Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Σίγουρα όχι. Αυτή η άποψη είναι κλεμμένη από το διήγημα μου :)

 

 

 

 

Χαχα!!! :tease: (Κοίτα τώρα ολόκληρο ποστ για να πω ένα χαχα, αλλά δεν πειράζει, να ανεβαίνουμε και λίγο σε αριθμό ποστ :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Άννα, συγχαρητήρια! (εδώ δεν έπεσα πολύ έξω, σε είχα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μου). Επίσης σε όλους τους συμμετέχοντες κι ένα μεγάλο μπράβο στον Ντίνο για όλη τη δουλειά που έκανε στη διοργάνωση, όπως και για τα στατιστικά χ, ψ του.

 

Η ανωνυμία των διηγημάτων μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα. Το ίδιο και τα σχόλια. Προσωπικά έβαλα τον εαυτό μου στη θέση του αναγνώστη που μόλις αγόρασε από το βιβλιοπωλείο μια θεματική ανθολογία διηγημάτων και γράφει κάποια σχόλια σε ένα φίλο του που τον ρωτάει πως του φάνηκαν. Δεν ξέρω αν πρόκειται για μια προσέγγιση που οι συγγραφείς θα βρουν χρήσιμη, πάντως προσπάθησα να είμαι όσο πιο ειλικρινής γινόταν ως προς την εντύπωση που μου έκαναν οι ιστορίες. Βέβαια, αν ήξερα τις ηλικίες κάποιων συμμετεχόντων (και δεν το είχα αγοράσει από το βιβλιοπωλείο) κάποια από τα σχόλια μπορεί να ήταν τελείως διαφορετικά.

 

Πολύ ωραίος διαγωνισμός, όπου έμαθα πολλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους...

Ευχαριστώ όσους κατάφεραν να διαβάσουν την ιστορία μου "Τούλα η Σκατούλα" γιατί ξέρω πολύ καλά το πόσο καλη ήταν.

Ένα χαβαλέ έκανα και το έγραψα σε μία ώρα.

Κρίμα σε αυτούς που το πήραν σοβαρά και έψαχναν να βρούν το νόημα και το μύνημα. Δεν υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια στην νικητρια του διαγωνισμου και επισης στην μαεστρικη οργανωση του Ντινου. Παντα τετοια παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Oberon, στην πρόβλεψή σου για την ηλικία μου καλά τα πήγες. 35. (Πώς γίνεται να γράφουμε μόνο τη χρονολογία γέννησης στο προφίλ, και οχι τα γεννέθλια; ) Στο φύλλο όμως... ΧΑ! :)

Κι εγώ έπεσα έξω, που νόμιζα ότι μόνο δύο γυναίκες ήμασταν στο διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία, δε διάβασα τη Βοθρία ακόμα, αλλά φαίνεται με έχεις παραλληλίσει με αγγλισμούς και λόξυγκες στα ελληνικά (αν διάβασα σωστά στην κριτική σου). Θα την τσεκάρω την ιστορία.

Ε... όχι απαραίτητα. Ήταν λίγο στο στυλ που περίμενα από σένα, όχι πολύ έντονο, αλλά αρκετό για να με πείσει. Οι αγγλισμοί ήταν έξτρα πόιντς.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους και ειδικά στο Stanley για τη μεγάλη άνοδο.

 

Επίσης στον Ντίνο για την καλή εφαρμογή της καλής ιδέας του. Κρίμα που δεν μπόρεσα να συμμετάσχω....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Oberon, στην πρόβλεψή σου για την ηλικία μου καλά τα πήγες. 35. (Πώς γίνεται να γράφουμε μόνο τη χρονολογία γέννησης στο προφίλ, και οχι τα γεννέθλια; ) Στο φύλλο όμως... ΧΑ! :)

Κι εγώ έπεσα έξω, που νόμιζα ότι μόνο δύο γυναίκες ήμασταν στο διαγωνισμό.

 

Στο φύλο μπερδεύτηκα, ναι. Όμως ήσουν μία από τις δύο περιπτώσεις που άφησα ανοιχτό το ενδεχόμενο να κάνω λάθος. Οπότε παίρνω τους μισούς πόντους της πρόβλεψης. :p

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

OK, το ξέρω ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία, αλλά αν θέλουμε να ολοκληρωθεί σωστά αυτός ο διαγωνισμός, θα πρέπει όλοι όσοι σχολίασαν να πάρουν τα σχόλιά τους και να τα κάνουν copy-paste στα τόπικ των διηγημάτων που ανοίγουν από τους συγγραφείς, ώστε να φαίνεται ποιος σχολίασε τι. Και να το ξανακάνουν και αύριο αν ανοίξουν και άλλα τόπικ με διηγήματα του διαγωνισμού.

Ναι, προσπαθώ να σας χώσω, αλλά είναι κρίμα να στέκουν τα διηγήματα μόνα τους ή με ελάχιστα σχόλια, επειδή αυτά βρίσκονται κάπου χύμα μέσα σ' αυτό το τόπικ.

Επίσης, παρακαλώ, να μην λέιψουν τα σχόλια που έκαναν οι ίδιοι οι συγγραφείς στα διηγήματά τους πριν αποκαλυφθεί ποιος ήταν ποιος. Είναι τα διασκεδαστικότερα (έχει γράψει σίγουρα η Naroualis, δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα).

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν, ύστερα από ένα τριήμερο ατέλειωτου ταβερνοδουλιού, ήρθα κι εγώ πίσω στον πολιτισμό! Πριν λίγη ώρα είδα τα αποτελέσματα, και ξεπέταξα πολύ βιαστικά όσα σχόλια έχουν γίνει από τότε. Τι έχω να πω εγώ:

 

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για το χρόνο και τις ψήφους σας. Μου αρέσει που ανέβηκα στην κατάταξη σε σχέση με τον διαγωνισμό της όρασης. Δεύτερον, πάρα πολλά cudos και από εμένα στον κύριο Χατζηγιώργη για τη διοργάνωση, το promotion, τη σοβαρότητα, τις χιουμοριστικές μπηχτές, την κατανόηση για την έλλειψη χρόνου (ναι, του ζήτησα ΚΑΙ εγώ παράταση!) και για τα υπόλοιπα που ξεχνάω να αναφέρω.

 

Τώρα, τα άσχημα.

 

Μάγκες, ο διαγωνισμός, από άποψη της ποιότητας των ιστοριών, δε μου άφησε καθόλου καλή γεύση. Εκεί βάζω και τη δική μου, φυσικά. Δεν ξέρω τι έφταιξε ρε σεις... όμως έτσι το είδα: ένα μάτσο κακογραμμένες συμμετοχές. Τα σχόλια δε με πείραξαν καθόλου, ούτε τα άσχημα, ούτε τα θετικά. Συμφωνώ ότι η ανωνυμία συνέβαλλε στην ειλικρίνεια, και μάλιστα γούσταρα που ήταν όλοι τόσο to the point στις κριτικές τους.

 

Αυτά τα λίγα, και άτακτα. Έγραψα τα πρώτα πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..