Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Μάλλον θα δούμε απόψε το Conundrum (TNG, season 5) -τη γνωστή ώρα ή το πολύ μισή ώρα αργότερα αν δεν προλάβουμε πιο μπροστά.

Μέσα κι εγώ, 100%, είναι ένα από τα αγαπημένα μου επεισόδια. :good:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα δούμε απόψε το Conundrum (TNG, season 5) -τη γνωστή ώρα ή το πολύ μισή ώρα αργότερα αν δεν προλάβουμε πιο μπροστά.

Μέσα κι εγώ, 100%, είναι ένα από τα αγαπημένα μου επεισόδια. :good:

 

Πολύ ωραίο το Conundrum. Πολύ μέσα στην αγαπημένη μου θεματολογία. Θα ήθελα μόνο ένα-δυο λεπτά ακόμα στη γεφυρα όταν αποκαλύφθηκε ο τύπος για να μη φανεί το κλείσιμο τόσο βιαστικό, αλλά και έτσι ήταν πολύ ωραίο όλο το σκηνικό.

Η αρχή, όπου δεν ήξεραν ακόμα τους ρόλους τους, ήταν όλα τα λεφτά.

The bartender is an artificial life-form! :lol:

 

Έχεις δίκιο, Ντίνο, που το έχεις μέσα στα αγαπημένα σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το Conundrum. Πολύ μέσα στην αγαπημένη μου θεματολογία. Θα ήθελα μόνο ένα-δυο λεπτά ακόμα στη γεφυρα όταν αποκαλύφθηκε ο τύπος για να μη φανεί το κλείσιμο τόσο βιαστικό, αλλά και έτσι ήταν πολύ ωραίο όλο το σκηνικό.

Η αρχή, όπου δεν ήξεραν ακόμα τους ρόλους τους, ήταν όλα τα λεφτά.

The bartender is an artificial life-form! :lol:

Την πρώτη φορά που είδα αυτό το επεισόδιο δεν πρόσεξα την "εισαγωγή" του φάντη-μπαστούνι στη γέφυρα του Έντερπραϊζ, πράγμα που έκανε το μυστήριο να κρατήσει περισσότερο, στην περίπτωση μου. Εσείς πότε τον ψιλιαστήκατε;

 

Κορυφαίες οι στιγμές Ράικερ - Ρο Λάρεν, και το δούλεμα στο τέλος. Κακιές γυναίκες. :p

Link to comment
Share on other sites

1. Την πρώτη φορά που είδα αυτό το επεισόδιο δεν πρόσεξα την "εισαγωγή" του φάντη-μπαστούνι στη γέφυρα του Έντερπραϊζ, πράγμα που έκανε το μυστήριο να κρατήσει περισσότερο, στην περίπτωση μου. Εσείς πότε τον ψιλιαστήκατε;

 

2. Κορυφαίες οι στιγμές Ράικερ - Ρο Λάρεν, και το δούλεμα στο τέλος. Κακιές γυναίκες. :p

 

1. Ο Κώστας αναρωτήθηκε ποιος ήταν αυτός ο τύπος με τόσο μεγάλη θέση από τη στιγμή που τον αναφέρανε με την πρόσβασή τους στα αρχεία. Εγώ τον ψιλιάστηκα όταν άρχισε να προτείνει με μεγάλη θέρμη να γίνει η επίθεση.

 

2. Καλά, πολύ γέλιο. Πάντως, κακιές-ξεκακιές, ο Ράικερ πάντα τα έχει τα τυχερά του.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό το επεισόδιο θα μπορούσε άνετα να γίνει διπλό. Θα είχε πάρα πόλύ ενδιαφέροντα πράγματα να εξερευνήσει στις ζωές όλων και σε μια παράλληλη προσπάθεια να "θεραπευτεί" ο Data.

 

 

Λέμε να δούμε και απόψε επεισόδιο (για να βγάλουμε λίγη ύλη :rolleyes:). Ο καναπές απόψε έχει Power Play για μας.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς, ή είμαι ο μόνος, πως ο "φάντης μπαστούνι" είχε πολύ έντονα mannerisms που θύμιζαν Captain Kirk? Σαν να του είχαν πει να κάνει channelling τον Κερκ. Μάλιστα έμοιαζε κάπως και στον Shatner.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς, ή είμαι ο μόνος, πως ο "φάντης μπαστούνι" είχε πολύ έντονα mannerisms που θύμιζαν Captain Kirk? Σαν να του είχαν πει να κάνει channelling τον Κερκ. Μάλιστα έμοιαζε κάπως και στον Shatner.

Καραλόλ!! :lol: . Πράγματι!

 

Ο καναπές απόψε έχει Power Play για μας.

Γιές! Θα είμαι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα με το ίντερνετ, σόρρυ που δεν πόσταρα για το Space Seed. Σήμερα μόλις μπήκα πάλι στο φόρουμ. Κλασικό επεισόδιο, πού να φανταζόντουσαν τότε οι δημιουργοί ότι η σειρά θα κρατούσε και πολύ περισσότερο από τα τέλη του 20ού αιώνα, όταν έλεγαν για το πότε έγιναν τα Eugenics Wars! Κάτι τέτοια όταν τα σκέφτομαι με ενθουσιάζουν! Κανενός το μυαλό δεν φανταζόταν την επιτυχία του Τρεκ!

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε, ρε παιδιά; Φαντάσματα; :)

Εντάξει, δεν ήταν κακό τελικά το Power Play, αλλά μερικές φορές μακροπρόθεσμα, μού φαίνεται αστεία η κατάσταση. Με τόοοοσα σκάφη που έχει ο Αστροστόλος όλα στο Enterprise πάνε και συμβαίνουνε; Είναι η νιοστή φορά που κάποιοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν το σκάφος για δικούς τους σκοπούς.

 

Με πιάσαν οι κακίες απόψε. Άντε, το κόβω. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Power Play

 

Αυτή τη φορά είχαμε για ποικιλία Action Trek. Και ήταν καλό, αν και η ιστορία που χτίσανε είχε ψωμί για καλύτερη ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα κι απόψε.

Θα δούμε το Ethics τη γνωστή ώρα.

Ωραία, στη θέση μου κι εγώ. Χαίρομαι που προχωράμε αν και... την πρώτη φορά που είχα δει αυτό το επεισόδιο με είχε ψυχοπλακώσει λίγο. Είμαι περίεργος πως θα μου φανεί τώρα.

 

Πάντως μετά... μετά ακολουθούν κάποια καλά επεισόδια!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα κι απόψε.

Θα δούμε το Ethics τη γνωστή ώρα.

Ωραία, στη θέση μου κι εγώ. Χαίρομαι που προχωράμε αν και... την πρώτη φορά που είχα δει αυτό το επεισόδιο με είχε ψυχοπλακώσει λίγο. Είμαι περίεργος πως θα μου φανεί τώρα.

 

Πάντως μετά... μετά ακολουθούν κάποια καλά επεισόδια!

 

Πολύ χαίρομαι γι αυτό.

Αν και μόνο ένα το πολύ δυο προλαβαίνουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο, γιατί μέσα στην άλλη εβδομάδα εγκαταλείπουμε τον πολιτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ήταν αυτό! :good:

Δυο διλήμματα, εξαιρετικά και τα δυο, πολύ μου άρεσε.

Κι έτσι όπως είπες, Ντίνο, ότι σου είχε φανεί λίγο ψυχοπλακωτικό την πρώτη φορά, έφτασα εκεί στο τέλος και λέω... ωχ! Πάει κι αυτός; Μα-μα- δεν μπορεί! Δεν τον έχουμε δει στις ταινίες;

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι όπως είπες, Ντίνο, ότι σου είχε φανεί λίγο ψυχοπλακωτικό την πρώτη φορά, έφτασα εκεί στο τέλος και λέω... ωχ! Πάει κι αυτός; Μα-μα- δεν μπορεί! Δεν τον έχουμε δει στις ταινίες;

Είχε κάτι το ψυχοπλακωτικό, για να μην πω και πληκτικό, να βλέπω τον Γουόρφ έτσι ξάπλα κι ακίνητο. Με τον γιο του ήταν λίγο συγκινητικό. Πήγαν για το "E.T. effect".

 

Αν προλάβουμε, τα επόμενα δύο είναι εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα επεισόδιο με τον Alexander, που δεν θυμόμουν ότι έπαιζε και σε άλλα επεισόδια. :p

Ενδιαφέρον είχε και το επιστημονικό δίλημμα με τις δύο ιατρούς (ίσως το πιο ενδιαφέρον σχετικό επεισόδιο είναι το Dear Doctor, που είναι και αγαπημένο μου;-)).

Link to comment
Share on other sites

Μια που θα το διαλύσουμε σε λίγες μέρες και μια που οι συστάσεις για τα επόμενα δυο είναι πολύ θερμές, προγραμματίζουμε δυο επεισόδια γι απόψε:

The Outcast

Cause and Effect

 

Ώρα έναρξης 9.30μ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Μια που θα το διαλύσουμε σε λίγες μέρες και μια που οι συστάσεις για τα επόμενα δυο είναι πολύ θερμές, προγραμματίζουμε δυο επεισόδια γι απόψε:

The Outcast

Cause and Effect

 

Ώρα έναρξης 9.30μ.μ.

ΟΥΑΟΥ!!! :yahoo:

 

:woot_jump:

 

Αυτό είναι που λέμε DOUBLE WHAMMY!! Δύο καταπληκτικά Trek επεισόδια!

 

ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ!

Link to comment
Share on other sites

The Outcast

Cause and Effect

 

Τι να πω, και τα δύο ήταν τέλεια, το κανένα με τον ξεχωριστό του τρόπο.

 

Πάντως να την πω την αμαρτία μου, όσο αφορά το πρώτο: Ενώ δέχομαι το μήνυμα του και με πνίγει το άδικο του φινάλε, δεν μπορώ να αρνηθώ ότι η ηθοποιός που έπαιζε τον/την Σόρεν, η Μελίντα Κουλέα, ήταν στις συμπάθειες μου και άρα έβλεπα άνετα το όλο ρομάντζο. Όταν σε ένα περιοδικό ε.φ. έγινε κριτική ότι πήγαν για το "ευκολοχόνευτο" δίνοντας τον ρόλο σε γυναίκα, ο Φρέικς είπε σε συνέντευξη ότι θα έπαιζε το ίδιο άνετα με έναν άντρα στο ρόλο του/της Σόρεν. Εκεί τσίνισα. Ομολογώ δηλαδή ότι θα μου ήταν δυσκολότερο να το παρακολουθήσω στην άλλη περίπτωση. Τι να κάνω, ίσως δεν είμαι ακόμα τόσο τέλειος για το Τρεκικό σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Outcast είδα και ξανα-συγκινήθηκα, όπως τότε. Εξαιρετικό επεισόδιο με μια ασύλληπτη Melinda Culea. :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, εξαιρετικά και τα δυο

 

[...]Όταν σε ένα περιοδικό ε.φ. έγινε κριτική ότι πήγαν για το "ευκολοχόνευτο" δίνοντας τον ρόλο σε γυναίκα [...]

 

Έχω την εντύπωση ότι τους ανδρόγυνους ρόλους τις περισσότερες φορές τους δίνουν σε γυναίκες.

 

The Outcast: Πέρασαν από το μυαλό μου και μερικές σκηνές από το Αριστερό Χέρι του Σκότους (που είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία).

Το μόνο που θα ήθελα λίγο διαφορετικό, θα ήταν μια αντιστροφή πληροφορίων, δηλ. αντί ο Ράικερ να λέει για τα ανθρώπινα φύλα (που τα ξέρουμε) να έλεγε η Σόρεν λίγο παραπάνω πράγματα για τη δική τους φυσιολογία.

Κατά τα άλλα, πολύ καλό και πολύ άδικο.

 

Cause and Effect: ΤΕΛΕΙΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΤΕΛΕΙΟ!:clap:

Το μόνο κακό όταν δεις δυο τόσα καλά επεισόδια μαζί είναι ότι το ένα πνίγει λίγο το άλλο. Δεν προλαβαίνουν να σου αφήσουν την επίγευση ούτε για λίγες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, εξαιρετικά και τα δυο

 

[...]Όταν σε ένα περιοδικό ε.φ. έγινε κριτική ότι πήγαν για το "ευκολοχόνευτο" δίνοντας τον ρόλο σε γυναίκα [...]

 

Έχω την εντύπωση ότι τους ανδρόγυνους ρόλους τις περισσότερες φορές τους δίνουν σε γυναίκες.

 

The Outcast: Πέρασαν από το μυαλό μου και μερικές σκηνές από το Αριστερό Χέρι του Σκότους (που είναι ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία).

Το μόνο που θα ήθελα λίγο διαφορετικό, θα ήταν μια αντιστροφή πληροφορίων, δηλ. αντί ο Ράικερ να λέει για τα ανθρώπινα φύλα (που τα ξέρουμε) να έλεγε η Σόρεν λίγο παραπάνω πράγματα για τη δική τους φυσιολογία.

Κατά τα άλλα, πολύ καλό και πολύ άδικο.

 

...

Heheh. Αυτή ήταν και η δική μου αντίδραση. Θα ήθελα να μαθαίναμε περισσότερα για τη φυσιολογία των J'naii.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίος καναπές για τις επόμενες 10 μέρες απόψε.

The first duty

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίος καναπές για τις επόμενες 10 μέρες απόψε.

The first duty

Πολύ ωραία, θα είμαι στον καναπέ μου!

 

Σημαντικό επεισόδιο. Όχι μόνο παίρνουμε μια ματιά στο τόσο φημισμένο Starfleet Academy, αλλά συναντούμε για πρώτη φορά και τον επίσης φημισμένο Boothby, τον σοφό κηπουρό της Ακαδημίας, για τον οποίο τόσα έχει πει ο Piccard στον Wesley. Τον ρόλο του Boothby παίζει ο Ray Walston, που οι παλιοί ίσως τον θυμάστε να παίζει τον Αριανό στην σειρά My Favorite Martian που έδειχνε στην δεκαετία του '70 και η ελληνική τηλεόραση.

 

post-1004-0-81196700-1311076655_thumb.jpeg

 

Άλλο κομμάτι trivia: Τον "κακό" αντίπαλο του Wesley σε αυτό το επεισόδιο τον παίζει ο Robert Duncan McNeill. Ο ηθοποιός θα επιστρέψει ξανά για τον ρόλο του Tom Paris στο Star Trek Voyager.

Link to comment
Share on other sites

Κλέψαμε και αρχίσαμε λίγο νωρίτερα.

Ενδιαφέρον το θέμα, αν και λίγο παραπάνω ηθικοπλαστικό από το μέσο όρο.

Περίμενα λίγο πιο εξωτική και τέχνο την Ακαδημία, αλλά βέβαια είναι βασισμένη στο κλασικό Αμερικάνικο campus.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..