Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

διάβασα το "King Rat" του James Clavel απο τις εκδόσεις Anubis (σειρά pocket). Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα και έχει να κάνει με Βρετανούς, Αμερικανούς και Αυστραλούς αιχμαλότους κατα την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου πολέμου. Πολύ ωραίο όπως και το "Shogun" του ίδου συγγραφέα. Ελπίζω οι εκδόσεις Anubis να συνεχίσουν και να εκδόσουν όλα τα βιβλία του Clavel (δεν είναι και πολλά) σε αυτό το format.

 

Το διάβασα και εγώ πρόσφατα αυτό και ήταν όντως πολύ καλό, θα ήθελα και άλλον Clavell. Ξεκίνησα την συλλογή ''Πόλη'' του Κλίφφορντ Σάιμακ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

λιγο απο ολα...

το λαξευμενο δικτυ σπιτι στην Αθηνα

την ανθολογια ξιφη και μαγοι στις διακοπες

για το λεωφορειο της επιστροφης τον σκοτεινο κοσμο του Κατνερ

και τωρα που δεν εχω φως ψαχνω Sapkowski στο κινητο

 

Ειμαι σοβαρα γιατρε μου;

Link to comment
Share on other sites

λιγο απο ολα...

το λαξευμενο δικτυ σπιτι στην Αθηνα

την ανθολογια ξιφη και μαγοι στις διακοπες

για το λεωφορειο της επιστροφης τον σκοτεινο κοσμο του Κατνερ

και τωρα που δεν εχω φως ψαχνω Sapkowski στο κινητο

 

Ειμαι σοβαρα γιατρε μου;

 

Καλά πως μπορείς και το κάνεις αυτό; Δεν μπερδεύεσαι; Δεν είναι κάτι που σε κουράζει; Εγώ το πολύ να διαβάσω δύο βιβλία συγχρόνως, και αυτό μόνο γιατί το ένα από τα δύο δεν θα μου έχει αρέσει και θα θέλω ένα διάλειμμα.

 

Όπως έχω πει και άλλη φορά, δεν διαβάζω όλους τους βασιλιάδες που μου έχουν απομείνει για να μην τελειώσουν και μείνω μετά ξεκρέμαστος. Μόνο έναν κάθε χρόνο. Πλέον όμως η αναμονή τελείωσε, ήρθε η ώρα για ''Ντούμα Κη'' :dancing4dh:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω σήμερα το "Ιστορίες σε παράξενες θάλασσες" - Εκδ. Ωρόρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το "Μοιραίο τανγκό" του Β. Φλαισχαουερ.

Αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα σημερα το Κρατα Τα Ματια σου Κλειστα του John Verdon.

Ειμαι ηδη στην 250 σελιδα του βιβλιου το οποιο χωρις να ειναι κατι το τρομερο (φταιει και η συγκριση με το θρυλικο Δεκα Μικροι Νεγροι που ξαναδιαβασα χθες) διαβαζεται ευχαριστα μεχρι τωρα. Ο συγγραφεας εχει καλη πενα, παρα το οτι ειναι μολις το 2ο του βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σήμερα-αύριο το Bloodstone, του Karl Edward Wagner, με πρωταγωνιστή φυσικά τον μέγα Kane. Πολύ καλό μέχρι στιγμής, ελπίζω το τέλος να μη μου το χαλάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σήμερα-αύριο το Bloodstone, του Karl Edward Wagner, με πρωταγωνιστή φυσικά τον μέγα Kane. Πολύ καλό μέχρι στιγμής, ελπίζω το τέλος να μη μου το χαλάσει.

 

Μιλάμε για ευαγγέλιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το "Fahrenheit 451" και το "Κατι κολασμενο ερχεται προς τα δω" και τωρα τελειωνω το "Πεθανε ο σκυλος, κατα τ' αλλα ολα καλα". Γερή δοση απο Ray Bradbury!

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω σήμερα-αύριο το Bloodstone, του Karl Edward Wagner, με πρωταγωνιστή φυσικά τον μέγα Kane. Πολύ καλό μέχρι στιγμής, ελπίζω το τέλος να μη μου το χαλάσει.

 

Μιλάμε για ευαγγέλιο!

 

απίστευτο βιβλίο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Ενα Πτωμα στο Κορυο του Τζεημς Τσερτς.

 

Αυτό το διάβασα πέρσι και μου άρεσε. Ωραία αστυνομική περιπέτεια με φόντο την Βόρεια Κορέα. Ρίξε σχόλιο όταν το τελειώσεις.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Ένα πτώμα στο Κόρυο. Μακάρι να μεταφράζονταν και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Ένα πτώμα στο Κόρυο. Μακάρι να μεταφράζονταν και τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς...

 

Ποιας σειράς;

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, η σειρά λέγεται Inspector O. Εκτός από το Ένα πτώμα στο Κόρυο, έχουν βγει άλλα τρία βιβλία (Hidden Moon, Bamboo And Blood και The Man With The Baltic Stare). Εννοείται πως είναι αυτοτελή, απλά έχουν σαν βασικό ήρωα τον επιθεωρητή Ο.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, η σειρά λέγεται Inspector O. Εκτός από το Ένα πτώμα στο Κόρυο, έχουν βγει άλλα τρία βιβλία (Hidden Moon, Bamboo And Blood και The Man With The Baltic Stare). Εννοείται πως είναι αυτοτελή, απλά έχουν σαν βασικό ήρωα τον επιθεωρητή Ο.

 

Α ναι; Ούτε που το ήξερα αυτό το πράγμα. Μακάρι λοιπόν να μεταφραστούν, ιδίως αν διαδραματίζονται και αυτά στην Βόρεια Κορέα. Αλλά κυρίως επειδή ο Τσερτς μου άρεσε σαν συγγραφέας.

 

Βρίσκομαι στην μέση του ''Ντούμα Κη'' και οφείλω να πω ότι μ' έχει κουράσει λίγο. Πολύ λίγη δράση μέχρι στιγμής, αλλά ευτυχώς το θεϊκό γράψιμο του βασιλιά είναι και πάλι παρών για να σώσει την κατάσταση.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, όλα τα βιβλία της σειράς διαδραματίζονται στην Βόρεια Κορέα. Και είναι εξίσου ενδιαφέροντα με το πρώτο βιβλίο. Ελπίζω οι εκδόσεις Bell να μεταφράσουν και άλλα βιβλία του συγγραφέα. Άλλωστε δεν κάνουν το ίδιο και με άλλους συγγραφείς που έχουν βγάλει;

 

Εν τω μεταξύ, άρχισα το Μεσάνυχτα και κάτι, του Τζόναθαν Κέλερμαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, όλα τα βιβλία της σειράς διαδραματίζονται στην Βόρεια Κορέα. Και είναι εξίσου ενδιαφέροντα με το πρώτο βιβλίο. Ελπίζω οι εκδόσεις Bell να μεταφράσουν και άλλα βιβλία του συγγραφέα. Άλλωστε δεν κάνουν το ίδιο και με άλλους συγγραφείς που έχουν βγάλει;

 

Εν τω μεταξύ, άρχισα το Μεσάνυχτα και κάτι, του Τζόναθαν Κέλερμαν.

 

Ωραία τότε γιατί μ' ενδιαφέρει πολύ η Βόρεια Κορέα, έχω και δύο σχετικά βιβλία. Για τον Κέλερμαν να πω ότι έχω διαβάσει πέντε- έξι βιβλία του πριν από αρκετά χρόνια, που είναι πλέον εξαντλημένα. Καλός συγγραφέας αν αρέσουν σε κάποιον τα ψυχολογικά θρίλερ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τον Frankenstein της Mary Shelley, από ένα Ιταλικό βιβλίο εκμάθησης Αγγλικών :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω ακαθεκτος τον μαυρο πυργο και τωρα που ειμαι στο μαγο και τη γυαλινη σφαιρα εχω πραγματικα ξετρελλαθει με τη σειρα. οταν με το καλο την τελειωσω θα προσπαθησω να γραψω ενα εκτενες σχολιο στο αντιστοιχο thread

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..