Jump to content

38ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Πού είμαι;


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Έχω στύψει το μυαλό μου, αλλά δεν βρήκα ακόμα μία ιδέα που να με εξιτάρει τόσο που να την κάνω ιστορία. Δυο τρεις που μου ήρθαν απορρίφθηκαν γρήγορα. Δεν έδειχνε τόσο δύσκολο το θέμα με την πρώτη ματιά! Νωρίς είναι βέβαια ακόμα..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που είσαι; Που είμαι! Μόνο η επανεμφάνιση μου, είναι ταμάμ για τη συμμετοχή μου σε αυτό το διαγωνισμό... Τα θυμάστε τα βατόμουρα... Καλά ξεχνιούνται αυτά!

 

Τι κάνετε καλά είσαστε; Χάθηκα το ξέρω. Είχα απογοητευτεί τελείως από την ορθογραφία μου και τα είχα παρατήσει όλα. Αλλά με τη βοήθεια της τεχνολογίας, κάπως αναβίωσε το συγγραφικό μου Ταπεραμέντο και να με πάλι εδώ. Ποιος στην χάρη σας...

 

Αντε πέρα από όλα αυτά, εύχομαι να συμμετέχω σιγά-σιγά στα κοινά της κοινότητας σας.

Καλώς ήρθες στη συγγραφική προσπάθεια. Σε παρακαλώ να εννοήσεις ότι τα εφ βατόμουρα είναι δικά μου για φέτος. Χα! Γεννήθηκα ξανθιά.

Και θα ψάξω και κείμενά σου. Με εξίταρες με τα υπονοούμενα περί απογοητευτικής ορθογραφίας.

Καλή επιτυχία σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω στύψει το μυαλό μου, αλλά δεν βρήκα ακόμα μία ιδέα που να με εξιτάρει τόσο που να την κάνω ιστορία. Δυο τρεις που μου ήρθαν απορρίφθηκαν γρήγορα. Δεν έδειχνε τόσο δύσκολο το θέμα με την πρώτη ματιά! Νωρίς είναι βέβαια ακόμα.. :)

 

Χμ δε σε φοβάμαι, θα βρεις.

Το διάστημα είναι χώρος εξάλλου ενός παλιού μας γνώριμου και αυτός δεν είναι διόλου απίθανο να μην ξέρει που είναι! 

 

Εγώ έχω κάτι σκεφθεί και σιγά σιγά θα το βάλω μπρος ( για να τελειώσει εγκαίρως με όλα όσα έχω και γράφω )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Που είσαι; Που είμαι! Μόνο η επανεμφάνιση μου, είναι ταμάμ για τη συμμετοχή μου σε αυτό το διαγωνισμό... Τα θυμάστε τα βατόμουρα... Καλά ξεχνιούνται αυτά!

Τι κάνετε καλά είσαστε; Χάθηκα το ξέρω. Είχα απογοητευτεί τελείως από την ορθογραφία μου και τα είχα παρατήσει όλα. Αλλά με τη βοήθεια της τεχνολογίας, κάπως αναβίωσε το συγγραφικό μου Ταπεραμέντο και να με πάλι εδώ. Ποιος στην χάρη σας...

Αντε πέρα από όλα αυτά, εύχομαι να συμμετέχω σιγά-σιγά στα κοινά της κοινότητας σας.

 

Καλώς ήρθες στη συγγραφική προσπάθεια. Σε παρακαλώ να εννοήσεις ότι τα εφ βατόμουρα είναι δικά μου για φέτος. Χα! Γεννήθηκα ξανθιά.

Και θα ψάξω και κείμενά σου. Με εξίταρες με τα υπονοούμενα περί απογοητευτικής ορθογραφίας.

Καλή επιτυχία σε όλους μας!

Με το εξιτάρεισμα σε βλέπω να μένεις... Εκείνο το διάστημα δεν ήταν μόνο το θέμα Ορθογραφίας, αλλά είχα και άλλες πολλές ενδιαφέρουσες αρετές! Μιλάμε είχα φτάσει σε Συγγραφική Παρανοια , με αποτέλεσμα σιγά-σιγά να την μεταδώσω σε ολο το forum... Καλά πως γράφει αυτός έτσι... Ευτυχώς θεραπευτικά αλλά ο Φόβος της επιδείνωσης παραμένει πάντα ορατός...

 

William Καλή ιδέα σου αλλά παρόλαυτα, το θέμα μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο... Θα το παλέψουμε...

 

Mesmer Ως διοργανωτή τι άλλο θα μπορούσα να σου ευχηθώ πάρα μονο, καλό κουράγιο φιλαράκο...

 

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Θα προσπαθήσω ειλικρινά να συμμετέχω, παρότι είναι πάρα πολύ δύσκολο το θέμα για μένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Έχω στύψει το μυαλό μου, αλλά δεν βρήκα ακόμα μία ιδέα που να με εξιτάρει τόσο που να την κάνω ιστορία. Δυο τρεις που μου ήρθαν απορρίφθηκαν γρήγορα. Δεν έδειχνε τόσο δύσκολο το θέμα με την πρώτη ματιά! Νωρίς είναι βέβαια ακόμα.. :)

 

Χμ δε σε φοβάμαι, θα βρεις.

Το διάστημα είναι χώρος εξάλλου ενός παλιού μας γνώριμου και αυτός δεν είναι διόλου απίθανο να μην ξέρει που είναι! 

 

Εγώ έχω κάτι σκεφθεί και σιγά σιγά θα το βάλω μπρος ( για να τελειώσει εγκαίρως με όλα όσα έχω και γράφω )

 

 

Έλεγα να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι πιο σοβαρό αυτή τη φορά. Καλός ο Έντι, ποτέ δεν ξέρει που βρίσκεται και σίγουρα εδώ θα ταίριαζε γάντι η απαράμιλλη προσωπικότητά του, αλλά πάλι funny; Έχω καιρό να σκαρώσω κάτι "βαρύ" και νοστάλγησα. Εξάλλου επιστημονική φαντασία δεν είναι μόνο ότι έχει σχέση με το διάστημα και τον χωροχρόνο. Δεν ξέρω ακόμα, θα δείξει..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τότε περιμένουμε να μας ξαφνιάσεις, όπως τα κατάφερες με το Δακτυλίδι της Οργής.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη περάσει μια βδομάδα από τη στιγμή που δόθηκε το θέμα, αλλά υπάρχει ακόμα άφθονος χρόνος μπροστά μας.

 

Ας κάνουμε, όμως, ένα μικρό τσεκ, να δούμε σε ποιο σημείο βρισκόμαστε.

 

-Ποιοι έχουν ήδη γράψει τις πρώτες τους λέξεις;

-Ποιοι σπάνε το κεφάλι τους για μια καλή ιδέα;

-Ποιοι επεξεργάζονται την ιστορία τους;

 

Τίτλοι, teasers και αφίσες είναι φυσικά αποδεκτά και εντός του θεμιτού ανταγωνισμού. Φωτόσπαθα, death stars και killer robots επιτρέπονται μόνο εντός διηγημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχή είμαι ακόμα. Έχω βρει την καλύτερη ιδέα. Απλά δεν έχω και πολύ χρόνο να την υλοποιήσω. Όσο μπορώ τα γράφω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω παρόν, το διαστημόπλοιο πλέει στο αχανές σύμπαν..... Ναι έχω ιδέα και στρώνω προσχέδιο.

Από αφίσες και τέτοια δυστυχώς δεν έχω την τέχνη για να βάλω κάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδέες έχω, κι απέρριψα ήδη καμιά δεκαριά επειδή θύμιζαν έντονα είτε κάποια ταινία, είτε κάποια σειρά, κάποιο βιβλίο, κλπ. Τείνω να καταλήξω κάπου, scifi horror, αλλά φοβάμαι πως θα βγει μεγαλύτερο από το όριο λέξεων. Σ' αυτή την περίπτωση, κι αν φυσικά το καταφέρω, θα ανεβάσω την ιστορία έτσι κι αλλιώς εκτός διαγωνισμού. Θα δείξει.

 

Πολύ δύσκολο θέμα όμως, και δεν του φαίνεται με την πρώτη ματιά. Χεχεχε, Άγγελε σαν να σε βλέπω τώρα να χαμογελάς! Ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες που θα συμμετάσχουν τελικά, κι εύχομαι πραγματικά κάποια να ξεφύγει από τα χιλιοειπωμένα και να με/μας ξαφνιάσει.. :)

 

Καλή έμπνευση εύχομαι σε όλους.. :)

Edited by MadnJim
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλά να σε ξαφνιάσω εσένα τον βιρτουόζο της ανατροπής δεν το βλέπω, ευελπιστώ να σου αρέσει απλά η ιστορία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά να σε ξαφνιάσω εσένα τον βιρτουόζο της ανατροπής δεν το βλέπω, ευελπιστώ να σου αρέσει απλά η ιστορία.

 

(Προσπερνώ το κοπλιμέντο κάνοντας τάχα μου και δήθεν πως άκουσα κάτι κοινότυπο για να μη φανεί και καταλάβετε ότι έχω κορδωθεί σαν παγόνι! Άκου λέει βιρτουόζος!! Μερσί πολύ πολύ!! :))

Θέλω πολύ να διαβάσω κάτι επιστημονικής φαντασίας δικό σου φίλε William, γιατί ξέρω πως είναι uncharted territory για σένα. Ανυπομονώ για να είμαι πιο ακριβής. Και ναι, έχοντας δει πως γράφεις είμαι σίγουρος πως θα μου αρέσει. :)

Edited by MadnJim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ιστορία σκέφτηκα αλλά η απόδοσή της με δυσκολεύει τρομερά. Παλεύω το πρώτο draft για την ώρα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη περάσει μια βδομάδα από τη στιγμή που δόθηκε το θέμα, αλλά υπάρχει ακόμα άφθονος χρόνος μπροστά μας.

 

Ας κάνουμε, όμως, ένα μικρό τσεκ, να δούμε σε ποιο σημείο βρισκόμαστε.

 

-Ποιοι έχουν ήδη γράψει τις πρώτες τους λέξεις;

-Ποιοι σπάνε το κεφάλι τους για μια καλή ιδέα;

-Ποιοι επεξεργάζονται την ιστορία τους;

 

Τίτλοι, teasers και αφίσες είναι φυσικά αποδεκτά και εντός του θεμιτού ανταγωνισμού. Φωτόσπαθα, death stars και killer robots επιτρέπονται μόνο εντός διηγημάτων.

-Έχω γράψει τις πρώτες λέξεις-

-...αλλά η ιδέα, το πού θα με πάνε τελικά αυτές οι πρώτες λέξεις, μπορεί να αλλάξει ακόμη, από στιγμή σε στιγμή

-...οπότε ακόμη επεξεργάζομαι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έγραψα αυτή που είχα σκεφτεί, καλή βγήκε (με την έννοια ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα), αλλά λίγο μεγαλύτερη. Θα τη δείτε κάποια στιγμή φαντάζομαι στην βιβλιοθήκη, αλλά εκτός διαγωνισμού, που όλα δείχνουν πως δεν θα πάρω μέρος εκτός κι αν μέχρι το τέλος σκαρώσω κάτι άλλο που να ταιριάζει (για να είμαι ειλικρινής έχω σκαρώσει και κάτι άλλο χθες βράδυ, αλλά δεν είμαι όσο ικανοποιημένος θα ήθελα, οπότε περί ορέξεως..)..:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, έχω κι εγώ μια ιδέα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρει να γίνει ιστορία, κι επειδή μ' αρέσει (πολύ όμως!) η ιδέα, δεν θα την βιαστώ. Αν βγει μέχρι το τέλος του διαγωνισμού, καλώς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο draft το τέλειωσα μετά βασάνων και κόπων κι έχω να πω τα εξής:

 

1. τόση έρευνα για τα πουλιά και τις αισθήσεις τους και την ανατομία τους δεν έχω ξανακάνει.

2. είμαι σχεδόν σίγουρη πως είμαι εντός θέματος αλλά με κανέναν τρόπο που θα μπορούσε κανείς να προβλέψει.

3. είναι η πρώτη φορά που θα ανεβάσω για διαγωνισμό ιστορία που θα έχω δουλέψει, τις προηγούμενες δύο ούτε για ορθογραφικά δεν τις είχα κοιτάξει. 

 

Πώς τα πάτε οι άλλοι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο στάδιο που ανακαλύπτω τις τρύπες σε μια αρχική ιδέα...και μια λέξη έρχεται στο μυαλό...σουρωτήρι..;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάει, πέρασε και η δεύτερη βδομάδα συγγραφής. Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη συμμετοχή και προσπάθεια. Αυτό είναι σημάδι ότι μπόλικες και ωραίες ιστορίες θα γεμίσουν το διαγωνισμό.

 

Και για να είμαστε στο πνεύμα των ημερών: Καλές γιορτές σε όλους. Ο Sci-Fi Santa να σας φέρει τις εμπνεύσεις που επιθυμείτε.

 

 

post-2199-0-53290000-1419237356_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ξεκίνησα....μακάρι να είναι όπως θέλω μέχρι το τέλος της προθεσμίας! Αλλιώς θα το δείτε απλώς στη βιβλιοθήκη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω. Αλλά πλάκωσε μια ίωση με βαρύ πυρετό. Ελπίζω να φύγει εγκαίρως για να συνεχίσω, με εμψυχώνει το ότι έχουμε ακόμη δέκα μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπιασα και διάβασα το draft μου και έκανα κάποιες σημειώσεις επάνω του πριν αρχίσω τις διορθώσεις. Πλάκα-πλάκα, θα έκανε ενδιαφέρον -αν και βέβηλο- μυθιστόρημα. 

Link to comment
Share on other sites

Βέβηλο λόγω ιεροσυλίας; Βέβηλο λόγω προσβολής της καθεστηκυίας τάξεως; Ή βέβηλο ως επιστημονικά αιρετικό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά θα απέχω... Ιστορία βγαίνει και είναι μέσα στο βαλάντιο μου και γράφεται, αλλά δεν χωράει σε 3.500 λέξεις και πολύ αμφιβάλλω ότι θα χωρέσει και στις διπλάσιες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..