Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Αχ, φτάσατε κιόλας εκεί; Σήμερα δεν θα είμαι σπίτι... αλλά δεν πειράζει, το έχω δει τόσες φορές που το ξέρω σχεδόν απ' έξω, οπότε θα συμμετάσχω στο σχολιασμό! Καλή απόλαυση! :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, φτάσατε κιόλας εκεί; Σήμερα δεν θα είμαι σπίτι... αλλά δεν πειράζει, το έχω δει τόσες φορές που το ξέρω σχεδόν απ' έξω, οπότε θα συμμετάσχω στο σχολιασμό! Καλή απόλαυση! :)

 

Ωχ, ουπς! Γράψε λάθος!

Νόμιζα ότι ήταν αμέσως μετά τον τελευταίο Q.

Βλέπω ότι στη σειρά είναι το Rascals για απόψε.

 

(Μπαρντόν. Μου φαίνεται πως είμαι λίγο πιο αλλού απ' ό,τι νόμιζα :dazzled:)

Link to comment
Share on other sites

Tapestry απόψε;

:eek: Και τα ενδιάμεσα 8 επεισόδια;!!

 

Ωχ, ουπς! Γράψε λάθος!

 

Βλέπω ότι στη σειρά είναι το Rascals για απόψε.

Ουφ, φίου.

 

Πολλοί δεν το βρίσκουν καλό επεισόδιο. Εμένα μου αρέσει. Με έναν Πικάρντ, μια Γκάιναν και μια Ρο Λάρεν, πολύ γούτσου-γούτσου!

 

Στις 22:00 λοιπόν.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Rascals

 

Καλύτερο από όσο το θυμόμουν, με πολλές, χαρακτηριστικές σκηνές. Στο φινάλε, η πρώτη κίνηση του Πικάρντ όταν αποκτάει πάλι το ενήλικο του σώμα... το κεφάλι. 23ος αιώνας, το χαμένο μαλλί όμως παραμένει καημός.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν το επεισόδιο. Πολύ το ευχαριστήθηκα.

Οι σκηνές με τον Ράικερ να κάνει αγκαλίτσες τον... γιόκα του ήταν όλα τα λεφτά. Με άκουσαν μέχρι απέναντι να γελάω!

Και δεν μπορώ να πω. Είχε και τους προβληματισμούς του, ειδικά με τον Ο'Μπράιαν και την Κέικο.

Link to comment
Share on other sites

Ολίγον ασθενής, οπότε σίγουρα μέσα για απόψε.

Πάμε για ένα Fistful of Datas;

Link to comment
Share on other sites

Ολίγον ασθενής, οπότε σίγουρα μέσα για απόψε.

Πάμε για ένα Fistful of Datas;

Oh yes! :irvine:

Link to comment
Share on other sites

Fistful of Datas;

 

Μου έδωσε την ίδια εντύπωση με την πρώτη φορά που το είδα. Χάθηκε μια χρυσή ευκαιρία για ένα κλασσικό επεισόδιο. Είχαν το σκηνικό και τα κοστούμια, το γουέστερν όμως ήταν λυθαργικό (και όχι, δεν ήταν έτσι γιατί θέλανε να μιμηθούν το στυλ του Λεόνε.) Σα να βαριόντουσαν. Σε παρόμοια επεισόδια με τα φιλμ νουάρ τα πηγαίνουν μια χαρά, εδώ γιατί;

 

Καλό το τελικό πλάνο με το Έντερπραϊζ να πετάει στο ηλιοβασίλεμμα. Ήθελε και το υπόλοιπο σενάριο τέτοιες καλές ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου θύμισε λιγάκι ένα παρόμοιο επεισόδιο που έχουν αποκλειστεί στο Holodeck στην πρώτη σεζόν.

Νομίζω ήταν ο Πικάρντ κι έπαιζε Ντίξον Χιλ.

Και τότε δεν μπορούσαν να σταματήσουν το πρόγραμμα. Αυτή τη φορά υπήρχε κι ένα twist με τον data στον έξω κόσμο.

Ούτε καλό ούτε κακό, μάλλον διασκεδαστικό σε μερικά σημεία.

 

Ναι, ωραίο το Enterprise στο ηλιοβασίλεμα.

 

Πάμε για το The Quality of Life αύριο;

Σίγουρα θα είμαστε και πάλι μέσα, ενώ για τις ημέρες που μας έρχονται δεν ξέρω τι πρόγραμμα θα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε για το The Quality of Life αύριο;

Εκτός απροόπτου, μέσα κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

The Quality of Life

 

Καλούτσικο. Σενάριο βασισμένο στα πιο δυνατά θέματα του Τρεκ, δοσμένο λίγο πιο χαλαρά. Τα μικρά ρομποτάκια, ο σχεδιασμός τους δηλαδή, δεν με κέρδισε.

 

Ακολουθεί διπλό επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μού άρεσε πάρα πολύ. Και δράση και προβληματισμός, από τα καλά επεισόδια του Trek.

Και τα ρομποτάκια ήταν πολύ γλυκούλια. Στενοχωρήθηκα πολύ που έμεινε πίσω το τελευταίο για να σώσει τα άλλα.

Το μόνο που θα περίμενα καλύτερο ήταν στην τελευταία σκηνή να γίνεται κάτι πιο εντυπωσιακό με το new life form αντί να επικεντρωθούν πάλι στο σταθμό και στη λειτουργία του. Σκέφτομαι ότι αν ήταν ένα ark επεισόδιο αυτό αντί τα κλασικά αυτοτελή της σειράς, θα έπρεπε τα exocomps να τα ξαναδούμε και να τα ξαναδούμε, κάθε φορά και πιο προχωρημένα.

 

Και επίσης ενδιαφέρον το timing. Εξέλιξη και με γοργούς ρυθμούς. ;-)

.

Edit: Για το διπλό θα ξέρω αύριο το μεσημέρι αν μπορούμε να το δούμε αύριο ή μεθαύριο.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε σήμερα;

 

Από μένα, ναι. Ελπίζω να μπορεί και ο Ντίνος.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαμε σήμερα;

 

Από μένα, ναι. Ελπίζω να μπορεί και ο Ντίνος.

ΝΑΙ-ΝΑΙ! ΑΠΟΨΕ! (Οι καναπέδες φλέγονται!) :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Chain of Command

 

Από τις σπάνιες εκείνες περιπτώσεις που το β' επεισόδιο είναι ανώτερο του πρώτου. Δυνατό, αξέχαστο, με έναν Πικάρντ όπως δεν τον ξαναείδαμε και δεν θα θέλαμε να ξαναδούμε. Η εμπλοκή των Καρντασιανών σε αυτό το διπλό επεισόδιο δεν είναι τυχαία...

 

Μετά το Chain of Command έκανε πρεμιέρα το Deep Space Nine που θα ξεκινούσε να παίζει παράλληλα με το Next Generation.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το διπλό - σαφώς καλύτερο από αυτό που γεφύρωσε την πέμπτη με την έκτη σεζόν.

Θα μπορούσε να είναι μια πολύ καλή ταινία Startrek.

Να πω επίσης ότι η φάση με τα φώτα μού θύμισε λίγο την αντίστοιχη σκηνή του 1984 (στο βιβλίο τουλάχιστον) με τα δάχτυλα.

 

Μάλιστα. Τώρα κατάλαβα γιατί είχε πει σε κάποια φάση ο Δημήτρης-Spock ότι μπορεί να είχε νόημα να βλέπει κανείς από δω και μετά τις δυο σειρές παράλληλα. (Νόμιζα ότι θα είχε σχέση με Borg η φάση, αλλά μάλλον αυτό συμβαίνει στο Voyager, ε;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά επεισόδια με εξαιρετικές ερμηνείες. Κλασσική αξία ο David Warner, αλλά ο Ronny Cox κλέβει την παράσταση.

Τόσο την πρώτη φορά που τα είδα, όσο και τώρα δεν έχω αποφασίσει αν συμπαθώ ή όχι τον χαρακτήρα του Jellico.

Θα μου άρεσε να καθόταν στο Enterprise για λίγο καιρό, πάντως. Η αλλαγή των ισορροπιών θα είχε ενδιαφέρον.

 

Όπως είπε και ο Ντίνος, ο Picard παρουσιάζεται νικημένος (όχι ακριβώς, βέβαια, αλλά...τέσπα), αλλά είναι κι αυτό χρήσιμο στοιχείο στην εξέλιξη ενός χαρακτήρα.

Πολύ καλό το κλείσμο του ματιού στο "1984" στις σκηνές της ανάκρισης.

 

Ενδιαφέρουσα η τρίτη παρουσίαση των Καρδασιανών στη σειρά, γεγονός που δεν συνέπεσε τυχαία με την έναρξη του DS9, όπως είπε και ο Ντίνος.

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό συμβαίνει στο Voyager, ε;)

Χεχε, μη βιάζεσαι! Και ναι, και όχι, πάντως! Δηλαδή ναι, υπάρχουν Borg στο Voyager, αλλά όχι, οι Borg δεν είναι ο λόγος που λέει να δεις Voyager μαζί με DS9.

Edited by Spock
Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό συμβαίνει στο Voyager, ε;)

Χεχε, μη βιάζεσαι! Και ναι, και όχι, πάντως! Δηλαδή ναι, υπάρχουν Borg στο Voyager, αλλά όχι, οι Borg δεν είναι ο λόγος που λέει να δεις Voyager μαζί με DS9.

Το Voyager ξεκίνησε στα μισά του τρίτου κύκλου του Deep Space Nine.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον αυτό συμβαίνει στο Voyager, ε;)

Χεχε, μη βιάζεσαι! Και ναι, και όχι, πάντως! Δηλαδή ναι, υπάρχουν Borg στο Voyager, αλλά όχι, οι Borg δεν είναι ο λόγος που λέει να δεις Voyager μαζί με DS9.

Το Voyager ξεκίνησε στα μισά του τρίτου κύκλου του Deep Space Nine.

Την έχω ενημερώσει, της έκανα εντατικό σεμινάριο την άνοιξη στην Αθήνα! :)

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενημερώσει, της έκανα εντατικό σεμινάριο την άνοιξη στην Αθήνα! :)

Η Βάσω χρειάζεται βοήθεια με το DS9. Έχω NeroStartSmart αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει. Ούτε είναι σίγουρο ότι τα δισκάκια του DS9 αντιγράφονται χωρίς προβλήματα. Θέλω να βρω χρόνο να δοκιμάσω με τον αδελφό μου, να δω αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθάτε με για το σχόλιο, αλλά λίγο προσοχή με τις αντιγραφο-κουβέντες, παίδες.

Μπορείς κάλλιστα να δανείσεις τα δισκάκια στη Βάσω. ;-)

Λέτε να ξεκινήσουμε DS9 παράλληλα με TNG;

Edited by DimitrisX
Συμπλήρωση σχολίου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..