Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω το "Η ιστορία της Λίσι" του Stephen King και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.Απ'ολα αυτά που είχα ακούσει το περίμενα πολύ χειρότερο!!

Link to comment
Share on other sites

Μου απομένουν καμιά σαρανταριά σελίδες για να τελειώσω το Ψυχρό δέρμα, του Άλμπερτ Σάντσεζ Πινιόλ. Μόλις το τελειώσω θα ρίξω και ένα σχόλιο, πάντως σίγουρα έχω μείνει ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελείωσα χθες τις "Εναλλακτικές Πραγματικότητες 2" του Philip Dick.

Με εντυπωσίασαν οι ανατρεπτικές απόψεις του σε τεράστια θέματα όπως θρησκεία, ζωή, ναρκωτικά και θάνατος.

Μέσα από μια δική του εμπειρία, που εξιστορεί στο τέλος, γράφει τις δικές του αντιλήψεις όσον αφορά τον κόσμο.

Γενικότερα, το βιβλίο έχει περίεργη δομή, ίσως λόγω των πολλών και σημαντικών θεμάτων που προσπαθεί να καλύψει μέσα από τα γραπτά αλλά και τις ομιλίες του Dick...

Δε μπορώ να πω αν είμαι ευχαριστημένη από αυτό το βιβλίο ή όχι....γιατί είναι σίγουρα από τα πιο περίεργα που έχω διαβάσει.huh.gif

 

Συνεχίζω με τα "Θερμά Σώματα" του Isaac Marion.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το κλασικό Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου, του Γ. Χ. Χόντγκσον, το οποίο διαβάζεται εξαιρετικά γρήγορα και με πολύ ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρήκα πολ΄υ βαρετό το συγκεκριμένο να είμαι ειλικρινής... Ίσως το ξαναπιάσω κάποια στιγμή βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Την υπόθεση Βάργκας, του Φερνάντο Πεσσόα. Πρόσφατη κυκλοφορία απο τη Νεφέλη.

Edited by Iwannhs
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το κλασικό Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου, του Γ. Χ. Χόντγκσον, το οποίο διαβάζεται εξαιρετικά γρήγορα και με πολύ ενδιαφέρον.

 

Εγω το βρήκα πολ΄υ βαρετό το συγκεκριμένο να είμαι ειλικρινής... Ίσως το ξαναπιάσω κάποια στιγμή βέβαια.

 

Εμένα μου άρεσε πολύ. Θυμάμαι ότι είχε καλή ατμόσφαιρα και μία- δύο δυνατές σκηνές. Συνεχίζω με το δεύτερο μέρος της τριλογίας των Λαξευτών της Tiessa. Μέχρι την 350 σελίδα που έχω φτάσει καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την "Σιβηρική αγωγή" Κάτι σαν μυθηστόρημα μέσα από μια αυτοβιογραφία. Μιλάει για το πως παιδια εκπαιδεύονται για εγκληματίες στην Σιβηρία. Έχω ακουσει πολύ καλά λόγια και πουλάει πολύ. Μόλις το άρχισα και δείχνει ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το κλασικό Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου, του Γ. Χ. Χόντγκσον, το οποίο διαβάζεται εξαιρετικά γρήγορα και με πολύ ενδιαφέρον.

 

Πράγματι, κλασικό έργο της Φανταστικής Λογοτεχνίας. Ψάξε και το Οι Βάρκες του Γκλεν Κάρινγκ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στη βιβλιοθήκη μου (κόστος: 2 ευρώ!). Θα διαβαστεί φέτος, κάαααποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το κλασικό Το σπίτι στα σύνορα του κόσμου, του Γ. Χ. Χόντγκσον, το οποίο διαβάζεται εξαιρετικά γρήγορα και με πολύ ενδιαφέρον.

 

Πράγματι, κλασικό έργο της Φανταστικής Λογοτεχνίας. Ψάξε και το Οι Βάρκες του Γκλεν Κάρινγκ.

 

 

Το έχω στη βιβλιοθήκη μου (κόστος: 2 ευρώ!). Θα διαβαστεί φέτος, κάαααποια στιγμή...

 

Ναι, α γεια σου, τις βάρκες του Γκλεν Κάρινγκ εννοούσα ότι πρέπει να έχει διαβάσει κι ο Πινιόλ, κι όχι το σπίτι στα σύνορα του κόσμου, όπως έγραψα στο τόπικ με τα 50.

 

εδιτ: πλάκα-πλάκα έχουν διάφορα κοινά στοιχεία οι δυο ιστορίες, ίσως να έχει το ενδιαφέρον του να διαβάσεις τις Βάρκες τώρα που έχεις φρέσκο το Ψυχρό Δέρμα.

Edited by dagoncult
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Φάμπιεν (Possession) του Peter James. Νεαρός σκοτώνεται σε αυτοκινητιστικό και η πετυχημένη λογοτεχνική ατζέντης μητέρα του έχει πνευματιστικές εμπειρίες μετά το θάνατό του. Μου φαίνεται σαν τυπικό μεταφυσικό θριλερ ως τώρα, αλλά δεν ξέρω τι θα βγάλω διαβάζοντάς το.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα τα "Θερμά σώματα" του I. Marion.

Το βιβλίο έχει να κάνει με τη καταστροφή του κόσμου από έναν ιό, που μετατρέπει τα πτώματα σε ζόμπι. Ο ήρωας - ζόμπι συναντά μια ζωντανή κοπέλα, και μαζί θα προσπαθήσουν να αλλάξουν, όσο μπορούν, τη ροή των πραγμάτων.

 

Περισσότερο φαντασίας παρά τρόμου είναι το συγκεκριμένο βιβλίο. Θα έλεγα ότι δημιουργεί αρκετά συναισθήματα, παρά το σκοτεινό background του ρημαγμένου κόσμου.

Γενικότερα, το βιβλίο είναι καλογραμμένο και ο συγγραφέας είναι φανερό ότι έχει πολύ ενδιαφέρον τρόπο σκέψης-γραφής. Θα ήθελα να διαβάσω και άλλο βιβλίο του...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας" του Σελίν.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το 'Good Omens' των Prachett και Gaiman. Μιλάμε για ΤΟ γέλιο! Ελπίζω να πάει έτσι μέχρι το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Μικρά συζυγικά εγκλήματα, του Έρικ - Εμανουέλ Σμιτ και το Θα φτύσω στους τάφους σας, του Μπορίς Βιάν, και έχω αρχίσει το Φήμη, του Ντάνιελ Κέλμαν. Σχόλια για τα δυο βιβλία που διάβασα, σε λίγο, στο αντίστοιχο τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει τις "Ιστορίες που δε διηγήθηκε ποτέ κανείς" του Παντελή Γιαννουλάκη, και μέχρι στιγμής μου αρέσει πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Το φεγγάρι κατέβηκε χαμηλά, του Τζον Στάινμπεκ. Μόλις το πρώτο βιβλίο του Στάινμπεκ που διαβάζω, και μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το (μικρό και διαβάζεται μονορούφι) Το χάρτινο σπίτι του Κάρλος Μαρία Ντομίνγκες και πρόκειται να ξεκινήσω το Το βιβλιοπωλείο των σκιών του Μικκελ Μπιρκεγκορ. Δύο βιβλία (με σχετικά παρόμοια θεματολογία) για αυτούς που αγαπάνε τα βιβλία :) Επίσης να αναφέρω πως μου άρεσαν πολύ οι ωραίες εκδόσεις τους, από Πατάκη.

Edited by Eric Draven
Link to comment
Share on other sites

Θα επιχειρησω την πρωτη μου επαφη με τον Μουρκοκ,ξεκινωντας το Ελρικ του Μελνιμπονε.Ηρθε καιρος και για λιγο φαντασυ.

Link to comment
Share on other sites

Θα επιχειρησω την πρωτη μου επαφη με τον Μουρκοκ,ξεκινωντας το Ελρικ του Μελνιμπονε.Ηρθε καιρος και για λιγο φαντασυ.

 

Καλό είναι το βιβλίο που ξεκινάς gregacm. Χωρίς να σε ξετρελάνει, πιστεύω ότι θα σου αρέσει. Εγώ κάποια στιγμή αύριο- μεθαύριο θα πιάσω το ''Hellraiser'' του Barker.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Πέδρο Πάραμο, του Χουάν Ρούλφο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..