Jump to content

42ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Φοβίες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Μονάχα του Γιώργου77 δεν μου ανοίγει. Μπορώ να ελπίζω ακόμη μία φορά στη βοήθεια του κοινού;

 

Μπορείς. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μονάχα του Γιώργου77 δεν μου ανοίγει.

Μπορώ να ελπίζω ακόμη μία φορά στη βοήθεια του κοινού;

Μπορείς. :)

Υπερευχαριστώ μεγαλυνότατε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη! Το ανεβάζω! 

Σκοτεινό Δωμάτιο

Ουφ, η διαφορά ώρας με τρόμαξε για μια στιγμή! 

 

Κριτικές:

συναίνεση

συστραμμένο χέρι

Εκεινη

 

Ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες που ενέπνευσε το θέμα! Καλή επιτυχία  :thumbsup:

Edited by Natasha
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι ιστορίες έχουν ξεκλειδωθεί και είναι έτοιμες για τα σχόλιά σας. Περιμένουμε ακόμα την elgalla για να είμαστε κομπλέ, εκτός αν είναι και κανένας άλλος κρυφός.

 

Για την ψηφοφορία δεν υπάρχει λόγος να βιάζεστε. Θα υπάρξει σχετική ενημέρωση σύντομα.

 

Καλή επιτυχία σε όλα τα διηγήματα! Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σχεδόν έτοιμη! Ευχαριστώ για την υπομονή! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία και καταϊδρωμένη. Εδώ η συμμετοχή:

 

Ζάχαρη και Αίμα

 

και οι κριτικές:

 

http://community.sff.gr/topic/16744-το-πρώτο-όνειρο/?p=295808

http://community.sff.gr/topic/16743-η-σκιά-της-περσεφόνης/?p=295771

http://community.sff.gr/topic/16691-το-αόρατο-μέλος/?p=294321

 

Ουφ, καλή επιτυχία παιδιά!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για την ψηφοφορία, έχουμε και λέμε:

 

-Ψηφίζετε μέχρι τα μεσάνυχτα της 31ης Μαΐου.

-Ψηφίζουν όσα μέλη έχουν διαβάσει όλες τις ιστορίες και έχουν πάνω από 50 posts.

-Οι συγγραφείς ψηφίζουν υποχρεωτικά, ανεξαρτήτως πλήθους post, βάζοντας την ιστορία τους στην τελευταία θέση.

-Η ψήφος αποτελείται από όλα τα διηγήματα του διαγωνισμού, σε μια λίστα, με πρώτο αυτό που σας άρεσε περισσότερο και τελευταίο αυτό που σας άρεσε λιγότερο, και με τη μορφή «Διήγημα - συγγραφέας».

-Στέλνετε την ψήφο σας σε μένα και με κοινοποίηση στην Naroualis.

-Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε τους Κανονισμούς, §7.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τις ιστορίες τις είχα διαβάσει από το πρώτο βράδυ, αλλά τις ξαναδιάβασα για να γράψω σχόλια. Τώρα τέλειωσα και μ' αυτό. Πέρασα πολύ καλά και διάβασα πολλές πραγματικά καλές ιστορίες, μπράβο παιδιά σε όλους σας και καλή επιτυχία! Άλλα σχόλια μετά το πέρας του διαγωνισμού :)

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έχουμε αρκετές ημέρες, έχω διαβάσει τις μισές ιστορίες ως τώρα αλλά δίνω Πανσουηδικές εξετάσεις εδώ για τη γλώσσα, οπότε δεν είχα τον χρόνο που θα ήθελα για να τις διαβάσω όλες και φυσικά να σχολιάσω. Από μεθαύριο μπαίνω κι εγώ στο παιχνίδι!
Υ.Γ.  Πρόσεξε κανείς ότι έχουμε περισσότερους Γιώργηδες απ' ότι κοπέλες στον διαγωνισμό φέτος;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Ντίνο, καλή επιτυχία!

 

Εγώ διάβασα και τις 4 ιστορίες που μου απέμεναν και θα επανέλθω με σχόλια. Μάλλον έχω καταλήξει με την ψήφο, αν και διάφορες θέσεις με μπερδεύουν (κυρίως εκείνες του βάθρου).

Μέχρι στιγμής έχω δύο πράγματα:

1. Το επίπεδο μου φάνηκε συνολικά πολύ υψηλό. Δεν θυμάμαι άλλη φορά να αναγκάζομαι να ψηφίσω στη 10η π.χ. θέση καλή ιστορία. Επίσης, όλες οι ιστορίες είχαν μεγαλύτερα ή μικρότερα προβλήματα, αλλά καμία δεν ήταν πραγματικά κακή.

2. Το θέμα δυσκόλεψε απ' ό,τι φαίνεται και δεν το περίμενα (είχε δίκιο ο Σπύρος, τελικά, όταν γκρίνιαζε, αλλά πού να τον ακούσουμε εμείς :p).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην ομαδα!

 

Τις εχω διαβάσει όλες τις ιστορίες και δεύτερη φορα πλέον, εχω δημοσιεύσει κάποια σχόλια σε ιστορίες και εχω γραψει σημειώσεις για τις υπόλοιπες.

 

Είμαι πολυ ευχαριστημένη απο την ενέργεια του διαγωνισμού και πραγματικά χαρούμενη που συμμετείχα :-)

 

Ανυπομονώ να δούμε τι θα γινει!

Edited by Natasha
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα πλέον όλες τις ιστορίες. Συγχαρητήρια σε όλες και όλους τους διαγωνιζόμενους για τις ιστορίες που μας πρόσφεραν! Το επίπεδο το βρήκα πολύ καλό, υπάρχουν εξαιρετικές πραγματικά ιστορίες, και εύχομαι και από εδώ καλή επιτυχία σε όλες και όλους.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα και σχολίασα κι εγώ όλες τις ιστορίες και μπορώ να πω σε γενικά πλαίσια ότι έμεινα ικανοποιημένος! Ενώ το θέμα ήταν challenging πολύ, απ'ότι φαίνεται μας μπέρδεψε περισσότερο. Πολλές ιστορίες, μεταξύ κι η δικιά μου πιστεύω, άγγιξαν επιφανειακά το θέμα. Μας ενέπνευσε μεν να γράψουμε πολύ ωραία κείμενα αλλά στο τέλος το θέμα ήταν λίγο αφαιρετικό. 
Μπράβο σε όλους πάντως!! Κάποιες σκηνές τις λάτρεψα και ζήλεψα που δεν τις είχα σκεφτεί εγώ :p
Σύντομα θα στείλω και την ψηφοφορία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ - η κατάταξη με προβλημάτισε πολύ, κι ειδικά οι 2 πρώτες θέσεις εναλλάσσονταν συνεχώς στη λίστα μου.

Κουράγιο στους καταμετρητές και καλά αποτελέσματα - χωρίς να μας πολυγκαστρώσετε στην ανακοίνωση, αν γίνεται :p,

Link to comment
Share on other sites

Από μεριάς ψηφοφορίας, έχω να πω ότι έχουμε λάβει δύο ψήφους, και ήδη δυο ιστορίες έχουν αρχίσει να ξεχωρίζουν.  :p

 

Ήθελα να πω, ότι έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμα. Το μόνο που φαίνεται από τις δυο πρώτες ψήφους είναι η διαφορετικότητα μεταξύ των αναγνωστών. Κι αν συνεχιστεί έτσι το πράγμα, θα ζήσουμε δραματικές εξελίξεις στην κατάταξη. Θα σας κρατάω ενήμερους για οποιεσδήποτε πικάντικες λεπτομέρειες.

 

Για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, έχουμε σκεφτεί να το κάνουμε λίγο πιο ιντριγκαδόρικο αυτή τη φορά. Θα έχουμε ανακοίνωση κάθε θέσης ξεχωριστά, μία ανά δεκάλεπτο. Ενώ για τις τρεις πρώτες θα είναι μία ανά μισάωρο.

 

Έχω τελειώσει κι εγώ με την ανάγνωση των διηγημάτων και τα σχόλιά τους είναι έτοιμα και περιμένουν την τελευταία μέρα για να ανεβούν. Εμένα η κατάταξη των διηγημάτων μού βγήκε σχετικά εύκολα. Αυτό με το οποίο δεν συμφωνούσα ήταν η θέση κατάταξης. Ναι, αυτό το διήγημα μ' αρέσει πιο πολύ από το άλλο, αλλά δεν θα 'πρεπε να είναι στην 7η και 8η θέση. Οπότε, ένα μπράβο σε όλους που κράτησαν πολύ υψηλό το επίπεδο του διαγωνισμού και σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, έχουμε σκεφτεί να το κάνουμε λίγο πιο ιντριγκαδόρικο αυτή τη φορά. Θα έχουμε ανακοίνωση κάθε θέσης ξεχωριστά, μία ανά δεκάλεπτο. Ενώ για τις τρεις πρώτες θα είναι μία ανά μισάωρο.

Αυτό προϋποθέτει να καταθέσουμε ψήφους στην ώρα μας, να υποθέσω; Γιατί καμιά φορά πάει η ψηφοφορία μέχρι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Και στον προηγούμενο διαγωνισμό ήταν έτσι πάντως. Προσωπικά το βρήκα κάπως κουραστικό.

 

Τέλος πάντν. Έχω μείνει λίγο πίσω στην ανάγνωση, αλλά θα προσπαθήσω να ρεφάρω μες την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αστειεύομαι για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων...  :devil2: Ήταν σπόντα για το σχόλιο του Morfea. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να είμαστε συνεπείς και λίγο μόνο αργοί για το σασπένς [δραματική μουσική στο παρασκήνιο].

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω σχολιάσει τις ιστορίες και λογικά σήμερα ή αύριο θα ψηφίσω. Με δυσκολευουν πολυ οι θεσεις 5-10, πραγματικα ειναι οριακα. Το βαθρο οπως και η τελευταια θεση ειναι ξεκαθαρα πλεον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από την κάλπη! :) Και πάλι καλή επιτυχία σε όλες και όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι η ψηφοφορία είναι μέχρι την Τρίτη τα μεσάνυχτα. (Ας πούμε καλύτερα 11.30, για να μην ταλαιπωρήσουμε τους καταμετρητές :p). Οι ψήφοι είναι λίγοι, προς το παρόν, και αρκετά διηγήματα πηγαίνουν στήθος με στήθος για να πάρουν το προβάδισμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίσαμε λοιπόν!! Άντε και οι τελευταίοι!! ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατάθεση ψήφων κι από μένα λοιπόν (εδώ και μερικές μέρες  :p ). Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση προς τους διοργανωτες;

Για να θεωρηθει εγκυρο προς βαθμολογηση ενα κειμενο διαγωνισμου, πρεπει αυτος που το εγραψε να σχολιασει και να ψηφισει σωστα; Πρεπει να σχολιασει ολες τις ιστοριες; Μπορει και καμια;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση προς τους διοργανωτες;

Για να θεωρηθει εγκυρο προς βαθμολογηση ενα κειμενο διαγωνισμου, πρεπει αυτος που το εγραψε να σχολιασει και να ψηφισει σωστα; Πρεπει να σχολιασει ολες τις ιστοριες; Μπορει και καμια;

 

Ο σχολιασμός δεν είναι υποχρεωτικός, μόνο η ψηφοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..