Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

έχω ξεκινήσει την πενταλογία "The prism pentad" απο τον κόσμο του Dark Sun. Ο συγγραφέας είναι ο δημιουργός του Dark Sun, Troy Denning.

 

Ο κόσμος του Dark Sun σε γοητεύει, γιατί είναι εντελώς ξεχωριστός από τους λοιπούς κόσμους του DnD. Πέρα από αυτό, η σειρά δε λέει και πολλά. Μετά το 3ο βιβλίο, τα ψιλοβαρέθηκαν. Δεν είναι άσχημα βιβλία, απλώς η ιστορία δεν έχει κάτι το τρομερό να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Πολύ καλές μέχρι στιγμής οι δυο πρώτες ιστορίες, το βραδάκι θα διαβάσω τις υπόλοιπες!

 

Blade, θα σου πω μόνο αυτό. Από τα έξι Βιβλία του Αίματος, αυτά που αξίζουν πραγματικά είναι το Ένα και το Έξι! Αν σου άρεσαν οι ιστορίες του Δύο, τότε με το Ένα και το Έξι θα ανατιναχθείς. :)

 

 

 

Εισαι αδικη νομιζω. Τα 2 και 3 εχουν κλασικοτατες ιστοριες μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. Έχει περάσει και καιρός που τα διάβασα. Θυμάμαι όμως χαρακτηριστικά ότι είχα διαβάσει το πρώτο και περίμενα με λαχτάρα να διαβάσω το δεύτερο. Κι όταν διάβασα το δεύτερο μου φάνηκε μεχ, που λένε κι οι Άγγλοι. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα. Μόνο στο έκτο ένιωσα ότι το επίπεδο ανέβηκε και πάλι στα επίπεδα του πρώτου.

Link to comment
Share on other sites

Από Βιβλία του Αίματος καλύτερα θεωρώ το πρώτο και το τρίτο. Πιο αδύναμο μου είχε φανεί το πέμπτο. Αξίζει φυσικά να διαβαστούν και τα έξι.

Link to comment
Share on other sites

Από Βιβλία του Αίματος καλύτερα θεωρώ το πρώτο και το τρίτο. Πιο αδύναμο μου είχε φανεί το πέμπτο. Αξίζει φυσικά να διαβαστούν και τα έξι.

 

Συμφωνω σε ολα, Βατραχομορφε Θεε. Ετσι μου φαινονται και μενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω ξεκινήσει την πενταλογία "The prism pentad" απο τον κόσμο του Dark Sun. Ο συγγραφέας είναι ο δημιουργός του Dark Sun, Troy Denning.

 

Ο φίλος μου μού έχει πει ένα σωρό πράγματα για το Dark Sun, σε σημείο που σχεδιάζω να βάλω τις νουβέλες του μέσα στο εγγύς αναγνωστικό μου πρόγραμμα. Πες καμιά γνώμη άμα τελειώσεις.

 

 

είναι αρκετά ευκολοδιάβαστο και ευχάριστο. Επίσης ο συγγραφέας είναι και δημιουργός του κόσμου οπότε καταλαβαίνεις οτι το αντιμετωπίζει ώς προσωπικό έργο και όχι ώς προϊόν για να προωθήσει άλλο προϊόν. Πάντως κερδίζει το μεγάλο στοίχημα αυτών των βιβλίων που είναι να μπορεί να διαβαστεί άνετα απο άτομα που δεν έχουν επαφή με τον τάδε φανταστικό κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Blade, θα σου πω μόνο αυτό. Από τα έξι Βιβλία του Αίματος, αυτά που αξίζουν πραγματικά είναι το Ένα και το Έξι! Αν σου άρεσαν οι ιστορίες του Δύο, τότε με το Ένα και το Έξι θα ανατιναχθείς. :)

Το πρώτο είναι πραγματικά αξεπέραστο βιβλίο.

Το δεύτερο έχει μέσα το Dread, το Skins of the Fathers και το New murders in the Rue Morgue. Καλή συλλογή γενικά.

Το τρίτο δεν είχε ιστορίες που να με είχαν εντυπωσιάσει, αλλά ούτε και με ξενέρωσαν

Το τέταρτο είχε το the body politic και το πέμπτο το απαγορευμένο, δε θυμάμαι όμως καν τις υπόλοιπες ιστορίες

Νομίζω το έκτο ήταν καλύτερο από τα δύο προηγούμενα, αλλά και πάλι δε ξεχωρίζω κάποια ιστορία που να με συγκλονισε, θυμάμαι μόνο το Lord of Illusions ενώ και το How sinners bleed κάτι μου φέρνει στο νου, αλλά ίσως να είναι το τραγούδι των Entombed.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως θα σου αρέσει, BlackCatGirl. Εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ. Όπως λέει και ο Blade, είναι αρκετα ανωμαλιάρικο, αλλά νομίζω πως έτσι πρεπει να είναι οι βρυκόλακες. Παραμένει το αγαπημένο μου βιβλίου του είδους!

 

Alucard, είσαι η αιτία που θέλησα να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο :yessir: . Θυμάμαι που μου το είχες προτείνει παλιότερα, και με αυτά που είχες γράψει, μου είχες κινήσει το ενδιαφέρον.

Μέχρι στιγμής πάντως, μου αρέσει αρκετά..:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Οι ωραίοι δολοφόνοι, του Τσέστερ Χάιμς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσω πολύ καλά με το βιβλίο αυτό, ο Χάιμς αποτελεί εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει πως θα σου αρέσει, BlackCatGirl. Εμένα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ. Όπως λέει και ο Blade, είναι αρκετα ανωμαλιάρικο, αλλά νομίζω πως έτσι πρεπει να είναι οι βρυκόλακες. Παραμένει το αγαπημένο μου βιβλίου του είδους!

 

Alucard, είσαι η αιτία που θέλησα να διαβάσω το συγκεκριμένο βιβλίο :yessir: . Θυμάμαι που μου το είχες προτείνει παλιότερα, και με αυτά που είχες γράψει, μου είχες κινήσει το ενδιαφέρον.

Μέχρι στιγμής πάντως, μου αρέσει αρκετά.. :)

 

:D Ελπίζω να μη σε απογοητεύσω!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εδώ και μερικές μέρες (ναι το διαβάζω κάπως αργά) το αόρατες πόλεις του Ίταλο Καλβίνο. Παράξενο βιβλίο. Έχει περιγραφές από φανταστικές πόλεις, ενώ κάθε περιγραφή σχετίζεται πχ με την μνήμη, την επιθυμία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσα το "The Martian Chronicles" και το "We'll Always Have Paris" (Ray Bradbury) και αρχισα το "Σπιτι της Αβυσσου" (William Hope Hodgson).

Link to comment
Share on other sites

Σκ@τ@, αυτό πρεπει να το διαβάσω κι εγω να το επιστρέψω στο Δημήτρη. Αλλά το έχω στην πίσω σειρά των pocket και τ' αστοχάω.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Τώρα είναι αργά, του Εντ Μακμπέιν. Ανήκει στη σειρά 87ο αστυνομικό τμήμα. Έχω και άλλα βιβλία της σειράς, που έχουν γραφεί πριν από αυτό, αλλά προτίμησα ν'αρχίσω με αυτό γιατί είναι μικρότερο σε μέγεθος. Έτσι και αλλιώς είναι αυτοτελή βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα το Muse of Fire του Dan Simmons. Είναι μια μικρή ιστοριούλα από τη συλλογή The New Space Opera. Αν και δεν είμαι φαν του sci-fi, το διήγημα ήταν πολύ δυνατό, με ωραίο νόημα. Μου θύμισε για ακόμα μια φορά, γιατί μου αρέσει ο Simmons.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χτες το Πέπλο του Λυκόφωτος, The Erevis Cale Trilogy Book I, του Paul S. Kemp. Μου φάνηκε λίγο καλύτερο από τις συνήθεις σαλβατοριές, αν και έχει ακόμη το φίλινγκ των φου-ρου. Μιας και κάθε καλοκαίρι πλέον διαβάζω κι από ένα πακετάκι τέτοιο, είπα φέτος να το ρίξω στην κουλτούρα. Θα συνεχίσω με τα άλλα δύο της τριλογίας και του χρόνου θα πιάσω το Avatar Trilogy, να δω κι εγώ τι στο καλό είναι αυτός ο Σάιρικ τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ο Επίμονος Κηπουρός'' του Τζον Λε Καρέ, δεν μου πολυάρεσε. Ο Τζάστιν Κουέιλ είναι Βρετανός διπλωμάτης στην Κένυα η γυναίκα του οποίου δολοφονείται. Ενώ όσο ζούσε είχε μία ειδυλλιακή σχέση μαζί της, με τον θάνατο της έρχονται κάποια στοιχεία στο φως τα οποία τον κάνουν να αμφιβάλλει το κατά πόσο ίσχυε αυτό. Ξεκινώντας την αναζήτηση για τους δολοφόνους της, θα βρεθεί μέσα στην δίνη μεγάλων συνωμοσιών και θα τεθεί αντιμέτωπος με αποκαλύψεις που σοκάρουν. Ενώ παράλληλα θα συνειδητοποιήσει πόσο λίγο ήξερε την γυναίκα του. Ένα μυθιστόρημα αγωνίας που είναι παράλληλα και δριμύ κατηγορώ για την Δύση και τις τεχνικές εκμετάλλευσης που εφαρμόζει προς τον ανυπεράσπιστο Τρίτο Κόσμο. Η ιδέα καλή ήταν, αλλά δεν μου άρεσε η εκτέλεση. Το βιβλίο μου φάνηκε φλύαρο, ενώ με ξένισε λίγο και ο τρόπος γραφής του συγγραφέα. Είχε πάντως και τις καλές στιγμές του, όπως π.χ. τις ανακρίσεις από τους αστυνομικούς, καθώς και αυτές του Κουέιλ.

 

Ενδιαφέρουσα περίπτωση συγγραφέα πάντως ο Λε Καρέ και ας μην μ' ενθουσίασε το πρώτο δικό του που διάβασα, θα δοκιμάσω σίγουρα πάλι κάποια στιγμή μελλοντικά. Έχουν βγει μερικά ακόμη βιβλία του από τα Bell.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν μου άρεσε ούτε και μένα και ακόμη δεν το 'χω ολοκληρώσει παρόλο που το έχω 3.5 χρόνια. Απλά ήταν, όπως είπες Δημήτρη, πάρα μα πάρα πολύ φλύαρο.

 

δεν είμαι σίγουρος πως πράγματι είναι έτσι , αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά πως σε ένα απόσπασμα 100 σελίδων το μόνο πράγμα που μαθαίνουμε ήταν πως ο άλλος γιατρός ήταν γκει και επομένως δεν είχε σχέσεις με την γιατρίνα, όπως ακούγοταν

 

 

On-topic: διαβάζω το "το πηγάδι στο τέλος του κόσμου: Βιβλίο 1" του William Morris και είμαι ενθουσιασμένος

Edited by jjohn
Link to comment
Share on other sites

Το Επίμονος κηπουρός είναι από τα πιο φλύαρα βιβλία του. Τα ψυχροπολεμικά είναι τα καλύτερά του...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό όπως βλέπω, το είχα πάρει από μία Κυριακάτικη εφημερίδα που το είχε βάλει σε προσφορά. Το πήρα δηλαδή επειδή ήταν πολύ φθηνό, δεν είχα εξαρχής σκοπό να το αγοράσω. Και έπιασα να το διαβάσω τώρα εξαιτίας της ταινίας που έβαλε πρόσφατα η τηλεόραση. Μέτρια και αυτή, αλλά πάντως καλύτερη από το βιβλίο.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από αύριο το Hellraiser - Clive Barker.

 

Το πρώτο του κεφάλαιο μου έκανε το μυαλό πουρέ. Αλλά και όλο το βιβλίο γενικά είναι φοβερό, αυτή η φαντασία του Μπάρκερ, πραγματικά πετάει φωτιές. Εγώ έστω και στα τριάντα μου ξεκινάω τα Dragonlance Chronicles. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ που λένε :juggle:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να ξεκινησω τις Στριγγλες του Πρατσετ,ετσι για να δω προς τι ολος αυτος ο ντορος.Εχω διαβασει οτι χανει αρκετα στην μεταφραση,αλλα ελπιζω να περασω καλα οπως και να εχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..