Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Αποφασισα να ξεκινησω τις Στριγγλες του Πρατσετ,ετσι για να δω προς τι ολος αυτος ο ντορος.Εχω διαβασει οτι χανει αρκετα στην μεταφραση,αλλα ελπιζω να περασω καλα οπως και να εχει.

 

Δυστυχως χανει στην μεταφραση γιατι εχει ενα πολυ ιδιαιτερο χιουμορ. Οσα εχω διαβασει μεταφρασμενα δεν καταφεραν να με κανουν να γελασω σχεδον καθολου. Αν τον διαβασεις στα αγγλικα ειναι σαν να ανακαλυπτεις εναν καινουργιο συγγραφεα!

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να ξεκινησω τις Στριγγλες του Πρατσετ,ετσι για να δω προς τι ολος αυτος ο ντορος.Εχω διαβασει οτι χανει αρκετα στην μεταφραση,αλλα ελπιζω να περασω καλα οπως και να εχει.

 

Αν περασεις απο το thread του συγγραφεα, θα διαβασεις για την απογοητευση μου με το συγκεκριμενο βιβλιο και πως τελικα το παρατησα. Αναλατο μαρουλι το (μεταφρασμενο) βιβλιο.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω το "H Θεραπεία του Σοπεναουερ" του Ίρβιν Γιαλομ...Μυθηστορημα ψηχολογιας θα το χαρακτηριζα...καλογραμμενο, διαβαζεστε σχετικα ευκολα, και ειναι ακομα πιο ενδιαφερων για αυτους που τους ενδιαφερει η ψηχολογια και τα υπαρξιακα ζητηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να πιασω κατι κλασσικο που μου ειχε ξεφυγει. χομπιτ λοιπον. επρεπε να το εχω διαβασει πριν βγει η ταινια

Link to comment
Share on other sites

Department 19: The Rising του Will Hill.

 

Είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς Department 19 και συνεχίζει σχεδόν αμέσως μετά τα γεγονότα στο πρώτο βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Δράκοι στη Χειμωνιάτικη Νύχτα'' των Margaret Weis- Tracy Hickman, δεύτερο μέρος των Dragonlance Chronicles.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αύριο το μεσημεράκι θα έχω τελειώσει το Οι κλέφτες, του Τζιμ Τόμσον.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Δράκοι στη Χειμωνιάτικη Νύχτα'' των Margaret Weis- Tracy Hickman, δεύτερο μέρος των Dragonlance Chronicles.

Πως σου φάνηκε το πρώτο;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Δράκοι στη Χειμωνιάτικη Νύχτα'' των Margaret Weis- Tracy Hickman, δεύτερο μέρος των Dragonlance Chronicles.

Πως σου φάνηκε το πρώτο;

 

Αρκετά καλό ήταν. Έμεινα ικανοποιημένος. Θα γράψω αναλυτικό σχόλιο στο αντίστοιχο topic, όταν ολοκληρώσω την τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας μιλήσω για το φαινόμενο Γιάννη Μαρή - τον κατά κόσμο Γιαννη Τσιριμώκο - και, όπως φυσικά οι περισσότεροι ξέρετε, το μπαμπά του αστυνόμου Γιώργου Μπέκα.

 

Πριν να σας πω όμως για το ταράκουλο που έπαθα μαζί του, πρέπει να σας πω ότι έχω κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να διαβάσω αστυνομικό μυθιστόρημα. Υποθέτω πως δεν μου αρέσει το είδος στ' αλήθεια.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο πήρα το Βήμα που κάθε Κυριακή δίνει μαζί κι ένα από τα πολλά, μικρά, αστυνομικά του βιβλιαράκια ήταν ο Μιχαηλίδης - τον οποίο επίσης αγαπώ να βλέπω όπου και να παίζει. Εκτός αυτού, το φορμάτ του βιπερακίου, και είμαι σίγουρη για αυτό, είναι εμπνευσμένο από την τσάντα μου. Όχι από μια οποιαδήποτε άλλη γυναικεία, από τη δική μου συγκεκριμένα. Είμαι σίγουρη ότι τη λάβανε υπόψη τους όταν πήραν την απόφαση για το σχήμα :p

 

Ο Γιάννης Μαρής λοιπόν είναι ένας υπέροχος συγγραφέας τον οποίο τον ερωτεύτηκα από τις δέκα πρώτες σελίδες. Ήταν κεραυνοβόλος έρωτας. Είναι άπειρα νοσταλγική η αίσθηση να διαβάζω κάτι γραμμένο στην Αθήνα της εποχής του παππού μου, τόσο που οι σελιδούλες σχεδόν μυρίζουν παλιά Αθήνα. Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής το Έγκλημα στο Κολωνάκι - που από μια διαβολική σύμπτωση κι αν τα έχω καταλάβει καλά ήταν και το πρώτο που έγραψε σε συνέχειες στο Οικογένεια - και το Έγκλημα στα παρασκήνια τα οποία ήταν το 3 και 4 στη σειρά όπως τα βγάζει το βήμα. Οι χαρακτήρες, παρόλο που είναι οι ίδιοι, ο Μπέκας, ο Δέλιος κι ο Μαρής - δημοσιογράφος και alter ego του συγγραφέα - έχουνε κι αυτοί ο καθένας τους μια ιστορία η οποία πιστεύω πως και στα υπόλοιπα βιβλία θα συνεχίζεται σαν παζλ. Είναι ωραίοι και στέρεοι σαν ήρωες και ο τρόπος που αλλάζει ο Μαρής τις ο.γ. τους είναι λιμπιστικός.

 

Σας τα προτείνω ανεπιφύλακτα :)

 

Υ.Γ. Έχασα δυστυχώς της προηγούμενης Κυριακής, από μια κακή συνεννοήση, αλλά δε σκοπεύω να χάσω άλλο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ και λίγες μέρες το πολύ καλό αστυνομικό του Νάιτζελ ΜακΚρέρι, "Κρυφός Κήπος".

Σήμερα - αύριο το τελειώνω λογικά..

Link to comment
Share on other sites

Γρονθοκοπιέμαι με το Τέρας (Ουράνιο Τόξο της Βαρύτητας)... Ντέρμπι κανονικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το "The Osiris Ritual" του George Mann, το δεύτερο βιβλίο από την σειρά Newbury & Hobbes.

 

Η αλήθεια είναι ότι τώρα μάλλον θα τελειώνω τουλάχιστον ένα βιβλίο την εβδομάδα. Το μόνο που έχω ως διάβασμα φέτος είναι που άρχισα Γερμανικά. Οπότε έχω αρχίσει να βαριέμαι...

Edited by Darkchilde
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη Βασιλεία της Νύχτας, The Erevis Cale Trilogy Book ΙI, του Paul S. Kemp. Συνεχίζει να είναι λίγο καλύτερο από τις συνήθεις σαλβατοριές και να διατηρεί το φίλινγκ των φου-ρου. Η κλιμάκωση των κακών είναι πολύ χαριτωμένη τελικά, στο πρώτο κακός ήταν ένας άνθρωπος που ήθελε να γίνει θεός-ξερω-γω με βοήθεια από τρία τέσσερα μαγικά πλάσματα, στο δεύτερο οι κακοί είναι τα μαγικά πλάσματα και στο τρίτο που το ξεκίνησα κιόλας, υποθέτω ότι κακός θα είναι ο ντάντυς των μαγικών πλασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τη Βασιλεία της Νύχτας, The Erevis Cale Trilogy Book ΙI, του Paul S. Kemp. Συνεχίζει να είναι λίγο καλύτερο από τις συνήθεις σαλβατοριές και να διατηρεί το φίλινγκ των φου-ρου. Η κλιμάκωση των κακών είναι πολύ χαριτωμένη τελικά, στο πρώτο κακός ήταν ένας άνθρωπος που ήθελε να γίνει θεός-ξερω-γω με βοήθεια από τρία τέσσερα μαγικά πλάσματα, στο δεύτερο οι κακοί είναι τα μαγικά πλάσματα και στο τρίτο που το ξεκίνησα κιόλας, υποθέτω ότι κακός θα είναι ο ντάντυς των μαγικών πλασμάτων.

 

αν σε αρεσουν παντως θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα βιβλία της σειράς "Brotherhood of the Griffon" πάλι απο Forgotten Realms.

 

 

Θα ήθελα να σας μιλήσω για το φαινόμενο Γιάννη Μαρή - τον κατά κόσμο Γιαννη Τσιριμώκο - και, όπως φυσικά οι περισσότεροι ξέρετε, το μπαμπά του αστυνόμου Γιώργου Μπέκα.

 

Πριν να σας πω όμως για το ταράκουλο που έπαθα μαζί του, πρέπει να σας πω ότι έχω κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να διαβάσω αστυνομικό μυθιστόρημα. Υποθέτω πως δεν μου αρέσει το είδος στ' αλήθεια.

Ο μόνος λόγος για τον οποίο πήρα το Βήμα που κάθε Κυριακή δίνει μαζί κι ένα από τα πολλά, μικρά, αστυνομικά του βιβλιαράκια ήταν ο Μιχαηλίδης - τον οποίο επίσης αγαπώ να βλέπω όπου και να παίζει. Εκτός αυτού, το φορμάτ του βιπερακίου, και είμαι σίγουρη για αυτό, είναι εμπνευσμένο από την τσάντα μου. Όχι από μια οποιαδήποτε άλλη γυναικεία, από τη δική μου συγκεκριμένα. Είμαι σίγουρη ότι τη λάβανε υπόψη τους όταν πήραν την απόφαση για το σχήμα :p

 

Ο Γιάννης Μαρής λοιπόν είναι ένας υπέροχος συγγραφέας τον οποίο τον ερωτεύτηκα από τις δέκα πρώτες σελίδες. Ήταν κεραυνοβόλος έρωτας. Είναι άπειρα νοσταλγική η αίσθηση να διαβάζω κάτι γραμμένο στην Αθήνα της εποχής του παππού μου, τόσο που οι σελιδούλες σχεδόν μυρίζουν παλιά Αθήνα. Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής το Έγκλημα στο Κολωνάκι - που από μια διαβολική σύμπτωση κι αν τα έχω καταλάβει καλά ήταν και το πρώτο που έγραψε σε συνέχειες στο Οικογένεια - και το Έγκλημα στα παρασκήνια τα οποία ήταν το 3 και 4 στη σειρά όπως τα βγάζει το βήμα. Οι χαρακτήρες, παρόλο που είναι οι ίδιοι, ο Μπέκας, ο Δέλιος κι ο Μαρής - δημοσιογράφος και alter ego του συγγραφέα - έχουνε κι αυτοί ο καθένας τους μια ιστορία η οποία πιστεύω πως και στα υπόλοιπα βιβλία θα συνεχίζεται σαν παζλ. Είναι ωραίοι και στέρεοι σαν ήρωες και ο τρόπος που αλλάζει ο Μαρής τις ο.γ. τους είναι λιμπιστικός.

 

Σας τα προτείνω ανεπιφύλακτα :)

 

Υ.Γ. Έχασα δυστυχώς της προηγούμενης Κυριακής, από μια κακή συνεννοήση, αλλά δε σκοπεύω να χάσω άλλο...

 

μανδάμ με ένα γρήγορο ψάξιμο στο μοναστηράκι θα βρείς όσα σε λείπουν. Επίσης νομίζω οτι αν επικοινωνήσεις με την εφημερίδα θα σε βοηθήσουν. Εγώ παντως δεν τα χάνω αν και μερικά τα είχα διαβασει πριν κατι χρόνια μιας και δεν είναι η πρώτη φορα που συνοδευει ο Μαρής την εφημερίδα!

Link to comment
Share on other sites

αν σε αρεσουν παντως θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα βιβλία της σειράς "Brotherhood of the Griffon" πάλι απο Forgotten Realms.

 

 

Θενκς. Αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα (Dark Elf Trilogy, Cleric Quintet και Erevis Cale Trilogy) είναι απλός πασατέμπος. Πιθανόν να έπρεπε να τα είχα διαβάσει στα είκοσι, βία στα εικοσιπέντε. Τώρα στα τριανταέξι δε μπορούν να με κάνουν να ενθουσιαστώ . Έχω ακόμη Avatar series και κάτι σκόρπιους τόμους από War of the Spider Queen, Legent of Drizzt και Shandril's Saga και θα ήθελα πάρα πολύ να διαβάσω το Icewinddale Trilogy. Διαβάσω κάθε καλοκαίρι μια τριλογία, έτσι, για τις διακοπές.

 

 

edit: ορθογραφικούλια

Edited by Naroualis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν σε αρεσουν παντως θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα βιβλία της σειράς "Brotherhood of the Griffon" πάλι απο Forgotten Realms.

 

 

Θενκς. Αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα (Dark Elf Trilogy, Cleric Quintet και Erevis Cale Trilogy) είναι απλός πασατέμπος. Πιθανόν να έπρεπε να τα είχα διαβάσει στα είκοσι, βία στα εικοσιπέντε. Τώρα στα τριανταέξι δε μπορούν να με κάνουν να ενθουσιαστώ . Έχω ακόμη Avatar series και κάτι σκόρπιους τόμους από War of the Spider Queen, Legent of Drizzt και Shandril's Saga και θα ήθελα πάρα πολύ να διαβάσω το Icewinddale Trilogy. Διαβάσω κάθε καλοκαίρι μια τριλογία, έτσι, για τις διακοπές.

 

 

edit: ορθογραφικούλια

 

μην μένεις στα πιο διαφημισμένα βιβλία της σειράς. Έχουν κυκλοφορήσει δεκάδες βιβλία και ορισμένα απο αυτά είναι μικρά διαμαντάκια όπως πχ το "King Pinch" ή το "Finder's stone trilogy'. Μακάρι κάποια στιγμή η εταιρεία να τα κυκλοφορίσει σε καινούριες εκδόσεις με συγκεντρωμένες τις τριλογίες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φόνισσα. Παπαδιαμάντης.

 

Παίρνω ιδέες...

Edited by Oceanborn
Link to comment
Share on other sites

The Manitou - Graham Masterton

 

Όταν το διαβάσεις, αν το θυμηθείς πες μου εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες μέρες που τελείωσα το "Κρυφός Κήπος" του Ν. ΜακΚρέρι.

Είναι μακράν το καλύτερο αστυνομικό που διάβασα φέτος (μαζί με το Retribution της J. Hoffman).

Ο κεντρικός ήρωας είναι συναισθητικός, που σημαίνει ότι το σώμα του, άθελά του, μεταφράζει τους ήχους που ακούει, σε γεύσεις.

Γενικότερα, η πλοκή είναι φοβερή, με πολλές ανατριχιαστικές σκηνές, και ακόμα και η εισαγωγή του βιβλίου είναι φρικιαστική και με άφησε με ανοιχτό το στόμα.

Το απόλαυσα πραγματικά.

 

Έχω ξεκινήσει το "Alice i have been" της Melanie Benjamin.

Link to comment
Share on other sites

ο δρομος για την ιερουσαλημ - γιαν γκιγιου. οι πρωτες 100 σελιδες ειναι πολυ ενδιαφερουσες, συνεχιζω...

Link to comment
Share on other sites

Έρημος - Τάκης Χατζηαναγνώστου. εκδόσεις δίπτυχο. Φαίνεται καλό ως τώρα. Είχα διαβάσει την Φυγή που είναι το πιο γνωστό του, μεταφρασμένο σε 22 γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Κραυγές από το υπερπέραν, του Ανδρέα Ντούπα. Συλλογή διηγημάτων επιστημονικής φαντασίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..