Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Άρχισα το Ίσως και να ονειρευτείς, του Ρόμπερτ Μπ. Πάρκερ. Πρόκειται για το σίκουελ του Μεγάλου Ύπνου του Ρέιμοντ Τσάντλερ. Τα καταφέρνει μια χαρά ο Πάρκερ.

Link to comment
Share on other sites

Η ωρα του Δρακοντα..Ιστορια του Ρομπερτ Χαουαρντ με πρωταγωνιστη τον αγαπημενο Κιμμεριο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα να κάνω για άλλη μια φορά την καρδιά μου πέτρα και να αγοράσω άλλο ένα βιβλίο των ακριβών εκδόσεων Ίνδικτος. Μάλιστα ξεπέρασα τόσο πολύ τον εαυτό μου που αγόρασα ελληνικό βιβλίο. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής με αποζημιώνει και με εκπλήσει ευχάριστα σε κάθε σελίδα.

Πρίγκιπες και δολοφόνοι- Μιχάλης Γενάρης

 

Το blog του συγγραφέα

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Δίκτυο τρομοκρατίας, των Ρίτσαρντ Σαπίρ και Γουόρεν Μέρφι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες διαβάζω το Ασμόλ του Βανέλλη και το Headhunders του Nesbo, είμαι περίπου στη μέση και των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Altered Carbon, το οποίο πρέπει να ομολογήσω ότι κάποια στιγμή μού έσπασε τα νεύρα, οπότε έπιασα έναν Ελλρόυ για εγγυημένες ανατριχίλες παράλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος έχω διαβάσει μόλις 25 βιβλία επιστημονικής φαντασίας, ενώ στόχος ήταν (τουλάχιστον) τα 50! Γι'αυτό και σιγά-σιγά μέχρι το τέλος του 2012 θα διαβάσω μπόλικη επιστημονική φαντασία μπας και πιάσω τον στόχο (δύσκολα). Άρχισα το Θεμέλιο, του Ισαάκ Ασίμοφ.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από δεκαπέντε χρόνια περίπου, ξαναδιάβασα τον Ροβινσώνα Κρούσω. Ήταν το ίδιο καλό όπως και την πρώτη φορά. Η ιστορία είναι γνωστή, ένας άνθρωπος θα ναυαγήσει σ' ένα νησί όπου και θα περάσει ένα μεγάλο μέρος από την ζωή του. Παρακολουθούμε τις προσπάθειες του για επιβίωση, τις επιπτώσεις που έχει η απομόνωση στον χαρακτήρα του, τις συγκρούσεις του με κανιβάλους κ.α. Γίνεται λόγος για την δουλεία, την μετάνοια και την δύναμη της φιλίας.

 

Το βιβλίο διαβάζεται απνευστί, γιατί νομίζω ότι όλους λίγο- πολύ τους σαγηνεύει η ιδέα του να ναυαγήσει κανείς σ' ένα ερημονήσι, και να είναι αναγκασμένος να τα βάλει με την φύση. Αρκεί φυσικά να μην είναι ο ίδιος αυτός :D Εμένα τουλάχιστον βιβλία και ταινίες αυτού του είδους, μου αρέσουν πάρα πολύ. Γι' αυτό και ο γελοίος όταν έβαλε πριν κάνα δίμηνο η τηλεόραση την σειρά με τον Σαμ Νιλ, δεν έβαλα να την γράψω. Το μετάνιωσα πολύ.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Περί μνήμης και αναμνήσεως του Γιώργου Χαραλαμπίδη και οι δρόμοι του φανταστικού του Γιώργου Παπαδάκη.

 

Το πρώτο είναι σχόλια και ανάλυση πάνω στο ομότιτλο έργο του Αριστοτέλη. Αρκετά καλό με ωραίες ιδέες και σχολιασμό.

 

Το δεύτερο είναι συλλογή διηγημάτων και διαλέξεων σχετικά με την φαντασία γενικά. Αναλύει όλα τα είδη της φαντασίας και δίνει εκπροσώπους σε κάθε είδος και χαρακτηριστικά τους.

 

Άκυρο η λέξη μνήμη δίνει δυο αρνήσεις... Το παρατήρησα τώρα που έβλεπα τα μπολντ στον τίτλο. Αναγραματισμός μνήμη = μην και μη! strange!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Σκοτάδι Βαθύ, Δίχως Άστρα'' του βασιλιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το έπος των Φαρσίρ με το

Στην υπηρεσία του Βασιλιά

της Ρόμπιν Χομπ

Link to comment
Share on other sites

Bocos fermin ο ευαγγελιστής.θρίλερ πολιτικό θρησκευτικό με πολύ δράση.μικρά κεφαλαία και γρήγορη ανάγνωση

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Δαιμονική καταιγίδα, του Τζιμ Μπάτσερ. Πόσο μου κόστισε το βιβλίο; 2 ευρώ από το Παζάρι του Φανταστικού Κόσμου πέρυσι... Ούτε σάντουιτς δεν παίρνεις με 2 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας σε ξένα χωράφια θα ξεκινήσω το εριστικη διαλεκτική (ή η τέχνη του να έχεις πάντα δίκαιο) του Άρθουρ Σοπενάουερ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την συλλογή ''Σκιές στο Φεγγαρόφωτο'' του αξεπέραστου Ρόμπερτ Χάουαρντ, ν. 3 στη σειρά του Αιόλου. Εκτός από το ομότιτλο έχει και τα Ο Μαύρος Κολοσσός, Μία Μάγισσα θα Γεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα με τον Υφαντόκοσμο του Barker διαβάζω το 60 Ώρες του Κουντζ.

Link to comment
Share on other sites

το σημαδι του θεου του romain sardou εκδοσεις λιβανη. μεσαιωνικο μυστηριο

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα "Οικογενειακά Μυστικά" της Camilla Lackberg. To φθινόπωρο θα προσπαθήσω να πλησιάσω κάποιους από τους αναγνωστικούς μου στόχους αν το καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το "Εγχειρίδιον του καλού κλέφτη"- Ηλίας Πετρόπουλος, μεγάλη μορφή ο Πετρόπουλος κάποια στιγμή πρέπει να διαβαστούν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Έλρικ του Μελνιμπονέ, του Μάικλ Μούρκοκ.

:good:

Θυμάμαι πως είχα ενθουσιαστεί όταν το πρωτοδιάβασα. :stars:

 

Εγώ διαβάζω το

Ο πόλεμος όπως τον γνώρισα

του Τζορτζ Πάτον

(μέρες που είναι...) :camper: :hitler:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..