Jump to content

Πώς η κοινωνία επηρεάζει την τέχνη


MadnJim
 Share

Recommended Posts

Τι απαγορεύεται το μη συναινετικό σεξ; Και αν θέλω να γράψω ένα αστυνομικό με βιασμό; 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WILLIAM

    10

  • Roubiliana

    13

  • Nick V.

    22

  • oimoderatorseinaifasistes

    36

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 minutes ago, WILLIAM said:

Τι απαγορεύεται το μη συναινετικό σεξ; Και αν θέλω να γράψω ένα αστυνομικό με βιασμό; 

προτείνω να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο τόπικ του διηγήματος γιατί θα αναγκαστώ να κάνω σπόιλερ. 

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Όχι σοβαρά τώρα, υπάρχουν και τέτοια θέματα πολιτικής ορθότητας; Άρα δεν μιλάμε για λογοκρισία σε λέξεις, μιλάμε και σε θεματολογία.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, WILLIAM said:

Όχι σοβαρά τώρα, υπάρχουν και τέτοια θέματα πολιτικής ορθότητας; Άρα δεν μιλάμε για λογοκρισία σε λέξεις, μιλάμε και σε θεματολογία.

φυσικά και υπάρχει. πχ η αυτοκτονία θα πρέπει να παρουσιάζεται ως σκέψη μεν αλλα που δεν γίνεται πραγματικότητα, δηλ ο ήρωας πρέπει να επιλέγει τη ζωή (σε κάποια περιοδικά, όχι παντού, φυσικά). όταν μάλιστα ο χαρακτήρας σκέφτεται να αυτοκτονήσει, υπάρχει trigger warning suicide ideation. Ο βιασμός είναι κακός, ΚΑΚΟΣ, και αυτό πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα. Yπάρχουν πολλά περιοδικά που δε θέλουν κακοποίηση παιδιών και άλλα (λιγότερα μεν αλλά όχι πολύ) δεν θέλουν κακοποίηση ζώων. Το περιοδικό metaphorosis αν θυμάμαι καλά έχει βίγκαν ιδεολογία και δε θέλει διηγήματα όπου οι χαρακτήρες τρώνε κρέας ή πάνε για κυνήγι ή για ψάρεμα. Αυτό δεν σημαίνει πως δε θα τα βρεις όλα αυτά σε μυθιστορήματα, ειδικά αν ο συγγραφέας πουλάει βλ. πχ Abercrombie. Επίσης πολλά μεγάλα περιοδικά (αυτά με τα βραβεία και την επαγγελματική πληρωμή) στηρίζουν τις μειονότητες. Τα μισά διηγήματα που εκδίδουν έχουν χαρακτήρες είτε λοατκι είτε μετανάστες. Αν γράψεις διήγημα όπου μια μειονότητα ανήκει στους κακούς, δεν έχεις ελπίδα. Δε θα σου ζητήσουν να το αλλάξεις. απλά θα θεωρήσουν πως δεν τήρησες τις οδηγίες (τις οποίες αναφέρουν άλλωστε ξεκάθαρα στη σελίδα τους) και θα πατήσουν ντιλίτ. 

Edited by Roubiliana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα πολύ ασφυκτικό κλίμα ή θα ξεσηκωθούν οι συγγραφείς ή θα στραγγαλίσει την λογοτεχνία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Roubiliana said:

φυσικά και υπάρχει. πχ η αυτοκτονία θα πρέπει να παρουσιάζεται ως σκέψη μεν αλλα που δεν γίνεται πραγματικότητα, δηλ ο ήρωας πρέπει να επιλέγει τη ζωή (σε κάποια περιοδικά, όχι παντού, φυσικά). όταν μάλιστα ο χαρακτήρας σκέφτεται να αυτοκτονήσει, υπάρχει trigger warning suicide ideation. Ο βιασμός είναι κακός, ΚΑΚΟΣ, και αυτό πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα. Yπάρχουν πολλά περιοδικά που δε θέλουν κακοποίηση παιδιών και άλλα (λιγότερα μεν αλλά όχι πολύ) δεν θέλουν κακοποίηση ζώων. Το περιοδικό metaphorosis αν θυμάμαι καλά έχει βίγκαν ιδεολογία και δε θέλει διηγήματα όπου οι χαρακτήρες τρώνε κρέας ή πάνε για κυνήγι ή για ψάρεμα. Αυτό δεν σημαίνει πως δε θα τα βρεις όλα αυτά σε μυθιστορήματα, ειδικά αν ο συγγραφέας πουλάει βλ. πχ Abercrombie. Επίσης πολλά μεγάλα περιοδικά (αυτά με τα βραβεία και την επαγγελματική πληρωμή) στηρίζουν τις μειονότητες. Τα μισά διηγήματα που εκδίδουν έχουν χαρακτήρες είτε λοατκι είτε μετανάστες. Αν γράψεις διήγημα όπου μια μειονότητα ανήκει στους κακούς, δεν έχεις ελπίδα. Δε θα σου ζητήσουν να το αλλάξεις. απλά θα θεωρήσουν πως δεν τήρησες τις οδηγίες (τις οποίες αναφέρουν άλλωστε ξεκάθαρα στη σελίδα τους) και θα πατήσουν ντιλίτ. 

Το 1984 του George Orwell για την εποχή μας βγήκε! Λυπηρό πραγματικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, WILLIAM said:

Αυτό είναι ένα πολύ ασφυκτικό κλίμα ή θα ξεσηκωθούν οι συγγραφείς ή θα στραγγαλίσει την λογοτεχνία.

Σου λέει εμείς αυτό θέλουμε, αν θες κάτι άλλο και αξίζεις ως συγγραφέας, υπάρχουν αγορές πιο ανοιχτές, εκδοτικοί οίκοι πιο ανοιχτοί, υπάρχει και η άμαζον για αυτοέκδοση. πχ υπάρχει αγορά για διηγήματα erotica, αν έχεις περιγραφικό σεξ στείλτο εκεί. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, WILLIAM said:

Αυτό είναι ένα πολύ ασφυκτικό κλίμα ή θα ξεσηκωθούν οι συγγραφείς ή θα στραγγαλίσει την λογοτεχνία.

 Λογοφονία ή λογοσιωπή θα λέγεται πλέον. Δεν γίνεται να έχει μέσα  την ιερή λέξη "τέχνη" όταν φεμινίστριες λογοκρίνουν το μη συναινετικό σεξ, βίγκαν λογοκρίνουν το κρέας, ΛΟΑΤΚΙ λογοκρίνουν τον ετεροφυλοφιλισμό, μεταναστόφιλοι λογοκρίνουν τον πατριωτισμό, κτλ, καθώς τέχνη σημαίνει ελευθερία και να εκφράζεσαι όπως γουστάρεις. Political correct είναι ο φασισμός των woke αριστερών, ξεκάθαρα.

 Ευτυχώς αυτά μόνο σε θεωρητικό επίπεδο και στα βιβλία. Επειδή στη πράξη ας τολμούσαν να λογοκρίνουν το οτιδήποτε και τα λέγαμε..

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Aggelos95 said:

τέχνη σημαίνει ελευθερία και να εκφράζεσαι όπως γουστάρεις.

Και έκδοση, απ’ την άλλη, είναι να εκδίδεις (άμα είσαι εκδότης, ναούμε) ο,τι γουστάρεις και να πετάς στα σκουπίδια ο,τι δεν γουστάρεις. Κι αυτό ελευθερία είναι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2023 at 12:46 PM, Nick V. said:

Και έκδοση, απ’ την άλλη, είναι να εκδίδεις (άμα είσαι εκδότης, ναούμε) ο,τι γουστάρεις και να πετάς στα σκουπίδια ο,τι δεν γουστάρεις. Κι αυτό ελευθερία είναι.

Φασισμός είναι και κατάχρηση εξουσίας. Την τέχνη όλοι την δημιουργούν αλλά δεν είναι όλοι εκδότες. Case closed.

 

On 9/20/2023 at 12:51 PM, WILLIAM said:

Οι εκδότες δεν το πάνε γουστάρω ή μη, το πάνε κερδίζω από αυτό ή μη.

 Ναι αλλά αυτό που ανέφερε η @Roubiliana για το περιοδικό για βίγκαν κτλπ είναι ξεκάθαρα τι οι ίδιοι πιστεύουν.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Aggelos95 said:

Φασισμός είναι και κατάχρηση εξουσίας.

Σιγά μην είναι φασισμός και κατάχρηση (πώς το είπες;) εξουσίας (σιγά την εξουσία, δηλαδή). Απλά έχουν συγκεκριμένες απόψεις και γουστάρουν να τις προωθήσουν (δεν είναι μόνο τα λεφτά στη μέση, υπάρχουν και οι ιδεολόγοι, μη χέσω). Ή γουστάρουν να διαβάζουν τέτοια κείμενα μόνο. Εσύ γιατί γουστάρεις να γράφεις τρόμο;

Edited by Nick V.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nick V. said:

Σιγά μην είναι φασισμός και κατάχρηση (πώς το είπες;) εξουσίας (σιγά την εξουσία, δηλαδή). Απλά έχουν συγκεκριμένες απόψεις και γουστάρουν να τις προωθήσουν (δεν είναι μόνο τα λεφτά στη μέση, υπάρχουν και οι ιδεολόγοι, μη χέσω). Ή γουστάρουν να διαβάζουν τέτοια κείμενα μόνο. ΕΣΥ γιατί γουστάρεις να γράφεις τρόμο;

 Έχει διαφορά νομίζω το να αποφασίσει ένας για τον εαυτό του (εγώ πχ για μένα να γράψω τρόμο, ή επίσης εγώ για εμένα να μη διαβάσω το τάδε βιβλίο ή ιστορία για τον χ,ψ λόγο) από το να αποφασίσει ένας για χιλιάδες, αν όχι εκατομμύρια. Οι εκδότες είναι εκδότες. Δεν είναι συγγραφείς, δεν είναι επιμελητές, δεν είναι καν κριτικοί βιβλίων. Είναι εντελώς άσχετοι ως προς τη λογοτεχνία, όπως παντελώς άσχετοι είναι οι παραγωγοί (αυτοί που επενδύουν τα λεφτά για τις ανάγκες των γυρισμάτων, αμοιβές ηθοποιών, εφέ, σκηνικά, κτλπ)  ως προς την 7η τέχνη.

 Δε νομίζω να θέλει περαιτέρω επεξήγηση. Ένας να αποφασίζει τι εκατομμύρια θα διαβάσουν και τι δε θα διαβάσουν. Νομίζω παραπέμπει σε άλλες εποχές

Spoiler

(ναζιστική Γερμανία του '40)

σίγουρα όχι στο 2023.

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που το ξέρουν εκατομμύρια άνθρωποι απλά for argument's sake: Κυριάκος Μητσοτάκης. 2 μνημόνια, σκάνδαλα, panama papers, siemens, κτλπ. Όλοι ξέρετε τι κατακάθι είναι, ούτε οι Νεοδημοκράτες δε το αρνούνται. Και όμως, αν αυτά τα γράψω σε βιβλίο, κανείς δε θα το εκδώσει, κανένας εκδοτικός οίκος. Ποιος εκδότης θα διακινδύνευε επαγγελματική αυτοκτονία με το να κατηγορήσει ευθέως τον πρωθυπουργό μίας χώρας; Ζούμε σε δυστοπικό μυθιστόρημα, πάρτε το χαμπάρι και ας συμφωνήσουμε στα βασικά τουλάχιστον για αρχή πριν πιάσουμε την κάθε μόδα και political correct και εννοιούλες που τις μεταχειρίζεται ο αποχαυνωμένος κομφορμιστής καταναλωτής σαν να είναι έτοιμο γεύμα από το σούπερ μάρκετ. Λίγο σεβασμός στην φαιά μας ουσία, τόσο δα...

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

να αποφασίσει ένας για χιλιάδες, αν όχι εκατομμύρια.

Υπάρχουν τόσοι βιβλιόφιλοι που τους μετράμε σε εκατομμύρια; Άσε που νομίζω ότι τσουβαλιάζεις. Ο,τι και να είναι ένας εκδότης, μια παιδεία και μια αγάπη για τα βιβλία θα την έχει για να κάτσει και να ασχοληθεί και να επενδύσει τα λεφτά του, αλλιώς θα πήγαινε να πουλάει δονητές και γλυφιτζούρια (πιο πολύ πουλάνε και τα δυο).

 

6 minutes ago, Aggelos95 said:

 Δε νομίζω να θέλει περαιτέρω επεξήγηση. Ένας αποφασίζει τι εκατομμύρια θα διαβάζουν. Νομίζω παραπέμπει σε άλλες εποχές

Ξέρω ‘γω, μάλλον να νομίζεις ότι θέλει παραπάνω επεξήγηση. Εδώ ένας αποφασίζει για πολύ πιο σοβαρά θέματα και δεν κουνιέται φύλλο. Τι να σου κλάσει κι η τέχνη.

Link to comment
Share on other sites

Το τι διαβάζουμε διαμορφώνει τη προσωπικότητά μας. Κάποιος που έχει τον λόγο (και χωρίς την εξέταση υπό το πρίσμα άλλων, άρα μιλάμε για ΑΝΤΙ δημοκρατική τεχνική βασιζόμενη στο ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ) στο τι θα διαβάσεις εσύ και τι όχι, ασφαλώς και διαμορφώνει (μέχρι ένα βαθμό) τις αντιλήψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα με τον πρωθυπουργό δεν είναι τόσο έγκυρο για το θέμα μας. Δεν είναι θέμα πολιτικής ορθότητας, είναι θέμα ότι ο άλλος, ο όποιος άλλος μπορεί να σου κάνει μήνυση. Δεν είναι το ίδιο. Εκεί ο εκδότης θέλει να αποφύγει τα μπλεξίματα, δεν είναι τυχαίο ότι βιβλία για τους περισσότερους πολιτικούς και ηγέτες βγαίνουν αφού εκείνοι είναι στα θυμαράκια (επιτρέπεται να λέμε θυμαράκια ή θα βγουν τίποτα βοτανολόγοι να μου πουν όι είμαι ρατσιστής με το καημένο το φυτό;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει λόγο στο τι θα διαβάσω εγώ, εκτός από μένα, φυσικά. Όταν τα έχουμε (ή τα έχουνε) κάνει όλα ένα μπουρδέλο, δεν θα κάτσω να χτυπιέμαι γιατί μου φοράνε, με το έτσι θέλω ή όχι, ένα μπουρδέλο ακόμα πάνω σε όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, WILLIAM said:

Το παράδειγμα με τον πρωθυπουργό δεν είναι τόσο έγκυρο για το θέμα μας. Δεν είναι θέμα πολιτικής ορθότητας, είναι θέμα ότι ο άλλος, ο όποιος άλλος μπορεί να σου κάνει μήνυση. Δεν είναι το ίδιο. Εκεί ο εκδότης θέλει να αποφύγει τα μπλεξίματα, δεν είναι τυχαίο ότι βιβλία για τους περισσότερους πολιτικούς και ηγέτες βγαίνουν αφού εκείνοι είναι στα θυμαράκια (επιτρέπεται να λέμε θυμαράκια ή θα βγουν τίποτα βοτανολόγοι να μου πουν όι είμαι ρατσιστής με το καημένο το φυτό;).

  Αν συμφωνούμε πως οι εκδότες είναι βδέλλες που ρουφάνε το πνευματικό αίμα των συγγραφέων, θεώρησέ το άκυρο το παράδειγμά μου. Την ουσία κράτα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Αν συμφωνούμε πως οι εκδότες είναι βδέλλες που ρουφάνε το πνευματικό αίμα των συγγραφέων, θεώρησέ το άκυρο το παράδειγμά μου. Την ουσία κράτα.

Με την ίδια λογική, και οι συγγραφείς είναι βδέλλες που ρουφάνε τα λεφτά των εκδοτών.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2023 at 1:26 PM, Nick V. said:

Κανείς δεν έχει λόγο στο τι θα διαβάσω εγώ, εκτός από μένα, φυσικά. Όταν τα έχουμε (ή τα έχουνε) κάνει όλα ένα μπουρδέλο, δεν θα κάτσω να χτυπιέμαι γιατί μου φοράνε, με το έτσι θέλω ή όχι, ένα μπουρδέλο ακόμα πάνω σε όλα τα άλλα.

Πηγαίνεις σε ένα βιβλιοπωλείο. Όποιο βιβλιοπωλείο γουστάρεις. Διαλέγεις ένα βιβλίο, όποιο βιβλίο γουστάρεις. Ωραία μέχρι εδώ; Λοιπόν. Μόλις διάλεξες ένα από αυτά που κάποιος ενέκρινε ότι "επιτρέπεται" να διαβάσεις.

 Διαφωνείς;

Ωραία. Πάνε τώρα στην υπόγεια ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ βιβλιοθήκη του Βατικανού και φέρε μου ένα βιβλίο, όποιο θέλεις. Ή στο τμήμα με τα πολύ παλιά και σπάνια έγγραφα στις βιβλιοθήκες των πανεπιστήμιων όπου μόνο οι καθηγητές μπορούν. Απαγορευμένη γνώση, που μόνο λίγοι την κατέχουν. Γιατί; Επειδή όταν μπορούν να κατευθύνουν τους συνειρμούς και τις σκέψεις σου, αυτόματα ελέγχουν και τις αποφάσεις σου. Ή δεξιά ή αριστερά, ή μαύρο ή άσπρο, ή παγωτό βανίλια ή σοκολάτα. Όλος ο κόσμος βρίσκεται σε διχασμό επειδή αυτό θέλουν, να μην έχεις πολλές επιλογές, να ανήκεις σε μία μάζα, σε μία στατιστική. Σαν δεδομένο σε βλέπουν, σαν ένα bar code, τίποτα λιγότερο ή περισσότερο..

 

On 9/20/2023 at 1:30 PM, Nick V. said:

Με την ίδια λογική, και οι συγγραφείς είναι βδέλλες που ρουφάνε τα λεφτά των εκδοτών.

Αν ρουφάνε όμως 1 κιλό αίμα, δίνουν 10 κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος; Άμα είσαι ο King και πουλάς τόσο πολύ τότε πάω πάσο (αλλά, ρε φίλε, άμα είσαι ο King, αλήθεια, τι κανείς εδώ μέσα;) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Aggelos95 said:

Πηγαίνεις σε ένα βιβλιοπωλείο. Όποιο βιβλιοπωλείο γουστάρεις. Διαλέγεις ένα βιβλίο, όποιο βιβλίο γουστάρεις. Ωραία μέχρι εδώ; Λοιπόν. Μόλις διάλεξες ένα από αυτά που κάποιος ενέκρινε ότι "επιτρέπεται" να διαβάσεις.

 Διαφωνείς;

Ναι, διαφωνώ. 

 

8 minutes ago, Aggelos95 said:

Πάνε τώρα στην υπόγεια ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ βιβλιοθήκη του Βατικανού και φέρε μου ένα βιβλίο, όποιο θέλεις. Ή στο τμήμα με τα πολύ παλιά και σπάνια έγγραφα στις βιβλιοθήκες των πανεπιστήμιων όπου μόνο οι καθηγητές μπορούν. Απαγορευμένη γνώση, που μόνο λίγοι την κατέχουν. Γιατί; Επειδή όταν μπορούν να κατευθύνουν τους συνειρμούς και τις σκέψεις σου, αυτόματα ελέγχουν και τις αποφάσεις σου. Ή δεξιά ή αριστερά, ή μαύρο ή άσπρο, ή παγωτό βανίλια ή σοκολάτα. Όλος ο κόσμος βρίσκεται σε διχασμό επειδή αυτό θέλουν, να μην έχεις πολλές επιλογές, να ανήκεις σε μία μάζα, σε μία στατιστική. Σαν δεδομένο σε βλέπουν, σαν ένα bar code, τίποτα λιγότερο ή περισσότερο.

Ωραίο ακούγεται, θα βγάλεις καλή πλοκή. Πάνε γράψε κάτι πάνω σ’ αυτό (και ανέβασε το να το διαβάσουμε, αν θες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nick V. said:

Ποιος; Άμα είσαι ο King και πουλάς τόσο πολύ τότε πάω πάσο (αλλά, ρε φίλε, άμα είσαι ο King, αλήθεια, τι κανείς εδώ μέσα;) 

Εννοώ, ότι ο εκδότης ρουφάει τον πνευνατικό μόχθο του συγγραφέα αλλά ο συγγραφέας, αν και βγάζει λεφτά από την όλη ιστορία, το έργο του ψυχαγωγεί, εμπνέει, καθοδηγεί και αποτελεί έναυσμα προς περαιτέρω συζητήσεις και αναλύσεις σε όσους τον διαβάσουν, είτε είναι 2 άτομα είτε 20 είτε 200.000.  Οπότε, αναλογικά θα έλεγα ότι ο εκδότης είναι που εκμεταλλέυεται τον συγγραφέα, όχι το ανάποδο...  άμα κάποιος/α συγγραφέας σταματήσει να εκδίδει best seller, πρέπει να είναι Stephen King ή J.K. Rowling για να μην τον ξεχάσουν τελείως. Αλλιώς, απλά θα διακόψει κάθε σχέση ο εκδότης μαζί του/της. Όλα για το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2023 at 1:42 PM, Nick V. said:

Ναι, διαφωνώ. 

 

Ωραίο ακούγεται, θα βγάλεις καλή πλοκή. Πάνε γράψε κάτι πάνω σ’ αυτό (και ανέβασε το να το διαβάσουμε, αν θες)

Διαφωνείς για ποιο λόγο; Αφού ξέρεις ότι δεν εκδίδεται ό,τι στέλνουν οι συγγραφείς προς έκδοση. Στέλνουν 10000 βιβλία και θα εκδοθούν τα 10. Άρα ναι, κάποιος επέλεξε τι θα μπορείς να διαβάσεις και τι όχι. Αλλιώς, πολύ απλά, θα μπορούσες να διαβάσεις και τα 10000 από τα 10000, και όχι τα 10. Τόσο απλό.

Και ποια πλοκή λες; Υπόγεια βιβλιοθήκη Βατικανού, ψάξτο. Το ήξερα προτού το διαβάσω στο "Illuminati" του Dan Brown. Κρύβουν απίστευτα πολλά βιβλία στον μέσο αναγνώστη.

https://www.newsbeast.gr/weekend/arthro/2724314/ti-pragmatika-krivete-sta-aniliaga-ke-eptasfragista-ipogia-tou-vatikanou

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..