Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

H θεια Ομπεράνθη πάντως έκανε ζημιά.

Και η θεία θα βγάλει πολλά καρβέλια από αυτόν τον διαγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Κουτσοί Στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα:

Roriconfan

 

Απόβλητος:

Dune

 

Μετά τη 46:

Melissoula

 

 

Τα πέτυχα;

 

 

ΥΓ. Ρε Aft που χάθηκες;

 

 

(παρεμπιπτόντως, στους συγγραφείς των παραπάνω, προφανώς πλάκα κάνω. Δεν έχω διαβάσει τις ιστορίες εκτός από τη μεσαία που είναι μακράν η πιο εύκολη να διακρίνει κανείς ποιανού είναι devil2.gif)

 

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Δε θα έπρεπε να απελευθερώνεται κάποιος από την ανωνυμία. Πόσο μάλλον να απελευθερώνεται για να δείξει κακό εαυτό - αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Τα σκληρά σχόλια, αν είναι δίκαια και τεκμηριωμένα, έχουν πολύ μεγάλη αξία. Αν κάποιος λοιπόν νιώθει ότι πρέπει να κάνει τέτοια, ας τα κάνει και επώνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες έμειναν για να φανερωθούν οι συγγραφείς...

...αλλά και οι σχολιαστές!

 

BU003418-1.jpg

 

laugh.giflaugh.giflaugh.gif

 

 

(παρεμπιπτόντως, στους συγγραφείς των παραπάνω, προφανώς πλάκα κάνω. Δεν έχω διαβάσει τις ιστορίες εκτός από τη μεσαία που είναι μακράν η πιο εύκολη να διακρίνει κανείς ποιανού είναι devil2.gif)

 

 

 

 

Αυτά τα "πιο εύκολη" και τα "κάνει μπαμ ποιανού..." είναι να είχαμε να λέγαμε!

 

Δώσε πρόβλεψη!dirol.gif

 

 

Εντιτ: Η πρόβλεψη δόθηκε!tongue.gif

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

 

BU003418-1.jpg

 

 

 

 

ΡΕ! Χατζηγιώργης στη θέση του Χατζηγιώργη θα γίνεις, πώς την έχεις δει;;laugh.gif

 

Και κάποιοι έλεγαν ότι δεν θα έχει ενδιαφέρον/πλάκα αυτός ο διαγωνισμός. Μιλάμε, value for money όσο δεν πάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλως απολαμβάνω τον νεο θεσμό...και τον προμοτάρω το κατα δύναμην!

Link to comment
Share on other sites

Απλως απολαμβάνω τον νεο θεσμό...και τον προμοτάρω το κατα δύναμην!

 

post-473-0-63819500-1311603182_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλως απολαμβάνω τον νεο θεσμό...και τον προμοτάρω το κατα δύναμην!

 

post-473-0-63819500-1311603182_thumb.jpg

 

Κι όμως...με αυτό που έκανες, εσύ είσαι ο καλύτερος μαθητής!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως...με αυτό που έκανες, εσύ είσαι ο καλύτερος μαθητής!

 

Τι λες αυθάδη;; Στο photo editing, εγώ είμαι ο δάσκαλος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τον Ξανθιώτη Ντίνο.

 

Στον επερχόμενο διαγωνισμό τρόμου, σκοπεύεις να ακολουθήσεις το πλάνο των ανώνυμων συμμετοχών ή θα γίνει με τον τρόπο που γινόταν ως σήμερα;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τον Ξανθιώτη Ντίνο.

 

Στον επερχόμενο διαγωνισμό τρόμου, σκοπεύεις να ακολουθήσεις το πλάνο των ανώνυμων συμμετοχών;

 

 

Χμμ, αν και αργούμε πολύ ακόμα... κι εκτός αν αλλάξει τραγικά κάτι ως τότε: Όχι.

 

(Από την άλλη άτομα που θέλουν να διατηρήσουν την ανωνυμία τους και να σχολιάσουν, μπορούν να στέλνουν pm και να ανεβαίνει στο εκάστοτε τόπικ. Why not?)

 

εδίτιον το "χάλασε το βιντεάκι" και δε δουλέυει. still no though.

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

1) Δε θα έπρεπε να απελευθερώνεται κάποιος από την ανωνυμία.

 

2) Πόσο μάλλον να απελευθερώνεται για να δείξει κακό εαυτό - αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

 

3) Τα σκληρά σχόλια, αν είναι δίκαια και τεκμηριωμένα, έχουν πολύ μεγάλη αξία. Αν κάποιος λοιπόν νιώθει ότι πρέπει να κάνει τέτοια, ας τα κάνει και επώνυμα.

 

1) Εννοείται.

 

2) Επίσης. Αλλά θα αποκαλυφθούν και οι σχολιαστές, οπότε αυτό δεν θα είχε νόημα.

 

3) My words exactly. Απλώς, δεν γίνεται τόσο συχνά όσο θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

H θεια Ομπεράνθη πάντως έκανε ζημιά.

Και η θεία θα βγάλει πολλά καρβέλια από αυτόν τον διαγωνισμό!

 

Good!

 

Γιατί έκανε ζημιά; Σκέψου και να είχε γράψει και το τρίτο μέρος (πώς να ψηφίζετε) τι ζημιά που θα είχε κάνει δηλαδή! :devil2:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) Δε θα έπρεπε να απελευθερώνεται κάποιος από την ανωνυμία.

 

2) Πόσο μάλλον να απελευθερώνεται για να δείξει κακό εαυτό - αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

 

3) Τα σκληρά σχόλια, αν είναι δίκαια και τεκμηριωμένα, έχουν πολύ μεγάλη αξία. Αν κάποιος λοιπόν νιώθει ότι πρέπει να κάνει τέτοια, ας τα κάνει και επώνυμα.

 

1) Εννοείται.

 

2) Επίσης. Αλλά θα αποκαλυφθούν και οι σχολιαστές, οπότε αυτό δεν θα είχε νόημα.

 

3) My words exactly. Απλώς, δεν γίνεται τόσο συχνά όσο θα έπρεπε.

Συμφωνώ. Να προσθέσω πως δεν είναι θέμα "απελευθέρωσης" από "διθυραμβικά" σχόλια, ούτε βέβαια η ανωνυμία έγινε εισητήριο για να γραφτούν χυδαία σχόλια. Είναι συγχρόνως απελευθέρωση από προιδεασμούς και συνειδητή ή υποσυνείδητη "λογοκρισία" που όλοι έχουμε λιγάκι. Με τις ιστορίες να μπαίνουν ανώνυμα (και παίρνοντας σαν δεδομένο πως οι συγγραφείς δεν θα μαρτυρούσαν, σε φίλους, ποιες είναι οι δικές τους), όλοι ξεκινούν επί ίσοις όροις χωρίς να φέρουν επάνω τους το "βάρος" του προηγούμενου έργου τους, της όποιας φήμης τους, των σχέσεών τους κ.λπ. Με άλλα λόγια, η ανωνυμία φέρνει στο ίδιο σημείο και έναν καταξιωμένο συγγραφέα (για τον οποίο ίσως κάποιος θα δίσταζε υποσυνείδητα να γράψει ένα σκληρό σχόλιο) και έναν αρχάριο.

 

 

Εξ άλλου, "κακά" σχόλια δεν είναι ούτε τα διθυραμβικά, ούτε τα σκληρά. Είναι τα άδικα.

 

Θα πρότεινα να καθιερωθεί η ανωνυμία στις συμμετοχές μέχρι να λήξει κάθε διαγωνισμός.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Λέω να συμφωνήσω με το Διονύση, και το έχω κάνει και νωρίτερα επί του θέματος. Ανώνυμες συμμετοχές all the way.

Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ. Να προσθέσω πως δεν είναι θέμα "απελευθέρωσης" από "διθυραμβικά" σχόλια, ούτε βέβαια η ανωνυμία έγινε εισητήριο για να γραφτούν χυδαία σχόλια. Είναι συγχρόνως απελευθέρωση από προιδεασμούς και συνειδητή ή υποσυνείδητη "λογοκρισία" που όλοι έχουμε λιγάκι. Με τις ιστορίες να μπαίνουν ανώνυμα (και παίρνοντας σαν δεδομένο πως οι συγγραφείς δεν θα μαρτυρούσαν, σε φίλους, ποιες είναι οι δικές τους), όλοι ξεκινούν επί ίσοις όροις χωρίς να φέρους επάνω τους το "βάρος" του προηγούμενου έργου τους, της όποιας φήμης τους, των σχέσεών τους κ.λπ. Με άλλα λόγια, η ανωνυμία φέρνει στο ίδιο σημείο και έναν καταξιωμένο συγγραφέα (για τον οποίο ίσως κάποιος θα δίσταζε υποσυνείδητα να γράψει ένα σκληρό σχόλιο) και έναν αρχάριο.

 

 

Εξ άλλου, "κακά" σχόλια δεν είναι ούτε τα διθυραμβικά, ούτε τα σκληρά. Είναι τα άδικα.

 

Θα πρότεινα να καθιερωθεί η ανωνυμία στις συμμετοχές μέχρι να λήξει κάθε διαγωνισμός.

 

 

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει, αλλά όχι απόλυτα.

Θα τολμήσω να κάνω μια παρακινδυνευμένη πρόβλεψη για αυτόν τον διαγωνισμό.

Είμαι 99% σίγουρος οτι απο τις 17 ιστορίες είναι ελάχιστες αυτές που είναι κάποιων που έχουν αρκετά (συγγραφικά) χρόνια στο φόρουμ ή έστω πολλές συμμετοχές σε διαγωνισμούς (αλλά και στις βιβλιοθήκες). Πιστεύω δηλαδή οτι οι "καταξιωμένοι" συγγραφείς του μικρόκοσμού μας εδω μέσα, απείχαν απο τον διαγωνισμό αυτό.

Το έκαναν λόγω του αμφιλεγόμενου θέματος; Το έκαναν λόγω της "συγγραφικής πρόικας" που λόγο ανωνυμίας θα άφηναν πίσω; Λόγω της ανώνυμης φύσης του διαγωνισμού; Λόγω καλοκαιριού; Λόγω απλά μη έμπνευσης; Χωρίς να έχουν κανέναν ιδιαίτερο λόγο;

Δεν ξέρω.

Αυτό που ξέρω προβλέπω είναι πως η απουσία ηχηρών και "καταξιωμένων" ονομάτων του φόρουμ που έχουν σημαντική συγγραφική ιστορία πίσω τους, είναι εμφανής ακόμη και μέσα απο ανώνυμες ιστορίες. Αυτό εισπράτω εγώ.

 

Πάντως οκ, το πείραμα φαίνεται οτι πέτυχε και μάλιστα το "φεστιβαλικό" του πράγματος είναι περισσότερο ενισχυμένο από κάθε άλλη φορά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Να προσθέσω πως δεν είναι θέμα "απελευθέρωσης" από "διθυραμβικά" σχόλια, ούτε βέβαια η ανωνυμία έγινε εισητήριο για να γραφτούν χυδαία σχόλια. Είναι συγχρόνως απελευθέρωση από προιδεασμούς και συνειδητή ή υποσυνείδητη "λογοκρισία" που όλοι έχουμε λιγάκι. Με τις ιστορίες να μπαίνουν ανώνυμα (και παίρνοντας σαν δεδομένο πως οι συγγραφείς δεν θα μαρτυρούσαν, σε φίλους, ποιες είναι οι δικές τους), όλοι ξεκινούν επί ίσοις όροις χωρίς να φέρους επάνω τους το "βάρος" του προηγούμενου έργου τους, της όποιας φήμης τους, των σχέσεών τους κ.λπ. Με άλλα λόγια, η ανωνυμία φέρνει στο ίδιο σημείο και έναν καταξιωμένο συγγραφέα (για τον οποίο ίσως κάποιος θα δίσταζε υποσυνείδητα να γράψει ένα σκληρό σχόλιο) και έναν αρχάριο.

 

 

Εξ άλλου, "κακά" σχόλια δεν είναι ούτε τα διθυραμβικά, ούτε τα σκληρά. Είναι τα άδικα.

 

Θα πρότεινα να καθιερωθεί η ανωνυμία στις συμμετοχές μέχρι να λήξει κάθε διαγωνισμός.

 

 

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει, αλλά όχι απόλυτα.

Θα τολμήσω να κάνω μια παρακινδυνευμένη πρόβλεψη για αυτόν τον διαγωνισμό.

Είμαι 99% σίγουρος οτι απο τις 17 ιστορίες είναι ελάχιστες αυτές που είναι κάποιων που έχουν αρκετά (συγγραφικά) χρόνια στο φόρουμ ή έστω πολλές συμμετοχές σε διαγωνισμούς (αλλά και στις βιβλιοθήκες). Πιστεύω δηλαδή οτι οι "καταξιωμένοι" συγγραφείς του μικρόκοσμού μας εδω μέσα, απείχαν απο τον διαγωνισμό αυτό.

Το έκαναν λόγω του αμφιλεγόμενου θέματος; Το έκαναν λόγω της "συγγραφικής πρόικας" που λόγο ανωνυμίας θα άφηναν πίσω; Λόγω της ανώνυμης φύσης του διαγωνισμού; Λόγω καλοκαιριού; Λόγω απλά μη έμπνευσης; Χωρίς να έχουν κανέναν ιδιαίτερο λόγο;

Δεν ξέρω.

Αυτό που ξέρω προβλέπω είναι πως η απουσία ηχηρών και "καταξιωμένων" ονομάτων του φόρουμ που έχουν σημαντική συγγραφική ιστορία πίσω τους, είναι εμφανής ακόμη και μέσα απο ανώνυμες ιστορίες. Αυτό εισπράτω εγώ.

 

Πάντως οκ, το πείραμα φαίνεται οτι πέτυχε και μάλιστα το "φεστιβαλικό" του πράγματος είναι περισσότερο ενισχυμένο από κάθε άλλη φορά.

 

 

 

Μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν έχω ιδέα ποιοι είναι οι περισσοτεροι συγγραφείς αυτή τη φορά. Δεν νομίζω ωστόσο πως κάποιος δεν θα έγραφε γιατί λόγω της ανωνυμίας θα άφηνε οποιαδήποτε "προίκα" πίσω. Εξ άλλου η ανωνυμία είναι προσωρινή. Μετά όλοι θα ανεβάσουν τις ιστορίες τους σε δικά τους τόπικς "in honor and glory". Oύτε βέβαια οι συγγραφείς χωρίζονται ως αρνιά και ερίφια σε "καταξιωμένους" και "μη". Υπάρχουν πολλές "διαβαθμήσεις", ούτως ειπείν αν και χρησιμοποίησα τα δύο άκρα πιο πριν για να κάνω πιο ξεκάθαρο αυτό που έλεγα. Μπορεί χαλαρότατα κάποιος να είναι νέο μέλος του φόρουμ, να μην γνωρίζεται, να μην έχουμε διαβάσει κάτι δικό του, αλλά να ειναι καταπληκτικός/ή συγγραφέας. Με ανώνυμες συμμετοχές μειώνεται πολύ το "social networking" στοιχείο που ίσως κάνει, συνειδητά ή υποσυνείδητα, τους σχολιαστές πιο υποκειμενικούς στα σχόλιά τους και τις ψήφους τους.

 

 

Όσο για καταξιωμένες πένες κλπ, προσωπικά χαίρομαι περισσότερο όταν βλέπω μια καλή ιστορία από έναν καινούργιο (όταν βλέπω ΚΑΘΕ καινούργιο μέλος που δείχνει το έργο του) παρά όταν διαβάζω μια ιστορία από κάποιον που ξέρω καλά (όχι πως δεν χαίρομαι πολύ και κει βέβαια). Πες με ρομαντικό και αιθεροβάμωνα αν θέλεις, αλλά υπάρχει κάτι σχεδόν . . . ερωτικό, κάτι σχεδόν κοσμικό όταν διαβάζω ιστορία ε.φ. ή φάντασυ από συγγραφέα που ποτέ δεν είχε ξαναβάλει κάτι δικό του στο sff. Kαι έχει δευτερεύουσα ή τριτεύουσα σημασία αν αυτο που διάβασα είναι πρωτόλειο ή, καν, αν μου άρεσε. Αυτό που έχει σημασία είναι αν η ιστορία είναι "τίμια". Οπότε, τελικά, δεν με χαλάει αν παίρνουν μέρος στους διαγωνισμούς καταξιωμένοι ή όχι. Η ανωνυμία είναι κι αυτή κάτι σχεδόν ερωτικό γιατί κάνει την ανάγνωση σαν την "πρώτη φορά" που διαβάζω κάτι.

 

Και το αφήνω εδώ το ποστ μου γιατί κοντεύω να το κάνω τσόντα. Και κάνει και μια ζέστη . . . :p

Link to comment
Share on other sites

Για άλλο πράγμα μιλάω Διονύση. Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα γράφεις.

Γι' αυτό και επισήμανα "στον μικρόκοσμό μας". Γι' αυτό το καταξιωμένοι ήταν μεσα σε εισαγωγικά.

 

Όπως και να έχει σε λίγες μέρες θα διαπιστώσουμε αν οι διαπιστώσεις μας ήταν σωστές ή όχι.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Για άλλο πράγμα μιλάω Διονύση. Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα γράφεις.

Γι' αυτό και επισήμανα "στον μικρόκοσμό μας". Γι' αυτό το καταξιωμένοι ήταν μεσα σε εισαγωγικά.

 

Όπως και να έχει σε λίγες μέρες θα διαπιστώσουμε αν οι διαπιστώσεις μας ήταν σωστές ή όχι.

 

Μάλλον κάπου μπερδεύτηκε τότε. Αν θέλεις μπορείς να μου το εξηγήσεις πιο λιανά, ιδιωτικά ή δημόσια. :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλως απολαμβάνω τον νεο θεσμό...και τον προμοτάρω το κατα δύναμην!

 

post-473-0-63819500-1311603182_thumb.jpg

 

Θέλω αυτό το artwork του Ρέβαν και του Μάλακ! Παίζει να μπορείς να μου στείλεις την κανονική; Θα γίνει απευθείας wallpaper.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τον διαγωνισμο.wink.gif

 

Gotcha! (Αν και η αισχρή κουτσομπόλα η θεία Ομπεράνθη θα ήθελε πολύ να ξέρει κάθε αιματοβαμένη, σκοτεινή λεπτομέρεια από τώρα, είναι καλύτερο να μην ξέρει τίποτα!) :lol:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Gotcha! (Αν και η αισχρή κουτσομπόλα η θεία Ομπεράνθη θα ήθελε πολύ να ξέρει κάθε αιματοβαμένη, σκοτεινή λεπτομέρεια από τώρα, είναι καλύτερο να μην ξέρει τίποτα!) :lol:

 

 

Ναι;

Link to comment
Share on other sites

Gotcha! (Αν και η αισχρή κουτσομπόλα η θεία Ομπεράνθη θα ήθελε πολύ να ξέρει κάθε αιματοβαμένη, σκοτεινή λεπτομέρεια από τώρα, είναι καλύτερο να μην ξέρει τίποτα!) :lol:

 

 

Ναι;

 

Μμμ, ναι;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..