Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Αυτό που έγινε σε αυτό το διαγωνισμό είναι πολύ έυκολο να γίνει, και έχει ξαναγίνει. Θυμάστε τον διαγωνισμό με θέμα Πείνα; Το θέμα ήταν η πείνα, κι όμως, πόσοι (νομίζω οι περισσότεροι) έγραψαν για την αδηφαγία; Ούτε ένας δεν έγραψε για κάποιον που ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ. Είχαμε ωραία διηγήματα, αλλά πάντα η κατάληξη ήταν η αδηφαγία. Λες και δεν το χωρούσε το μυαλό σας ρε παιδιά, ότι μπορεί κάποιος να πεθάνει από την πείνα!

 

Μερικές φορές το μυαλό κολλάει και δεν αποχωρίζεται (ναι, ξέρω τι θα πείτε: "αποχωρίζομαι-αποχωρητήρια" :lol:) εύκολα την πρώτη σκέψη γύρω από ένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κρίμα που δεν έγραψα τον Ντάκο Φάντασμα δηλαδής.. γιατί ακριβώς αυτό συνέβαινε στο τέλος :tease:Αν και νομίζω πως ήταν αδηφαγία ερισσότερο το θέμα σε εκείνο τον διαγωνισμό δεν ήταν απλα hunger ήταν ravenous...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Κάθε θέμα χαίρει διαφορετικής προσέγγισης από κάθε συγγραφέα. Μπορεί κάποιος να έχει παρακολουθήσει μια ταινία παραπάνω, ή διαβάσει ένα ακόμα βιβλίο, στο οποίο η ιδέα της αποχέτευσης ξετυλίγεται με τρόπο γαλήνιο και αξιόλογο. Μαγκιά του, και χίλια μπράβο του που θα γράψει κάτι κλάσεις ανώτερο από κάποιον που για ποικίλους λόγους, έχει συνδέσει την αποχέτευση με τα σκατά. Το ότι κάποιος φαίνεται μπορεί να μην έχει πάρει σοβαρά το θέμα δεν οφείλεται μόνο στην έλλειψη φαντασίας, αλλά και σε άλλο ένα κάρο παράγοντες (και δεν μιλάω γενικά, μπορώ να τους απαριθμήσω, απλά δε γουστάρω να γράφω σεντόνια). Και Ντίνο, νομίζω πως και εσύ ο ίδιος ήξερες πως κάποιοι -σίγουρα όχι όλοι, αλλά κάποιοι, ίσως και οι περισσότεροι- θα εκμεταλλεύονταν την επιλογή σου του θέματος για καφρίλες και για να βγάλουν το άχτι τους για τον καύσωνα με μια συμμετοχή άρπα-κόλλα.

Τέσπα, όλα θέμα αντίληψης είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ξαναπώ, δεν το αντέχω: Ναι, εγώ που έδωσα το θέμα του διαγωνισμού, "Αποχέτευση", παραδέχομαι ότι παρασύρθηκα από τον κινηματογράφο και την τηλεόραση, που είναι και οπτικά μέσα!

 

Τα θυμάστε τα παιδιά;:

 

post-1004-0-71016300-1311096205_thumb.jpg

 

Έζησαν τον έρωτα τους στους υπόνομους της Νέας Υόρκης. Στα τόσα επεισόδια, που αγαπήσαμε, πρόσέξατε ένα σκατό πουθενά;!

 

Τέτοια κοπρολαγνική εμμονή από ευφάνταστα άτομα του φανταστικού πραγματικά δεν το περίμενα, βρέθηκα ειλικρινά αιφνιδιασμένος. Ουφ! Το είπα. :blink:

To θέμα δεν ήταν υπόνομοι ή αποχετευτικό σύστημα, ήταν αποχέτευση. Δηλαδή ο σωλήνας ή η τρύπα ή ότι άλλο σκεφτούν οι ΕΦ-άδες που οδηγεί σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν ήταν υπόνομοι ή αποχετευτικό σύστημα, ήταν αποχέτευση. Δηλαδή ο σωλήνας ή η τρύπα ή ότι άλλο σκεφτούν οι ΕΦ-άδες που οδηγεί σε αυτό.

Ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα, γιατί είχα μπερδευτεί τελείως.

 

Ναι αυτό είναι το θέμα, και αναγκαστικά το κεντρικό σκηνικό της ιστορίας σας. Θα δοκιμάσετε τις ικανότητες σας στο φανταστικό εκμεταλλευόμενοι…

 

Το Αποχετευτικό Σύστημα στην Ε.Φ. …

Το Αποχετευτικό Σύστημα στον Τρόμο…

Το Αποχετευτικό Σύστημα στο Φάνταζυ…

Link to comment
Share on other sites

To θέμα δεν ήταν υπόνομοι ή αποχετευτικό σύστημα, ήταν αποχέτευση. Δηλαδή ο σωλήνας ή η τρύπα ή ότι άλλο σκεφτούν οι ΕΦ-άδες που οδηγεί σε αυτό.

Ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα, γιατί είχα μπερδευτεί τελείως.

 

Ναι αυτό είναι το θέμα, και αναγκαστικά το κεντρικό σκηνικό της ιστορίας σας. Θα δοκιμάσετε τις ικανότητες σας στο φανταστικό εκμεταλλευόμενοι…

 

Το Αποχετευτικό Σύστημα στην Ε.Φ. …

Το Αποχετευτικό Σύστημα στον Τρόμο…

Το Αποχετευτικό Σύστημα στο Φάνταζυ…

Oh, well.

τότε μάλλον τα σκάτωσαν (pun intended) οι συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα σχόλιο, η προσωπική μου όμως απογοήτευση δεν έχει σημασία. Δεν είναι αυτό που μετράει. Είναι μια άποψη. Αυτά είναι τα διηγήματα και ευχαριστώ που είχα 17 συμμετοχές. Τόσοι σνόμπαραν να γράψουν λόγω θέματος.

 

Πολύ πιθανό θα έχουμε να πούμε γι αυτό και πολλά άλλα, όπως το ζήτημα της ανωνυμίας, μετά το τέλος του διαγωνισμού.

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα σχόλιο, η προσωπική μου όμως απογοήτευση δεν έχει σημασία. Δεν είναι αυτό που μετράει. Είναι μια άποψη. Αυτά είναι τα διηγήματα και ευχαριστώ που είχα 17 συμμετοχές. Τόσοι σνόμπαραν να γράψουν λόγω θέματος.

 

Πολύ πιθανό θα έχουμε να πούμε γι αυτό και πολλά άλλα, όπως το ζήτημα της ανωνυμίας, μετά το τέλος του διαγωνισμού.

 

Ξεκίνησα να γράψω για την αυτοδιάθεση του καθενός, και μπλα μπλα μπλα, και οτι δεν συνιστά σνομπισμό η μη συμμετοχή και yada yada yada, αλλά μισό λεπτό...

Μάλλον δεν ισχύει τίποτα απο αυτά!

 

Πέρσι τέτοιο καιρό Ντίνο, κερδισες στον καλοκαιρινό διαγωνισμό. Το θυμάμαι γιατί οι ημερομηνίες είναι σχεδόν οι ίδιες.

Αν θυμάμαι καλά το θέμα ήταν τόσο ανοικτό που μποροούσε να γράψει ο καθένας ότι ήθελε. Με ένα θέμα όπως το περσινό που ήταν "Διακοπές" έπρεπε να γίνει limit up!

Παρόλα αυτά εγώ θυμάμαι μόλις 8 συμμετοχές.

Τώρα μετράω 17.

Ποιος σνομπισμός; Μια χαρά πετυχημένος καλοκαιρινός διαγωνισμός με υπερδιπλάσιες συμμετοχές απο πέρσι!

 

Χάνω κάτι;hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

1. Ξεκίνησα να γράψω για την αυτοδιάθεση του καθενός, και μπλα μπλα μπλα, και οτι δεν συνιστά σνομπισμό η μη συμμετοχή και yada yada yada, αλλά μισό λεπτό...

 

[...]

 

Ποιος σνομπισμός; Μια χαρά πετυχημένος καλοκαιρινός διαγωνισμός με υπερδιπλάσιες συμμετοχές απο πέρσι!

 

 

Όχι, πέστα, γιατί θέλω να τα πω κι εγώ!

 

Είναι δυσάρεστο κάθε τρεις και λίγο να διαβάζουμε ότι τα μέλη του φόρουμ σνομπάρουν τον διαγωνισμό, το θέμα, τον διοργανωτή ή δεν ξέρω τι άλλο.

α) Οι συγγραφείς δεν είναι κουρντιστά μηχανάκια, να μπορούν να κατεβάζουν ιδέα σε όποιο θέμα και αν προκύψει, ό,τι ώρα και αν προκύψει. Καμιά φορά η ιδέα μπορεί να έρθει στα πέντε πρώτα λεπτά. Άλλοτε πάλι μπορεί να χρειαστεί εβδομάδες ολόκληρες ή και να μην έρθει ποτέ.

β) Καλή η ιδέα. Μα δε φτάνει. Έχουν όλοι ανά πάσα στιγμή το χρόνο για να γράψουν; Μερικοί άνθρωποι ανάμεσά μας κάνουν διπλές και τριπλές δουλειές για να συντηρήσουν την οικογένεια.

γ) Και άντε και γράφουν. Είναι σίγουρο ότι έχουν μετά το χρόνο να διαβάσουν, να σχολιάσουν και να ψηφίσουν; Είναι και ντάλα κατακαλόκαιρο. Μερικά αισχρά σκουλήκια έχουν και το θράσος να θέλουν να πάνε διακοπές. :tease:Και μην ακούσω τίποτα να πάρουν και τον υπολογιστή μαζί τους και να διαβάζουν στην παραλία και μετά να πάνε να ψηφίσουν από Internet καφέ.

δ) Αν εξαιρέσουμε το μεγάλο μπαμ των τελευταίων διαγωνισμών, 17 είναι ένα πολύ ικανοποιητικό νούμερο.

 

ε) Μου τη δίνει! Μου τη δίνει γιατί συνειδητοποιώ ξαφνικά ότι κάθομαι και γράφω και απολογούμαι για το αυτονόητο. :angry:

Link to comment
Share on other sites

α) Οι συγγραφείς δεν είναι κουρντιστά μηχανάκια, να μπορούν να κατεβάζουν ιδέα σε όποιο θέμα και αν προκύψει, ό,τι ώρα και αν προκύψει. Καμιά φορά η ιδέα μπορεί να έρθει στα πέντε πρώτα λεπτά. Άλλοτε πάλι μπορεί να χρειαστεί εβδομάδες ολόκληρες ή και να μην έρθει ποτέ.

β) Καλή η ιδέα. Μα δε φτάνει. Έχουν όλοι ανά πάσα στιγμή το χρόνο για να γράψουν; Μερικοί άνθρωποι ανάμεσά μας κάνουν διπλές και τριπλές δουλειές για να συντηρήσουν την οικογένεια.

γ) Και άντε και γράφουν. Είναι σίγουρο ότι έχουν μετά το χρόνο να διαβάσουν, να σχολιάσουν και να ψηφίσουν; Είναι και ντάλα κατακαλόκαιρο. Μερικά αισχρά σκουλήκια έχουν και το θράσος να θέλουν να πάνε διακοπές. :tease:Και μην ακούσω τίποτα να πάρουν και τον υπολογιστή μαζί τους και να διαβάζουν στην παραλία και μετά να πάνε να ψηφίσουν από Internet καφέ.

δ) Αν εξαιρέσουμε το μεγάλο μπαμ των τελευταίων διαγωνισμών, 17 είναι ένα πολύ ικανοποιητικό νούμερο.

 

ε) Μου τη δίνει! Μου τη δίνει γιατί συνειδητοποιώ ξαφνικά ότι κάθομαι και γράφω και απολογούμαι για το αυτονόητο. :angry:

Να προσθέσω:

στ) Κάποιοι συγγραφείς θεωρούν ότι μπορούν να διαθέσουν και τον συγγραφικό χρόνο τους για να γράψουν εκείνη την ιστορία άνω των 3000 λέξεων/νουβέλα/μυθιστόρημα την οποία δουλεύουν, αντί για άλλη μία ιστορία 3500 λέξεων για έναν διαγωνισμό, που θα διαβαστεί στα γρήγορα από 25 μέλη σε 3 βδομάδες και θα πάρει 10-15 βιαστικά σχόλια στα πλαίσια των περιορισμών ενός διαγωνισμού.

ζ) 17*3000 = 51000 λέξεις. Όσο δηλαδή ένα βιβλίο 170 σελίδων. Αν πρόκειται κάποιος να διαβάσει τόσες λέξεις, μπορεί να ανοίξει και ένα βιβλίο, που πιθανότατα δε θα έχει καλογραμμένες και επαρκώς διορθωμένες μόνο 15 σελίδες του...

η) Και χρόνο και διάθεση να έχει κάποιος, ίσως να μη θέλει να φάει στη μάπα τις καταστάσεις εκείνες που χαλάνε τη διασκέδασή τους. Η γκρίνια του εκάστοτε μέλους είναι μία από αυτούς.

 

θ) Ναι, γίνομαι κακός, αλλά κάποιος πρέπει να γίνει μου φαίνεται.

 

ι) Όποιος θέλει μπορεί να συνεχίσει την αρίθμηση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όλα τα παραπάνω, 17 είναι πάρα πολύ καλό νούμερο. Δε θυμάστε διαγωνισμούς με μονοψήφιο αριθμό συμμετοχών; Δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο ότι όποιος συμμετέχει τακτικά πρέπει να συμμετάσχει σε όλους τους διαγωνισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από όλα τα παραπάνω, 17 είναι πάρα πολύ καλό νούμερο. Δε θυμάστε διαγωνισμούς με μονοψήφιο αριθμό συμμετοχών; Δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο ότι όποιος συμμετέχει τακτικά πρέπει να συμμετάσχει σε όλους τους διαγωνισμούς.

Μονοψήφιους αριθμούς έχουμε να δούμε εδώ και 3 χρόνια, πόσοι από τους τωρινούς συμμετέχοντες ήταν εκεί τότε;

Link to comment
Share on other sites

Οχι 3 χρόνια Μιχάλη. Πέρσι το καλοκαίρι στον ίδιο διαγωνισμό είχαμε 8 συμμετοχές.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, πολύ δυσκοίλιοι δεν είμαστε εδώ μέσα;

 

 

 

Κοίτα, αν το δεις σαν συγγραφικό εργαστήρι το φόρουμ, ναι, παραείμαστε δυσκοίλιοι. Είναι ανεπίτρεπτα αυτά που συμβαίνουν και λέγονται.

 

Αν το πάρεις όμως σαν φόρουμ (μια διαδικτυακή κοινότητα με κάποια κοινα ενδιαφέροντα) τότε είμαστε μια χαρα. Στα φόρουμ έτσι έχουν τα πράγματα, συζητάει ο κόσμος.

 

 

Έχει σημασία απο ποια οπτική γωνία το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι 3 χρόνια Μιχάλη. Πέρσι το καλοκαίρι στον ίδιο διαγωνισμό είχαμε 8 συμμετοχές.

Για αυτό το έχω ξεχάσει, δεν ήταν εφιάλτης η καταμέτρηση.

 

Κοίτα, αν το δεις σαν συγγραφικό εργαστήρι το φόρουμ, ναι, παραείμαστε δυσκοίλιοι. Είναι ανεπίτρεπτα αυτά που συμβαίνουν και λέγονται.

To forum δεν είναι συγγραφικό εργαστήρι. Το συγγραφικό εργαστήρι ήταν υποφόρουμ που ελπίζω κάποια στιγμή να ξανανοίξει για να μεταφέρουμε εκεί το κομμάτι αυτό.

Ούτε οι βιβλιοθήκες είναι συγγραφικό εργαστήρι ούτε οι διαγωνισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Μου τη δίνει! Μου τη δίνει γιατί συνειδητοποιώ ξαφνικά ότι κάθομαι και γράφω και απολογούμαι για το αυτονόητο. :angry:

:mf_surrender:

 

I shut up.

Link to comment
Share on other sites

Παρίσι 1941

 

Σε αυτό το διήγημα ένα είναι το πρόβλημα: η απόφαση του συγγραφέα να χρησιμοποιήσει αφήγηση μέσα στην αφήγηση. Το πρώτο πρόσωπο είναι από μόνο του αποδυναμωτικό, αν προσθέσουμε και αυτό το εγχείρημα τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ. Για να δουλέψει υπέρ της ατμόσφαιρας η αφήγηση του παππού, θα έπρεπε να υπάρχει μια μυστήρια ατμόσφαιρα και στο παρόν, μια υποψία κινδύνου που όλο μεγαλώνει, μια σύνδεση με το παρελθόν. Όμως έτσι που γίνεται δεν έχει νόημα αυτό το τέχνασμα και το κείμενο έχει χάσει την όποια ζωηράδα θα είχε αλλιώς. Το σκέφτηκα σε τρίτο πρόσωπο και θα ήταν σίγουρα πολύ καλύτερο. Γι' αυτό το λόγο, (έλλειψη ατμόσφαιρας), δεν μπορώ να πω και ότι είναι τρόμου (το μόνο από τα τρία είδη του διαγωνισμού που πλησίασε).

 

Ο Θεός Των Υπονόμων

 

Πιστεύω πως αναλώθηκε μεγαλύτερο μέρος από ό,τι έπρεπε στη μάχη, πριν ο ήρωας βρεθεί εκεί που βρέθηκε. Αυτό έκανε το πρώτο κομμάτι του διηγήματος αδύναμο. Από τη στιγμή που μεταφέρεται όμως, τα πράγματα αρχίζουν να έχουν ενδιαφέρον. Μέχρι το τέλος, που πνίγηκε από τη βιασύνη, την έλλειψη χώρου.

Ωραία η ιδέα, εντελώς fantasy.

 

Φόροι

 

Δεν μπορώ να βρω τρόπο να το πω ευγενικά αυτό: ήταν ένα από τα πράγματα που διαβάζω και αναρωτιέμαι ταυτόχρονα γιατί γράφτηκε. Το θέμα του διαγωνισμού ήταν η αποχέτευση, όχι το χέσιμο, θα μου πεις ο συγγραφέας εμπνέεται από το θέμα. Ναι, αλλά αυτό εδώ δεν βρίσκω να είχε καμία έμπνευση, η αηδία που είναι παραγεμισμένο δεν αρκεί για μία ιστορία. Και συγνώμη, αλλά στο τέλος γίνεται απλά αστείο. Δεν μου καίγεται καρφί ούτε για τον ίδιο, ούτε για τον γείτονά του, ούτε για τους υπόνομους της πόλης και τα όσα γίνονται. Το μόνο που μου έμεινε ήταν αυτή η βεβιασμένη προσπάθεια να αηδιάσει ο αναγνώστης. (Που ούτε αυτό πέτυχε, πιστεύω, γιατί ήταν όλο τόσο υπερβολικό, τόσο ψεύτικο, που δεν έπειθε).

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, 17 συμμετοχές είναι καταπληκτικό νούμερο. Και μάλιστα κατακαλόκαιρο. Θυμάμαι διαγωνισμό καλοκαίρι με 5 συμμετοχές και μάλλον τον θυμάμαι επειδή ήταν ο μόνος που κέρδισα. Ίσως επειδή είχε μόνο 5 συμμετοχές. :lol:

 

Βασικά, και σε αυτόν αλλά και στους τελευταίους διαγωνισμούς εδώ και πολύ καιρό οι συμμετέχοντες γράφουν όλοι μαζί και από μία συλλογή/ανθολογία/what-have-you. Δεν είναι λίγο. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μη γκρινιάζετε ρε. Απολαύστε τα αποχετευτικά διηγήματα και chillax.

Link to comment
Share on other sites

Μη γκρινιάζετε ρε. Απολαύστε τα αποχετευτικά διηγήματα και chillax.

 

+1

 

"It's no Hemmingway, but good enough to read on the crapper."

 

Τεράστια και ταιριαστή συνάμα ατάκα rofl.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι ίντριγκες του Ανώνυμου Διαγωνισμού LIVE στη Χαλκίδα αυτό το Σάββατο!! Αποκλειστικό προνόμοιο των συμμετεχόντων! :beach:

 

Ελάτε στην εκδρομή για τα γενέθλια της wordsmith και για μπάνιο στον Βόρειο Ευβοϊκό. :surf:

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να καταλαβω τι εγινε μαθαμε ποιος κερδισε τον διαγωνισμο? Εχω καιρο να μπω και δεν εχω ακομα δεσει με το κλιμα ψιλοψαχνομαι λιγο... πως ακριβως μπαινουν τα θεματα, πως παιρνουμε μερος, τι κερδιζει ο νικητης? Μεταχειρισμενη τσιχλα? Χειροκροτημα? Για βοηθηστε λιγο ρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να καταλαβω τι εγινε μαθαμε ποιος κερδισε τον διαγωνισμο? Εχω καιρο να μπω και δεν εχω ακομα δεσει με το κλιμα ψιλοψαχνομαι λιγο... πως ακριβως μπαινουν τα θεματα, πως παιρνουμε μερος, τι κερδιζει ο νικητης? Μεταχειρισμενη τσιχλα? Χειροκροτημα? Για βοηθηστε λιγο ρε παιδια...

 

Χαχα!!! Όχι, ο διαγωνισμος ακόμα τρέχει. Τα θέματα τα βάζει ο εκάστοτε διοργανωτής. Ο νικητής κερδίζει δόξα και την τιμή να διοργανώσει τον επόμενο διαγωνισμο :tease:

Link to comment
Share on other sites

Εγω για να καταλαβω τι εγινε μαθαμε ποιος κερδισε τον διαγωνισμο? Εχω καιρο να μπω και δεν εχω ακομα δεσει με το κλιμα ψιλοψαχνομαι λιγο... πως ακριβως μπαινουν τα θεματα, πως παιρνουμε μερος, τι κερδιζει ο νικητης? Μεταχειρισμενη τσιχλα? Χειροκροτημα? Για βοηθηστε λιγο ρε παιδια...

 

Δεν έχει λήξει ακόμα. Είναι τώρα στη φάση της ανάγνωσης και των ψήφων από τους αναγνώστες. Αυτή τη φορά οι ιστορίες μπήκαν στο παρόν τόπικ ανώνυμα, και ανώνυμα γίνονται και τα σχόλια που στέλνονται στο Ντίνο που είναι ο διοργανωτής αυτού του διαγωνισμού. O Nτίνος μετά ποστάρει και τα σχόλια που λαβαίνει. Προλαβαίνεις να στείλεις σχόλια και να ψηφίσεις, αλλά μην το πεις. Οι αποκαλύψεις θα γίνουν μετά το τέλος της ψηφοφορίας.

Edited by Oberon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..