Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

ΙΣΩΣ:

 

Αυτή η ιστορία, ενώ δεν ήταν άσχημη σαν ιδέα ή γραφή, με κούρασε πολύ εξαιτίας φράσεων όπως: «Η στολή του με τον κωδικό ονομασίας Η45Κ», «επιβιβάστηκε στο ανιχνευτικό τύπου WSX12» ή «Τότε εννέα άντρες εφοδιασμένοι με στολές D2E-1» και «που εισχωρούν στο αποχετευτικό σωλήνα με το σειριακό αριθμό, SERT-234». Άχρηστες πληροφορίες. Ο μόνος λόγος που εντοπίζω για να δικαιολογήσει τη χρήση όλων αυτών των κωδικών είναι ότι ο\η συγγραφέας ήθελε να τονίζει σε κάθε πρόταση ότι το κείμενο είναι εφ, κάτι που προσωπικά με κούρασε. Επίσης με χάλασε και το τέλος που συνοψίζει σε μια φράση χρόνια και χρόνια ενώ η χρονική έκταση της ιστορίας ήταν ως τότε μερικές μόνο ώρες.

 

ΦΟΡΟΙ:

Ιστορία εξαιρετικά καλογραμμένη με σκηνές (άγριες, ναι) που σου περνάνε στο μυαλό σαν να τις βλέπεις να εκτυλίσσονται μπροστά στα μάτια σου. Αν και πολύ χοντροκομμένη σε κάποια σημεία, είναι γραμμένη πολύ καλά, από συγγραφέα με μεγάλες δυνατότητες και ανήκει σίγουρα ψηλά στην κατάταξή μου.

 

ΑΝΩΡΙΜΟΤΗΤΑ:

 

Καλογραμμένη ιστορία που διαβάζεται ωραία, αλλά σα θέμα δεν είχε σχέση με υπόνομο και επίσης δε με άγγιξε, μου φάνηκε εξαιρετικά υπερβολικό τα περιττώματα εκείνων των πλασμάτων να είναι κάτι άλλα μικρά πλάσματα που μπορούν να σε κάνουν να νιώσεις έτσι. Θα μπορούσε να είναι καλή ιδέα αν δεν τη συσχέτιζες με περιττώματα.

 

ΒΟΘΡΙΑ (MIND THE GAP):

 

Πολύ άναρχα γραμμένη ιστορία, χωρίς ροή που διαβάστηκε πολύ δύσκολα και τις δυο φορές και καμιά από τις δυο δεν κατάφερα να βγάλω κάποιο νόημα ή σκοπό ύπαρξης της ιστορίας.

 

ΑΠΟΒΛΗΤΟΣ:

 

Αναμφίβολα η καλύτερη ιστορία του διαγωνισμού - και με διαφορά. Η γραφή είναι αριστουργηματική. Η χρήση του πρώτου προσώπου και της τεχνικής του ημερολογίου έχει χρησιμοποιηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δίνοντας ένα αποτέλεσμα τρομακτικά ρεαλιστικό, γεμάτο δυνατές και ολοζώντανες εικόνες. Η αφήγηση σε βάζει κατευθείαν μέσα στο διαταραγμένο μυαλό του ήρωα της, απότομα, βίαια – δηλαδή με τρομερή επιτυχία. Η πλοκή έρχεται εύκολα, αβίαστα και φυσικά – κάθε πράξη είναι φυσικό επακόλουθο μιας άλλης πράξης ή σκέψης που προηγήθηκε με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν κενά και χάσματα μεταξύ των γεγονότων. Φράσεις και σκέψεις όπως: «Υπέροχα βρομάει το ποτάμι που κυλάει δίπλα μου. Υπέροχα ψοφάνε οι νεκροί που ανασαίνουν πάνω μου» και «Στο διάολο οι ορισμοί! Στο διάολο οι κα-τη-γο-ρι-ο-ποι-ή-σεις. Σκάσε, σκάσε. Το θέμα είναι η ευτυχία εδώ μέσα, όχι, πάλι ορισμός» σε βάζουν πιο βαθιά μέσα στην σκέψη του ήρωα κι έρχονται ομαλά και αυθόρμητα για να ενισχύσουν την ομορφιά και την ατμοσφαιρικότητα της ιστορίας. Η σκηνή του βιασμού διέπεται από μια ωμότητα που την καθιστά συγκλονιστική, είναι γραμμένη εξαιρετικά και διαβάζεται με μια κοφτή ανάσα. Το τέλος είναι μοναχικό, θλιβερό, τραγικά συγκινητικό. Η τελευταία σκηνή αφήνει μια αίσθηση τρυφερότητας που έρχεται σε αντίθεση με την προηγούμενη σκηνή και σε κάνει να λυπηθείς τόσο για την κοπέλα όσο και για τον απόβλητο. Κι άλλα θα μπορούσα να πω για τη συγκεκριμένη ιστορία, θα μπορούσα να εξηγήσω γιατί μου άρεσε κάθε μοναδική φράση του κειμένου, αλλά θα κλείσω με αυτό: Θα ήθελα να πω στον\στην συγγραφέα αυτή της ιστορίας δυο πράγματα: Συγχαρητήρια. Και ευχαριστούμε που μας χάρισες ένα αριστούργημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

#15 - Η Κατάρα του Μπαλιστάρ

 

Μοναδική στο είδος της ιστορία, γι'αυτό το διαγωνισμό, που φλερτάρει πολύ με το steampunk. Kάτι μεταξύ steampunk και fantasy, με Πρατσετικό χιούμορ διάχυτο, αλλά πιο έντονο βέβαια στο τέλος. Η κοσμποπλασία, η διήγηση, πλοκή, χαρακτήρες πάρα, πάρα πολύ καλοί. Ο/η συγγραφέας δείχνει να ελέγχει κάθε τι, τεχνικό και μη, στην ιστορία του/της, και η επίγευση που μου άφησε ήταν μιας ιστορίας που θα θυμάμαι για καιρό. Από τις κορυφαίες του διαγωνισμού και ο/η συγγραφέας είναι Ταλέντο!

 

---

 

#16 - Shit Happens...

 

Εδώ έχουμε το εξής καταπληκτικό και μοναδικό, που συγχρόνως είναι και ένα από τα μεγάλα και ασύλληπτα μυστήρια του σύμπαντος. Έναν εξαιρετικό συγγραφέα, με απίστευτη άνεση λόγου, με λεξιλόγιο πάμπλουτο, με γραμματική και συντακτικό άψογα, ο/η οποίος/α δεν είχε την παραμικρή διάθεση να χρησιμοποιήσει όλα αυτά τα ταλέντα για να γράψει μια καλή ιστορία ε.φ. Αυτό που έγραψε ήταν μια κακή σάτιρα που δεν έχω ιδέα τι σατίριζε. Το ασύλληπτο μυστήριο του σύμπαντος είναι το ερώτημα γιατί όταν γράφεται μία ιστορία ε.φ. στο διάστημα που έχει να κάνει με Έλληνες, η ιστορία είναι πάντα και απαράλλαχτα παρωδία, σάτιρα, κωμωδία, χιούμορ, με αποτέλεσμα τη γελοιοποίηση της ιδέας "Οι Έλληνες στο Διάστημα". Εγώ ούτε γέλασα με την ιστορία αυτή, ούτε βλέπω το νόημά της (που να μην έχει ειπωθεί άλλες εκατό φορές στο παρελθόν), ούτε και πώς εμπνεύστηκε ο/η συγγραφέας ΑΥΤΗ ειδικά την ιστορία πάνω σ'ΑΥΤΟ ειδικά το θέμα (το οποίο και δεν αξιοποιείται ιδιαίτερα). Η επίγευση που μου άφησε είναι . . . αλλοπρόσαλλη και πικρή. Πικρή, γιατί ήταν σαν να έβλεπες έναν Σοπέν να συνθέτει σκυλάδικο.

 

---

 

#17 - Κουτσοί Στραβοί Στον Άγιο Παντελεήμωνα

 

Τώρα τι να πω; Να πω πως η ιστορία είναι η δίδυμη αδελφή της "Τούλας της Σκατούλας" γραμμένη από τον άλλο γυμνασιόπαιδα που ανέφερα στο σχόλιο για την Τούλα; Θα γίνω κακιά/ος. Όμως ουσιαστικά ό,τι είχα να πω για την Τούλα έχω να πω και γι'αυτή την ιστορία. Μήπως γράφτηκε απλά για να γραφτεί και να μπει στο διαγωνισμό στο παρά πέντε; Δεν ξέρω. Πάντως καλή ιστορία δεν είναι. Και το χειρότερο είναι πως ούτε προσεγμένη ιστορία είναι. Είναι κι αυτή "στο πόδι". Για να τελειώσω με ένα πιο θετικό σχόλιο πάντως, υπάρχει μια διάθεση για χιούμορ, ο/η συγγραφέας μπορεί να κρατήσει μια πλοκή και, σε αντίθεση με άλλες ιστορίες, το μέγεθός της ήταν το σωστό για αυτή την πλοκή πράγμα που έκανε και το ρυθμό της καλό.

Link to comment
Share on other sites

Βοθρία (mind the gap)

ΙΔΕΑ: Αυτό το διήγημα είχε μια καλή ιδέα, αλλά η υλοποίησή της δεν μου φάνηκε καλή. Προσπάθησε πολύ να είναι έξυπνο, αλλά κατά τη γνώμη μου το μόνο που κατάφερε έιναι να γίνει ανούσια άκομψο.

ΓΛΩΣΣΑ: Πολύ κακή εντύπωση μου άφησε η αγγλική πρόταση μέσα στην παρένθεση στον τίτλο. Και δυστυχώς αυτό συνεχίστηκε.( Δεύτερη φορά που διαβάζω σε ελληνικό διήγημα τη φράση no pun intended). Επίσης, στα ελληνικά η βρισιά που εμπλέκει τις μανάδες είναι “γαμώ τη μάνα σου”, και όχι “πουτάνας γιε”. Μου άφησες γενικά την αίσθηση ενός ανθρώπου που έχει ζήσει καμιά εικοσαριά χρόνια σε αγγλόφωνη χώρα και μόλις γύρισε στην Ελλάδα.

ΓΕΝΙΚΑ δεν βρήκα κάτι που θα με κάνει να θυμάμαι αυτό το διήγημα μετά από τη λήξη του διαγωνισμού.

 

Απόβλητος

 

Αυτό το διήγημα θα μπορούσε να είναι φοβερό. Όμως το αποτέλεσμα τελικά δεν είναι καλό. Ποιο πολύ με εφηβικό κείμενο μοιάζει, από αυτά που γράφαμε με καφαλαία γράμματα ΜΙΣΟΣ ή ΘΑΝΑΤΟΣ.

Τι συνέβη; Ο συγγραφέας του παρασύρθηκε από δικά του μίση και θυμούς (συγνώμη για την αδιακρισία μου να το λέω), και αυτό του στέρησε τον έλεγχο πάνω στο κείμενο. Ο αναγνώστης δεν βρίσκει κανένα ενδιαφέρον (προσωπική άποψη, που δεν πιστεύω ότι εκφράζει τον κάθε αναγνώστη) στο να μοιραστεί την κατάθλιψη του συγγραφέα, όταν αυτό γίνεται χωρίς κάποια καλή ιδέα ή μια εξαιρετικά καλή γραφή.

 

Είκοσι Βήματα

 

Όταν ξεκίνησα την ανάγνωση σκέφτηκα πως είναι μια ιστορία που θα μου αρέσει. Και έτσι το πήγαινε, μέχρι που αρχίσαμε να μετράμε βήματα. Το να μετράς 20 μικρές παραγράφους για να εξελιχθεί η ιστορία, δεν είναι ό,τι καλύτερο. Γίνεται μονότονο, κουραστικό. Δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρετεί αυτή η μορφή που αποφάσισες να δώσεις στο κείμενό σου, το οποίο κείμενο ξέρω ότι θα μπορούσε να γραφτεί με καλύτερο τρόπο.

Με βάζει σε σκέψεις και αυτό το διήγημα, όπως το προηγούμενο. Φαίνεται πως για τους περισσότερους ο υπόνομος αναδύει τον καλά κρυμμένο (συνήθως άσχημο) εαυτό. Αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα να λείπει η ιδέα, το θέμα, η πλοκή αν θέλεις, από τις ιστορίες. Το να γράψεις κάτι βασισμένο σε μία σκέψη δεν είναι ασυνήθιστο ούτε κακό. Μπορεί να βγει πολύ καλό. Αυτό όμως που διάβασα δεν έχει τα χαρακτηριστικά ενός από τα είδη που ζητάμε εδώ (σε αυτό τον διαγωνισμό). Δεν ήταν ούτε fantasy, ούτε επιστημονική φαντασία, ούτε τρόμος. Ήταν εξομολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα, κιόλας... :8):

 

Καλή επιτυχία σε όλους/ες τους/τις άγνωστους/ες συγγραφείς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ξαναπώ, δεν το αντέχω: Ναι, εγώ που έδωσα το θέμα του διαγωνισμού, "Αποχέτευση", παραδέχομαι ότι παρασύρθηκα από τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, που είναι και οπτικά μέσα!

 

Τα θυμάστε τα παιδιά;:

 

post-1004-0-71016300-1311096205_thumb.jpg

 

Έζησαν τον έρωτα τους στους υπόνομους της Νέας Υόρκης. Στα τόσα επεισόδια, που αγαπήσαμε, πρόσέξατε ένα σκατό πουθενά;!

 

Τέτοια κοπρολαγνική εμμονή από ευφάνταστα άτομα του φανταστικού πραγματικά δεν το περίμενα, βρέθηκα ειλικρινά αιφνιδιασμένος. Ουφ! Το είπα. :blink:

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Το εβλεπες και εσυ Χατζηγιωργη? Ηταν πολυ ωραιο (μονο το πρωτο μερος ομως)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ξαναπώ, δεν το αντέχω: Ναι, εγώ που έδωσα το θέμα του διαγωνισμού, "Αποχέτευση", παραδέχομαι ότι παρασύρθηκα από τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, που είναι και οπτικά μέσα!

 

Τα θυμάστε τα παιδιά;:

 

post-1004-0-71016300-1311096205_thumb.jpg

 

Έζησαν τον έρωτα τους στους υπόνομους της Νέας Υόρκης. Στα τόσα επεισόδια, που αγαπήσαμε, πρόσέξατε ένα σκατό πουθενά;!

 

Τέτοια κοπρολαγνική εμμονή από ευφάνταστα άτομα του φανταστικού πραγματικά δεν το περίμενα, βρέθηκα ειλικρινά αιφνιδιασμένος. Ουφ! Το είπα. :blink:

 

Αυτό μου'κανε και μένα εντύπωση, Ντίνο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το εβλεπες και εσυ Χατζηγιωργη? Ηταν πολυ ωραιο (μονο το πρωτο μερος ομως)

 

Δες ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια κοπρολαγνική εμμονή από ευφάνταστα άτομα του φανταστικού πραγματικά δεν το περίμενα, βρέθηκα ειλικρινά αιφνιδιασμένος. Ουφ! Το είπα. :blink:

 

 

 

Εγώ Ντίνο αιφνιδιάστηκα με το θέμα που επέλεξες.

Διαβάζοντας βέβαια μετά τον πρόλογο σου, αλλά βλέποντας και τις φώτο που έβαλες, καταλαβα απο ποια άποψη το προσέγγιζες. Για εσένα ήταν ένα μη προφανές σεττινγκ που θα μπορούσαν να εκτυλιχθούν αναπάντεχες και όμορφες ιστορίες που θα υπερσκίαζαν το σκηνικό στο οποίο θα εκτυλίσσονταν.

 

Ήμουν σίγουρος όμως οτι η πλειοψηφία δεν θα το έβλεπε έτσι.Ημουν σίγουρος οτι το σκηνικό θα γινόταν ο πρωταγωνιστής στις ιστορίες.

Μπορεί να φταίει βέβαια και η τάση σχολιασμού των μελών σε προηγούμενους διαγωνισμούς όπου αν δεν εκτυλίσσεται ολόκληρη η ιστορία γύρω απο το θέμα, υπάρχουν σχόλια που την βγάζουν εκτός θέματος. Εκει ίσως φοβούμενοι κάποιοι συγγραφείς προσπάθησαν να γίνουν λίγο περισσότερο περιγραφικοί ωστε να μην βγει καποιος και τους δειξει με το δάκτυλο ως "εκτός θέματος". Και δυστυχώς αν θέλεις να γίνεις περιγραφικός σε ιστορίες με αποχέτευση δεν μιλάς για λουλούδια και αγρούς, αλλά για σκατά!

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω μόνο ότι στο διαγωνισμό του ΣΕΞ, κανείς δεν παραπονέθηκε για τα όργια που είδαν τα μάτια μας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να ανησυχώ...

Συγκρίνεις τα σκατά με το Sex;laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σίγουρος οτι το σκηνικό θα γινόταν ο πρωταγωνιστής στις ιστορίες.

Ας γίνει ο πρωταγωνιστής. Από την κλασσική ταινία THEM! όλοι θυμούνται τις σκηνές του στρατού που πολεμάει τα γιγάντια μυρμήγκια στους υπόνομους του Λος Άντζελες. Το σινεμά έχει πολλά τέτοια έργα σαν παράδειγμα, όπως το Mimic (με τις μεταλαγμένες κατσαρίδες) ή τα Χελωνονιντζάκια. Υπόνομοι-υπόνομοι-υπόνομοι! Τα σκατά που είναι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θέλω να πω ότι το θέμα του διαγωνισμού είναι δεδομένο, και κάθε πιθανή του οverdose θα πρέπει να "κατηγορείται" ισόποσα. Δεν νομίζω να είναι αισθητικό το πρόβλημα του Ντίνου, αν είναι, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

 

Ας γίνει ο πρωταγωνιστής. Από την κλασσική ταινία THEM! όλοι θυμούνται τις σκηνές του στρατού που πολεμάει τα γιγάντια μυρμήγκια στους υπόνομους του Λος Άντζελες. Το σινεμά έχει πολλά τέτοια έργα σαν παράδειγμα, όπως το Mimic (με τις μεταλαγμένες κατσαρίδες) ή τα Χελωνονιντζάκια. Υπόνομοι-υπόνομοι-υπόνομοι! Τα σκατά που είναι;

 

Ντίνο, μπορεί όλοι να μην έχουν δει το THEM ή τα Χελωνονιτζάκια, αλλά όλοι πηγαίνουν στην τουαλέτα. Και μάντεψε τι κάνουν...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με το Χατζηγιώργη. Δεν έχω δει ούτε το THEM ούτε καν τα Χελωνονιντζάκια αλλά αυτό είναι άσχετο. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ. ΟΧΙ ΣΚΑΤΑ! Κάποιες ιστορίες δεν είχαν καμιά σχέση με υπόνομο καν. Είχαν σχέση μόνο με σκατά.

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, μπορεί όλοι να μην έχουν δει το THEM ή τα Χελωνονιτζάκια, αλλά όλοι πηγαίνουν στην τουαλέτα. Και μάντεψε τι κάνουν...

Έλεος ρε συ Drake! Εντάξει, κι εγώ γελάω με πετυχημένα σκατολογικά αστεία... αλλά αυτό που είδαμε εδώ...

 

Και τελικά τι δηλαδή; Το ένα δεν το ξέρουν, το άλλο δεν το είδαν, το δίνα δεν το έχουν διαβάσει, Φάνταζυ δεν είναι σίγουροι τι ακριβώς είναι...και-και-και... Τι ακριβώς μας λες για τους συμμετέχοντες ή τα νέα μέλη; Σίγουρα ξέρουν μόνο να χ...;

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με το θέμα SEX και το παρόν με την Αποχέτευση είναι πως το μεν είναι εντελώς ανοιχτό και ακαθόριστο, όπου μπορούν να γραφτούν ιστορίες κάθε πιθανού και απίστευτου είδους, ενώ το παρόν είναι πιο συγκεκριμένο και, χωρίς να είναι περιορισμένο, παραπέμπει συνειρμικά σε μια κάπως πιο καθορισμένη γκάμα πιθανών ιστοριών. Με άλλα λόγια, χρειάζεται λιγότερη σκέψη για να γράψεις μια ιστορία με σεξ και να είσα μέσα στο θέμα, και κάπως περισσότερη για μια ιστορία με Αποχετεύσεις.

 

Αλλά και στο διαγωνισμό Σεξ αρκετές ιστορίες ήταν μάλλον ιστορίες για "f*cking* παρά για Σεξ, όπως και στον παρόντα πολλές βασίζονταν στην . . . αφόδευση. Είναι και θέμα του πιο απλού συνειρμού. Σίγουρα πάντως το Σεξ είναι πιο ευχάριστο οπότε μάλλον γι'αυτό δεν έγιναν παράπονα. Δεν έχω δει όμως τα πιο πολλά σχόλια σε κείνο το διαγωνισμό οπότε δεν ξέρω τι έγινε. Διάβασα όμως τις ιστορίες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά τι δηλαδή; Το ένα δεν το ξέρουν, το άλλο δεν το είδαν, το δίνα δεν το έχουν διαβάσει, Φάνταζυ δεν είναι σίγουροι τι ακριβώς είναι...και-και-και... Τι ακριβώς μας λες για τους συμμετέχοντες ή τα νέα μέλη; Σίγουρα ξέρουν μόνο να χ...;

 

 

Τι εννοεί ο ποιητής;;

Link to comment
Share on other sites

Ντίνο, μπορεί όλοι να μην έχουν δει το THEM ή τα Χελωνονιτζάκια, αλλά όλοι πηγαίνουν στην τουαλέτα. Και μάντεψε τι κάνουν...

Έλεος ρε συ Drake! Εντάξει, κι εγώ γελάω με πετυχημένα σκατολογικά αστεία... αλλά αυτό που είδαμε εδώ...

 

Και τελικά τι δηλαδή; Το ένα δεν το ξέρουν, το άλλο δεν το είδαν, το δίνα δεν το έχουν διαβάσει, Φάνταζυ δεν είναι σίγουροι τι ακριβώς είναι...και-και-και... Τι ακριβώς μας λες για τους συμμετέχοντες ή τα νέα μέλη; Σίγουρα ξέρουν μόνο να χ...;

 

 

Κούλαρε!laugh.gif

Εγώ απλώς κάνω τον δικηγορο του διαβόλου στο παράπονο που έκανες (μιας και οι συγγραφείς δεν μπορούν να μιλήσουν).

Ως έναν βαθμό θα συμφωνήσω με τον Στάνλευ. Απο την στιγμή που στον διαγωνισμό του σεξ αφήσαμε να περάσουν βιασμοί, αιμομιξίες, παιδοφιλίες κλπ, δεν βρίσκω τον λόγο να μας ενοχλήσουν τα σκατά στον διαγωνισμό της αποχέτευσης.

 

Αν είναι θέμα αισθητικής, τότε το θέμα που επιλέχθηκε είναι ατυχές νομίζω. Αλλά επαναλαμβάνω, αν είναι θέμα αισθητικής. Κατα τα άλλα πρόκειται απλά για ένα θέμα με τις όποιες προεκτάσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω . . . ίσως ο Ντίνος να εννοούσε πως δεν υπήρχε τόση ποικιλία στο πώς πλησιάστηκε το θέμα σε πολλές ιστορίες, γι'αυτό και έδωσε το παράδειγμα του Βeauty and the Beast που διαδραματιζόταν σε μια κοινωνία μέσα στους υπόνομους χωρίς αναφορές σε κόπρανα κλπ. Από όσο τον ξέρω, δεν νομίζω να ενοχλήθηκε η αισθητική του. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τότε υποθέτω οτι κατηγορεί τους συγγραφείς για...έλλειψη φαντασίας;hmm.gif

...για το οτι οι περισσότεροι επέλεξαν το ίδιο (αντιαισθητικό) μοτίβο αντί για κάποιο άλλο;hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα μάλλον κάποια από τα πολλά άλλα μοτίβα που μπορεί να υπάρχουν, με το Beauty and the Beast ένα μόνο παράδειγμα. Αλλά ας μας πει ο Ντίνος όταν μπει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο τον ξέρω, δεν νομίζω να ενοχλήθηκε η αισθητική του.

Πράγματι δεν ενοχλήθηκε η αισθητική μου. Απλά περίμενα μεγαλύτερο εύρος ποικιλίας στην προσέγγιση του θέματος. Δικαιολογώ και την ύπαρξη της "Τούλας" - θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστο μία - έλα όμως που ήταν περισσότερες. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε χαλάρωσε.

Καλοκαιράκι είναι, το είδαν πιο ανάλαφρα οι συγγραφείς!wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε χαλάρωσε.

Καλοκαιράκι είναι, το είδαν πιο ανάλαφρα οι συγγραφείς!wink.gif

 

Θα με σκοτώσουν οι moderators μ'αυτό που θα πω, αλλά μήπως ακριβώς επειδή είναι καλοκαιράκι, και έχουμε παράθυρα ανοιχτά και ανεμιστήρες στο φουλ, κάθε είδους μπόχα μεταδίδεται πολύ πιο εύκολα από ότι το χειμώνα; Όπως δηλαδή λέει η έκφραση "the shit hit the fan?" :rofl:

 

 

(Feel free to delete this but I just couldn't resist) :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..