξιακού τύπου, που μετά τις ξεχνάμε;

Σαφώς δεν ανήκει με τίποτα στο arc story του Startrek, έτσι;

Τώρα που το ξαναείδα, όντως αμηχανία. Και ήταν τόσο... λίγο, που είχε αρκετό χρόνο για την γάτα του Ντάτα. Ή δε σκηνή με τον Τζόρντι και τον Ντάτα στους αεραγωγούς να τραβάει και να τραβάει... ήταν για να ξύνει το κεφάλι του ένας σεναριογράφος. Οικολογική ευαισθησία ενός επεισοδίου ακριβώς, αρκετό μόνο για trivia.

Link to comment
Share on other sites

Το 2012...

 

Ο καναπές προσεγγίζει ένα νέο σύμπαν...

 

post-1004-0-81330400-1322413507_thumb.jpg

 

Ελάτε στην παρέα, ζείστε το άλλη μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, για να προχωράει η δουλειά και να τελειώνει το TNG, αύριο Inheritance?

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, για να προχωράει η δουλειά και να τελειώνει το TNG, αύριο Inheritance?

Μα βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο εξελίχθηκε από ό,τι ξεκίνησε το Inheritance.

Νόμιζα ότι θα βλέπαμε άλλη μια οικογενειακή φάση, αλλά η αποκάλυψε με αποζημίωσε.

Κρατάω βέβαια μια επιφύλαξη, όπως και με πολλά άλλα επεισόδια, ότι τέτοιες αποκαλύψεις θα έπρεπε να ανατρέψουν τον κόσμο του TNG, αλλά χαλάλι. Τι δίλημμα ήταν πειστικό και η απόφαση του Data αυτή που συμφώνησε με τη δική μου εσωτερική φωνή: "Μην της το πεις, σε παρακαλώ, μην της το πεις!" Χαίρομαι πολύ που επέλεξε να της πει μόνο τα καλύτερα. :good:

 

Edit: Τετάρτη στον καναπέ με Parallels;

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Inheritance

 

Μάλλον ευτυχώς που δεν θυμόμουν πολλά (ή και τίποτα) από την προηγούμενη μου θέαση αυτού του επεισοδίου. Το απόλαυσα περισσότερο και πραγματικά μου άρεσε. Και όντως η σου-φου πλευρά του ήταν αρκετά δυνατή για να δέσουν όλα σωστά, αντί συροπιαστά.

 

Τετάρτη στον καναπέ με Parallels;

Μα φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο επεισοδιο το Inheritance. Kαι το επόμενο, Parallels, καταπληκτικό, από τα αγαπημένα μου.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

Ω, πολύ καλό το Parallels! Πολλά αστεράκια στη λίστα μου.

Ξεκίνησε με το πάρτι του Worf :holiday: και έφτασε σε μια πλημμύρα από Enterprise να ξεπηδάνε από το ρήγμα.

Όταν είδα να χτυπάνε το Curie στο τέλος, πήγε το μυαλό μου σε Enterprise από το Mirror, mirror. Θα ήθελα να το έβλεπα έτσι, αλλά και που τους είχαν κατατροπώσει οι Borg δε με χάλασε.

 

Edit: Μέσα και αύριο. The Pegasus?

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

1) Ω, πολύ καλό το Parallels! Πολλά αστεράκια στη λίστα μου.

Ξεκίνησε με το πάρτι του Worf :holiday: και έφτασε σε μια πλημμύρα από Enterprise να ξεπηδάνε από το ρήγμα.

 

2) Μέσα και αύριο. The Pegasus?

1) Κι εμένα μου άρεσε πολύ. (Αυτά τα επεισόδια έχω να τα ξαναδώ από την πρώτη φορά που τα είδα το 2004 και δεν τα θυμάμαι τόσο καλά.) Θα ήθελα η σκηνή με τα πολλά Έντερπραϊζ να διαρκούσε λίγο περισσότερο για πιο φουλ εκμετάλλευση σου-φου ιδεών.

 

2) Ναι-ναι! Την καταβροχθίσαμε την 7η σεζόν!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό επεισόδιο! Γίνεται σχετική αναφορά στο τελευταίο επεισόδιο του Enterprise (αλλά αυτά θα τα δούμε στο μέλλον).

Καλή τηλεθέαση. Θα παρακολουθώ κι εγώ νοερώς ανάμεσα σε ανάλυση ΦΠΑ και εισφορών :wacko: .

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το Pegasus! Τέλειο, τέλειο, ΤΕΛΕΙΟ!

Από τα καλύτερα επεισόδια Startrek που έχω δει. :band:

 

Και μυστήριο, και παρελθόν, και σύγκρουση χαρακτήρων και απόψεων, και Ρόμιουλανς, και η είσοδος μέσα στον αστεροειδή, και η κρυφή τεχνολογία.

ΟΥΑΟΥ! Είμαι τρελά ενθουσιασμένη που το είδα. Ευχαρίστως το ξαναβλέπω στο καπάκι.

 

(Εδώ που τα λέμε, ίσως το ξαναδώ κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο) μέχρι να δούμε το επόμενο επεισόδιο Δευτέρα βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το Pegasus! Τέλειο, τέλειο, ΤΕΛΕΙΟ!

Από τα καλύτερα επεισόδια Startrek που έχω δει. :band:

 

Και μυστήριο, και παρελθόν, και σύγκρουση χαρακτήρων και απόψεων, και Ρόμιουλανς, και η είσοδος μέσα στον αστεροειδή, και η κρυφή τεχνολογία.

ΟΥΑΟΥ! Είμαι τρελά ενθουσιασμένη που το είδα. Ευχαρίστως το ξαναβλέπω στο καπάκι.

 

(Εδώ που τα λέμε, ίσως το ξαναδώ κάποια στιγμή το Σαββατοκύριακο) μέχρι να δούμε το επόμενο επεισόδιο Δευτέρα βράδυ.

Πράγματι, ήταν νομίζω το καλύτερο από τα "Ομοσπονδιακά" επεισόδια που έχουμε δει, χωρίς να περιορίζεται καθαρά σε συγκρούσεις εξουσίας. Μου άρεσε και το Captain Picard Day.:)

 

Τη Δευτέρα για Homeward λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Homeward

Ποτέ πριν δεν διαφώνησα με το prime directive τόσο έντονα. Ντροπή στον Πικάρντ. Σαν κάποιοι κινηματογραφιστές ντοκιμαντέρ στην άγρια φύση που φιλμάρουν ένα ζωάκι να πεθαίνει από την δίψα σε μια περιοχή που την χτύπησε η ξηρασία, γιατί απλά καταγράφουν την φυσική ακολουθία των πραγμάτων χωρίς να επεμβαίνουν. Δεν είναι η δική μου προσέγγιση. Δώσε στο ζωάκι νεράκι και σώστο ρε... παλιάνθρωπε.

 

Μου άρεσε το επεισόδιο και η λύση του. Δεν με έπεισε η αυτοκτονία του πιο σημαντικού των εξωγήινων σαν σεναριακή διέξοδος.

 

Και μείνανε μια ντουζίνα επεισόδια, όσα και τα αβγά στην ανάλογη συσκευασία. Λίγες ομελετίτσες πριν το φινάλε!

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τρελαίνομαι για Prime Directive επεισόδια. Τις πιο πολλές φορές έχουν να κάνουν μ' εκείνο το μέρος του StarTrek που λέει ...new life and nev civilization...

Συνήθως δεν υπάρχει εύκολη απάντηση κι έτσι η σύγκρουση που τα κάνει ενδιαφέροντα.

Θα συμφωνήσω ότι εδώ ήταν πολύ άδικη η εφαρμογή του νόμου. Ευτυχώς -έστω και με απώλειες- υπήρξε μια ικανοποιητική λύση.

 

Next, εκτός απροόπτου, Τετάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Next, εκτός απροόπτου, Τετάρτη.

Sub Rosa στις 22:00;

 

Απ'ό,τι θυμάμαι... περίεργη "Gothic" εμπειρία. Ανυπομονώ για την κρίση σου Βάσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..