Jump to content

27ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Εξέλιξη


Tiessa
 Share

Recommended Posts

:dazzled: Συγχαρητήρια Βάσω!

 

Khar, mman, Big Fat Pig και deadend;!! Έπεσε Αλεφικός δάκτυλος! :afinger:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 603
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    37

  • DinoHajiyorgi

    35

  • Tiessa

    81

  • Eugenia Rose

    40

Top Posters In This Topic

Posted Images

Άντε Βάσω με το θέμα σου ! Μου έκανε κλικ μόλις στις 12:43 και είδα ότι είχες δώσει και παρατασσούλα. Ζητάω προκαταβολικά συγνώμη από όλους για τα τυπογραφικά της ιστορίας και για όσα δεν έχω προλάβει να κοιτάξω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δεν θέλω να το ξαναζήσω αυτό!...

Είχα τη σκηνή στο μυαλό μου εδώ και χρόνια. (Μου έλειπαν μερικά βασικά στοιχεία βέβαια, γι' αυτό δεν την έγραφα.)

Δυο βδομάδες έκλεινα τρύπες και κούμπωνα ιστορία με θέμα. Με την ησυχία μου.

Άλλες δέκα μέρες χτένιζα, διόρθωνα, ψείριζα, κούναγα κόμματα. Άρχοντας.

11:40 μ.μ. λοιπόν, την ώρα που ανεβάζω τη "Μόνα", αφού την έχω παρφουμάρει για 186η φόρα, έρχεται η Τέτη ωραία και χαλαρή. Για την ακρίβεια τριαλαρί-τριαλαρό.

deadend: "Πότε τελειώνει ο διαγωνισμός της Βάσως;"

mman: "Εεε... Τώρα!"

deadend (πολύ άνετη): "Α, κρίμα! Μόλις μου ήρθε ιδέα!":tease:

mman (χαριτολογώντας -ή έτσι νομίζει- πετάει τη ΛΑΘΟΣ ατάκα): "Χαχα! Πάντως ο northerain ζήτησε και πήρε μια-δυο ώρες παράταση".

Δύο λεπτά αργότερα έρχεται ο εφιαλτικός ήχος απ' το γραφείο:

τιπιτιπιτοπ, τιπιτιπιταπ τιπιτιπιτοπ, τιπιτιπιταπ...:shok:

Τι να σας πω; Ότι πήγαινα κάθε τρεις και λίγο και της έλεγα "Εεε, πρέπει να είναι Ε.Φ." και "Εεε, πρέπει να είναι 1650 λέξεις";

Ότι στις 12:30 (772 λέξεις ακριβώς) η Άρτεμη σηκώθηκε και ξέρασε τη γρανίτα του λούνα-παρκ μαζί με το βραδινό της;:death:

Ότι στις 1:59 η Τέτη ανακάλυψε ότι στο φόρουμ δεν μπορεί να ανεβάσεις αρχεία .docx;:bye2:

Ότι στις 2:00 ακριβώς ανκάλυψα εγώ ότι δεν θυμάται πώς να κάνει link σε τόπικ;:bangin:

Ότι έβλεπα όλη τη νύχτα στον ύπνο μου ότι για ένα λεπτό δενπρολαβαίνειδενπρολαβαίνει;

Όχι δεν θέλω να το ξαναζήσω αυτό.

 

Υ.Γ.: Ο Big Fat Pig δεν είναι στην ΑΛΕΦ -ακόμα.:devil2:

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Καλά, νωρίτερα είπα οτι θα διαβάσω αυτόν τον διαγωνισμό και βγάλατε πάλι 21 ιστορίες; :eek: Δε με λυπάται κανείς; :lol:

 

Θα πατήσω τις ιστορίες στη μηχανή του Γουτεμβέργιου και θα αρχίσω να τις αναγιγνώσκω από αύριο (κατάρα που δε πήρα ακόμα εκείνο το ebook reader, τι θα τραβήξω τώρα ... :rofl:)

 

Congrats to all ... :good: (organizers, writers ... poor readers :p)

 

...και τώρα κρυφτείτε συγγραφείς με τις πένες σας ... ήρθε η ώρα των αναγνωστών να μπήξουν τα νύχια τους στα χαρτιά σας .... :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, νωρίτερα είπα οτι θα διαβάσω αυτόν τον διαγωνισμό και βγάλατε πάλι 21 ιστορίες; :eek: Δε με λυπάται κανείς; :lol:

 

 

Και εννοείται, περιμένουμε και ψήφο, έ; Σε σημειώνω από τώρα στο Excelάκι μου... :devil2:

 

 

Υ.Γ.: Ο Big Fat Pig δεν είναι στην ΑΛΕΦ -ακόμα.:devil2:

 

Όχι, αλλά είναι ο Scanner...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, καλά αστειευτήκαμε, πάμε και για μερικές οδηγίες προς παλαιούς και νέους.

 

Οι ιστορίες του διαγωνισμού είναι 21 (σε περίπτωση που κάποιοι δεν το έχουν προσέξει δηλαδή... :rolleyes:)

Βρίσκονται μαζί με τα link τους στο αρχικό ποστ αυτού του τόπικ.

 

Γενικές οδηγίες για την ψηφοφορία υπάρχουν στο τόπικ: Κανονισμοί Διαγωνισμών.

Ρίξτε μια ματιά για να είμαστε σίγουροι ότι όλοι λειτουργούμε με τους ίδιους κανόνες.

 

Συνοπτικά, τα κύρια σημεία και ειδικές λεπτομέρειες του 27ου Διαγωνισμού:

 

  • Δικαίωμα ψήφου έχουν όλα τα μέλη του φόρουμ, παλιά και νέα, αρκεί να έχουν διαβάσει όλες τις ιστορίες.
  • Στην ψηφοφορία δεν μπαίνουν βαθμοί. Απλώς τοποθετείτε τις ιστορίες (μαζί με το όνομα του συγγραφέα) σε μια λίστα, με σειρά από την καλύτερη, κατά τη γνώμη σας, προς τη χειρότερη.

  • Οι συγγραφείς πρέπει να ψηφίσουν υποχρεωτικά, βάζοντας τον εαυτό τους στο τέλος της λίστας.
  • Αν κάποιος συγγραφέας δεν ψηφίσει, η συμμετοχή του στον διαγωνισμό ακυρώνεται.
  • Η ψήφος στέλνεται με ταυτόχρονο pm σε μένα και στον βοηθό καταμετρητή. Επειδή οι περισσότεροι mod έχουν λάβει μέρος στο διαγωνισμό, ο βοηθός συγκαταμετρητής για τον 27ο Διαγωνισμό θα είναι ο DinMacXanthi.
  • Η περίοδος ψηφοφορίας ξεκινάει από σήμερα και λήγει το Σάββατο 15 Οκτωβρίου. Ο χρόνος έχει αυξηθεί στις 3 εβδομάδες και γι αυτό δεν θα δοθούν παρατάσεις.

  • Οι συγγραφείς, περισσότερο από τη θέση, περιμένουν σ' αυτό το παιχνίδι τα σχόλιά σας. Παρόλο που τυπικά τα σχόλια δεν είναι εντελώς υποχρεωτικά, θα ήταν καλό να τα προσφέρετε από ευγένεια (και με ευγένεια). Σχόλια μπορούν να γίνουν και μετά τη λήξη της ψηφοφορίας, αφού οι ιστορίες παραμένουν στη βιβλιοθήκη, και είναι πάντα χρήσιμα.
  • Για λόγους αρχής, οι συγγραφείς παρακαλούνται να μην απαντούν στα σχόλια και να μην δίνουν διευκρινίσεις πριν τη λήξη της ψηφοφορίας.
  • Αν υπάρχουν συγκεκριμένες απορίες, μπορείτε πάντοτε να ρωτήσετε δημόσια ή με pm.

Τηρώντας την άγραφη παράδοση προηγούμενων διαγωνισμών, τα δικά μου σχόλια θα τα ανεβάσω τις τελευταίες ώρες της ψηφοφορίας.

 

 

Υ.Γ. Την Παρακευή βρήκα ειδοποίηση από το ταχυδρομείο ότι με περιμένει ενα δέμα.

Κοινώς τα δώρα έχουν φτάσει. So... may the best story win!

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στους συμμετέχοντες! Με τόσα τανταχτά ονόματα συμμετοχών (και είχα και ιδέα, να τι παθαίνει κανείς όταν τον παρασέρνουν στα λημέρια τους οι ΑΛΕΦίτες), ένιωσα κάποια τσιμπήματα μετάνοιας που δεν ανέβασα ιστορία, αλλά μετά είδα 21 συμμετοχές κι αναστέναξα από ανακούφιση. :Ρ

 

Αλλά θα προσπαθήσω να διαβάσω, να σχολιάσω και να ψηφίσω.

Link to comment
Share on other sites

 

Ότι έβλεπα όλη τη νύχτα στον ύπνο μου ότι για ένα λεπτό δενπρολαβαίνειδενπρολαβαίνει;

Όχι δεν θέλω να το ξαναζήσω αυτό.

 

 

Ορίστε για τι πράγμα χάνει τον ύπνο του και βλέπει εφιάλτες, μέσα στην οικονομική κρίση, ένας μισθοσυντήρητος οικογενειάρχης-σύζυγος-πατέρας- χαραμοφδημόσιος υπάλληλος (που δεν ξέρω αν του έχουν κάνει περικοπές στο μισθό). Ε, τον λες ή δεν τον λες τρελό επιστήμονα; :mf_sherlock::devil2:;-) (Ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από το κώμα 3μηνης διάρκειας...)

 

 

Καλή επιτυχία σε όλους! Οι τελευταίες συμμετοχές ανέβασαν τον πήχη!

Link to comment
Share on other sites

  • Για λόγους αρχής, οι συγγραφείς παρακαλούνται να μην απαντούν στα σχόλια και να μην δίνουν διευκρινίσεις πριν τη λήξη της ψηφοφορίας.

 

Φτου! Τώρα το είδα. :huh:

 

Εντάξει, αφαίρεσα τις διευκρινήσεις: My link

Edited by DimitrisX
Link to comment
Share on other sites

  • Για λόγους αρχής, οι συγγραφείς παρακαλούνται να μην απαντούν στα σχόλια και να μην δίνουν διευκρινίσεις πριν τη λήξη της ψηφοφορίας.

 

Φτου! Τώρα το είδα. :huh:

Ακόμα κι εμείς τα ανυπεράσπιστα καναρίνια, που έχουμε συζύγους που μας κάνουν να θέλουμε να τις καρυδώσ να αφρίζουμε και να ξεπουπουλιαζόμαστε; :p

Link to comment
Share on other sites

Guest old#2065

Αφού συγχαρώ και ευχαριστήσω, την Βάσω και τον Άγγελο, για την άψογη διεξαγωγή του διαγωνισμού, να παραθέσω μερικά στατιστικά.

Είχαμε

 

18 αγόρια 3 κορίτσια

3 ιστορίες με επίκεντρο το υγρό στοιχείο.

5 (η6) ιστορίες με ανθρώπινα στοιχεία (αίσθημα,ψυχή) σε μηχανές

1 (!) ιστορία με εξωγήινους

21 ιστορίες με αρνητική επίπτωση της εξέλιξης στο περιβάλλον, στην ελευθερία, στις σχέσεις, στον άνθρωπο. Κάποιες με μια αχτίδα ελπίδας κάποιες όχι.

2 ιστορίες για το βάσανο της ενσυνείδητης αθανασίας χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας η αντίδρασης.

2 αστυνομικές σε φόντο ε.φ.

1 φάνταζυ σε φόντο ε.φ

1 horror slapstick

edit Έχουμε ένα ρομπότ που λέγεται Μόνα, ένα που λέγεται Μίνα (και περιμένουμε το ρομπότ που θα λέγεται Μάνα :D )

Επειδή μπορεί και να κάνω λάθος, η να παραλείπω, θα είχε ενδιαφέρον να το συμπληρώσετε.

Edited by npaps
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε

 

18 αγόρια 3 κορίτσια

Εγώ θα παρατηρήσω μόνο ότι στον τελευταίο διαγωνισμό Ε.Φ. (με τον οποίο είναι σκόπιμο να συγκρίνουμε) με θέμα το σεξ, είχαμε 11 αγοράκια και 10 κοριτσάκια.

Τα συμπεράσματα δικά σας.:devil2:

 

Κατά τα άλλα, μόλις τελείωσα την ανάγνωση και πάω να σουλουπώσω τα σχόλιά μου (4500 λέξεις, περισσότερες κι από τη συμμετοχή μου). Πιστέυω ότι μέσα στη μέρα θα αρχίσω να ανεβάζω.

Για όσους με ξέρουν σαν σχολιαστή: Fasten your seat belts.;-)

Για όσους δεν με ξέρουν: Fasten your seat belts.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε

 

18 αγόρια 3 κορίτσια

Εγώ θα παρατηρήσω μόνο ότι στον τελευταίο διαγωνισμό Ε.Φ. (με τον οποίο είναι σκόπιμο να συγκρίνουμε) με θέμα το σεξ, είχαμε 11 αγοράκια και 10 κοριτσάκια.

Τα συμπεράσματα δικά σας.:devil2:

 

 

Πού να αδειάσουν να γράψουν για εξέλιξη τα κοριτσάκια; :mf_sherlock:

Και ποιος ο λόγος εξάλλου; Αφού έχουν ήδη εξελιχθεί σε Ερινύες!

 

Nihil, εσύ παίζεις στοιχήματα για το ποιος διαγωνισμός θα τερματίσει πρώτος; :lol:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-44042300-1317043727_thumb.jpg

 

ΟΥΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΟΥΧΟΥΧΟΥ! :rofl: :rofl:

Ο ΧΑ-ΤΖΗ-ΓΙΩΡΓΗΗΗΗΣ ξαναχτυπά! (για όσους αναρωτιόσασταν γιατί τον έχουμε μασκώτ και προσκοπική κραυγή)

Link to comment
Share on other sites

Nihil, εσύ παίζεις στοιχήματα για το ποιος διαγωνισμός θα τερματίσει πρώτος; :lol:

Όχι πια, θα είναι σα να κλέβω πεντάχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι υπόλοιποι 56.867 να το κατέβασαν στο rapidshare, και οι δύο να ήταν ανάμεσά τους. :tease:

Link to comment
Share on other sites

post-1004-0-44042300-1317043727_thumb.jpg

Downloads: 16 ???

16???

Μα έκανα 18 κριτικές! Ποιοι δύο δεν...;:lol:

O ένας εδώ, θα το κατεβάσει μόλις είναι να το διαβάσει (όπως και με όλες τις ιστορίες, που τις διαβάζει ΠΑΝΤΑ μετά τη λήξη του διαγωνισμού)

Link to comment
Share on other sites

O ένας εδώ, θα το κατεβάσει μόλις είναι να το διαβάσει (όπως και με όλες τις ιστορίες, που τις διαβάζει ΠΑΝΤΑ μετά τη λήξη του διαγωνισμού)

 

Ελπίζω ο ένας να εννοεί πως διαβάζει τα σχόλια μετά το τέλος του διαγωνισμού, και όχι τις ιστορίες.

Ε;! Αλλιώς πώς θα ψηφίσει ο ένας; :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα θερμά μου συγχαρητήρια για τις 21 ιστορίες που ανέβηκαν! Λυπάμαι πολύ που δεν τα κατάφερα με τη δική μου, αλλά έχουμε κι άλλους διαγωνισμούς μπροστά, δεν πειράζει! Θα διαβάσω, σύντομα θ' αρχίσω ν' ανεβάζω σχόλια και φυσικά, μανδάμ Tiessa, μπορείτε να στηριχτείτε στην ψήφο μου! ^_^

Link to comment
Share on other sites

O ένας εδώ, θα το κατεβάσει μόλις είναι να το διαβάσει (όπως και με όλες τις ιστορίες, που τις διαβάζει ΠΑΝΤΑ μετά τη λήξη του διαγωνισμού)

 

Ελπίζω ο ένας να εννοεί πως διαβάζει τα σχόλια μετά το τέλος του διαγωνισμού, και όχι τις ιστορίες.

Ε;! Αλλιώς πώς θα ψηφίσει ο ένας; :dazzled:

Θα σας βγάλω οδηγό για το πώς να ψηφίζετε χωρίς να διαβάσετε. Δουλεύει εξαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας βγάλω οδηγό για το πώς να ψηφίζετε χωρίς να διαβάσετε. Δουλεύει εξαιρετικά.

 

Θεία Νιχιλιάνθη, εσύ εισαι; :dazzled: :lol:

Edited by Eugenia Rose
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες εξελίξεις:

Τρεις μέρες περίπου από τη λήξη των υποβολών.

Τρεις ψήφοι: Δυο ταχύτατοι συγγραφείς και η διοργανώτρια (που είχε όλο το χρόνο να διαβάζει όσο οι άλλοι παιδεύονταν να γράφουν (χαρ... χαρ).

Ο σχολιασμός φαίνεται να προχωράει με ικανοποιητικούς ρυθμούς.

 

 

Υ.Γ. 1. Για ζουμερές λεπτομέρειες είναι ακόμα πάρα πολύ νωρίς.

Υ.Γ. 2. Πεθαίνω να σχολιάσω αλλά υποσχέθηκα ότι θα το κάνω την τελευταία μέρα. :(

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. 2. Πεθαίνω να σχολιάσω αλλά υποσχέθηκα ότι θα το κάνω την τελευταία μέρα. :(

 

Τώρα να το πω αυτό ή θα ανοίξουμε κανένα καινούργιο τόπικ; Το ότι ο διοργανωτής του εκάστοτε διαγωνισμού είθισται να σχολιάζει τελευταία μέρα ή και μετά τη λήξη, ποτέ δεν το κατάλαβα. Για αυτό είχα δώσει και δημόσια εύσημα στον Χατζηγιώργη, που προφανώς και φυσικότατα σχολίαζε όπως το κάθε άλλο μέλος. Μπορεί να έχει καθιερωθεί τυπικά κι αυτό, αλλά οι πολλές τυπικότητες δεν οδηγούν και πουθενά.

Edited by Stanley
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..