Jump to content

Πώς η κοινωνία επηρεάζει την τέχνη


MadnJim
 Share

Recommended Posts

@MadnJim, όλοι μας έχουμε ελαττώματα και στραβές απόψεις (για να το πω κομψά). Η σπηλιά δεν είναι λύση (κι αυτό σ' το λέω εκ πείρας). Αν έμαθα κάτι απ' αυτό το site (όταν βγήκα επιτέλους από την σπηλιά μου, τη συγγραφική σπηλιά μου), είναι να μην παίρνω τον εαυτό μου (τις απόψεις μου, τα κείμενά μου) στα σοβαρά. Και φυσικά, να μην παίρνω κατάκαρδα και τις απόψεις ή τα σχόλια των άλλων (τις σέβομαι, με προβληματίζουν, αλλά προσπαθώ να βγάλω κάτι θετικό μέσα από αυτές, ακόμα και όταν δεν με βρίσκουν σύμφωνο).

Spoiler

Και μεταξύ μας, έπρεπε να πεις στον φίλο σου να το ξανασκεφτεί και να ανεβάσει εις απάντηση ένα νέο σατυρικό ποίημα με ένα καλύτερο ποτό (μα μπύρα κι αυτός βρε παιδί μου; Κάτι σε φλεγόμενο κοκτέιλ δέκα -τουλάχιστον- διαφορετικών ποτών δεν μπορούσε να σκεφτεί να πει; Λίγο περισσότερο φαντασία στη σάτιρα πες του. Και ούτε λόγος να κατεβάσει τα κείμενά του, πες του να συνέλθει λιγουλάκι και να ανεβάσει κι άλλα.)

 

Edited by Nick V.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WILLIAM

    10

  • MadnJim

    8

  • Roubiliana

    13

  • Nick V.

    22

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Aggelos95 said:

 Και άφησε μερικές αφηνιασμένες φεμινίστριες που την είδαν κριτές των πάντων, να χαλάσουν την ψυχολογία του;

 Δεν έπρεπε. Άστες να γαυγίζουν. Δεν αξίζει να χαλιέσαι για ποταπότητες και ασημαντότητες. Όλος ο φεμινισμός έπρεπε να σταματούσε την δεκαετία του 1990. Ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε από τότε απλά πλέον με την άνοδο του ακτιβισμού των ΛΟΑΤΚΙ και όλων αυτών, μπέρδεψαν τη βούρτσα  με την

  Reveal hidden contents

π

λούτσα.

Α, μην ανησυχείς, τον έκραξαν και άντρες μέλη/συγγραφείς. Το αστείο εδώ είναι πως δεν τον έκραξαν γιατί σατίριζε τον αντρικό τρόπο σκέψης, αλλά για τους ίδιους λόγους που τον έκραζαν και οι αφηνιασμένες γαυγίζοντες φεμινίστριες. Αν δεν ήμουν τόσο ευγενής θα εξέφραζα κάποιες απορίες γι' αυτό, αλλά τότε ποιος κάθεται να ακούει τον κάθε δυστυχισμένο από τις επιλογές του να με λέει ομοφοβικό. :D 

Πίστεψέ με όμως, επειδή τον γνωρίζω πολύ καλά σου το υπογράφω πως δεν του κουνήθηκε ούτε μια τρίχα από τα φρύδια του για όλες αυτές -και των δύο φύλων-. Στ' αλήθεια δεν ήθελε να φέρει σε δύσκολη θέση το σάιτ, τόσο βλάκας ρομαντικός τύπος μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο που δεν καταλάβατε αυτό με τη σπηλιά, ήταν αναφορά σε κλασική ατάκα μου παλιότερα: "Αν αυτός είναι ο πολιτισμός σας αφήστε με εμένα ήσυχο στη σπηλιά μου".

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Αυτό είναι κακό όμως επειδή κάπως έτσι δημιουργείται το χάος και η αναρχία: όταν κανείς δε νοιάζεται για να τα πολεμήσει.

 

Είπα "δεν ασχολείται άλλο", που σημαίνει ότι πολέμησε αλλά ανακάλυψε πως δεν αξίζει τον κόπο.😉

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..