Jump to content

Τρεκικός Καναπές


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

 

1. Sub Rosa στις 22:00;

 

2. [...]Ανυπομονώ για την κρίση σου Βάσω.

 

1. Affirmative

 

2. Stand by

Link to comment
Share on other sites

Sub Rosa: Πράγματι, πολύ Γκοθιά!

 

Κεριά, ομίχλες, φαντάσματα, νεκροταφεία και ταυτόχρονα ανάλυση παραφυσικών φαινομένων με technobubble!

Γενικά έχουμε ξαναδεί επεισόδια όπου κάτι που φαίνεται εντελώς υπερφυσικό αναλύεται με κάποια πτυχή της τεχνολογίας του Enterprise. Μου έμειναν βέβαια μερικές απορίες γιατί μπερδεύτηκε όλο το σύστημα με τον καιρό (πέρα από τα προφανή εφετζίδικα σημεία), και γιατί υπήρχε εκπομπή από το σώμα της γιαγιάς που την είχε πια εγκαταλείψει.

Αλλά η σκηνή που ο Ρόνιν γίνεται πράσινο φως και μπαίνει στη γιατρό, μου θύμισε λίγο... εχμ... τον Ράζαθορ :wub: , οπότε... εγκρίνεται. :rolleyes:

 

Lower Decks την Παρασκευή;

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Sub Rosa: Πράγματι, πολύ Γκοθιά!

Αλλά η σκηνή που ο Ρόνιν γίνεται πράσινο φως και μπαίνει στη γιατρό, μου θύμισε λίγο... εχμ... τον Ράζαθορ :wub: , οπότε... εγκρίνεται. :rolleyes:

 

Lower Decks την Παρασκευή;

Μια ζωή ατελείωτων οργασμών. Δεν ήταν άσχημο deal στην τελική (αποκλειστικά για μια γυναίκα δηλαδή - που έχουν και τα ιδιαίτερα τους για το πως πρέπει να αγγίζονται.) Τι να σου κάνει ένας Πικάρντ μετά;

 

Ραντεβού Παρασκευή στις 22:00 λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Lower Decks, καταπληκτικό επεισόδιο ακολουθεί! Δεν θα μπορώ να είμαι στο ραντεβού, θα είμαι όμως νοητικά!

Link to comment
Share on other sites

Lower Decks: :cray: Στο τέλος, πραγματικά συγκινήθηκα.

 

Πολύ καλό επεισόδιο.

Όλα τα στοιχεία του αρμονικά μοιρασμένα σε χρόνο και ένταση και αληθοφανή.

Πρώτη φορά συνειδητοποίησα πόσα πράγματα βλέπουμε από τη σκοπά των ανωτέρων και δεν έχουμε σκεφτεί ποτέ τι πληροφορίες έχουν οι κατώτεροι αξιωματικοί, πώς αισθάνονται και πώς τους αντιμετωπίζουν οι άλλοι.

 

Επίσης, ο νεαρός που έπαιζε τον Levelle... :wub: λίγο κούκλος και πολύ γλυκούλης.

Κρίμα που δεν τον βλέπουμε συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Lower Decks

 

Πολύ καλό και δυνατό επεισόδιο! Δεν το θυμόμουν τελικά καθόλου, έχοντας υπ'όψη ένα άλλο παρόμοιο επεισόδιο από το Voyager. Έτσι, στη δεύτερη αυτή θέαση με έπιασε απροετοίμαστο και μου έδεσε τον λαιμό κόμπο. Εύκολα μπαίνει στη λίστα αγαπημένων επεισοδίων. Μου αρέσουν αυτά που διευρύνουν λίγο την οπτική της ζωής στο Έντερπραϊζ.

 

Και έμειναν 10.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είμαστε σπίτι γύρω στις 22.00 απόψε.

Πάμε για το Thine Own Self;

 

Σίγουρα μετά, το επόμενο είναι Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είμαστε σπίτι γύρω στις 22.00 απόψε.

Πάμε για το Thine Own Self;

Βεβαίως-βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

Thine Own Self

 

Πολύ καλό. Ε.Φ. με κεφαλαία, Σταρ Tρεκ με τα όλα του! Με σενάρια που σαν περίληψη δεν κάνουν ακριβώς εντύπωση, η παραγωγή έχει δώσει ρέστα. Εν ολίγης, άξιο το τελευταίο δισκάκι. Για να δούμε το επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Thine Own Self

 

Πολύ καλό. Ε.Φ. με κεφαλαία, Σταρ Tρεκ με τα όλα του! Με σενάρια που σαν περίληψη δεν κάνουν ακριβώς εντύπωση, η παραγωγή έχει δώσει ρέστα. Εν ολίγης, άξιο το τελευταίο δισκάκι. Για να δούμε το επόμενο.

 

Συμφωνώ. Μια χαρά επεισόδιο. Παρά τα τόσα κλισέ, κύλησε ωραιότατα.

Link to comment
Share on other sites

Masks:

Καλή αρχή, πολλά υποσχόμενα τα αρχικά περιστατικά, ωραία ατμόσφαιρα και τελικά... μεγάλη βλακεία.

Μου φάνηκε ένα από τα χειρότερα και πιο ασυνάρτητα επεισόδια που έχω δει στο TNG. Εντελώς ακατανόητη η μάχη της βασίλισσας με τον κυνηγό με τους λόγους για τους οποίους έπρεπε να αλλάξουν τη δομή του Enterprise, καθόλου δεν κατάλαβα από πού κι ως πού ο Ihat-Data θεώρησε την Ντιάνα ως Μασάκα και μετά ξεχάστηκε αυτό... τέλος πάντων από πού να πιάσω και πού ν' αφήσω, δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Eye of the Beholder την Τετάρτη;

Link to comment
Share on other sites

Masks:

1) Καλή αρχή, πολλά υποσχόμενα τα αρχικά περιστατικά, ωραία ατμόσφαιρα και τελικά... μεγάλη βλακεία.

 

2) Eye of the Beholder την Τετάρτη;

1) Όντως. Θύμισε άλλες, πιο κιτς σειρές σαν το Space 1999 κλπ.

 

2) Τετάρτη βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε την καλή ερμηνεία του Spiner, το εν λόγω επεισόδιο δεν μας έδωσε τίποτα απολύτως.

Μου έμεινε, όμως, η εικόνα του ναού, όπως αποκαλύφθηκε όταν έλιωσε ο κομήτης, ο οποίος μου θύμισε αρχιτεκτονική Κ'θούλου.

Αυτό κι αν θα είχε ενδιαφέρον να το βλέπαμε σε Trek. :devil2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eye of the Beholder σήμερα...

 

...μετά 6 ακόμα επεισόδια πριν το...

 

...ΔΙΠΛΟ ΦΙΝΑΛΕ!!

 

(Ο Σπόκιος Δημήτρης προσέχει;)

Link to comment
Share on other sites

Eye of the Beholder

 

Τα θυμόμουν όλα λάθος, γιατί όπως την πρώτη φορά που είδα αυτό το επεισόδιο, έτσι και τώρα, σχεδόν μου διέφυγε πόσο μεγάλη ήταν η ψευδαίσθηση της Τρόι. Μέχρι σήμερα νόμιζα ότι κάτι ερωτικό είχε παίξει μεταξύ άλλων και ανάμεσα σε Γουόρφ και Τρόι. Αλλά κι αυτό ήταν μέρος του "ονείρου". Και τώρα νιώθω πάλι μπερδεμένος. Ο "ένοχος" ήταν στο Έντερπραϊζ επί του παρόντος ή όχι; Γιατί η ψευδαίσθηση ξεκίνησε πριν τον ανακαλύψουν να δουλεύει εκεί. Ε; Ή όχι; :dazzled:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Eye of the Beholder, or The case of the haunted nacelle. :mf_sherlock:

 

Εγώ, αν κατάλαβα καλά στο τέλος, θα έλεγα ότι ο ένοχος δεν ήταν στο Enterprise. Νομίζω έπεσε κι εκείνος στη ροή του πλάσματος και με το θάνατό του άφησε την ψιονική υπογραφή που ενεργοποιήθηκε ξανά. Πάντως, υπάρχουν μερικά τρωτά σημεία στην ψευδαίσθηση. Καλά να συμβαίνουν πράγματα όταν είναι η Ντιάνα παρούσα, αλλά η σκηνή μεταξύ Γουόρθ και Ράικερ, όπου δεν ήταν μπροστά, πού κολλάει; Δεν μπορεί να την έβλεπε μέσα από κανενός τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Eye of the Beholder, or The case of the haunted nacelle. :mf_sherlock:

 

Εγώ, αν κατάλαβα καλά στο τέλος, θα έλεγα ότι ο ένοχος δεν ήταν στο Enterprise. Νομίζω έπεσε κι εκείνος στη ροή του πλάσματος και με το θάνατό του άφησε την ψιονική υπογραφή που ενεργοποιήθηκε ξανά. Πάντως, υπάρχουν μερικά τρωτά σημεία στην ψευδαίσθηση. Καλά να συμβαίνουν πράγματα όταν είναι η Ντιάνα παρούσα, αλλά η σκηνή μεταξύ Γουόρθ και Ράικερ, όπου δεν ήταν μπροστά, πού κολλάει; Δεν μπορεί να την έβλεπε μέσα από κανενός τα μάτια.

 

 

Πολύ σωστά το κατάλαβες βάσω

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο κοντά στον Τρόμο μπορεί να φτάσει ένα κλασικό TNG επεισόδιο ήταν το Genesis.

Ειδικά εκεί που κυκλοφορούν στους άδειους διαδρόμους και είναι μισοσκότεινα. Αν ήταν λίγο πιο high bugdet το επεισόδιο, θα είχαμε κανονικά και άλλα κακά συναπαντήματα μέσα στο Enterprise.

Πάντως η σκηνή που ο Γουόρφ κυνηγάει τον Πικάρ μέσα στους διαδρόμους είναι σαν το Alien με φάτσα Predator. :devil2:

 

Υ.Γ. Έχω πει πουθενά ότι οι παραμορφώσεις είναι ακριβώς αυτό που φοβάμαι πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο κοντά στον Τρόμο μπορεί να φτάσει ένα κλασικό TNG επεισόδιο ήταν το Genesis.

Συμφωνώ. Η σκηνή Πικάρντ-Γουόρφ μου έδωσε ανατριχίλες. Και από τα συνηθισμένα "ιός καταλαμβάνει το Έντερπραϊζ" ήταν μάλλον ένα από τα καλύτερα. Είχε και Μπάρκλεϊ.

 

Και έμειναν 5 πριν το επικό φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για 'The Andorian Incident' από την πρώτη σεζόν του Enterprise, έκτακτο καναπέ απόψε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..