Jump to content

42ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: Τρόμος, Θέμα: Φοβίες


Mesmer
 Share

Recommended Posts

Να κανω μια ερωτηση προς τους διοργανωτες;

Για να θεωρηθει εγκυρο προς βαθμολογηση ενα κειμενο διαγωνισμου, πρεπει αυτος που το εγραψε να σχολιασει και να ψηφισει σωστα; Πρεπει να σχολιασει ολες τις ιστοριες; Μπορει και καμια;

 

Αυτό που είπε και η elgalla. Ο σχολιασμός δεν είναι απαραίτητος, αλλά τουλάχιστον ανάμεσα στους συγγραφείς θεωρείται ευγενής άμιλλα. Μπορείς, βέβαια, να σχολιάσεις και μετά τη λήξη του διαγωνισμού όσα διηγήματα δεν πρόλαβες να σχολιάσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα την ανάγνωση.Έκανα και τα  σχόλια μου( εχμ, σόρρυ, το ξέρω,  δεν είναι και πολύ χρήσιμα, αλλά όταν σχολιάζεις τελευταίος,   συνήθως, σε  προλαβαίνουν άλλοι) 

Τώρα μένει η ψήφος και πραγματικά δεν έχω ιδέα  πως  θα κινηθώ. Όλες μου φάνηκαν πάνω κάτω στο ίδιο πολύ καλό επίπεδο.

 

Μόνο για την πρωτιά  έχω κατασταλάξει. Οι υπόλοιπες  θα κριθούν το βράδυ αναλόγως με την διάθεση μου (ή τα τεκταινόμενα στον τραπεζικό μου λογαριασμό :) )

 

Συγχαρητήρια παιδιά για τις εξαιρετικές προσπάθειες σας!

Καλή επιτυχία σε όλους!

Edited by jjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να υπενθυμίσω ότι αύριο λήγει η ψηφοφορία. Με τρομάζει κάπως ότι μόνο 4 απ' τους συγγραφείς έχουν ψηφίσει μέχρι τώρα. Πού είστε οι υπόλοιποι, βρε παιδιά; Βαλθήκατε να μας τρέχετε τελευταία στιγμή;  :p

 

Στα της κατάταξης, γίνεται ένας χαμός. Ιστορίες κονταροχτυπιούνται χωρίς να υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει ξεκάθαρα το κεφάλι. Πέντε-έξι ιστορία βρίσκονται αρκετά κοντά στην πρώτη θέση. Είναι νωρίς ακόμα, αλλά με μπόλικες ψήφους ακόμα σε αναμονή, φαίνεται ότι θα έχουμε μια πολύ σκληρή μάχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πού είστε οι υπόλοιποι, βρε παιδιά; Βαλθήκατε να μας τρέχετε τελευταία στιγμή;  :p

 

Εγώ δυσκολεύομαι πάρα πολύ με την κατάταξη. Αύριο θα το ρίξω το δελτίο μου, νομίζω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το ραβασάκι μου. 

Καλά αποτελέσματα  τώρα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ακόμη μια μερούλα για να ψηφίσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... χμμ... να το σκεφτώ.

 

Όποιος άλλος θέλει μια μέρα παράταση, να σηκώσει το χέρι του.

Link to comment
Share on other sites

Αμα σηκωσω και τα δυο πιάνεται για δυο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σημαντικο για την ψηφοφορια και βοηθησει κοσμο, ναι αμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα, αλλά άμα χρειάζεται και καμιά μέρα παραπάνω, να τη δώσουμε, βρε αδερφέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ψηφίσει, αλλά δεν έχω πρόβλημα να δοθεί παράταση. Εξάλλου κι εγώ χρωστάω σχόλια στις περισσότερες ιστορίες, και ζητώ συγνώμη γι' αυτό, αλλά έτυχε να έχω λίγο σφιχτό πρόγραμμα αυτόν τον καιρό. Θα σχολιάσω όμως σίγουρα αμέσως μόλις χαλαρώσω λίγο και καταφέρω να τις διαβάσω και δεύτερη φορά, και αν μπορείτε συγχωρέστε με που θα είναι πιθανότατα μετά το πέρας του διαγωνισμού. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με βρήκατε στις καλές μου. Νέα ημερομηνία λήξης ψηφοφορίας, αύριο 1/6, στις 12.00 το βράδυ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά γιατί αυτές τις μέρες είχα πολλή δουλειά και μου έμειναν ακόμη 3 ιστορίες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις ψήφισα κι εγώ. 
Υπ' όψιν προς τους διοργανωτές, έστειλα τη λίστα μόνο στον Mesmer, καθώς το σύστημα μού έλεγε ότι η Ευθυμία δεν μπορούσε να λάβει μηνύματα. Κάποιο κόλλημα της ώρας ίσως, ή ενδεχομένως το Inbox της να ήταν γεμάτο. Ας το τσεκάρει λίγο και ο Μιχάλης και να μου πει να της την στείλω και εκείνης σε δεύτερο χρόνο ή να την προωθήσει ο ίδιος.

 

Χρωστάω και μερικά σχόλια σε συμμετέχοντες, αλλά αυτά δυστυχώς θα αργήσουν λίγο και ζητώ συγγνώμη. Εδώ έχουν πέσει όλα μαζεμένα. 

 

Καλή επιτυχία σε όλους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά βρε Μεσμέριε! Σχόλια όσα προλάβω, ψήφο θα έχετε σίγουρα (τα σχόλια έπονται εννοείται.)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωρίζω τις ιστορίες σε δύο ομάδες από έξι διηγήματα την καθεμιά:

 

α) τις καλές που έχουν τα θεματάκια τους

 

β) τις πολύ καλές που έψαχνα κι έψαχνα για να βρω ψεγάδι.

 

Για τις δυο πρώτες που ψήφισα είμαι κάπως σίγουρος. Για τη σειρά κατάταξης των υπολοίπων, έχω να πω ότι αναγκαστικά αδίκησα κάποιες. Αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Δεν μπορείς να βάλεις δυο ιστορίες στην ίδια θέση...

 

Καλά αποτελέσματα (που λένε και στις πανελλήνιες)!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, καθάρισα λιγάκι το inbox μου. Αν είχατε πρόβλημα να με προσθέσετε σε πμ, τώρα δε θα έχετε. :p Πολλές καλημέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα, σχολίασα, ψήφισα.

 

Οι ιστορίες διαβάστηκαν ευχάριστα. Όλες. Παρότι υπήρχαν και προβλήματα το ενδιαφέρον στην ανάγνωση δεν ήταν από αυτά. Ίσως οφείλεται στο ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τον τρόμο και ήταν αρκετά διαφορετικές από αυτά που έχω συνηθίσει. Αν και... Δεν ξέρω αν ο υπερφυσικός τρόμος δουλεύει σε μένα. Το υπερφυσικό στοιχείο που εμφανίζεται την τελευταία στιγμή κάπως μου τα χαλάει. Είναι δύσκολη υπόθεση να προλάβεις να χτίσεις καλά και το θέμα του διαγωνισμού και το υπερφυσικό στοιχείο.

 

Κάποιες ιστορίες βέβαια, με τη χρήση του φανταστικού απογειώθηκαν. Κάποιες άλλες όμως, έπεσαν πολύ.

 

Η κάθε μία πάντως είχε κάτι να προσφέρει, και γι αυτό συγχαρητήρια στους συγγραφείς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι απόψε στις 12 το βράδυ ολοκληρώνεται και η διαδικασία της ψηφοφορίας. Παρακαλούνται, οι τελευταίοι, να μην περιμένουν να πάει 11.59 για να στείλουν την ψήφο τους.  :p

 

Ενημερώνω ότι στις τέσσερις πρώτες θέσεις δίνονται σκληρές και αιματηρές μάχες για την επικράτηση. Κάθε καινούρια ψήφος φέρνει και μια νέα ανατροπή. Καρδιακό θα με κάνετε...  :p

 

Ραντεβού στις 12, λοιπόν, για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι απόψε στις 12 το βράδυ ολοκληρώνεται και η διαδικασία της ψηφοφορίας. Παρακαλούνται, οι τελευταίοι, να μην περιμένουν να πάει 11.59 για να στείλουν την ψήφο τους.  :p

 

Ενημερώνω ότι στις τέσσερις πρώτες θέσεις δίνονται σκληρές και αιματηρές μάχες για την επικράτηση. Κάθε καινούρια ψήφος φέρνει και μια νέα ανατροπή. Καρδιακό θα με κάνετε...  :p

 

Ραντεβού στις 12, λοιπόν, για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Kαι ότι σκεφτόμουν να ρωτήσω αν έχει ξεχωρίσει κάποια ιστορία; Στο μυαλό μου είσαι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ. Επειδή σήμερα περνάω και βαθμούς στο σχολείο, μπορώ να πω ότι αυτή η δωδεκάδα με δυσκόλεψε αρκετά περισσότερο! Μου υπολείπονται 1-2 σχόλια, τα οποία θα κάνω το συντομότερο δυνατόν.

Συγχαρητήρια σε όλους όσους έλαβαν μέρος, και καλή επιτυχία! :friends:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βγήκα από το παραβάν. Καλή επιτυχία σε όλους και πολλά συγχαρητήρια. Υπάρχουν ιστορίες που, αν και δεν ανταποκρίνονταν στο ζητούμενο θέμα του διαγωνισμού, ωστόσο ήταν πολύ δυνατές. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Αναμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει 11 και περιμένουμε ακόμα μερικές ψήφους. Μη μας τρομάζετε βραδιάτικα...  :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε παιδιά ψηφίστε, μην το κάνουμε περισσότερο θρίλερ απ'ότι είναι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..