Jump to content

Πώς η κοινωνία επηρεάζει την τέχνη


MadnJim
 Share

Recommended Posts

Just now, Aggelos95 said:

ρουφάει τον πνευνατικό μόχθο του συγγραφέα

Σιγά τον μόχθο, τι δουλειά κανείς; σκάβεις; (που έλεγε και ο αείμνηστος)

 

2 minutes ago, Aggelos95 said:

έργο του ψυχαγωγεί, εμπνέει, καθοδηγεί και αποτελεί έναυσμα προς περαιτέρω συζητήσεις και αναλύσεις σε όσους τον διαβάσουν, είτε είναι 2 άτομα είτε 20 είτε 200.000. 

Το δικό σου το έργο ή κάποιον ελαχίστων; Οι περισσότεροι (από αυτούς που καταλαβαίνω ότι υπονοείς) θα ψοφήσουν στην ψάθα χωρίς να τους ακούσει κανείς στη γενιά τους (και όχι γιατί θα φταίνε οι εκδότες, οι μοχθηροί και πολύ κακοί εκδότες).

 

4 minutes ago, Aggelos95 said:

ότι ο εκδότης είναι που εκμεταλλέυεται τον συγγραφέα, όχι το ανάποδο... 

σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, ο ένας εκμεταλλεύεται τον άλλον. Δεν είχες σημασία ποιος την έχει πιο μεγάλη (την εκμετάλλευση)

 

6 minutes ago, Aggelos95 said:

Όλα για το χρήμα

Αμήν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WILLIAM

    10

  • Roubiliana

    13

  • Nick V.

    22

  • oimoderatorseinaifasistes

    36

Top Posters In This Topic

Posted Images

Just now, Nick V. said:

Το δικό σου το έργο ή κάποιον ελαχίστων; Οι περισσότεροι (από αυτούς που καταλαβαίνω ότι υπονοείς) θα ψοφήσουν στην ψάθα χωρίς να τους ακούσει κανείς στη γενιά τους (και όχι γιατί θα φταίνε οι εκδότες, οι μοχθηροί και πολύ κακοί εκδότες).

 

 

Άρα πιστεύεις ότι αυτό το οποίο επιλέγει ο κάθε εκδότης να εκδώσει είναι το top απ'όλα, το διαμάντι ανάμεσα στα ζιργκόνια; Και πως εκατομμύρια άσημοι συγγραφείς αξίζουν να μην μπορούν να τους διαβάσει ο οποιοσδήποτε είτε επειδή δε γράφουν με πολίτικαλ κορέκτ ορολογίες, ειτέ επειδή δεν υποκύπτει το στυλ γραφής τους στην νόρμα και είναι αυθεντικοί;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Nick V. said:

Σιγά τον μόχθο, τι δουλειά κανείς; σκάβεις; (που έλεγε και ο αείμνηστος)

 

 

Φυσικά και είναι μόχθος, πνευματικός μόχθος, η συγγραφή. Εκτός άμα είσαι ο Τσαρλς Μπουκόφσκι και γράφεις 2 βιβλία κάθε μέρα μεταξύ τις γκόμενες, τα πούρα και τις μπύρες. Άμα αφιερώνεις έστω 1 λεπτό στο να σκεφτείς "τι να γράψω" ή "πως να το γράψω" ή ακόμα καλύτερα, "αν αξίζει να το γράψω", ναι, είναι μόχθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Aggelos95 said:

Στέλνουν 10000 βιβλία και θα εκδοθούν τα 10. Άρα ναι, κάποιος επέλεξε τι θα μπορείς να διαβάσεις και τι όχι.

Φυσικό δεν είναι; ΕΣΥ, αν ήσουν εκδότης, θα τα έσπρωχνες και τα 10000;

6 minutes ago, Aggelos95 said:

Υπόγεια βιβλιοθήκη Βατικανού, ψάξτο. Το ήξερα προτού το διαβάσω στο "Illuminati" του Dan Brown. Κρύβουν απίστευτα πολλά βιβλία στον μέσο αναγνώστη.

Χέστηκα, να σου πω. Έχω τόσα στη λίστα μου που θέλω να διαβάσω που κι αυτά ακόμα δεν θα τα προλάβω μέχρι να έρθει η ώρα μου να δω τα ραδίκια ανάποδα. Γράψε άμα θες ένα σύντομο διήγημα μα πάρω μια ιδέα…

 

8 minutes ago, Aggelos95 said:

Διαφωνείς για ποιο λόγο;

Διαφωνώ γιατί θέλω να πιστεύω ότι έχω λίγο (λιγουλάκι) μυαλό και βλέπω τι γίνεται γύρω μου. Άμα δεν μου αρέσουν αυτά που διαβάζω, γράφω γι αυτά που μου αρέσουν και δίνω μια λύση στο πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Aggelos95 said:

Άρα πιστεύεις

Όχι, δεν πιστεύω σε τίποτα. Ούτε καν στο ότι υπάρχεις εσύ κι εγώ και ότι καθόμαστε τώρα και κάνουμε αυτή τη συζήτηση  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, η αλήθεια είναι πως εγώ ξοδεύω πολύ χρόνο στη συγγραφή. Μια κούραση την έχει. όχι για όλους, φαντάζομαι. Υπάρχει και ο Μπουκόφσκι. Εγώ όμως πιστεύω πως ανήκω στην πλειοψηφία, που πρέπει να γράψω και να ξαναγράψω 100 φορές ένα διήγημα πριν το ανεβάσω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

Φυσικά και είναι μόχθος, πνευματικός μόχθος, η συγγραφή

Βίτσιο είναι, όπως και η τέχνη γενικότερα. Άμα είσαι καλός σε πληρώνουν για να κανείς το βίτσιο σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nick V. said:

Φυσικό δεν είναι; ΕΣΥ, αν ήσουν εκδότης, θα τα έσπρωχνες και τα 10000;

 

Φυσικά και όχι. Αλλά πραγματικά δε νομίζω ότι στα 10000 βιβλία μόνο τα 10 να αξίζουν. Πιστεύω πως πάει κάπως έτσι η διαδικασία της επιλογής από τον εκδότη: παίρνει ένα βιβλίο υποψήφιο για έκδοση στα χέρια του, το ξεφυλλίζει στα "σημαντικά" σημεία (συνήθως πρώτες 2-3 σελίδες, 2-3 σελίδες κάπου στη μέση, και 2-3 τελευταίες σελίδες) , και ΑΝ σε αυτές τις 8-9 σελίδες δει κάτι το εξωπραγματικά αξιόλογο και ΑΝ έχει κάποιο όνομα ο/η συγγραφέας και δε κατέβηκε από το βουνό, ΙΣΩΣ και να το εκδώσει. Άμπεμπαμπλόμ

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Roubiliana said:

ναι, η αλήθεια είναι πως εγώ ξοδεύω πολύ χρόνο στη συγγραφή. Μια κούραση την έχει. όχι για όλους, φαντάζομαι. Υπάρχει και ο Μπουκόφσκι. Εγώ όμως πιστεύω πως ανήκω στην πλειοψηφία, που πρέπει να γράψω και να ξαναγράψω 100 φορές ένα διήγημα πριν το ανεβάσω. 

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nick V. said:

Βίτσιο είναι, όπως και η τέχνη γενικότερα. Άμα είσαι καλός σε πληρώνουν για να κανείς το βίτσιο σου.

Βίτσιο είναι και να ντύνεσαι cosplay ή να τρως βανίλια υποβρύχιο ή να βλέπεις τηλεπαιχνίδια στις 3 το πρωί. Ναι, πιστεύω αξίζει έναν καλύτερο χαρακτηρισμό η συγγραφή από το "βίτσιο" όσο κυνικός και αν είσαι..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Φυσικά και όχι. Αλλά πραγματικά δε νομίζω ότι στα 10000 βιβλία μόνο τα 10 να αξίζουν. Πιστεύω πως πάει κάπως έτσι η διαδικασία της επιλογής από τον εκδότη: παίρνει ένα βιβλίο υποψήφιο για έκδοση στα χέρια του, το ξεφυλλίζει στα "σημαντικά" σημεία (συνήθως πρώτες 2-3 σελίδες, 2-3 σελίδες κάπου στη μέση, και 2-3 τελευταίες σελίδες) , και ΑΝ σε αυτές τις 8-9 σελίδες δει κάτι το εξωπραγματικά αξιόλογο και ΑΝ έχει κάποιο όνομα ο/η συγγραφέας και δε κατέβηκε από το βουνό, ΙΣΩΣ και να το εκδώσει. Άμπεμπαμπλόμ

Λογικό μου ακούγεται. Τα συγχαρητήρια μου σε όποιον το κάνει πράξη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aggelos95 said:

πιστεύω αξίζει έναν καλύτερο χαρακτηρισμό η συγγραφή από το "βίτσιο" όσο κυνικός και αν είσαι..

Κάνε μου μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση. Πάντως βίτσιο είναι, αν θες τη γνώμη μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nick V. said:

 

Χέστηκα, να σου πω. Έχω τόσα στη λίστα μου που θέλω να διαβάσω που κι αυτά ακόμα δεν θα τα προλάβω μέχρι να έρθει η ώρα μου να δω τα ραδίκια ανάποδα. Γράψε άμα θες ένα σύντομο διήγημα μα πάρω μια ιδέα…

 

 

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να γράψω άπειρα διηγήματα για αυτό το θέμα καθώς είναι η μεγαλύτερη επιβεβαιωμένη "θεωρία" συνωμοσίας αλλά δεν έχει νόημα καθώς όταν το διαβάσεις θα νομίζεις πως είναι έλα-μωρέ-ένα-ακόμα-φαντασιόπληκτο-συνωμοσιόλαγνο-διηγηματάκι-να-περάσει-η-ώρα και δε θα το έπαιρνες στα σοβαρά.

Πολλοί υποστηρίζουν (μεταξύ αυτών και ο Dan Brown) πως ουσιαστικά η Βιβλιοθήκη του Βατικανού είναι η άμεση συνέχεια της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας: κάηκε ένα πολύ μικρό μέρος των βιβλίων, τα άλλα διασώθηκαν από ένα ιερό τάγμα (ιησουίτες, μετέπειτα ναϊτες ιππότες) το οποίο διαφύλαξε την αρχαία γνώση και την "κλείδωσε" για όσους δεν μπορούν να την εκτιμήσουν. Αλλιώς, γιατί να απαγορεύεται η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη του Βατικανού;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να γράψω άπειρα διηγήματα για αυτό το θέμα καθώς είναι η μεγαλύτερη επιβεβαιωμένη "θεωρία" συνωμοσίας αλλά δεν έχει νόημα καθώς όταν το διαβάσεις θα νομίζεις πως είναι έλα-μωρέ-ένα-ακόμα-φαντασιόπληκτο-συνωμοσιόλαγνο-διηγηματάκι-να-περάσει-η-ώρα και δε θα το έπαιρνες στα σοβαρά.

Πολλοί υποστηρίζουν (μεταξύ αυτών και ο Dan Brown) πως ουσιαστικά η Βιβλιοθήκη του Βατικανού είναι η άμεση συνέχεια της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας: κάηκε ένα πολύ μικρό μέρος των βιβλίων, τα άλλα διασώθηκαν από ένα ιερό τάγμα (ιησουίτες, μετέπειτα ναϊτες ιππότες) το οποίο διαφύλαξε την αρχαία γνώση και την "κλείδωσε" για όσους δεν μπορούν να την εκτιμήσουν. Αλλιώς, γιατί να απαγορεύεται η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη του Βατικανού;

Κάτι μας είπες τώρα. Σου είπα, άμα μου δώσεις καμια 50ρια χρόνια ζωής ακόμα (χωρίς να τρέχω να βγάλω τα προς το ζην) μπορεί και να σηκώσω κάνα φρύδι και να πω “τι λες τώρα, γίνονται τέτοια πράγματα κι εμείς κοιμόμαστε βρε παιδί μου”

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nick V. said:

Κάτι μας είπες τώρα. Σου είπα, άμα μου δώσεις καμια 50ρια χρόνια ζωής ακόμα (χωρίς να τρέχω να βγάλω τα προς το ζην) μπορεί και να σηκώσω κάνα φρύδι και να πω “τι λες τώρα, γίνονται τέτοια πράγματα κι εμείς κοιμόμαστε βρε παιδί μου”

Ακριβώς για αυτό και γίνονται αυτά τα πράματα: επειδή και άπειρο χρόνο να είχε κάποιος, δε θα ήθελε να τον επενδύσει στο να διαβάσει σχετικά με αυτά. Δεν είναι θέμα άγνοιας αλλά θέμα επιλογής: υπάρχουν 2 κανάλια, μόνο 2. Στο ένα ντοκιμαντέρ για την αποικιοκρατία των Βρεττανών στην Ινδία, το άλλο ταινία του Hollywood με σεξ, βία, ναρκωτικά, δράση, αδρεναλίνη, κτλπ. 9 στους 10 θα κάνει ζάπινγκ στο ντοκιμαντέρ και θα διαλέξει να δει την ταινία. Δεν κοιμόμαστε, επιλέγουμε να μην αφυπνιστούμε. Σαν να διαλέξαμε εκούσια το μπλε χαπάκι στο δίλημμα του matrix (γνωστό και ως "red pill and blue pill").

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό το άρθρο, το θυμήθηκα όταν αναφέρθηκε η συγγραφή ως βίτσιο. 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

spacer.pngspacer.pngΠάντως, ιστορικά, το βίτσιο παραπέμπει σε kinky καταστάσεις και όχι "παραξενιές" τύπου "ας γράψω". Άλλο BDSM, άλλο συγγραφή.  Εκτός άμα γράφεις για τις "50 αποχρώσεις του γκρι" :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Aggelos95 said:

Ακριβώς για αυτό και γίνονται αυτά τα πράματα: επειδή και άπειρο χρόνο να είχε κάποιος, δε θα ήθελε να τον επενδύσει στο να διαβάσει σχετικά με αυτά. Δεν είναι θέμα άγνοιας αλλά θέμα επιλογής: υπάρχουν 2 κανάλια, μόνο 2. Στο ένα ντοκιμαντέρ για την αποικιοκρατία των Βρεττανών στην Ινδία, το άλλο ταινία του Hollywood με σεξ, βία, ναρκωτικά, δράση, αδρεναλίνη, κτλπ. 9 στους 10 θα κάνει ζάπινγκ στο ντοκιμαντέρ και θα διαλέξει να δει την ταινία. Δεν κοιμόμαστε, επιλέγουμε να μην αφυπνιστούμε. Σαν να διαλέξαμε εκούσια το μπλε χαπάκι στο δίλημμα του matrix (γνωστό και ως "red pill and blue pill").

Δεν βλέπω τηλεόραση μάτια μου, χρόνια τώρα. Κοιτάω γκρεμούς, όμως, από την κορφή (έχουν καλύτερη θέα, και πιο πολύ σασπένς)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nick V. said:

Δεν βλέπω τηλεόραση μάτια μου, χρόνια τώρα. Κοιτάω γκρεμούς, όμως, από την κορφή (έχουν καλύτερη θέα, και πιο πολύ σασπένς)

 Ε άμα τους περιγράψεις αναλυτικά, θα γράψεις πρωτοκλασάτο θρίλερ α λα Χίτσκοκ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Aggelos95 said:

Ε άμα τους περιγράψεις αναλυτικά, θα γράψεις πρωτοκλασάτο θρίλερ α λα Χίτσκοκ

Άμα ήμουν Χίτσκοκ μπορεί. Το πιο κοντινό που έχω είναι το Χίκαπ (αλλά μου φέρνει λόξιγκα όταν γράφω και το αποτέλεσμα βγαίνει νερόβραστο)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nick V. said:

Άμα ήμουν Χίτσκοκ μπορεί. Το πιο κοντινό που έχω είναι το Χίκαπ (αλλά μου φέρνει λόξιγκα όταν γράφω και το αποτέλεσμα βγαίνει νερόβραστο)

Άμα ήξερες Τούρκικα θα ήσουν ο Χικμέτ... :D

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

Άμα ήξερες Τούρκικα θα ήσουν ο Χικμέτ.

Μπα, άμα ήξερα Τούρκικα, το πολύ πολύ να ήμουν μέλος στο δικό τους σφφ

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nick V. said:

Μπα, άμα ήξερα Τούρκικα, το πολύ πολύ να ήμουν μέλος στο δικό τους σφφ

Τώρα που το αναφέρεις, δεν έτυχε ποτέ να διαβάσω κάποιο science fiction ή και horror από Τούρκο/άλα συγγραφέα..

Link to comment
Share on other sites

Για τούρκικα βιβλία όποιος γνωρίζει ας ανοίξει σχετικό τόπικ.

Edited by Ghost
Αφαιρέθηκαν κάποιες φράσεις.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδότες δεν είναι θέμα πολιτικά ορθού, ή δεν είναι το πρώτο μέλημά τους, Το πρώτο μέλημά τους είναι το κέρδος. 

Ας μείνουμε στο πολιτικά ορθό και πόσο βλάπτει τη συγγραφή και ας αφήσουμε τις κυρίες με τα μαστίγια.

Όσο για την Τουρκία, εκεί πέρα από το πολιτικά ορθό ή το κέρδος έχουν το μεγάλο αδερφό του κράτους που παρακολουθεί αν δεν εναρμονίζεσαι με το καθεστώς δεν παύεις απλά να γράφεις. Εξαφανίζεσαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..