Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Επεισόδιο αύριο; Και ίσως και την Πέμπτη για να προχωράει η δουλειά σεζόν;

Realm of Fear στις 22:00 λοιπόν; ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Realm of Fear

 

Μετά το Hollow Pursuits (τρίτος κύκλος) και το The Nth Degree (τέταρτος κύκλος), η επιστροφή του αγαπημένου μου Reginald Barclay σε ένα επεισόδιο που ως συνήθως είναι όλο δικό του. Κλασσικό κι αξέχαστο δεν είναι, έχει όμως τον Ρετζ! Και εντάξει, διαπραγματεύεται ένα σημαντικό ε.φ. θέμα για πρώτη φορά, ειδικά στο σύμπαν του Τρεκ, την φοβία της διακτίνησης.

 

Πέμπτη, 22:00, Man of the People;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το θέμα της φοβίας, μάλλον χαζό μού φάνηκε το επεισόδιο.

Κάτι μου λέει ότι είδα πολλά επεισόδια και άρχισα να γίνομαι πολύ εκλεκτική. :huh:

 

Ναι, απόψε στις 10 Man of the People.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι είδα πολλά επεισόδια και άρχισα να γίνομαι πολύ εκλεκτική. :huh:

Βάσω, what is really going on, στρες στο σχολείο; Η κυβέρνηση; :arolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σόρι που δεν έχω να πω κάτι που να κολλάει καλύτερα στο τόπικ σας, σόρι που δεν μπορώ να κάτσω στο καναπεδάκι σας, αλλά: Βλέπω ξανά, επεισόδιο επεισόδιο, την πρώτη σίζον και περνάω καλά. Αντί μάλιστα να γίνομαι πιο «απαιτητικός», νομίζω ότι απολαμβάνω περισσότερο από παλιά τα πρώτα, ανώριμα ακόμα επεισόδια (1-7 ως τώρα...)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σόρι που δεν έχω να πω κάτι που να κολλάει καλύτερα στο τόπικ σας, σόρι που δεν μπορώ να κάτσω στο καναπεδάκι σας, αλλά: Βλέπω ξανά, επεισόδιο επεισόδιο, την πρώτη σίζον και περνάω καλά. Αντί μάλιστα να γίνομαι πιο «απαιτητικός», νομίζω ότι απολαμβάνω περισσότερο από παλιά τα πρώτα, ανώριμα ακόμα επεισόδια (1-7 ως τώρα...)

Μα εδώ δεν είναι το κλαμπ του Ντίνου και της Βάσως. Απλά τύχαμε εμείς τώρα. Μπορείς να ανακοινώνεις πότε (μέρα-ώρα) θα καθίσεις να δεις ποιο επεισόδιο, κι αν βολεύει κάποιον από μας, σε χρόνο και διάθεση, να καθίσουμε να δούμε το ίδιο επεισόδιο στον ίδιο χρόνο με σένα. Αυτό είναι το πνεύμα του Τρεκικού Καναπέ. (Λόγω ηλικίας ίσως τονίσεις και πόσα pause κάνεις για κατούρημα. :p )

Link to comment
Share on other sites

Man of the People

 

Θα έλεγα ότι είναι από τα καλύτερα και πιο sexy επεισόδια της Sirtis. Συνήθως νιώθω λίγο αμήχανα με επεισόδια που την αφορούν. Όλο και κάποιος εισβάλλει στο μυαλό ή στο σώμα της Troi, δίνοντας στην ηθοποιό την ευκαιρία να επιδείξει διάφορες οργασμικές γκριμάτσες. Εδώ ευτυχώς δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Έχουμε αντ'αυτού ζουμερές ευκαιρίες για καταστάσεις με χιούμορ. Αλλά και (δυστυχώς) η κλασσική τηλεοπτική ε.φ. με τις μαγικές ευκολίες της αντιστροφής γήρανσης. Κάντε το επιτέλους και μια φορά πιο επιστημονικά, πιο σταδιακά, για πιο πιστευτό βρε αδελφέ.

 

Ακολουθεί το υψηλών προσδοκιών και αναγκαστικά κλασσικό Relics. Μέρα και ώρα;

Link to comment
Share on other sites

Man of the People

 

1. [...] η κλασσική τηλεοπτική ε.φ. με τις μαγικές ευκολίες της αντιστροφής γήρανσης. Κάντε το επιτέλους και μια φορά πιο επιστημονικά, πιο σταδιακά, για πιο πιστευτό βρε αδελφέ.

 

2. Ακολουθεί το υψηλών προσδοκιών και αναγκαστικά κλασσικό Relics. Μέρα και ώρα;

 

1. Μου άρεσε το επεισόδιο. Μπορώ να πω πάντως ότι είχε έντονα φάντασυ ιδέα και πλοκή, με αποκορύφωμα την απότομη αντιστροφή που αναφέρεις κι εσύ. (Μέχρι που χτενίστηκαν και διαφορετικά τα μαλλιά εκτός που μαύρισαν, ε; :devil2:)

 

2. Αχ, ναι. Το ξέρω αυτό, το ξέρω! Το έχω δει και πεθαίνω να το ξαναδώ. :clap:

Εκτός απροόπτου Σάββατο ίδια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου Σάββατο ίδια ώρα.

Απρόοπτο. Με κάλεσαν σε γενέθλια. Και το είχα ανάγκη γιατί με πνίγουν οι τοίχοι σήμερα. Θα δω το επεισόδιο κάποια στιγμή την Κυριακή το μεσημέρι.

 

Εσείς κανονικά, θέσατε εδώ το επόμενο ραντεβού. :ahuh:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απροόπτου Σάββατο ίδια ώρα.

Απρόοπτο. Με κάλεσαν σε γενέθλια. Και το είχα ανάγκη γιατί με πνίγουν οι τοίχοι σήμερα. Θα δω το επεισόδιο κάποια στιγμή την Κυριακή το μεσημέρι.

 

Εσείς κανονικά, θέσατε εδώ το επόμενο ραντεβού. :ahuh:

 

Καλά να περάσεις.

Εμείς μάλλον θα το δούμε απόψε, επειδή αύριο θα λείπουμε αρκετές ώρες από το σπίτι, και το κουβεντιάζουμε αύριο (ή μεθαύριο).

Το επόμενο ραντεβού πάντως θα είναι μάλλον για Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Relics

 

Κλασσικό επεισόδιο, και πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Η σκηνή στην ολογραφική, κλασσική γέφυρα, με έναν νοσταλγικό Σκότυ και έναν Πικάρντ να μοιράζονται πράσινο ουίσκι, είναι από τις πιο συγκινητικές στιγμές.

 

Το επεισόδιο παίχτηκε το 1992, ενώ η ταινία Star Trek: Generations βγήκε το 1994. Στο τηλεοπτικό επεισόδιο, όταν ο Σκότυ ακούει ότι σώθηκε από το Έντερπραϊζ, νομίζει ότι ο Κερκ ήρθε προς διάσωση του. Ενώ στην ταινία, που χρονικά προηγήται των γεγονότων του Relics, ο Σκότυ υπήρξε μάρτυρας του φαινομενικού θανάτου του Κερκ. Ένα "μικρό" σεναριακό ολίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

Relics

 

Κλασσικό επεισόδιο, και πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς. Η σκηνή στην ολογραφική, κλασσική γέφυρα, με έναν νοσταλγικό Σκότυ και έναν Πικάρντ να μοιράζονται πράσινο ουίσκι, είναι από τις πιο συγκινητικές στιγμές.

 

Σίγουρα από τα καλύτερα από κάθε άποψη.

Πολύ ωραία και τα τεχνικά του σημεία και η σχετική αγωνία μέσα στη σφαίρα.

 

Λόγω απεργίας ΜΜΜ, ο Κώστας θα είναι σπίτι Τρίτη και Τετάρτη απόγευμα. Άρα, μάλλον τα δυο επόμενα επεισόδια θα πέσουν μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω απεργίας ΜΜΜ, ο Κώστας θα είναι σπίτι Τρίτη και Τετάρτη απόγευμα. Άρα, μάλλον τα δυο επόμενα επεισόδια θα πέσουν μαζεμένα.

Τρίτη, 22:00 Schisms

Τετάρτη, 22:00 (ω χαρές η Βάσω) True Q

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πιστεύω ότι η Βάσω θα αγαπήσει τελικά τον Q, είναι στο επερχόμενο 'Tapestry'. Από τα καλύτερα επεισόδια όλου του Σταρ Τρεκ.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πιστεύω ότι η Βάσω θα αγαπήσει τελικά τον Q, είναι στο επερχόμενο 'Tapestry'. Από τα καλύτερα επεισόδια όλου του Σταρ Τρεκ.

 

Χε! Αν με καταφέρει ο Q να τον αγαπήσω, θα πρέπει να είναι ΤΟ επεισόδιο!

(Πάντως, θα είμαι ειλικρινής με τα αισθήματά μου. Το υπόσχομαι...)

Link to comment
Share on other sites

(Πάντως, θα είμαι ειλικρινής με τα αισθήματά μου. Το υπόσχομαι...)

Χεχε! Προσπάθησε, βέβαια, να το δεις και ανεπηρέαστη, και χωρίς να περιμένεις να τον αγαπήσεις ή όχι! Δες το σαν να μην έχουμε πει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Schisms

 

Μυστήριο, σχεδόν ανατριχιαστικό επεισόδιο. Περιέργως, οι σεναριογράφοι δεν καίγονταν να δώσουν εξηγήσεις αλλά περισσότερο να δημιουργήσουν κάποιο περίεργο κλίμα. Και το κατάφεραν. Ίσως το μόνο επεισόδιο όπου στο teaser (πριν τους τίτλους) δεν γίνεται τίποτα ιντριγκαδόρικο. Απλά ο Ράικερ αποκοιμιέται σε ανάγνωση ποίησης. :lol:

 

Και ωραίες οι πιτζάμες του Ράικερ. Τις θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Schisms

 

[...] Ίσως το μόνο επεισόδιο όπου στο teaser (πριν τους τίτλους) δεν γίνεται τίποτα ιντριγκαδόρικο. Απλά ο Ράικερ αποκοιμιέται σε ανάγνωση ποίησης. :lol:

 

 

Χα! Ακριβώς το σχόλιο του Κώστα, με το που φτάνουμε σ' αυτό το σημείο!

 

Καλό επεισόδιο ήταν. Μου θύμισε και λίγο πιο παλιό στυλ Ε.Φ. σειρών, που φαινόταν να εισβάλει και λίγο το υπερφυσικό στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

True Q

 

Αναπάντεχα εκτός καναπέ το βράδυ. Θα γράψω σχόλια αύριο. Καλή θέαση.

Link to comment
Share on other sites

True Q:

 

Εντάξει. Ας πούμε ότι δεν μου ήταν αντιπαθής ο Q στο συγκεκριμένο. Αλλά, συγνώμη, να πω ότι τον αγάπησα, δεν μπορώ να το πω.

Ξεροκέφαλη πολύ με όσους παίρνω με κακό μάτι, ε; :rolleyes:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που σου έκανε κλικ σε αυτό το -κορυφαίο είναι η αλήθεια- επεισόδιο καλό είναι. ;-)

Link to comment
Share on other sites

True Q:

 

Εντάξει. Ας πούμε ότι δεν μου ήταν αντιπαθής ο Q στο συγκεκριμένο. Αλλά, συγνώμη, να πω ότι τον αγάπησα, δεν μπορώ να το πω.

Ξεροκέφαλη πολύ με όσους παίρνω με κακό μάτι, ε; :rolleyes:

Κατ'αρχήν, αυτό ήταν ένα Q-επεισόδιο με έναν λιγότερο παιχνιδιάρη Q από ποτέ, πιο αντιπαθητικό και πιο "επικίνδυνο" λόγω υπόθεσης, και ένα από τα καλύτερα φυσικά Q-επεισόδια λόγω υπόθεσης. Είχα ξεχάσει πόσο καλή ήταν στον ρόλο η γλυκήτατη Olivia d'Abo, που συνήθως δεν με ξετρελαίνει σε άλλους ρόλους (Conan the Destroyer).

 

Και κατά δεύτερον Βάσω, ο Δημήτρης-Spock είπε ότι θα αλλάξεις γνώμη για τον Q στο επεισόδιο Tapestry που έρχεται αλλά δεν είδαμε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Και κατά δεύτερον Βάσω, ο Δημήτρης-Spock είπε ότι θα αλλάξεις γνώμη για τον Q στο επεισόδιο Tapestry που έρχεται αλλά δεν είδαμε ακόμα.

 

Αχ, ναι, έχεις δίκιο. Επειδή ερχόταν τα δυο επεισόδια μαζεμένα, νόμιζα πως ο Δημήτρης αναφερόταν σ' αυτό και είχα προετοιμαστεί γι αυτό. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..