Jump to content
H συγγραφική περίοδος για τον 60ο Γενικό Διαγωνισμό Σύντομης Ιστορίας λήγει σήμερα (υπάρχει διορία αποστολής των ιστοριών μέχρι τις 12 τα μεσάνυχτα). ×

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Σήμερα θα ξεκινήσω το "όλα είναι δυνατά" του King.

 

Πολύ ωραία συλλογή αυτή. Μην περιμένεις να σου αρέσουν όλες οι ιστορίες, αλλά έχει τρεις- τέσσερις που είναι αρκετά καλές. Θυμάμαι ότι αυτή με τα κατοικίδια είχε πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πολύ αργά το βράδυ, άρχισα το Ο λοχαγός Αλατρίστε, του Αρτούρο Πέρεθ - Ρεβέρτε. Κατά τις 12 το άρχισα, περιμένοντας να δω την σειρά V που αρχίζει στις 1:30. Πρόλαβα να διαβάσω περίπου 100 σελίδες σε αυτό το διάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζει να τη γράφει αυτή τη σειρά. Ό,τι πιο βαρετό έχει γράψει ο Ρεβέρτε μέχρι τώρα.

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομη. Έχει που έχει τα προβλήματά του κατά καιρούς ο Ρεβέρτε (λέει κάποια που έχει διαβάσει πιθανότατα τα άπαντά του), με τον Αλατρίστε έχει ξεπεράσει κάθε όριο. Έχω πάρει τα βιβλία του εδώ και καιρό και δε λέω να τα πιάσω, μετά το φιάσκο του πρώτου βιβλίου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κι εγώ όλα τα υπόλοιπα έχω διαβάσει και συμφωνώ ότι κάποια τα έχουν τα θεματάκια τους αλλά ο Αλατρίστε είναι άλλη περίπτωση. Έχω αν θυμάμαι καλά διαβάσει Τον ήλιο της Μπρέντα, σίγουρα και πιθανώς την Καθαρότητα του αίματος αλλά πραγματικά ήταν α π ί σ τ ε υ τ α βαρετά και ανούσια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Επιστολές'' του Λάβκραφτ, είναι η δεύτερη ή η τρίτη φορά που το διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω τον "Τροπικό του Καρκίνου" του Χ. Μίλερ.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Miami Blues, του Τσαρλς Ουίλφορντ. Μου φαίνεται θα περάσω πολύ καλά διαβάζοντάς το...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την Ιουστίνη το πρώτο βιβλίο του Αλεξανδρινού Κουαρτέτου του Lawrence Durrell σε μετάφραση Αιμ. Χουρμούζιου.

Μέχρι τώρα πολύ ενδιαφέρουσα περιγραφή μιας εξωτικής καυτής Αλεξάνδρειας με τους ήρωες να τριγυρνάνε στους δρόμους της, να τεμπελιάζουν και να φιλοσοφούν, γραμμένο σε πολύ όμορφη γλώσσα με μια εξίσου ταιριαστή μετάφραση (κατά την ταπεινή μου άποψη).

Αν και αρκετά βραδυκίνητο, ταιριάζει όμως πολύ στην καλοκαιρινή αναγνωστική περίοδο των 40 βαθμών.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτό που το είχα διαβάσει και πιο παλιά και ξανανακαλύπτω την μαγεία του ακόμα μια φορά. Ό,τι πρέπει για καλοκαιράκι.

Σειρά μετά από αυτό έχουν μάλλον τα Hunger Games Trilogy.

 

horse-whisperer-nicholas-evans-hardcover-cover-art.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Μύθοι και θρύλοι των μεγάλων δρόμων", Δουμάς (πατέρας)

 

Πρόκειται για μια συλλογή μύθων με κάμποσα στοιχεία τρόμου και φαντασίας ως εκεί που έχω διαβάσει.

Πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα! biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το "Μητροπόλεις, ιστορίες, παράδεισοι" του Ά. Σφακιανάκη.

Μέχρι στιγμής, πραγματικά με ταξιδεύει...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η κατάρα των Ντέιν, του Ντάσιελ Χάμετ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Κόναν ο τυχοδιώκτης, του Ρόμπερτ Χάουαρντ.

Link to comment
Share on other sites

Prince of Thorns, του Mark Lawrence.

Αυτό που μπορώ να πω μέχρι στιγμής είναι...:mace: Μιλάμε για πολύ αίμα. Και για τον ορισμό του αντι-ήρωα επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τον Κρυστάλλινο Κόσμο, του J. G. Ballard. Όπως και κάθε άλλο του βιβλίο που έχω διαβάσει έχει τις εμμονές του και τις καταπληκτικές στιγμές του, τις απίστευτες εικόνες καταστροφής (ή μήπως δημιουργίας;) και ερωτικά του τρίγωνα και τις αμφισημίες του, τις πολικότητές του μέσω συμπεριφορών που μοιάζουν μάλλον γκρίζες. Πολλές φορές δεν ξέρεις αν αυτό που διαβάζεις σου αρέσει ή όχι, αν σε ενοχλεί ή όχι, αν σου είναι αδιάφορο ή όχι. Σε κάθε περίπτωση, εγώ προσωπικά για ένα πράγμα μένω πάντα σίγουρη: ότι θα διαβάσω και το επόμενό βιβλίο του που θα πέσει στα χέρια μου.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Μιντλσεξ, Τζεφρυ Ευγενίδης.

Όταν είχα διαβάσει το θέμα του βιβλίου με είχε απωθήσει, θεωρώντας το πολύ εξεζητημένο και πως σκόπευε να προκαλέσει και μόνο. 200 σελίδες μετά έχω να πω το βιβλίο είναι καταπληκτικό, αξίζει (εώς τωρα) κάθε διθύραμβου που γραφτηκε για πάρτυ του.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το The Xothic Circle του Lin Carter. Είναι συλλογή ιστορίών της μυθολογίας Κθούλου, όλες τους γύρω από τον Zoth-Omog, έναν από τους τρεις γιους του Cthulhu και το προϊστορικό βασίλειό τους στον Ειρηνικό.

 

100 κάτι σελίδες ως τώρα και οι περισσότερες ιστορίες είναι βιβλιογραφικές μελέτες των βιβλίων του Mythos, κάτι που τις κάνει μάλλον ανιαρές.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, πού το τσίμπησες αυτό;

Πριν 4 χρόνια το είχα τσιμπίσει, στην Κάισσα Καλλιδρομείου (δίπλα στο ΑΤ Εξαρχείων) μαζί με διάφορες άλλες ανθολογίες της Chaosium, από το ράφι όπου στοιβάζονται τα βιβλία που είναι σε προσφορά. Αν το ψάχνεις, νομίζω υπάρχει στο Amazon.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τον Άρχοντα των Γρίφων της Patricia McKillip. Λίγο περίεργα γραμμένο μου φαίνεται μέχρι τώρα, αλλά θα δω στη συνέχεια πώς θα το πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, πού το τσίμπησες αυτό;

Πριν 4 χρόνια το είχα τσιμπίσει, στην Κάισσα Καλλιδρομείου (δίπλα στο ΑΤ Εξαρχείων) μαζί με διάφορες άλλες ανθολογίες της Chaosium, από το ράφι όπου στοιβάζονται τα βιβλία που είναι σε προσφορά. Αν το ψάχνεις, νομίζω υπάρχει στο Amazon.

 

 

Θενκς:good:

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω λίγο το κλίμα με Αγκάθα Κρίστι και συγκεκριμένα με το Ένα πτώμα στη βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω λίγο το κλίμα με Αγκάθα Κρίστι και συγκεκριμένα με το Ένα πτώμα στη βιβλιοθήκη.

 

Καλά κάνεις.

 

Εντομεταξύ λωλ είμαι τόσο μανιώδης φαν Αγκάθα Κρίστι που μπορεί να μου λέει κάποιος τίτλους και ξέρω αμέσως το όνομα του δολοφόνου. :p

 

Καίλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..