Jump to content

26ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Καλοκαιρινός, Θέμα: Αποχέτευση


DinoHajiyorgi
 Share

Recommended Posts

Εύγε σε όλους τους διαγωνιζόμενους και φυσικά στην Cassandra. :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 434
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    27

  • DinoHajiyorgi

    120

  • Drake Ramore

    39

  • Stanley

    25

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγχαρητήρια στην Cassandra Gotha και σε όλους που συμμετείχαν στον διαγωνισμό

 

 

Link to comment
Share on other sites

:yahoo:

 

Δεν έχω λόγια, δεν ξέρω τι να πω, δεν...

 

:huh:

 

... δεν ξέρω Excel ρεεε....

Link to comment
Share on other sites

(Αααα, και είχα μείνει με την απορία ποιανού ήταν η "Τούλα η Σκατούλα":lol:)

 

Μπράβο! Ακόμα και σε καθεστώς ανωνυμίας, φάνηκαν οι καλές πένες!

Συγχαρητήρια στην Άννα, στον ξανθούλη και στη γλυκιά μας Ευθυμία που στάθηκαν στο ύψος τους!

Εύφημος μνεία στον Mindtwisted που εξελίσσεται σε συγγραφέα με δυνατότητες και στους Mesmer και Howard που διατηρούν τις καλές θέσεις.

Και πολλά μπράβο στον Cyrano που μπήκε δυναμικά!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες και στη νικήτρια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΟΙ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ ΜΑΣ:

 

O Roland post #221

 

O Cyrano posts #283, #284, #363

 

H vinegrete post #285

 

O Stanley post #222

 

O NIKANTHI post #357

 

O Oberon posts #219, #227

 

O anysias post #364

 

H TheSea IsBurned post #226

 

H Cassandra Gotha posts #218, #228. #268, #277, #280, #281

 

Naroualis post #278

 

Howard Crease post #359

 

O joidv post #366

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Ο Mesmer δεν σχολίασε; ΝΤΟΥΠ! (ανάσκελα από την έκπληξη)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μένει να χωνέψουμε καλά ποιος έγραψε τι, μετά από όλη αυτή τη μυστικότητα. Ευθυμία, νόμιζα ότι δεν συμμετείχες, δεν αναγνώρισα το διήγημά σου. Πόσο χαίρομαι που το έγραψες εσύ αυτό! Επίσης, έκανα λάθος για το Κυρήκειο, αλλά έπεσα μέσα για τον Απόβλητο (εντάξει, το καραμπάμ). Δημήτρη, Shit Happens (θα καταλάβεις γιατί το λέω:chinese: ), και... θα τα πούμε από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια Άννα για την νίκη σου !!

και φυσικά συγχαρητήρια στους υπόλοιπους συγγραφείς αλλά και στα εφτά άτομα που έκατσαν και διάβασαν 17 ιστορίες

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Άννα για την πρωτιά!! :drinks:

Εύγε Χρήστο για τη 2η θέση! :drinks:

Μπράβο Ευθυμία για το podium! :drinks:

 

(Πολλές μπύρες...) Μπράβο και σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος, διαβασαν, σχολίασαν, ψήφισαν και φυσικά στον τιτάνιο διοργανωτή που με ένα δάχτυλο έβγαλε τέτοιο έργο εις πέρας! (περισσότερη δουλειά να έχει ρίξει διοργανωτής σε διαγωνισμό, αποκλείεται :lol: ).

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ 366 ποιος το σχολίασε; μια φορά και εμείς ακούσαμε κάτι καλό εδώ :D μέσα να μην ξέρουμε ποιος το έγραψε

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ποστ 366 ποιος το σχολίασε; μια φορά και εμείς ακούσαμε κάτι καλό εδώ :D μέσα να μην ξέρουμε ποιος το έγραψε

Sorry, το διόρθωσα. Είναι ο joidv.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι μόνοι που αναγνώρισα από τους συμμετέχοντες ήταν ο Stan και η Narualis, που, εντάξει, κάνανε μπαμ.

 

Κατά τα άλλα, πολλές νέες πένες και λίγες από τις παλιές, ανωνυμία ξε-ανωνυμία οι παραδοσιακές δυνάμεις πήραν πάλι τις πρώτες θέσεις (όχι ότι αυτό προκαλεί έκπληξη, ανώνυμος ξε-ανώνυμος αν ξέρεις να γράφεις ξέρεις να γράφεις), πρόοδος για μερικούς (πχ Nikanthi και Mindtwisted που με εξέπληξαν θετικότατα), για άλλη μια φορά καταπόντισα στη βαθμολογία την πρώτη ιστορία (τελικά ή το γούστο σας έχει θέματα ή το γούστο μου, νομίζω όμως ότι είναι το πρώτο :p) και ένα ενδιαφέρον πείραμα.

 

Δεν ξέρω αν η ανωνυμία βοηθάει η όχι, αν παίζαμε περισσότεροι παλιοί ίσως να βγάζαμε χρήσιμα συμπεράσματα (προσωπικά ούτε ιδέα της προκοπής είχα ούτε το θέμα μου άρεσε ιδιαίτερα ούτε και όρεξη είχα να γράφω για άλλον έναν διαγωνισμό)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια σε ολους τους συγγραφεις που πηραν μερος :)

 

Σε πολλες απο τις ιστοριες γελασα παρα πολυ :D

 

Ηταν σιγουρα ενας διαγωνισμος που θα μεινει στην ιστορια, τοσο με το θεμα του, οσο και με τις ιστοριες του ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το ζήτημα της ανωνυμίας να πρόσθεσε έξτρα νοστιμιά και γούστο στην όλη διαδικασία, κατάφερε όμως να διασφαλίσει, όπως έλεγαν κάποιοι, αμερόληπτη, αντικειμενική ψηφοφορία; Ποιος θα μπορούσε ποτέ να είναι σίγουρος; Και στην τελική μάλλον δεν είναι αρκετά σοβαρό για να έχει τόση μεγάλη σημασία,

 

Είναι αναπόφευκτο, με ένα τέτοιο θέμα, την αποχέτευση, και αυτά που φαντάστηκαν οι περισσότεροι να ρέουν μέσα της (αντί του βρόχινου νερού π.χ.) να γλιστρήσει εύκολα η αφήγηση σε βοθρολογικά καλαμπούρια. Εκ των υστέρων, θα κατέτασσα τα γραπτά του διαγωνισμού σε δύο επίπεδα, επίπεδα που τα καθορίζει η ηλικία, η πείρα, η εμπειρία και το υπόβαθρο του κάθε συγγραφέα. Όσο και να γράψει κανείς για τα σκατά, η σοβαρότητα και η ωριμότητα του γράφοντα θα αποδώσει ένα χ επίπεδο, και η νιότη, ο χαβαλές της νιότης και η παρορμητικότητα της θα βγάλει το ψ επίπεδο.

 

Προσοχή, δεν μιλάω για μεγάλες και μικρές πένες, ούτε όταν αναφέρομαι στα επίπεδα υπονοώ α’ και β’ ποιότητα. Οι συγγραφείς του ψ επιπέδου έχουν δρόμο για να αναδυθούν, να ωριμάσουν, έχουν όμως τη ήδη σπίθα που θα τους κάνει αναπόφευκτα πολύ καλύτερους. Να συνεχίσουν μόνο να διαβάζουν και να γράφουν, ευρύνοντας τους ορίζοντες τους.

 

Στην ποικιλία των διηγημάτων που περίμενα ήταν και διηγήματα όπως η «Τούλα η Σκατούλα» και το «Shit Happens». Και μάλιστα, οι πένες πίσω από αυτά τα διηγήματα δεν ήταν κάποια ανώριμα παιδαρέλια, κάθε άλλο. Ήταν συνειδητοποιημένοι, έμπειροι τεχνίτες της γραφής, που ήξεραν πολύ καλά τι έγραφαν και γιατί το έγραψαν έτσι. Πιθανό να μην είχαν καν την προσδοκία να κατακτήσουν υψηλή θέση στην ψηφοφορία, αλλά ήθελαν να μας δώσουν ένα κομματάκι του δικού τους χαβαλέ. Αυτό το είδα και στους δικούς τους ψήφους, όπου αναγνώριζαν ξεκάθαρα τα διηγήματα του “χ επιπέδου”.

 

Μου έκανε ιδιαίτερα μεγάλη εντύπωση όταν είδα τους συγγραφείς – που το δικό μου και μόνο γούστο (το τονίζω αυτό) – τους κατέταξε στο ψ επίπεδο, να καταρρακώνουν με την ψήφο τους σχεδόν όλα τα διηγήματα που εγώ έβλεπα ως χ επιπέδου. Και να ψηφίζουν σε υψηλές θέσεις διηγήματα της δικής τους κατάταξης, τα διηγήματα ψ δηλαδή. Τι ακριβώς συνέβη άραγε εδώ; Πως ακριβώς λειτουργεί αυτή η συγκυρία;

 

Γιατί μπορείτε να με αποκαλέσετε αλαζόνα που χώρισα τα διηγήματα σε χ και ψ. Αυτό όμως σας το λέω τώρα, εδώ. Βάσει ψηφοφορίας είναι εμφανές ότι και οι ίδιες οι ομάδες έκαναν τον ίδιο διαχωρισμό, αναγνώρισαν ποιοι ήταν οι δικοί τους και ποιοι ήταν οι άλλοι. Οι χ ψήφιζαν ενάντια στους ψ, και το ίδιο ακριβώς αντίστροφα. Καθόλου τυχαία λοιπόν είχαμε ιστορίες που ψηφίζονταν από πρώτες έως τελευταίες.

 

Είναι άραγε μόνο θέμα γούστου; Πως αλλιώς «αναγνώρισαν» και στήριξαν οι ψ ο ένας τον άλλον; Αναρωτήθηκα δηλαδή, αν οι ψ αδυνατούσαν να αναγνωρίσουν το επίπεδο των χ σήμερα, λόγω ηλικίας και περιορισμένων αναγνωσμάτων, θα έδιναν τις ίδιες ψήφους και σε πέντε χρόνια; Ή μήπως η νεολαία του sff λέει στους παλιούς ότι τους βρίσκει πομπώδεις, κουραστικούς ή/και λειψούς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, Ντίνο, μια φορά, η πλειοψηφία των διηγημάτων βρήκα να είναι στην κατηγορία χ, αν κατάλαβα καλά πώς την ορίζεις. Από εκεί και πέρα, ο διαγωνισμός ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρων, αν και, το λέω ξεκάθαρα, από την ποιότητα των ιστοριών απογοητεύτηκα οικτρά. Και εκπλήσσομαι που δεν το λέει και κανένας άλλος αυτό, παρά μένουμε στα συχαρίκια και στα σχετικά. Ίσως το θέμα δεν βοήθησε, οκ, αλλά το είπες πολύ σωστά: δεν ήταν ανάγκη να δούμε μόνο ιστορίες με χέστρες, σκατά και καταποντισμούς αυτών. Και η πρόκληση στο παιχνίδι της συγγραφής είναι, όπως και στο παιχνίδι της ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην Cassandra Gotha :good:καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες! Οφείλω να πω ότι ως 30χρονη γυναίκα συγγραφεύς απήλαυσα όσο δε πήγαινε αυτόν τον διαγωνισμό.

Στην αρχή ήμουν σκεπτικος απέναντι στα ανώνυμα κείμενα και πολύ περισσότερο στις ανώνυμες κριτικές αλλά τελικά οφείλω να ομολογήσω πως το σύστημα αυτό ήταν πολύ καλό απλά και μόνο για το σασπένς :mf_sherlock:.Επίσης ένα ευχαριστώ στο Ντίνο για την όλη διοργάνωση που απ ότι φαντάζομαι θα είχε πολύ μα πολύ τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, Ντίνο, μια φορά, η πλειοψηφία των διηγημάτων βρήκα να είναι στην κατηγορία χ, αν κατάλαβα καλά πώς την ορίζεις.

Εσένα ειδικά Stanley σε ανέδειξε το ψ crowd. Για κάποιον λόγο που μου διαφεύγει, έχεις πιάσει την συμπάθεια της νεολέας. :p

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, Ντίνο, μια φορά, η πλειοψηφία των διηγημάτων βρήκα να είναι στην κατηγορία χ, αν κατάλαβα καλά πώς την ορίζεις.

Εσένα ειδικά Stanley σε ανέδειξε το ψ crowd. Για κάποιον λόγο που μου διαφεύγει, έχεις πιάσει την συμπάθεια της νεολέας. :p

 

Γράφω για νεράιδες και πρίγκιπες, για αυτό

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην Cassandra Gotha :good:καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες! Οφείλω να πω ότι ως 30χρονη γυναίκα συγγραφεύς απήλαυσα όσο δε πήγαινε αυτόν τον διαγωνισμό.

Στην αρχή ήμουν σκεπτικος απέναντι στα ανώνυμα κείμενα και πολύ περισσότερο στις ανώνυμες κριτικές αλλά τελικά οφείλω να ομολογήσω πως το σύστημα αυτό ήταν πολύ καλό απλά και μόνο για το σασπένς :mf_sherlock:.Επίσης ένα ευχαριστώ στο Ντίνο για την όλη διοργάνωση που απ ότι φαντάζομαι θα είχε πολύ μα πολύ τρέξιμο.

 

:D Θα το πετάξω σίγουρα το εγχειρίδιο "Πώς να βρίσκετε το φύλο και την ηλικία ενός/μίας συγγραφέα από τα γραπτά του/της"!! Και εφάρμοσα κάθε κανόνα πιστά. Θα το κοιτάξω όμως αύριο γιατί είμαι λίγο πτώμα τώρα και περίμενα ξύπνιος να δω τα αποτελέσματα.

 

 

Μπράβο σε όλους για το διαγωνισμό, και στο Ντίνο για τη διοργάνωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Ντίνο ότι σε κάποιο βαθμό και το κλίμα που δημιουργείται αλλά και το peer pressure επιρεάζουν τις ιστορίες που βγαίνουν, έστω και υποσυνείδητα. Εδώ το toilet humor που ήρθε με την ανακοίνωση του θέματος σίγουρα έβαλε μυαλά να δουλέψουν προς την κατεύθυνση εκείνη. Αντίστοιχα στο διαγωνισμό φάντασυ είδαμε πάρα πολλές ερινυοϊστορίες και στους διαγωνισμούς ΕΦ δε βλέπουμε πίου-πίου ΕΦ. Και οι προσδοκίες που δημιουργούνται σε κάποιο βαθμό επιρεάζουν και την ψηφοφορία αλλά και οι προσδοκίες των δυνιτικών ψηφοφόρων επιρεάζουν το τι γράφει ο κάθε συγγραφέας, ιδίως στην κατηγορία Υ που λες η οποία και ακόμα πειραματίζεται.

Με άλλα λόγια, ο διαγωνισμός παίρνει ζωή από μόνος του και υπάρχει μια συνεχής ανατροφοδότηση. Δεν ξέρω πχ αν το πρόγκηγμα των συγγραφέων και αστεία που γίνονται όσο διαρκεί ο διαγωνισμός τον εμπλουτίζουν ή αν τον φτωχαίνουν λόγω τουφαινομένου αυτού. Έχω και άλλους προβληματισμούς αλλά το πείραμα της ανωνυμίας μου προσέφερε κάποια ενδιαφέροντα, αν και αναμενόμενα, συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη νικήτρια και καλή δύναμη σε όλους όσους έγραψαν. Καιρός α) να ανανεώσουμε τους δημιουργικούς χυμούς με λίγη διανοητική ξεκούραση και β) να διορθώσουμε τα ταχέως γραμμένα.good.gifbook.gif

 

Γενικά σχόλια για το διαγωνισμό... χμ. Ας ξεκινήσω με το διοργανωτή. Όχι, δεν ήταν ένα θέμα που θα έγραφα ευχάριστα μέσα στο κατακαλόκαιρο, ούτε κι εκείνο που πραγματικά θεωρώ ότι ανεβάζει το επίπεδο μιας συζήτησης. Έγραψα από πείσμα και μόνο, και τελικά σ' ευχαριστώ γι' αυτό, γιατί έχω ένα πλαίσιο που μπορεί να υποστηρίξει κάτι καλύτερο. Πάντως, Ντίνο (και λυπάμαι αν σε στεναχωρώ), αλλά αν ήθελες κάτι λιγότερο σκατολογικό, θα έπρεπε να δώσεις ως θέμα τις κατακόμβες. Ούτως ή άλλως, κι αν θυμάμαι καλά, ο Βίνσεντ ζούσε σε παλιά τούνελ του μετρό κι όχι σε υπονόμους.

 

Τώρα για τις ιστορίες. Περίμενα περισσότερα; Περίμενα λιγότερα; Ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι περίμενα. Ή μάλλον ξέρω, περίμενα περισσότερους "γνωστούς", με την έννοια του τακτικού συμμετέχοντα σε διαγωνισμό και της αναγνωρίσιμης πένας. Θα συμφωνήσω με τον Νιχίλιο ότι ο NIKANTHI ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, όπως επίσης κι ο Ρόλαντ κι ο TheHunterWriter. Για τις μαντεψιές, δε μίλησα, γιατί ήξερα ότι θα πω βλακεία, πίστευα ότι η Βορθία ήταν του Ντίνου εκ Ξάνθης κι η Ανωριμότητα της Τιεσσα... Άννα μου, ίσως έπρεπε να αναγνωρίσω κι εσένα, κυρίως από τα ονόματα κι εκείνη τη μικρή λεπτομέρεια, που λες τον ήρωα με το μικρό και τον δευτεραγωνιστή με το επίθετο -και μόνο γι' αυτό άξιζες θέση ψηλά στην κατάταξη. But I chickened. Και καλύτερα απ' ότι αποδείχτηκε.

 

Για το Ραβδί μου... ειλικρινά, όταν το έστειλα του Ντίνου και του ξανάριξα μια τελευταία ματιά, μουτζώθηκα με δύναμη. Κυρίως γιατί "μάλλωσα" τη Σόνυα στον προηγούμενο διαγωνισμό για επαναλαμβανώμενα μοτίβα... Learn From Μy Fail, και μην κάνετε τα λάθη που χρεώνετε στους άλλους.dazzled.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους τους συγγραφείς, στον διοργανωτή και στην νικήτρια του διαγωνισμού για την υπέροχη ιστορία της. Συγχαρητήρια cassadra!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα στην Cassandra Gotha, στη Naroualis και στον Stanley που είχε την πρώτη θέση στη δική μου κατάταξη :good: Συγχαρητήρια φυσικά και στο διοργανωτή και σε όλους τους συμμετέχοντες. Πολύ διασκεδαστικός και με πολύ σασπένς ο διαγωνισμός ;-)

 

Τώρα για τις ταυτότητες των συγγραφέων, εμένα δε με εξέπληξε κανείς ιδιαίτερα - μάλλον διότι δεν ήξερα τους περισσότερους :p Πάντως, έπεσα μέσα σε δυο-τρεις από τις προβλέψεις μου.

 

Σχετικά με την ιστορία μου - να τα πω εδώ μιας και δεν σκοπεύω να της ανοίξω άλλο τόπικ. Η ιστορία είναι τρόμου, τουλάχιστον γράφτηκε για να είναι τρόμου και αυτό αρκεί για να πει κανείς πως είναι πράγματι τρόμου :p Αυτό εξυπηρετεί και το μέτρημα των βημάτων. Τώρα αν δούλεψε ή όχι, αυτό είναι άλλο, κι από ό,τι είδα στα σχόλια για κάποιους δούλεψε και για κάποιους άλλους όχι. Σεβαστότατο :) Επίσης - σχετικά με το αν ήταν κατανοητό ή όχι - και πάλι είδα στα σχόλια πως κάποιοι το κατάλαβαν και κάποιοι όχι - πίστευα πως ήταν αρκετά ξεκάθαρο το γεγονός ότι ο πρωταγωνιστής μου (ο οποίος υπάρχει Howard :p ) προφανώς το έχει σκάσει από κάποιο ψυχιατρείο, βλέπει μέσα στις παραισθήσεις του εκείνον που του έφερνε τα γεύματα κι όταν κάποιος τον βρίσκει και προσπαθεί να τον βοηθήσει, εκείνος τον σκοτώνει.

 

Αυτά :lol:

Edited by TheSea IsBurned
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στην Cassandra για την πρώτη θέση! :good:

Μπράβο σε όλους τους συγγραφείς για τις ιστορίες τους και την υπομονή τους (όσον αφορά την ανωνυμία) ως το τέλος του διαγωνισμού.

Πραγματικά άξιος συγχαρητηρίων ο Ντίνος. Έκανε ΠΑΡΑ πολλή δουλειά. Ήταν ο πιο δύσκολος, από άποψη διοργάνωσης, διαγωνισμός που έχω πάρει μέρος.

Συγχαρητήρια και στον DimitrisX για τη βοήθεια στην καταμέτρηση.

Τέλος, ευχαριστούμε όσους διάβασαν, σχολίασαν και ψήφισαν.

 

Να πω ότι βρήκα το διαγωνισμό πολύ ενδιαφέρων. Όλη αυτή η μυστικότητα και η ανωνυμία έδωσαν έναν άλλο αέρα στη διοργάνωση.

 

Για τους συγγραφείς των ιστοριών, δεν είχα την παραμικρή ιδέα, εκτός από του Stanley, όπου υπήρξε μια υποψία. Εκ των υστέρων, η σύνδεση κάποιων ιστοριών με τους συγγραφείς τους φαίνεται απόλυτα λογική, όπως του Howard. Ο NIKANTHI φοβερή έκπληξη, δεν θα το μάντευα ποτέ, εντελώς διαφορετική γραφή απ' ό,τι μας είχε συνηθίσει σε προηγούμενους διαγωνισμούς, μπράβο.

 

Για τη δική μου ιστορία να πω ότι περίμενα να είναι αρκετά πιο χαμηλά. Ευχαριστώ όσους με ψήφισαν.

 

Ο Mesmer δεν σχολίασε; ΝΤΟΥΠ! (ανάσκελα από την έκπληξη)

 

Κέλλυ, είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ ότι θα περίμενα να ανεβούν οι ιστορίες στις Βιβλιοθήκες τους για να τις σχολιάσω εκεί. Δεν ήθελα να κάνω ανώνυμα σχόλια, έστω κι αν αποκαλύφθηκε στο τέλος ποιος είπε τι. Αν και μάλλον θα καθυστερήσουν τα σχόλιά μου, επειδή θα πρέπει πρώτα να μετακομίσω για να συνδέσω το δικό μου υπολογιστή, όπου έχω αποθηκευμένα τα σχόλια.:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..