Jump to content

Πώς η κοινωνία επηρεάζει την τέχνη


MadnJim
 Share

Recommended Posts

1 minute ago, WILLIAM said:

Όσο για την Τουρκία, εκεί πέρα από το πολιτικά ορθό ή το κέρδος έχουν το μεγάλο αδερφό του κράτους που παρακολουθεί αν δεν εναρμονίζεσαι με το καθεστώς δεν παύεις απλά να γράφεις. Εξαφανίζεσαι.

Δε διαφωνώ αλλά μιλάμε για ιστορίες επιστημονικής φαντασίας, φαντασίας, τρόμου κτλπ..Γιατί να μην μπορούν να γράψουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WILLIAM

    10

  • Roubiliana

    13

  • Nick V.

    22

  • oimoderatorseinaifasistes

    36

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιατί γράψε ένα στο στυλ του Άρχοντα των δακτυλιδιών και όλοι οι λαοί προσπαθούν να απαλλαγούν από την τυραννία του απόλυτου άρχοντα Σόρον. Η λογοκρισία θα το πάρει σαν προτροπή για ανταρσία κατά του απόλυτου άρχοντα της Τουρκίας και εσύ θα βρεθείς στα υπόγεια της οδού Τσάνκαγια Ουλούς.

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, WILLIAM said:

Ας μείνουμε στο πολιτικά ορθό και πόσο βλάπτει τη συγγραφή και ας αφήσουμε τις κυρίες με τα μαστίγια.

Καθόλου δεν την βλάπτει (ή άντε να την βλάψει λιγουλάκι -ελάχιστα, δηλαδή, και αυτό μόνο για κάποιους υπερευαίσθητους στα περί της ελευθερίας του λόγου και της έκφρασης- για καμιά 25αρια (ή και βάλε) χρόνια ακόμα. Μετά θα μας περάσει, όπως κάθε μόδα, θα ξεπουλήσει κι αυτή κάποια στιγμή.)

Spoiler

Καλέ γιατί να τις αφήσουμε τις κύριες με τα μαστίγια; Νομίζω πως παντού χωράνε κυρίες με μαστίγια (και αν το καλοσκεφτείς -ή και να μην το πολυσκεφτείς-, και η ΠΟ ένα βίτσιο είναι, απλά, όπως κάθε βίτσιο, δεν αρέσει σε όλους).


 

Edited by Nick V.
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στα περί ΠΟ και συγγραφής θα σας πω μια ιστορία που συνέβη σε φίλο μου σε κάποιο συγγραφικό σάιτ πριν λίγα χρόνια. Πολυβόλο ο τύπος, έγραφε διηγήματα και ποιήματα σε κάθε είδος στα όρθια, πότε καλά πότε όχι και τόσο, σε άλλους άρεσε και σε άλλους όχι, νορμάλ πράγματα. Αυτός, λοιπόν, ο γνωστός μου έβρισκε πολύ διασκεδαστικό να διασκευάζει ανέκδοτα σε ποιήματα.  Ένα λοιπόν από τα ανέκδοτα που διασκεύασε σε ποίημα και ανέβασε σε εκείνο το σάιτ είχε να κάνει με τη σύγκριση της μπύρας και της γυναίκας στο μυαλό ενός άντρα, ή κάτι τέτοιο. Καθαρά σατυρικό, νόμιζε ο βλάκας ότι θα πρόσφερε λίγο γέλιο. Α καλά, τι να σας λέω με το τι έγινε. Όρμησαν να τον φάνε, τι ρατσιστή τον είπαν, τι σεξιστή, μιλάμε για απίστευτες καταστάσεις. Ευτυχώς που από το ίντερνετ δεν μπορούν και να σε δείρουν γιατί αν μπορούσαν θα τον έγδερναν ζωντανό, θα του έριχναν χοντρό αλάτι και θα τον άφηναν στον ήλιο να παστώσει. Αυτό που τον πλήγωσε περισσότερο ήταν πως δεν του επιτέθηκαν αναγνώστες, ούτε εκδότες, αλλά άλλα μέλη-συγγραφείς σαν κι εκείνον. Αναγκάστηκε ο άνθρωπος να αυτολογοκριθεί και ζήτησε να διαγραφεί το ποίημά του, όχι γιατί δέχτηκε ότι έκανε κάτι επιλήψιμο, ποτέ δεν πίστεψε κάτι τέτοιο, αλλά γιατί αγαπούσε στ' αλήθεια το σάιτ και δεν ήθελε να το φέρει σε δύσκολη θέση. Από τότε όμως έγινε παρίας. Το πάλεψε λίγο ακόμα αλλά έβλεπε ότι ο βούρκος του πολιτισμού της υποκρισίας  κόντευε να τον πνίξει και σιχάθηκε τόσο που αποφάσισε να σταματήσει να ασχολείται με εκείνο το σάιτ. Μπαίνει ακόμα για να διατηρεί μια επαφή με τον "πολιτισμό", όχι γιατί του λείπει αλλά γιατί τα έργα του ακόμα βρίσκονται εκεί, όμως δεν είναι πια ενεργός κι απ' ότι μου έχει πει δεν πρόκειται να ξανανεβάσει έργο του εκεί ούτε με αμοιβή. Επίσης μου έχει πει πως θα έφευγε με μεγάλη του χαρά, αρκεί πρώτα να διαγραφόταν όλα τα έργα του από εκείνο το σάιτ.

Ηθικό δίδαγμα από αυτή την πραγματική ιστορία; ΠΟ my ass, ότι βολεύει τον καθέναν και αρκεί να ακ-τιτιβίζουμε. 

Την αγάπη μου, επιστρέφω στη σπηλιά μου... :) 

Edited by Ghost
Ζητήθηκε από το μέλος να αφαιρεθεί μία φράση από το κείμενο.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2023 at 7:09 PM, MadnJim said:

Για να επανέλθουμε στα περί ΠΟ και συγγραφής θα σας πω μια ιστορία που συνέβη σε φίλο μου σε κάποιο συγγραφικό σάιτ πριν λίγα χρόνια. Πολυβόλο ο τύπος, έγραφε διηγήματα και ποιήματα σε κάθε είδος στα όρθια, πότε καλά πότε όχι και τόσο, σε άλλους άρεσε και σε άλλους όχι, νορμάλ πράγματα. Αυτός, λοιπόν, ο γνωστός μου έβρισκε πολύ διασκεδαστικό να διασκευάζει ανέκδοτα σε ποιήματα.  Ένα λοιπόν από τα ανέκδοτα που διασκεύασε σε ποίημα και ανέβασε σε εκείνο το σάιτ είχε να κάνει με τη σύγκριση της μπύρας και της γυναίκας στο μυαλό ενός άντρα, ή κάτι τέτοιο. Καθαρά σατυρικό, νόμιζε ο βλάκας ότι θα πρόσφερε λίγο γέλιο. Α καλά, τι να σας λέω με το τι έγινε. Όρμησαν να τον φάνε, τι ρατσιστή τον είπαν, τι σεξιστή, μιλάμε για απίστευτες καταστάσεις. Ευτυχώς που από το ίντερνετ δεν μπορούν και να σε δείρουν γιατί αν μπορούσαν θα τον έγδερναν ζωντανό, θα του έριχναν χοντρό αλάτι και θα τον άφηναν στον ήλιο να παστώσει. Αυτό που τον πλήγωσε περισσότερο ήταν πως δεν του επιτέθηκαν αναγνώστες, ούτε εκδότες, αλλά άλλα μέλη-συγγραφείς σαν κι εκείνον. Αναγκάστηκε ο άνθρωπος να αυτολογοκριθεί και ζήτησε να διαγραφεί το ποίημά του, όχι γιατί δέχτηκε ότι έκανε κάτι επιλήψιμο, ποτέ δεν πίστεψε κάτι τέτοιο, αλλά γιατί αγαπούσε στ' αλήθεια το σάιτ και δεν ήθελε να το φέρει σε δύσκολη θέση. Από τότε όμως έγινε παρίας. Το πάλεψε λίγο ακόμα αλλά έβλεπε ότι ο βούρκος του πολιτισμού της υποκρισίας  κόντευε να τον πνίξει και σιχάθηκε τόσο που αποφάσισε να σταματήσει να ασχολείται με εκείνο το σάιτ. Μπαίνει ακόμα για να διατηρεί μια επαφή με τον "πολιτισμό", όχι γιατί του λείπει αλλά γιατί τα έργα του ακόμα βρίσκονται εκεί, όμως δεν είναι πια ενεργός κι απ' ότι μου έχει πει δεν πρόκειται να ξανανεβάσει έργο του εκεί ούτε με αμοιβή. Επίσης μου έχει πει πως θα έφευγε με μεγάλη του χαρά, αρκεί πρώτα να διαγραφόταν όλα τα έργα του από εκείνο το σάιτ.

Ηθικό δίδαγμα από αυτή την πραγματική ιστορία; ΠΟ my ass, ότι βολεύει τον καθέναν και αρκεί να ακ-τιτιβίζουμε. 

Την αγάπη μου, επιστρέφω στη σπηλιά μου... :) 

 Και άφησε μερικές αφηνιασμένες φεμινίστριες που την είδαν κριτές των πάντων, να χαλάσουν την ψυχολογία του;

 Δεν έπρεπε. Άστες να γαυγίζουν. Δεν αξίζει να χαλιέσαι για ποταπότητες και ασημαντότητες. Όλος ο φεμινισμός έπρεπε να σταματούσε την δεκαετία του 1990. Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε από τότε απλά πλέον με την άνοδο του ακτιβισμού των ΛΟΑΤΚΙ και όλων αυτών, μπέρδεψαν τη βούρτσα  με την

Spoiler

π

λούτσα. Πλέον ο φεμινισμός μεταμορφώθηκε σε φεμι-ναζισμό, δηλαδή όχι ισότητα άντρα με γυναίκα αλλά η γυναίκα πάνω από τον άντρα. Άμα πεις κάποια πλέον "όμορφη" , σε λέει "σεξιστή" ΑΝ δεν αρέσεις σε εκείνη. Αν τη πεις "άσχημη" , well, εκεί να δεις. Είναι μία win win κατάσταση όπου απλά χρησιμοποιούν τον φεμινισμό ως όπλο προς όφελός του. Κλασικό παράδειγμα η Ιωάννα Τούνη: μόλις έγινε  ο όλος ντόρος με το sextape: "μπουχουχου με βιντεοσκόπησαν ενώ έκανα σεξ μπουχουχου είμαι θύμα, υπερασπιστείτε με 😢 " και μετά το κύμα συμπαράστασης των φεμιναζί, μετά που έγινε γνωστή στο πανελλήνιο, (επειδή πριν από αυτό μόνο όσες έβλεπαν My Style Rocks ήξεραν την ύπαρξή της) , πλάκωσαν οι συνεντεύξεις τύπου αποκάλυψη τώρα, και "εεε δεν έγινε και τίποτα, ντάξει μωρέ" και "δε θα πω ποιος το έκανεεεε" και νά'σου οι χορηγοί, νά'σου η νέα της "επιχείρηση" (μία τσιχλόφουσκα νομίζω), νά'σου άλλη "επιχείρηση" αυτή τη φορά με μόδα, και νά'σου οι κλασικές

Spoiler

βίζιτες των ινφλουένσερ που ουσιαστικά είναι συνοδοί πολυτελείας

επισκέψεις σε Άμπου Ντάμπι και Ντουμπάι, να'σου η φήμη. Ακόμα γελάω με την αφέλεια προ 3ετίας που όλοι το έχαψαν. :D Η καημένη η Τούνη, αχ μωρέ, θύμα του κακού Άντρα, της πατριαρχίας, του σεξισμού, (και όλες τις καραμέλες των γνωστών αγνώστων) κτλπ. Πολύ ζημιώθηκε η Τούνη, αφού να, μόλις τώρα είδα το προφίλ της στο ίνστα. Μιλάμε, η προσωποποίηση της οδύνης και τραγωδίας!! Τι να

Spoiler

κλάσει

η αρχαία τραγωδία στα αρχαία θέατρα!!

 

 Α ρε υποκρισία...

Edited by Ghost
Αφαιρέθηκε μία φράση από το κείμενο μέσα στο quote όπως ακριβώς και στο παραπάνω πόστ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, MadnJim said:

Την αγάπη μου, επιστρέφω στη σπηλιά μου... :)

Φίλε μου, ΑΥΤΟΙ πρέπει να επιστρέψουν στις σπηλιές τους, όχι εμείς. Σε παράλληλο σύμπαν ζούμε, τι φάση;

 Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια! 🇬🇷

 Και ξέρει ο κάθε mod που την γράφουμε την "εξουσία" του. Μετά χαράς να διαγράψω τον λογαριασμό μου αν ο οποιοσδήποτε τολμήσει και "διορθώσει" ή διαγράψει τα σχόλιά μου! 😉 Πάνω απ'όλα ακεραιότητα χαρακτήρα και αυτοεκτίμηση. Δεν γράφουμε για να πάρουμε κανενός και καμίας την επιβεβαίωση και επαλήθευση! Γράφουμε ό,τι θέλουμε και σε όποιον αρέσουμε!

Edited by Aggelos95
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@MadnJim, όλοι μας έχουμε ελαττώματα και στραβές απόψεις (για να το πω κομψά). Η σπηλιά δεν είναι λύση (κι αυτό σ' το λέω εκ πείρας). Αν έμαθα κάτι απ' αυτό το site (όταν βγήκα επιτέλους από την σπηλιά μου, τη συγγραφική σπηλιά μου), είναι να μην παίρνω τον εαυτό μου (τις απόψεις μου, τα κείμενά μου) στα σοβαρά. Και φυσικά, να μην παίρνω κατάκαρδα και τις απόψεις ή τα σχόλια των άλλων (τις σέβομαι, με προβληματίζουν, αλλά προσπαθώ να βγάλω κάτι θετικό μέσα από αυτές, ακόμα και όταν δεν με βρίσκουν σύμφωνο).

Spoiler

Και μεταξύ μας, έπρεπε να πεις στον φίλο σου να το ξανασκεφτεί και να ανεβάσει εις απάντηση ένα νέο σατυρικό ποίημα με ένα καλύτερο ποτό (μα μπύρα κι αυτός βρε παιδί μου; Κάτι σε φλεγόμενο κοκτέιλ δέκα -τουλάχιστον- διαφορετικών ποτών δεν μπορούσε να σκεφτεί να πει; Λίγο περισσότερο φαντασία στη σάτιρα πες του. Και ούτε λόγος να κατεβάσει τα κείμενά του, πες του να συνέλθει λιγουλάκι και να ανεβάσει κι άλλα.)

 

Edited by Nick V.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aggelos95 said:

 Και άφησε μερικές αφηνιασμένες φεμινίστριες που την είδαν κριτές των πάντων, να χαλάσουν την ψυχολογία του;

 Δεν έπρεπε. Άστες να γαυγίζουν. Δεν αξίζει να χαλιέσαι για ποταπότητες και ασημαντότητες. Όλος ο φεμινισμός έπρεπε να σταματούσε την δεκαετία του 1990. Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε από τότε απλά πλέον με την άνοδο του ακτιβισμού των ΛΟΑΤΚΙ και όλων αυτών, μπέρδεψαν τη βούρτσα  με την

  Reveal hidden contents

π

λούτσα.

Α, μην ανησυχείς, τον έκραξαν και άντρες μέλη/συγγραφείς. Το αστείο εδώ είναι πως δεν τον έκραξαν γιατί σατίριζε τον αντρικό τρόπο σκέψης, αλλά για τους ίδιους λόγους που τον έκραζαν και οι αφηνιασμένες γαυγίζοντες φεμινίστριες. Αν δεν ήμουν τόσο ευγενής θα εξέφραζα κάποιες απορίες γι' αυτό, αλλά τότε ποιος κάθεται να ακούει τον κάθε δυστυχισμένο από τις επιλογές του να με λέει ομοφοβικό. :D 

Πίστεψέ με όμως, επειδή τον γνωρίζω πολύ καλά σου το υπογράφω πως δεν του κουνήθηκε ούτε μια τρίχα από τα φρύδια του για όλες αυτές -και των δύο φύλων-. Στ' αλήθεια δεν ήθελε να φέρει σε δύσκολη θέση το σάιτ, τόσο βλάκας ρομαντικός τύπος μιλάμε.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MadnJim said:

Στ' αλήθεια δεν ήθελε να φέρει σε δύσκολη θέση το σάιτ, τόσο βλάκας ρομαντικός τύπος μιλάμε.

Όντως, αυτό ακριβώς. Να υποκύπτεις σε κάτι τέτοια..

Edited by Aggelos95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο που δεν καταλάβατε αυτό με τη σπηλιά, ήταν αναφορά σε κλασική ατάκα μου παλιότερα: "Αν αυτός είναι ο πολιτισμός σας αφήστε με εμένα ήσυχο στη σπηλιά μου".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MadnJim said:

Έχετε δίκιο που δεν καταλάβατε αυτό με τη σπηλιά, ήταν αναφορά σε κλασική ατάκα μου παλιότερα: "Αν αυτός είναι ο πολιτισμός σας αφήστε με εμένα ήσυχο στη σπηλιά μου".

Ο κάθενας που σέβεται τον  εαυτό του και την αξιοπρέπειά του, πρέπει να έχει από μία  σπηλιά έτσι ώστε να προστατεύεται από κάθε ηλίθια επιρροή.

Edited by Aggelos95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 ή απλά συμμαχεί με τον Ρ'ας Αλ Γκουλ και την Λεγεώνα των Σκιών, και καταστρέφει αυτόν τον σάπιο πολιτισμό. Διάλεξε και πάρε.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MadnJim said:

Ή απλά δεν ασχολείται άλλο κι έχει την ησυχία του.

Αυτό είναι κακό όμως επειδή κάπως έτσι δημιουργείται το χάος και η αναρχία: όταν κανείς δε νοιάζεται για να τα πολεμήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Αυτό είναι κακό όμως επειδή κάπως έτσι δημιουργείται το χάος και η αναρχία: όταν κανείς δε νοιάζεται για να τα πολεμήσει.

 

Είπα "δεν ασχολείται άλλο", που σημαίνει ότι πολέμησε αλλά ανακάλυψε πως δεν αξίζει τον κόπο.😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MadnJim said:

Είπα "δεν ασχολείται άλλο", που σημαίνει ότι πολέμησε αλλά ανακάλυψε πως δεν αξίζει τον κόπο.😉

Μου θύμισες αυτό για κάποιο λόγο:

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..