Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ Drake: You will see it my friend. Oh yes, you will.dirol.gif

 

Μα περιμένω!

Το θέμα είναι πραγματική πρόκληση για κάποιον φαντασά!

 

Για κάποιον που γράφει τρόμο είναι ευκολα σχετικά τα πράγματα απο άποψη ιδεών. Τόσα ανατριχιαστικά πράγματα σέρνονται στο σκοτάδι και οι υπόνομοι είναι πολύ σκοτεινοί.

Κάποιος που γράφει Ε.Φ μπορεί να βγάλει ολόκληρο έπος απο μια μελλοντική πολιτεία που χρησιμοποιει κάποιο ειδικό αποχετευτικό σύστημα για να στείλει τα "προιόντα" κένωσης σε έναν αποχετευτικό σταθμό στο διάστημα, ή υπογείως, ή υπεργείως (αν ζουν σε υπόγεια πολιτεία).

 

Αλλά θέλω να διαβάσω ένα πραγματικό φάντασυ με αυτό το θέμα. Οχι dark fantasy, ούτε urban fantasy. Ουτε steampunk. Ενα φάντασυ όπως έχει δοθεί ο ορισμός εδω. Με μάγους και όλα τα καλούδια τους.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά, θα ήθελα πράγματι να δω ιστορία φάντασυ με αποχέτευση. Ειδικά φάντασυ όπως έχει διαμορφωθεί ο ορισμός του εδω.

Κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Το αποχετευτικό σύστημα στο Βασίλειο των Αιγλωέων.

Link to comment
Share on other sites

Ή στην Ανκ Μόρπορκ. :Ρ Εκεί σε θέλω μάστορα! :Ρ

 

Απόστολε, νομίζω ότι αυτό το καρφάκι που βρήκε την αρτηρία στον ώμο μου είναι δικό σου. :Ρ

 

Μια πρόχειρη λίστα από καθαρόαιμο (και χιουμοριστικό, γιατί έτσι μου έχει βγει στην παρούσα) φάνταζι με θέμα τον υπόνομο:

 

α) ο shit-dragon που έχει βουλώσει τον υπόνομο της τάδε πόλης κι οι ηρωικοί αντβετζουράδες που πρέπει να τον πολεμήσουν

β) το τάδε άρτιφακτ που έπεσε στην χέστρα του βασιλιά και πάλι οι αντβετζουράδες πρέπει ν' αντιμετωπίσουν τα σκατά

γ) ο βασιλιάς που αναθέτει σε μια ομάδα μάγων να φτιάξουν έναν υπόνομο που να μην βρωμάει

 

Πραγματικά, μπορώ να σκεφτω δεκάδες. Αν έγραφα σ' αυτόν τον διαγωνισμό (αλλά δεν προλαβαίνω ούτε να χέσω αυτή την περίοδο) θα χεζόσασταν απ' τα γέλια

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μετά την "πείνα", αυτό το θέμα είναι απολύτως ταιριαστό. Για την ακρίβεια, είναι αυτό που φυσικά ακολουθεί. Επόμενο πιθανό θέμα διαγωνισμού: "μεταβολισμός"

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μετά την "πείνα", αυτό το θέμα είναι απολύτως ταιριαστό. Για την ακρίβεια, είναι αυτό που φυσικά ακολουθεί. Επόμενο πιθανό θέμα διαγωνισμού: "μεταβολισμός"

 

 

Εγώ θα έλεγα "η θάλασσα", αλλά είμαι Θεσσαλονικιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ο υπόνομος είναι τέλειο σκηνικό για dungeon crawling stories. Όποιοι έχουν παίξει Baldur's Gate (1 και 2) το ξέρουν πλέον καλά.

Link to comment
Share on other sites

OK... :huh:

 

Όταν έβλεπα τις εικόνες του promo, νόμιζα πως ο Ντίνος υπερέβαλλε λιγάκι, έτσι για το suspense...

 

Τώρα όμως πείστηκα και είμαι κάπως έτσι... :shok: ή μάλλον κάντε το έτσι... :eek:

 

<Ελένη mode on>"Οι χέστρες της Κατακουζίνας έγιναν best seller!!" :death: <Ελένη mode off>

 

Αυτό κι αν θα'ταν σουφουφοϊστορία! Φάνταζυ, επιστημονική φαντασία και τρόμος μαζί!! Think about it!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος γράψει μια ιστορία σε χαρτί, την περάσει μια βουτιά από κανένα σιφόνι και την στείλει στον διαγωνισμό με την απαραίτητη μυρωδιά ή χρώμα, κερδίζει κάτι παραπάνω;;; tease.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και συγνωμη για την αγνοια μου αλλα πως μπορω να ανεβασω ιστορια στον διαγωνισμο χωρις να φαινεται το ονομα μου??? μηπως απλα την στελνω με pm σε αυτον που οργανωνει το θεμα και τα κανονιζει αυτος τα θέματα?? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και συγνωμη για την αγνοια μου αλλα πως μπορω να ανεβασω ιστορια στον διαγωνισμο χωρις να φαινεται το ονομα μου??? μηπως απλα την στελνω με pm σε αυτον που οργανωνει το θεμα και τα κανονιζει αυτος τα θέματα?? Ευχαριστω

Στέλνεις το διήγημα σου σε word, με pm σε μένα, δηλαδή τον DinoHajiyorgi και μετά δεν λες κιχ σε κανέναν. Κι αυτή την ερώτηση έπρεπε να την κάνεις με pm.

 

Σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν συμμετέχει κανείς "γκουχ". Αυτόν τον καιρό ξεπατώνομαι να συγγράφω όσα πιο πολλά διηγήματα καταφέρω, εύχομαι να μου βγουν καμιά 10αριά σε διαφορετικό είδος και ύφος. :p

Link to comment
Share on other sites

:o

:bye2:

:wtf:

:shock:

Ε αυτό κι αν είναι έκπληξη!

 

 

Είπες ακριβώς αυτά που ήθελα να πω κι εγω... :shok:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, να σας αρωτήξω: Μπορούν όλοι να διαβάσουν και να ψηφίσουν στο διαγωνισμό; Ή υπάρχει κάποιος περιορισμός;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ειδά τις εικόνες... τα ΤΜΝΤ είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΕΦ!!!~!!! Αμάν κύριε Χατζ., μην τα καταβαθρώνουμε όλα :)

Link to comment
Share on other sites

τα ΤΜΝΤ είναι ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ ΕΦ!!!~!!!

 

Τα TMNT βασίζονται σε αληθινή ιστορία. Κάποτε ο Chuck Norris έφαγε μια χελώνα κι όταν την έχ@@ε, αυτή ήταν δυο μέτρα και ήξερε καράτε.

Link to comment
Share on other sites

O.T.

Πριν από πέντε χρόνια με ανακούφιση έβλεπα σε ξένα sites να λένε αστειάκια για τον Τσακ Νόρις. "Με ανακούφιση", γιατί δεν είχε πλήξει ακόμα το Ελλάντα αυτή η μαλακία.

ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά!

 

(Δηλώνω ενοχλημένη, αλλά αυτό δεν είναι σε καμία περίπτωση προσπάθεια παρεμπόδισης της ελευθερίας λόγου και τύπου, αντίθετα, αποτελεί παράδειγμα ασκήσεώς της).

Link to comment
Share on other sites

Βραβείο καλύτερης παρουσίασης θέματος και χειρότερου θέματος, και τα δυο μαζί στον κοΤουίτι μας! Μα είναι θέμα αυτό; Πας στοίχημα ότι οι συμμετοχές θα είναι λιγότερες από 15; Άντε, 12; Αν ξεμυτίσει 13η, υπόσχομαι ότι δε θα σε ξαναπώ Τουίτι μέχρι τέλος Αυγούστου και θα σε λέω "αφέντη", σαν να έχω χάσει σε ρακόρ(αυτό προαιρετικό). Αν όμως τα διηγήματα είναι μέχρι και 12, να βάλεις μέχρι και τέλος Αυγούστου για αβατάρ σου τον Τουίτι! Δέχεσαι; Περιμένω απάντηση στο τελεσίγραφο εντός 24 ωρών!:boxing:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-01797500-1309944663_thumb.jpg

 

Βραβείο καλύτερης παρουσίασης θέματος και χειρότερου θέματος, και τα δυο μαζί στον κοΤουίτι μας! Μα είναι θέμα αυτό; Πας στοίχημα ότι οι συμμετοχές θα είναι λιγότερες από 15; Άντε, 12; Αν ξεμυτίσει 13η, υπόσχομαι ότι δε θα σε ξαναπώ Τουίτι μέχρι τέλος Αυγούστου και θα σε λέω "αφέντη", σαν να έχω χάσει σε ρακόρ(αυτό προαιρετικό). Αν όμως τα διηγήματα είναι μέχρι και 12, να βάλεις μέχρι και τέλος Αυγούστου για αβατάρ σου τον Τουίτι! Δέχεσαι; Περιμένω απάντηση στο τελεσίγραφο εντός 24 ωρών!:boxing:

Στοίχημα δέχομαι, αλλά άβαταρ δεν αλλάζω. Σκέψου κάτι άλλο. (Έννοια σου κι εγώ προσεύχομαι για λίγες συμμετοχές. Μαζοχιστής δεν είμαι.)

 

Και πιστεύω ότι το θέμα που έδωσα σκίζει!! Νια-νια-νια! :atongue:

 

post-1004-0-38927700-1309944700_thumb.jpg

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

 

Και πιστεύω ότι το θέμα που έδωσα σκίζει!! Νια-νια-νια! :atongue:

 

 

Χεχε! Αν σκίζει δεν ξέρω, αλλά ότι ευωδιάζει είναι σίγουρο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-38927700-1309944700_thumb.jpg

 

Ώχ! Δεν το ήξερα ότι υπάρχει και αυτή η παρωδία των Ιστοριών από την Κρύπτη.

Άσχετο αλλά μου θύμισε την δική μας παρωδία! :lol:

TALES_FROM_THE_CRETE_promo_01_by_JesusDeSaad.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ου νεκροθάφτς;

Η Μπάπμω;

 

Συγνώμη, αλλά αυτά δεν είναι ιστορίες από την Κρήτη, είναι ιστορίες από την Πελοπόννησο. Κοιτάχτε το λιγάκι, Μα Παναζία!

 

Ντίνο, έχουμε κάνει εδώ spamοκατάσταση, αλλά shit happen, ε; :tease:

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..