Jump to content

Πώς η κοινωνία επηρεάζει την τέχνη


MadnJim
 Share

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WILLIAM

    10

  • MadnJim

    8

  • Roubiliana

    13

  • Nick V.

    22

Top Posters In This Topic

9 minutes ago, Aggelos95 said:

Φασισμός είναι και κατάχρηση εξουσίας.

Σιγά μην είναι φασισμός και κατάχρηση (πώς το είπες;) εξουσίας (σιγά την εξουσία, δηλαδή). Απλά έχουν συγκεκριμένες απόψεις και γουστάρουν να τις προωθήσουν (δεν είναι μόνο τα λεφτά στη μέση, υπάρχουν και οι ιδεολόγοι, μη χέσω). Ή γουστάρουν να διαβάζουν τέτοια κείμενα μόνο. Εσύ γιατί γουστάρεις να γράφεις τρόμο;

Edited by Nick V.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

να αποφασίσει ένας για χιλιάδες, αν όχι εκατομμύρια.

Υπάρχουν τόσοι βιβλιόφιλοι που τους μετράμε σε εκατομμύρια; Άσε που νομίζω ότι τσουβαλιάζεις. Ο,τι και να είναι ένας εκδότης, μια παιδεία και μια αγάπη για τα βιβλία θα την έχει για να κάτσει και να ασχοληθεί και να επενδύσει τα λεφτά του, αλλιώς θα πήγαινε να πουλάει δονητές και γλυφιτζούρια (πιο πολύ πουλάνε και τα δυο).

 

6 minutes ago, Aggelos95 said:

 Δε νομίζω να θέλει περαιτέρω επεξήγηση. Ένας αποφασίζει τι εκατομμύρια θα διαβάζουν. Νομίζω παραπέμπει σε άλλες εποχές

Ξέρω ‘γω, μάλλον να νομίζεις ότι θέλει παραπάνω επεξήγηση. Εδώ ένας αποφασίζει για πολύ πιο σοβαρά θέματα και δεν κουνιέται φύλλο. Τι να σου κλάσει κι η τέχνη.

Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα με τον πρωθυπουργό δεν είναι τόσο έγκυρο για το θέμα μας. Δεν είναι θέμα πολιτικής ορθότητας, είναι θέμα ότι ο άλλος, ο όποιος άλλος μπορεί να σου κάνει μήνυση. Δεν είναι το ίδιο. Εκεί ο εκδότης θέλει να αποφύγει τα μπλεξίματα, δεν είναι τυχαίο ότι βιβλία για τους περισσότερους πολιτικούς και ηγέτες βγαίνουν αφού εκείνοι είναι στα θυμαράκια (επιτρέπεται να λέμε θυμαράκια ή θα βγουν τίποτα βοτανολόγοι να μου πουν όι είμαι ρατσιστής με το καημένο το φυτό;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει λόγο στο τι θα διαβάσω εγώ, εκτός από μένα, φυσικά. Όταν τα έχουμε (ή τα έχουνε) κάνει όλα ένα μπουρδέλο, δεν θα κάτσω να χτυπιέμαι γιατί μου φοράνε, με το έτσι θέλω ή όχι, ένα μπουρδέλο ακόμα πάνω σε όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Αν συμφωνούμε πως οι εκδότες είναι βδέλλες που ρουφάνε το πνευματικό αίμα των συγγραφέων, θεώρησέ το άκυρο το παράδειγμά μου. Την ουσία κράτα.

Με την ίδια λογική, και οι συγγραφείς είναι βδέλλες που ρουφάνε τα λεφτά των εκδοτών.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος; Άμα είσαι ο King και πουλάς τόσο πολύ τότε πάω πάσο (αλλά, ρε φίλε, άμα είσαι ο King, αλήθεια, τι κανείς εδώ μέσα;) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Aggelos95 said:

Πηγαίνεις σε ένα βιβλιοπωλείο. Όποιο βιβλιοπωλείο γουστάρεις. Διαλέγεις ένα βιβλίο, όποιο βιβλίο γουστάρεις. Ωραία μέχρι εδώ; Λοιπόν. Μόλις διάλεξες ένα από αυτά που κάποιος ενέκρινε ότι "επιτρέπεται" να διαβάσεις.

 Διαφωνείς;

Ναι, διαφωνώ. 

 

8 minutes ago, Aggelos95 said:

Πάνε τώρα στην υπόγεια ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ βιβλιοθήκη του Βατικανού και φέρε μου ένα βιβλίο, όποιο θέλεις. Ή στο τμήμα με τα πολύ παλιά και σπάνια έγγραφα στις βιβλιοθήκες των πανεπιστήμιων όπου μόνο οι καθηγητές μπορούν. Απαγορευμένη γνώση, που μόνο λίγοι την κατέχουν. Γιατί; Επειδή όταν μπορούν να κατευθύνουν τους συνειρμούς και τις σκέψεις σου, αυτόματα ελέγχουν και τις αποφάσεις σου. Ή δεξιά ή αριστερά, ή μαύρο ή άσπρο, ή παγωτό βανίλια ή σοκολάτα. Όλος ο κόσμος βρίσκεται σε διχασμό επειδή αυτό θέλουν, να μην έχεις πολλές επιλογές, να ανήκεις σε μία μάζα, σε μία στατιστική. Σαν δεδομένο σε βλέπουν, σαν ένα bar code, τίποτα λιγότερο ή περισσότερο.

Ωραίο ακούγεται, θα βγάλεις καλή πλοκή. Πάνε γράψε κάτι πάνω σ’ αυτό (και ανέβασε το να το διαβάσουμε, αν θες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aggelos95 said:

ρουφάει τον πνευνατικό μόχθο του συγγραφέα

Σιγά τον μόχθο, τι δουλειά κανείς; σκάβεις; (που έλεγε και ο αείμνηστος)

 

2 minutes ago, Aggelos95 said:

έργο του ψυχαγωγεί, εμπνέει, καθοδηγεί και αποτελεί έναυσμα προς περαιτέρω συζητήσεις και αναλύσεις σε όσους τον διαβάσουν, είτε είναι 2 άτομα είτε 20 είτε 200.000. 

Το δικό σου το έργο ή κάποιον ελαχίστων; Οι περισσότεροι (από αυτούς που καταλαβαίνω ότι υπονοείς) θα ψοφήσουν στην ψάθα χωρίς να τους ακούσει κανείς στη γενιά τους (και όχι γιατί θα φταίνε οι εκδότες, οι μοχθηροί και πολύ κακοί εκδότες).

 

4 minutes ago, Aggelos95 said:

ότι ο εκδότης είναι που εκμεταλλέυεται τον συγγραφέα, όχι το ανάποδο... 

σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, ο ένας εκμεταλλεύεται τον άλλον. Δεν είχες σημασία ποιος την έχει πιο μεγάλη (την εκμετάλλευση)

 

6 minutes ago, Aggelos95 said:

Όλα για το χρήμα

Αμήν!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Aggelos95 said:

Στέλνουν 10000 βιβλία και θα εκδοθούν τα 10. Άρα ναι, κάποιος επέλεξε τι θα μπορείς να διαβάσεις και τι όχι.

Φυσικό δεν είναι; ΕΣΥ, αν ήσουν εκδότης, θα τα έσπρωχνες και τα 10000;

6 minutes ago, Aggelos95 said:

Υπόγεια βιβλιοθήκη Βατικανού, ψάξτο. Το ήξερα προτού το διαβάσω στο "Illuminati" του Dan Brown. Κρύβουν απίστευτα πολλά βιβλία στον μέσο αναγνώστη.

Χέστηκα, να σου πω. Έχω τόσα στη λίστα μου που θέλω να διαβάσω που κι αυτά ακόμα δεν θα τα προλάβω μέχρι να έρθει η ώρα μου να δω τα ραδίκια ανάποδα. Γράψε άμα θες ένα σύντομο διήγημα μα πάρω μια ιδέα…

 

8 minutes ago, Aggelos95 said:

Διαφωνείς για ποιο λόγο;

Διαφωνώ γιατί θέλω να πιστεύω ότι έχω λίγο (λιγουλάκι) μυαλό και βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Άμα δεν μου αρέσουν αυτά που διαβάζω, γράφω γι αυτά που μου αρέσουν και δίνω μια λύση στο πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Aggelos95 said:

Άρα πιστεύεις

Όχι, δεν πιστεύω σε τίποτα. Ούτε καν στο ότι υπάρχεις εσύ κι εγώ και ότι καθόμαστε τώρα και κάνουμε αυτή τη συζήτηση  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, η αλήθεια είναι πως εγώ ξοδεύω πολύ χρόνο στη συγγραφή. Μια κούραση την έχει. όχι για όλους, φαντάζομαι. Υπάρχει και ο Μπουκόφσκι. Εγώ όμως πιστεύω πως ανήκω στην πλειοψηφία, που πρέπει να γράψω και να ξαναγράψω 100 φορές ένα διήγημα πριν το ανεβάσω. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

Φυσικά και είναι μόχθος, πνευματικός μόχθος, η συγγραφή

Βίτσιο είναι, όπως και η τέχνη γενικότερα. Άμα είσαι καλός σε πληρώνουν για να κανείς το βίτσιο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Φυσικά και όχι. Αλλά πραγματικά δε νομίζω ότι στα 10000 βιβλία μόνο τα 10 να αξίζουν. Πιστεύω πως πάει κάπως έτσι η διαδικασία της επιλογής από τον εκδότη: παίρνει ένα βιβλίο υποψήφιο για έκδοση στα χέρια του, το ξεφυλλίζει στα "σημαντικά" σημεία (συνήθως πρώτες 2-3 σελίδες, 2-3 σελίδες κάπου στη μέση, και 2-3 τελευταίες σελίδες) , και ΑΝ σε αυτές τις 8-9 σελίδες δει κάτι το εξωπραγματικά αξιόλογο και ΑΝ έχει κάποιο όνομα ο/η συγγραφέας και δε κατέβηκε από το βουνό, ΙΣΩΣ και να το εκδώσει. Άμπεμπαμπλόμ

Λογικό μου ακούγεται. Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον το κάνει πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aggelos95 said:

πιστεύω αξίζει έναν καλύτερο χαρακτηρισμό η συγγραφή από το "βίτσιο" όσο κυνικός και αν είσαι..

Κάνε μου μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση. Πάντως βίτσιο είναι, αν θες τη γνώμη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να γράψω άπειρα διηγήματα για αυτό το θέμα καθώς είναι η μεγαλύτερη επιβεβαιωμένη "θεωρία" συνωμοσίας αλλά δεν έχει νόημα καθώς όταν το διαβάσεις θα νομίζεις πως είναι έλα-μωρέ-ένα-ακόμα-φαντασιόπληκτο-συνωμοσιόλαγνο-διηγηματάκι-να-περάσει-η-ώρα και δε θα το έπαιρνες στα σοβαρά.

Πολλοί υποστηρίζουν (μεταξύ αυτών και ο Dan Brown) πως ουσιαστικά η Βιβλιοθήκη του Βατικανού είναι η άμεση συνέχεια της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας: κάηκε ένα πολύ μικρό μέρος των βιβλίων, τα άλλα διασώθηκαν από ένα ιερό τάγμα (ιησουίτες, μετέπειτα ναϊτες ιππότες) το οποίο διαφύλαξε την αρχαία γνώση και την "κλείδωσε" για όσους δεν μπορούν να την εκτιμήσουν. Αλλιώς, γιατί να απαγορεύεται η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη του Βατικανού;

Κάτι μας είπες τώρα. Σου είπα, άμα μου δώσεις καμια 50ρια χρόνια ζωής ακόμα (χωρίς να τρέχω να βγάλω τα προς το ζην) μπορεί και να σηκώσω κάνα φρύδι και να πω “τι λες τώρα, γίνονται τέτοια πράγματα κι εμείς κοιμόμαστε βρε παιδί μου”

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό το άρθρο, το θυμήθηκα όταν αναφέρθηκε η συγγραφή ως βίτσιο. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Aggelos95 said:

Ακριβώς για αυτό και γίνονται αυτά τα πράματα: επειδή και άπειρο χρόνο να είχε κάποιος, δε θα ήθελε να τον επενδύσει στο να διαβάσει σχετικά με αυτά. Δεν είναι θέμα άγνοιας αλλά θέμα επιλογής: υπάρχουν 2 κανάλια, μόνο 2. Στο ένα ντοκιμαντέρ για την αποικιοκρατία των Βρεττανών στην Ινδία, το άλλο ταινία του Hollywood με σεξ, βία, ναρκωτικά, δράση, αδρεναλίνη, κτλπ. 9 στους 10 θα κάνει ζάπινγκ στο ντοκιμαντέρ και θα διαλέξει να δει την ταινία. Δεν κοιμόμαστε, επιλέγουμε να μην αφυπνιστούμε. Σαν να διαλέξαμε εκούσια το μπλε χαπάκι στο δίλημμα του matrix (γνωστό και ως "red pill and blue pill").

Δεν βλέπω τηλεόραση μάτια μου, χρόνια τώρα. Κοιτάω γκρεμούς, όμως, από την κορφή (έχουν καλύτερη θέα, και πιο πολύ σασπένς)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Ε άμα τους περιγράψεις αναλυτικά, θα γράψεις πρωτοκλασάτο θρίλερ α λα Χίτσκοκ

Άμα ήμουν Χίτσκοκ μπορεί. Το πιο κοντινό που έχω είναι το Χίκαπ (αλλά μου φέρνει λόξιγκα όταν γράφω και το αποτέλεσμα βγαίνει νερόβραστο)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

Άμα ήξερες Τούρκικα θα ήσουν ο Χικμέτ.

Μπα, άμα ήξερα Τούρκικα, το πολύ πολύ να ήμουν μέλος στο δικό τους σφφ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Για τούρκικα βιβλία όποιος γνωρίζει ας ανοίξει σχετικό τόπικ.

Edited by Ghost
Αφαιρέθηκαν κάποιες φράσεις.
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδότες δεν είναι θέμα πολιτικά ορθού, ή δεν είναι το πρώτο μέλημά τους, Το πρώτο μέλημά τους είναι το κέρδος. 

Ας μείνουμε στο πολιτικά ορθό και πόσο βλάπτει τη συγγραφή και ας αφήσουμε τις κυρίες με τα μαστίγια.

Όσο για την Τουρκία, εκεί πέρα από το πολιτικά ορθό ή το κέρδος έχουν το μεγάλο αδερφό του κράτους που παρακολουθεί αν δεν εναρμονίζεσαι με το καθεστώς δεν παύεις απλά να γράφεις. Εξαφανίζεσαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί γράψε ένα στο στυλ του Άρχοντα των δακτυλιδιών και όλοι οι λαοί προσπαθούν να απαλλαγούν από την τυραννία του απόλυτου άρχοντα Σόρον. Η λογοκρισία θα το πάρει σαν προτροπή για ανταρσία κατά του απόλυτου άρχοντα της Τουρκίας και εσύ θα βρεθείς στα υπόγεια της οδού Τσάνκαγια Ουλούς.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, WILLIAM said:

Ας μείνουμε στο πολιτικά ορθό και πόσο βλάπτει τη συγγραφή και ας αφήσουμε τις κυρίες με τα μαστίγια.

Καθόλου δεν την βλάπτει (ή άντε να την βλάψει λιγουλάκι -ελάχιστα, δηλαδή, και αυτό μόνο για κάποιους υπερευαίσθητους στα περί της ελευθερίας του λόγου και της έκφρασης- για καμιά 25αρια (ή και βάλε) χρόνια ακόμα. Μετά θα μας περάσει, όπως κάθε μόδα, θα ξεπουλήσει κι αυτή κάποια στιγμή.)

Spoiler

Καλέ γιατί να τις αφήσουμε τις κύριες με τα μαστίγια; Νομίζω πως παντού χωράνε κυρίες με μαστίγια (και αν το καλοσκεφτείς -ή και να μην το πολυσκεφτείς-, και η ΠΟ ένα βίτσιο είναι, απλά, όπως κάθε βίτσιο, δεν αρέσει σε όλους).


 

Edited by Nick V.
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στα περί ΠΟ και συγγραφής θα σας πω μια ιστορία που συνέβη σε φίλο μου σε κάποιο συγγραφικό σάιτ πριν λίγα χρόνια. Πολυβόλο ο τύπος, έγραφε διηγήματα και ποιήματα σε κάθε είδος στα όρθια, πότε καλά πότε όχι και τόσο, σε άλλους άρεσε και σε άλλους όχι, νορμάλ πράγματα. Αυτός, λοιπόν, ο γνωστός μου έβρισκε πολύ διασκεδαστικό να διασκευάζει ανέκδοτα σε ποιήματα.  Ένα λοιπόν από τα ανέκδοτα που διασκεύασε σε ποίημα και ανέβασε σε εκείνο το σάιτ είχε να κάνει με τη σύγκριση της μπύρας και της γυναίκας στο μυαλό ενός άντρα, ή κάτι τέτοιο. Καθαρά σατυρικό, νόμιζε ο βλάκας ότι θα πρόσφερε λίγο γέλιο. Α καλά, τι να σας λέω με το τι έγινε. Όρμησαν να τον φάνε, τι ρατσιστή τον είπαν, τι σεξιστή, μιλάμε για απίστευτες καταστάσεις. Ευτυχώς που από το ίντερνετ δεν μπορούν και να σε δείρουν γιατί αν μπορούσαν θα τον έγδερναν ζωντανό, θα του έριχναν χοντρό αλάτι και θα τον άφηναν στον ήλιο να παστώσει. Αυτό που τον πλήγωσε περισσότερο ήταν πως δεν του επιτέθηκαν αναγνώστες, ούτε εκδότες, αλλά άλλα μέλη-συγγραφείς σαν κι εκείνον. Αναγκάστηκε ο άνθρωπος να αυτολογοκριθεί και ζήτησε να διαγραφεί το ποίημά του, όχι γιατί δέχτηκε ότι έκανε κάτι επιλήψιμο, ποτέ δεν πίστεψε κάτι τέτοιο, αλλά γιατί αγαπούσε στ' αλήθεια το σάιτ και δεν ήθελε να το φέρει σε δύσκολη θέση. Από τότε όμως έγινε παρίας. Το πάλεψε λίγο ακόμα αλλά έβλεπε ότι ο βούρκος του πολιτισμού της υποκρισίας  κόντευε να τον πνίξει και σιχάθηκε τόσο που αποφάσισε να σταματήσει να ασχολείται με εκείνο το σάιτ. Μπαίνει ακόμα για να διατηρεί μια επαφή με τον "πολιτισμό", όχι γιατί του λείπει αλλά γιατί τα έργα του ακόμα βρίσκονται εκεί, όμως δεν είναι πια ενεργός κι απ' ότι μου έχει πει δεν πρόκειται να ξανανεβάσει έργο του εκεί ούτε με αμοιβή. Επίσης μου έχει πει πως θα έφευγε με μεγάλη του χαρά, αρκεί πρώτα να διαγραφόταν όλα τα έργα του από εκείνο το σάιτ.

Ηθικό δίδαγμα από αυτή την πραγματική ιστορία; ΠΟ my ass, ότι βολεύει τον καθέναν και αρκεί να ακ-τιτιβίζουμε. 

Την αγάπη μου, επιστρέφω στη σπηλιά μου... :) 

Edited by Ghost
Ζητήθηκε από το μέλος να αφαιρεθεί μία φράση από το κείμενο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..