Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω το "Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" του Γιάννη Μαρή, που ήταν προσφορά από Το Βήμα πριν κανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Δίψα για εκδίκηση, του Γουίλιαμ Τζέιμς. Δεύτερο βιβλίο της σειράς γουέστερν Απάτσι.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το "Alice i have been" της M.Benjamin, το οποίο μου άρεσε πολύ.

Με αυτό το βιβλίο, έμαθα την ιστορία της μούσας του Λούις Κάρολ, που τον ενέπνευσε να γράψει τη γνωστή ιστορία/παραμύθι "Alice in Wonderland".

Τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Από αύριο ξεκινάω τις Ιτιές του A. Blackwood.

Link to comment
Share on other sites

The Manitou - Graham Masterton

 

Όταν το διαβάσεις, αν το θυμηθείς πες μου εντυπώσεις :)

 

 

Λοιπον, ηταν πολυ καλο, μου κρατησε το ενδιαφερον μεχρι και την τελευταια σελιδα! Μολις το τελειωσα ξεκινησα το δευτερο στη σειρα που εχει τιτλο "Η Εκδικηση Του Μανιτου".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη Μάσκα του Μεσονυχτίου, The Erevis Cale Trilogy Book ΙΙI, του Paul S. Kemp. Χαριτωμένο βιβλίο, αρκετά σκληρότερο απ' ό,τι περίμενα. Κλείνει λογικά την τριλογία και αφήνει δυνατότητες για περαιτέρω ανάπτυξη των χαρακτήρων σε πιθανές επόμενες τριλογίες.

 

Γενικά, από τις τρεις σειρές φου-ρου που έχω διαβάσει είναι εκείνη με την οποία δε γελούσα δυνατά στις δραματικές στιγμές. Καλό αυτό.

 

 

Α, διάβασα και μια καταπληκτικά πραγματική ατάκα σε αυτό το βιβλίο. Κάποια στιγμή εκείνος λέει σε εκείνη "Μη με περιμένεις." Κι εκείνη του απαντάει "Αν θα σε περιμένω ή όχι είναι δικός μου λογαριασμός". Πού είναι τα εμότικον με τις καρδούλες;

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα και το τρίτο μέρος από τα Dragonlance Chronicles, ''Δράκοι στην Ανοιξιάτικη Αυγή''.

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα και το τρίτο μέρος από τα Dragonlance Chronicles, ''Δράκοι στην Ανοιξιάτικη Αυγή''.

 

Πολυ μου αρεσε αυτη η τριλογια!

Link to comment
Share on other sites

Έπιασα και το τρίτο μέρος από τα Dragonlance Chronicles, ''Δράκοι στην Ανοιξιάτικη Αυγή''.

 

Πολυ μου αρεσε αυτη η τριλογια!

 

Καλή είναι αν και έχω μία- δύο ενστάσεις. Εντός βδομάδας που θα τελειώσω το βιβλίο θα γράψω αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Γραμμή πυρός, του Ντόναλντ Χάμιλτον. Το βιβλίο αυτό δεν ανήκει στη σειρά Ματ Χελμ.

Link to comment
Share on other sites

Conan chronicles vol. 1 από τον μεγάλο Robert Howard.

 

Εκδόσεις;

 

Από τη σειρά Fantasy Masterworks. Βασικά έδωσα σε φίλους ό,τι είχα από ελληνικές μεταφράσεις Κόναν και τα ξαναδιαβάζω στο πρωτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Conan chronicles vol. 1 από τον μεγάλο Robert Howard.

 

Εκδόσεις;

 

Από τη σειρά Fantasy Masterworks. Βασικά έδωσα σε φίλους ό,τι είχα από ελληνικές μεταφράσεις Κόναν και τα ξαναδιαβάζω στο πρωτότυπο.

 

Καλά κάνεις αφού έχεις την ευχέρεια να διαβάζεις στο πρωτότυπο. Γιατί θα είναι πάντα και το καλύτερο ;-) Εγώ που τα ξανάπιασα στις πολύ καλές μεταφράσεις του Αιόλου, έχω διαβάσει τους δύο πρώτους τόμους. Κάποια στιγμή τον επόμενο μήνα θα διαβάσω και τον τρίτο, και σιγά- σιγά όλα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα

To Σπίτι της Αβύσσου

του Hodgson, του William Hope..Όχι του γνωστού κόουτς.

250px-HappyHodgson.JPG

 

Σκεφτόμουν να γράψω δυο λογάκια όσο το διάβαζα για το πόσο καλό είναι αλλά μετά τα μισά, εκεί με το μακρινό μέλλον και το ακόμη πιο μακρινό και το πολύ πιο μακρινό μέλλον κάπου το κούρασε και ψόφησε. Κλασική ιδέα τρόμου, δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα και η γραφή είναι αρκετά καλή αν σκεφτεί κανείς ότι τα έχει τα χρονάκια του το βιβλίο. Βέβαια, όπως δίνεται η ιστορία καταλαβαίνει κανείς πάνω κάτω το τέλος του ήρωα ενώ και στο τέλος θα περίμενα κάτι πιο συναρπαστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω να ξαναδιαβάσω τα Conan και τα πρώτα Swords του Lieber, αλλά με τόσα που έχω αδιάβαστα πού χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ταχυδρομείο του Μπουκόφσκι μετά από το Pulp. Σκληρός, αλλά και διασκεδαστικός. Σαν να σε διδάσκει.

 

Τώρα διαβάζω Τον μάγο του John Fowles. Μέχρι τώρα είναι απολαυστικός. Ζωντανοί διάλογοι και περιγραφές (οι οποίες είναι για την Ελλάδα). Φαίνεται ότι είναι αυτοβιογραφικό.

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..