Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Hero Worship

 

Θεματικά παρόμοιο με το προηγούμενο, αν και λίγο βελτιωμένο σε ενδιαφέρον. Τίποτα το τρομερό ή συγκλονιστικό.

 

Αυτό θα έλεγα κι εγώ.

Αργήσαμε να ξεκινήσουμε επειδή κόλλησε δυο-τρεις φορές το δισκάκι στο DVD player και τελικά καταλήξαμε στον υπολογιστή. Πάλι καλά που καταφέραμε να το δούμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα επεισόδιο με σκηνοθέτη τον P. Stewart.

Η χρήση (ψυχρός όρος, αλλά αναφέρομαι σεναριακά) παιδιών είναι, ίσως, το καλύτερο μέσο για να αναδειχθεί και να εξελιχθεί ένας βασικός χαρακτήρας μιας σειράς ή ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

Μια που θα είμαστε εντός απόψε, λέμε να δούμε το Violations.

Link to comment
Share on other sites

Μια που θα είμαστε εντός απόψε, λέμε να δούμε το Violations.

Θα είμαι παρόν!

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρία με το παρόν θέμα να θίξω ένα κομμάτι της μυθοπλασίας του TNG με το οποίο δεν αισθάνθηκα ποτέ άνετα. Κι αυτό έχει να κάνει με την φύση των Βetazoid, δηλαδή με την ικανότητα τους να «νιώθουν.» Δεν μπορούσα κατ’αρχήν να χωνέψω ότι σε ένα εξελιγμένης τεχνολογίας διαστημόπλοιο, ο καπετάνιος θα στρεφόταν στην σύμβουλο του για να τη ρωτήσει «τι αισθάνεται» για το μυστηριώδη διαστημόπλοιο, οντότητα, νεφέλωμα, πλανήτη που αντικρίζουν. Από τον πιλότο, μέχρι την τελευταία φορά, που η καημένη η Μαρίνα Σίρτις ήταν αναγκασμένη να ξεκινήσει την κλασσική της ατάκα που άρχιζε “I feel…”, συνοδευμένη με την γραφική έκφραση που μόνο ως οργασμική θα την χαρακτήριζα, δεν μπορούσα παρά να την αντέχω με κόπο όσο λιγότερο αμήχανα μπορούσα, κάτι όχι τόσο εύκολο. Και μην αναφέρω τις τόσες φορές που η Troi «βιάστηκε» νοητικά από κάποια οντότητα. Έλαχε δηλαδή στην ηθοποιό μια μερίδα που έβγαινε περίπου ως γραφική, κατά την γνώμη μου. Πολύ περισσότερο εκτιμούσα τον χαρακτήρα της όταν έπαιζε τον ρόλο της ως «ψυχοθεραπεύτρια» και φίλη, ειδικά προς τον Μπάρκλεη, όπως το είδαμε και στο Voyager.

 

Το Violations είναι από τις λίγες φορές που αυτού του είδους βιαιοπραγία παρουσιάζεται πετυχημένα, καθώς το κακό δεν αγγίζει μόνο την Troi, εμπεριέχει μυστήριο και στήνει μια δυνατή υπόσχεση. Δυστυχώς όμως, το φινάλε απογοητεύει, καθώς αψυχολόγητα και τελείως αδύναμα ο ένοχος προδίδει τον εαυτό του, μάλλον επειδή το επεισόδιο έχει ξεμείνει από χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λες, Ντίνο.

Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές γίνεται υπερβολική χρήση των ικανοτήτων ή της απώλειας των ικανοτήτων της Ντιάνα, ενώ άλλες -δε θυμάμαι πού αλλά ήταν σε κάτι που είδαμε πρόσφατα- απουσιάζει πολύ βολικά από σκηνής, γιατί ολόκληρο το επεισόδιο θα ήταν αδύνατον να στηθεί αν "αισθανόταν" εκείνη το παραμικρό.

 

Τώρα, για το Violations, εχμ... πατάει λίγο στο σημείο που έχω παντοτινές και ομολογημένες αδυναμίες: μνήμες και όλα όσα σχετίζονται μ' αυτές, οπότε δύσκολα θ' ακούσεις γι αυτό κακή κουβέντα από μένα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χειρίστηκαν καλά το θέμα με τις ενοχές, τις τύψεις και τις μνήμες (σκηνοθετικώς κυρίως). Συμφωνώ με τον Ντίνο περί καλής διαχείρισης του χαρακτήρα της Troi.

Το τέλος ήταν απότομο, αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε θα δούμε "The Masterpiece Society".

Και μάλλον δεν προλαβαίνουμε άλλο επεισόδιο μέχρι την Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Απόψε θα δούμε "The Masterpiece Society".

Και μάλλον δεν προλαβαίνουμε άλλο επεισόδιο μέχρι την Κυριακή.

Θα δούμε αυτό λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

"The Masterpiece Society".

 

Κλασσικό Τρεκ. Δημιουργεί δύσκολα ερωτήματα, χωρίς να δίνει τις απαντήσεις. Συγκλονιστικό δεν είναι, σκιαγραφεί όμως αληθινούς, ανθρώπινους χαρακτήρες. Ωραίες οι στιγμές της Ντεάνας. Θα μπορούσε όμως να παίξει πιο έντονα το τραγικό χαρτί της επιλογής των λίγων που καταστρέφει το καλό των πολλών, αλλά το αποφεύγει. (Όλο έχω την αίσθηση ότι το είδα σε κάποιο άλλο Τρεκ αλλά δεν θυμάμαι τώρα που.)

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πάρα πολύ. Και το σκηνικό και ο προβληματισμός.

Ειδικά στο σημείο όπου ο Τζόρντι αναφέρεται στην ειρωνία του γεγονότος ότι επειδή είναι τυφλός και έχει το visor βρήκε τη λύση στο πρόβλημα μιας ευγονικής κοινωνίας η οποία δεν θα τον άφηνε ποτέ να γεννηθεί. Το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Πάντως, νομίζω δίνει έστω και ακροφυγώς μιας απάντηση στα δύσκολα ερωτήματα και αυτή είναι ο σεβασμός στην ελεύθερη βούληση. (Άλλο αν αυτό ακούγεται από εντελώς άλλον αιώνα...)

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και η σχετική αναφορά στους Ευγονικούς Πολέμους, στη συνάντηση του Picard και της Troi. Όπως είπατε, βασικό στοιχείο είνια ο προβληματισμός περί κλωνοποίησης, ελεύθερης βούλησης κλπ.

Μια χαρά επεισόδιο. ;-)

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ είμαι μέσα ακόμη και για τώρα. Είσαι για κανένα κλασσικό;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ είμαι μέσα ακόμη και για τώρα. Είσαι για κανένα κλασσικό;

Δώσε τίτλο και ώρα. :)

Link to comment
Share on other sites

The Original Series, Κύκλος 3, Επεισόδιο 23: All Our Yesterdays, τώρα.

Link to comment
Share on other sites

The Original Series, Κύκλος 3, Επεισόδιο 23: All Our Yesterdays, τώρα.

ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Το χάρηκα τόσο όσο όταν το πρωτοείδα. Spock και McKoy σε πολύ καλή φάση. :good:

Μια φορά είπε να πάρει ο Spock το κορίτσι (πανέμορφη η Mariette Hartley) και έγινε...supernova (καλό το σύγχρονο εφέ). :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το χάρηκα τόσο όσο όταν το πρωτοείδα. Spock και McKoy σε πολύ καλή φάση. :good:

Μια φορά είπε να πάρει ο Spock το κορίτσι (πανέμορφη η Mariette Hartley) και έγινε...supernova (καλό το σύγχρονο εφέ). :lol:

Πολλή καλή επιλογή επεισοδίου. Αξέχαστα τραγικό και από τις σπάνιες στιγμές του Σποκ. Γόνιμες πάντα οι ιδέες στην επιστημονική φαντασία με θέμα τις "βιβλιοθήκες (δες Time Machine).

 

Όταν έβγαλε την γούνα και έμεινε με τα δερμάτινα λουριά... είπα "hello!" Όντως υπέροχη.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Τί να πρωτο-πούμε γι' αυτό το επεισόδιο: Οι ερμηνείες άψογες (Ricardo Montalban στα απίστευτά του), όπως κι η ιστορία με τους Kirk-Khan...να τα σπάνε. :devil2:

Αυτό που με συγκινεί, όμως, είναι ότι το Space Seed αποτελεί την πρώτη βουτιά στα θεμέλια του Star Trek: Eugenics Wars (το πριν και το μετά του οράματος του G.D.).

Link to comment
Share on other sites

Τί να πρωτο-πούμε γι' αυτό το επεισόδιο: Οι ερμηνείες άψογες (Ricardo Montalban στα απίστευτά του), όπως κι η ιστορία με τους Kirk-Khan...να τα σπάνε. :devil2:

Αυτό που με συγκινεί, όμως, είναι ότι το Space Seed αποτελεί την πρώτη βουτιά στα θεμέλια του Star Trek: Eugenics Wars (το πριν και το μετά του οράματος του G.D.).

Δεν το είδα: Η ταινία στο Star, μια συμμετοχή στον διαγωνισμό, και ο Robin-Hood που μου τσάκισε τα νεύρα βραδιάτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα δούμε απόψε το Conundrum (TNG, season 5) -τη γνωστή ώρα ή το πολύ μισή ώρα αργότερα αν δεν προλάβουμε πιο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..