Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διάβασα το ταχυδρομείο του Μπουκόφσκι μετά από το Pulp. Σκληρός, αλλά και διασκεδαστικός. Σαν να σε διδάσκει.

 

Τώρα διαβάζω Τον μάγο του John Fowles. Μέχρι τώρα είναι απολαυστικός. Ζωντανοί διάλογοι και περιγραφές (οι οποίες είναι για την Ελλάδα). Φαίνεται ότι είναι αυτοβιογραφικό.

 

Έχω μια υποψία ότι ο ήρωας του Μάγου είναι ο ποιητής στον Υπερίωνα

Link to comment
Share on other sites

η ονειρικη αναζητηση της αγνωστης κανταθ - λαβκραφτ

Edited by alanon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η ονειρικα αναζητηση της αγνωστης κανταθ - λαβκραφτ

 

H μονη δημιουργια του Αρχοντα που ισως δεν ξαναδιαβασω ποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η ονειρικα αναζητηση της αγνωστης κανταθ - λαβκραφτ

 

H μονη δημιουργια του Αρχοντα που ισως δεν ξαναδιαβασω ποτε.

αυριο που μαλλον θα την τελειωσω θα σου πω. τα πρωτα διηγηματα δεν ηταν και τοσο σπουδαια αλλα το ομωνυμο αρχισε καταπληκτικα.
Link to comment
Share on other sites

η ονειρικα αναζητηση της αγνωστης κανταθ - λαβκραφτ

 

H μονη δημιουργια του Αρχοντα που ισως δεν ξαναδιαβασω ποτε.

αυριο που μαλλον θα την τελειωσω θα σου πω. τα πρωτα διηγηματα δεν ηταν και τοσο σπουδαια αλλα το ομωνυμο αρχισε καταπληκτικα.

 

Αν σου αρεσει το fantasy και ο Dunsany τοτε δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Αστυνομικό, του Τσαρλς Μπουκόφσκι.

 

Εννοείς το Pulp ε; Καλό δεν ήταν; ;)

 

Διάβασε και το Post office

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ήταν το Pulp, αλλά μου φάνηκε πιο αδύναμο σε σχέση με το Ταχυδρομείο και το Τοστ Ζαμπόν. Δες κριτική στο 50 βιβλία για το 2012, το τελείωσα την ίδια μέρα ^_^ .

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το "The crimson legion" το δεύτερο βιβλίο της πενταλογίας "The prism pentad" του κόσμου Dark Sun. Μου κάνει εντύπωση που ο κεντρικός πρωταγωνιστής ο mul μονομάχος Rikus είναι ιδιαιτέρως βλαμμένος ώρες, ώρες...

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το "The crimson legion" το δεύτερο βιβλίο της πενταλογίας "The prism pentad" του κόσμου Dark Sun. Μου κάνει εντύπωση που ο κεντρικός πρωταγωνιστής ο mul μονομάχος Rikus είναι ιδιαιτέρως βλαμμένος ώρες, ώρες...

 

Πάνε 10+ χρόνια που το διάβασα και δε θυμάμαι αν το παρακάνει ο συγγραφέας σε σχέση με το ποιος είναι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας (είναι αμόρφωτος και πολύ εγωιστής και σου το έχει πει από την αρχή). Αλλά θα ήθελα όταν το τελειώσεις και δεις όλη την πλοκή να έρθεις και να συμπληρώσεις αυτή την αρχική σου εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τον Τρόμο του Ντάνγουιτς από τον Αίολο που περιλαμβάνει και Το Κάλεσμα του Κθούλου. Αναλυτικά οι ιστορίες:

 

- Το Κάλεσμα του Κθούλου:

Λοιπόν, φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να προβώ σε αναλύσεις για τις ιστορίες, είναι και οι δύο πασίγνωστες ;-) Και συνάμα υπέροχες, απλά υπέροχες. Κάθε φορά που τις διαβάζω, είναι και καλύτερες από την προηγούμενη. Σαν το παλιό καλό κρασί.

 

 

Τώρα θέλοντας να κάνω ένα διάλειμμα από την φανταστική λογοτεχνία, έριξα μία ματιά στη βιβλιοθήκη της μαμάς μου και διάλεξα Ναγκίμπ Μαχφούζ. Έχω αυτά τα βιβλία: Μέρες και Νύχτες της Αραβίας, Μιραμάρ, Η δική μου Αίγυπτος, Τα Παιδιά του Γκεμπελάουι, Κρυμμένα Όνειρα στο Χαν ελ Χαλίλι, Το Έπος των Χαραφίς, Η Αρχή και το Τέλος, Το Σοκάκι της Αμαρτίας, Φλυαρία πάνω στον Νείλο. Οι γνώστες του συγγραφέα με ποιο θα έλεγαν ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσω;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το Μέρες και Νύχτες και το Έπος των Χαραφίς. Νομίζω ότι τις Μέρες και Νύχτες πρέπει να τις αφήσεις για το τέλος, είναι λίγο σαν την Αναφορά στο Γκρέκο του Καζαντζάκη. Από την άλλη οι Χαραφίς έχουν μια παράξενα οικεία ατμόσφαιρα. Νομίζω ότι θα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει το Μέρες και Νύχτες και το Έπος των Χαραφίς. Νομίζω ότι τις Μέρες και Νύχτες πρέπει να τις αφήσεις για το τέλος, είναι λίγο σαν την Αναφορά στο Γκρέκο του Καζαντζάκη. Από την άλλη οι Χαραφίς έχουν μια παράξενα οικεία ατμόσφαιρα. Νομίζω ότι θα σου αρέσει.

 

Πολύ ωραία Naroualis, θα πιάσω το ''Έπος των Χαραφίς''. Και επειδή είμαι εντελώς άσχετος από Καζαντζάκη -κακώς- τι είναι το ''Αναφορά στο Γκρέκο''; Τίτλος βιβλίου του;

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το googlαρα και είναι αυτοβιογραφία σε στυλ μυθιστορήματος. ok, ευχαριστώ και τις δύο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης βλέπω ότι πήρε την απάντησή του όσο έλειπα :) Εγώ πάντως το έχω κάνει αυτό το λάθος, διάβασα πρώτα την Αναφορά στο Γκρέκο και μετά όποια άλλα βιβλία του Καζαντζάκη έχω διαβάσει. Δεν είναι τζιζ, απλά θα καταλάβεις πολύ περισσότερα αν έχεις διαβάσει ένα-δυο κείμενά του νωρίτερα πχ καπετάν Μιχάλη, ο Χριστός ξανασταυρώνεται και το Ζορμπά. Ομοίως απ' όσο έχω καταλάβει παίζει και με τον Μαχφούζ, οπότε έχω δύο στα δύο awkward reading turn. :p

 

Μπλέηντ, ο Σιμενόν είναι τρομερός κι ο τρελός του τρομερότερος. Ένας από τα δυο-τρία καλύτερα έργα του. Πιάσε και την Ωραία Έμμα και τη Νύχτα στο Σταυροδρόμι και θα με θυμηθείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τραγούδι της σουζανας, ξεκίνησα χτες.ήρθε η ώρα νομίζω να κλείσω το κεφάλαιο μαύρος πύργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..