Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Όσα Ξέρει η ΄Νύχτα, του Ντιν Κουντζ. Αδιάφορο και νερόβραστο. Ποτέ δεν με τράβηξε ο Κουντζ και μάλλον είναι και το το τελευταίο του που διαβάζω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μονομαχία στο χάος, του Τζον Γουίνταμ. The Secret People στα εγγλέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Ο Τζακ Μπάρον και η αιωνιότητα", αλλά είμαι ακόμα στις πρώτες σελίδες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τα αγαπημένα μου βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Σίγουρα το καλύτερο βιβλίο του Σπίνραντ, από αυτά που έχω διαβάσει τουλάχιστον. Αν και υποπτεύομαι ότι το Η μηχανή του Ροκ & Ρολ που έχω στα αδιάβαστα, θα είναι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Aγαπημένο επίσης και το "Οι Πράκτορες του Χάους"!

 

Τρομερό βιβλίο! Από την άλλη, το Πασίφικα το προώθησα άμεσα σε παλαιοβιβλιοπωλείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το "Χρήσιμα αντικείμενα" του S. King.

Προβλέπεται να αργήσω να το τελειώσω..Έχω την bell έκδοση, και είναι περίπου 700σελίδες...book.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω αρχίσει το Θόλο του Κινγκ.Διαβάζω με ρυθμούς χειρότερους κι απο χελώνα γιατι διαβάζω για τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπημένο επίσης και το "Οι Πράκτορες του Χάους"!

 

Τρομερό βιβλίο! Από την άλλη, το Πασίφικα το προώθησα άμεσα σε παλαιοβιβλιοπωλείο.

 

Ομοίως! Πολύ βαρετό και μεγάλη απογοήτευση μετα τους Πράκτορες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το "Χρήσιμα αντικείμενα" του S. King.

Προβλέπεται να αργήσω να το τελειώσω..Έχω την bell έκδοση, και είναι περίπου 700σελίδες...book.gif

 

Από τα πολύ αγαπημένα μου βιβλία, θυμάμαι ότι τις τελευταίες σελίδες είχα αναγκαστεί να τις διαβάσω με ρυθμό πολυβό- λου για να μπορέσω να παρακολουθήσω την πλοκή. Δεν ξέρω όμως πως θα σου φανεί γιατί πλιατιάζει πάρα πολύ.

 

 

Εγω έχω αρχίσει το Θόλο του Κινγκ.Διαβάζω με ρυθμούς χειρότερους κι απο χελώνα γιατι διαβάζω για τις εξετάσεις.

 

Το διάβασα πέρσι το καλοκαίρι και μου άρεσε και αυτό πολύ. Εδώ πέρα λαμβάνουν χώρα κάποιες καταστάσεις εξωφρε- νικές, ακόμη και για King. Πολύ καλό σαν σκέψη και σε εκτέλεση.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το "Η ΥΠΟΣΧΕΣΗ" του Χάρλαν Κομπέν από τις εκδόσεις bell. Είναι το πρώτο βιβλίο που διαβάζω του συγκεκριμένου συγγραφέα και σίγουρα με δικαίωσε για την επιλογή μου. Θα συμφωνήσω απόλυτα με το δεύτερο σκέλος της φράσης του Dan Brown για τον Κομπέν: "Ο Χάρλαν Κομπέν είναι ο σημερινός κυρίαρχος του μυστηρίου που σε αιχμαλωτίζει από την πρώτη σελίδα για να σε συγκλονίσει στην τελευταία". Πράγματι το ενδιαφέρν μου να το διαβάσω παρέμεινε αμείωτο από την αρχή μέχρι το τέλος. Θα το συνιστούσα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων συγγραφέας, δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του και ας έχω τρία βιβλία του. Θα διαβάσω όμως κάτι δικό του φέτος. Τα πιο γνωστά του είναι τα εξής: Η απαγωγή (No Second Chance), Χαμένος για πάντα (Gone For Good) και φυσικά το Μη μιλήσεις σε κανέναν (Tell No One), το οποίο έχει γίνει και μια εξαιρετική γαλλική ταινία. Είναι εξαντλημένα αλλά με λίγο ψάξιμο τα βρίσκει κανείς στα διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία. Όλα είναι εκδόσεις Bell.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίπου στη μέση του βιβλίου Δίλημμα δικαίου (Right as rain) - George P. Pelecanos. Είναι το πρώτο δικό του που διαβάζω και μέχρι τώρα δεν μπορώ να πώ ότι με έχει ενθουσιάσει. Αστυνομικό, με λίγο βαρετή υπόθεση και κάτι διαλόγους αρκετά υπερβολικούς και κάπως ψεύτικους. Θα δούμε αν αλλάζει κάτι στη συνέχεια.

 

 

Τελικά αξίζει αυτό; Το ζαχάρωνα τις προάλλες αλλά με αποθαρρυνε η κριτική σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα Σταμάτη, είχα δει κι εγώ τα πολύ καλά σου σχόλια για τον Πελεκάνο στην αρχή της χρονιάς και είπα να τον δοκιμάσω αλλά δεν νομίζω ότι είναι του στυλ μου. Μου φαίνεται υπερβολικά "ματσο" για τα γούστα μου. Κανένας από τους ήρωες δεν καταφέρνει να γίνεται συμπαθής, τις γυναίκες τις έχει στα πατώματα, ενώ το αστυνομικό κομμάτι δεν μου φάνηκε ό,τι πιο πρωτότυπο. Σαν να βλέπεις ταινία με συμμορίες στην Αμερική και μάλιστα κακογυρισμένη.

 

Τη μετάφραση δεν θέλεις να τη συζητήσουμε, αλλά νομίζω είναι καλό να γράψω μερικά διαμαντάκια:

 

"ταπέτο για το ποντίκι" το mousepad

...φόρεσε ένα μεσαίου μήκους δερμάτινο τζάκετ...

"όλα είναι χαλαρά"

 

Βλέπω όμως ότι έχει γράψει 18 βιβλία και λέω να του δώσω άλλη μια ευκαιρία (ίσως σε επόμενο παζάρι), αλλά όχι σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το "Χρήσιμα αντικείμενα" του S. King.

Προβλέπεται να αργήσω να το τελειώσω..Έχω την bell έκδοση, και είναι περίπου 700σελίδες...book.gif

 

Από τα πολύ αγαπημένα μου βιβλία, θυμάμαι ότι τις τελευταίες σελίδες είχα αναγκαστεί να τις διαβάσω με ρυθμό πολυβό- λου για να μπορέσω να παρακολουθήσω την πλοκή. Δεν ξέρω όμως πως θα σου φανεί γιατί πλιατιάζει πάρα πολύ.

 

Η αλήθεια είναι ότι το έχω διαπιστώσει ήδη αυτό που λες, ότι πλατιάζει.. Είμαι στη 207 σελίδα και προς το παρόν, αναμένω ακόμα τον τρόμο...hmm.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει το "Χρήσιμα αντικείμενα" του S. King.

Προβλέπεται να αργήσω να το τελειώσω..Έχω την bell έκδοση, και είναι περίπου 700σελίδες...book.gif

 

Από τα πολύ αγαπημένα μου βιβλία, θυμάμαι ότι τις τελευταίες σελίδες είχα αναγκαστεί να τις διαβάσω με ρυθμό πολυβό- λου για να μπορέσω να παρακολουθήσω την πλοκή. Δεν ξέρω όμως πως θα σου φανεί γιατί πλιατιάζει πάρα πολύ.

 

Η αλήθεια είναι ότι το έχω διαπιστώσει ήδη αυτό που λες, ότι πλατιάζει.. Είμαι στη 207 σελίδα και προς το παρόν, αναμένω ακόμα τον τρόμο...hmm.gif

 

Δεν θα έλεγα ότι τα ''Χρήσιμα Αντικείμενα'' είναι και τόσο τρόμου, πιο πολύ προς τον κυνισμό θα έλεγα ότι πάει. Κάνε όμως λίγο υπομονή, μπορεί στη συνέχεια να σου αρέσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Συνδικαλιστικό κίνημα, των Ρίτσαρντ Σαπίρ και Γουόρεν Μέρφι.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων συγγραφέας, δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του και ας έχω τρία βιβλία του. Θα διαβάσω όμως κάτι δικό του φέτος. Τα πιο γνωστά του είναι τα εξής: Η απαγωγή (No Second Chance), Χαμένος για πάντα (Gone For Good) και φυσικά το Μη μιλήσεις σε κανέναν (Tell No One), το οποίο έχει γίνει και μια εξαιρετική γαλλική ταινία. Είναι εξαντλημένα αλλά με λίγο ψάξιμο τα βρίσκει κανείς στα διάφορα παλαιοβιβλιοπωλεία. Όλα είναι εκδόσεις Bell.

 

Πέρα από το πολύ καλό γράψιμό του και την ικανότητά του να σε συγκλονίζει σε κάθε σχεδόν τέλος ενός κεφαλαίου, οι ιστορίες του είναι πολύ ενδιαφέρουσες. Μπορεί να ξαναδιαβάσω βιβλίο του αλλά όχι σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεται η kindleπόρωση με:

 

The Graveyard book - Neil Gaiman (απολαυστικότατος όπως πάντα)

The Passage - Justin Cronin (πάρα πολύ καλό, ίσως η αποκάλυψη της χρονιάς)

Fool Moon - Jim Butcher (Αρκετά χλιαρό προς παγωμένο. Διάβασα και τα δύο πρώτα κεφάλαια του δεύτερου βιβλίου της σειράς και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο - δε με βλέπω να τη συνεχίζω..)

Darwin's Blade - Dan Simmons (O Simmons πιάνει τα αστυνομικά - είναι πολύ περίεργο το πώς σε κάποια σημεία υπερβαίνει πολλούς άλλους συγγραφείς αστυνομικών, αλλά σε κάποια άλλα αποτυγχάνει. Παρ' όλα αυτά ήταν ενδιαφέρον βιβλίο).

Drood - Dan Simmons (Ε, εδώ όμως ο Simmons δεν παίζεται).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το The Passage θα το δούμε ποτέ στα ελληνικά, άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Σου άρεσε το Ντρουντ Τρίλιαν, ε; Εμένα (παρότι μέγας φαν) με κούρασε πάρα πολύ και γενικά θεωρείται από τα αμφιλεγόμενά του.

 

Βέβαια οι σκηνές που περιγράφει τον υπόκοσμο του Λονδίνου είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και μένα με κούρασε σε κάποια σημεία ομολογουμένως, αλλά η αναπαράσταση της εποχής, του υπόκοσμου αλλά και του ίδιου του Ντίκενς σε αποζημιώνουν τελικά... Εξακολουθώ βέβαια να πιστεύω ότι το The Terror ήταν καλύτερο.

Το The Passage... ό,τι ξέρετε ξέρω, αλλά με τέτοιο όγκο, καταλαβαίνω γιατί δεν έχει βγει ακόμα...

Edited by trillian
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να γράψω κάτι κακό για την Βίβλο(aka The Dresden Files), αλλά ,ναι, τα δύο πρώτα είναι ψιλομέτρια.

Μετά από αυτά τα δύο, όμως , η σειρά μονάχα βελτιώνεται(και ελπίζω να συνεχίσει να βελτιώνεται).

 

 

Στα του τόπικ: Διαβάζω την Εντιμότατη Εταιρία των D.O.A και Dominique Monetti , αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει κερδίσει. Μάλλον φταίει πως μου την δίνουνε οι Γάλλοι!

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, και το Terror θα το ήθελα στα ελληνικά laugh.gif. Και άλλα του Σίμονς...

Link to comment
Share on other sites

A, ξέχασα, διάβασα και το 11/22/63 του Stephen King. Ο παλιός καλός King επιστρέφει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..