Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Πω, το In Extremis το είχα πιάσει μικρός στα χέρια μου και είχα πάθει σοκ... Ειδικά τα κομμάτια με τους σηριαλ κιλλερς και Ντε Σαντ ήταν άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα Το Βιβλιο των Χαμενων Πραγματων του Τζον Κοννολυ.Πολυ συγκινητικο το πρωτο κεφαλαιο ρε γμτ!Ελπιζω σε καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα πριν από λίγες μέρες το IN EXTREMIS-Στα άκρα της ανθρώπινης φύσης του Βασίλη Μπαμπούρη. Είπα να κάνω ένα διάλλειμα από τη λογοτεχνία. Τελικά, it's a crazy world out there! και λίγα λέμε!!!! hmm.gif

 

Όταν το τελειώσεις να αφήσεις και ένα σχόλιο για το βιβλίο. Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον, αν και πρέπει να το ψάξω στα παλαιοβιβλιοπωλεία για να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Στο μάτι του κυκλώνα, του Τζακ Χίγκινς.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον βιβλίο το The Mall... Όταν με το καλό το τελειώσεις να αφήσεις και ένα σχόλιο. good.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα τον Τρίτο Αστυφύλακα, του Φλαν Ο' Μπράιαν. Οιαδήποτε προσπάθεια να το περιγράψω θα ήταν σπόιλερ, οπότε το βάζω και σε σπόιλερ.

Πρόκειται για έναν λόγιο τύπο στην (όπως υποθέτω) Αγγλία του 1930-1950, που κάνει έναν φόνο. Όταν αργότερα γυρίζει να μαζέψει τα κλοπιμαία αρχίζει η παράνοια κι ο παραλογισμός: ο πεθαμένος τού πιάνει φιλοσοφική συζήτηση, αρχίζει να έχει διαλείψεις αμνησίας, απευθύνεται στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής για να βρει τα κλοπιμαία, όπου συναντά δύο θεοπάλαβους στα όρια του φρικιού αστυνομικούς κι έναν αόρατο τρίτο, που μόνο στο τέλος εμφανίζεται. Γίνεται πολύ κουβέντα για ποδήλατα, για μηχανικά κουτιά και για τρόμπες ποδηλάτων, όπως επίσης και για κουτσούς με ξύλινο πόδι, για την εσωτερική φωνή του αφηγητή που του πάει αρκετές φορές κόντρα, για μια μηχανή που μετράει το όμνιουμ -μη ρωτήσετε τι είναι αυτό, γιατί θα με αναγκάσετε να σας απαντήσω!-.

Η πιο κουφή κι η πιο αστεία κι η πιο ενδιαφέρουσα (λέμε τώρα) πλευρά του βιβλίου είναι η μανία του συγγραφέα με τον φανταστικό φυσικοφιλόσοφο ντε Σέλμπυ,

για χάρη του οποίου διαπράττει και το έγκλημα.

Οι αναφορές στα έργα του, οι υποσημειώσεις με τις προσωπικές των σχολιαστών του, η ίδια η ζωή του ντε Σέλμπυ και οι ιδέες του, που μπορούν να σε ρίξουν κάτω γελώντας με λυγμούς, είναι μια σπάνια απόλαυση που κανείς δεν πρέπει να την στερηθεί. Αν και το τέλος είναι σχετικά προβλέψιμο, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί το 'χουμε ξαναδει και ξαναδεί και ξαναδεί γραμμένο από άλλους, λιγότερο ενδιαφέροντες συγγραφείς, είναι γραμμένο με τρόπο που θα σας μείνει για καιρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αριστούργημα από τα λίγα το βιβλίο, το είχα διαβάσει πέρυσι... Όσον αφορά το τέλος, από ποιους άλλους το 'χουμε δει και ξαναδεί; Γιατί μου άρεσε το τέλος, οπότε μπορεί να μου αρέσουν και οι άλλοι συγγραφείς.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, βρήκα αυτό. Αν πας στο κουμπάκι που λέει Literature θα σου ανοίξει παραθυράκι σπόιλερ και θα βρεις διάφορα βιβλία εκεί. Δυστυχώς είναι και τεράστια σπόιλερ (μωρέ, τι λες, κυρά-Φθυμία; Σοβαρά; Ανοίγεις ένα σπόιλερ κουτάκι κι έχει μέσα ΣΠΟΪΛΕΡ; τσκ, τσκ, τσκ. laugh.gif), αλλά δε βλέπω άλλη λύση στο πρόβλημά μας.

 

Έντιτ: λάθος λίνκ

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την ανθολογία επιστημονικής φαντασίας ''Παράξενες Πόλεις'' από εκδόσεις Locus 7. Δεν μου άρεσε σχεδόν καθόλου. Οι περισσότερες ιστορίες με άφησαν αδιάφορο, τις βρήκα αρκετά μέτριες. Εκτός από αυτές των Μπράντμπερυ και Φρέντερικ Πολ που ήταν καλούτσικες. Τουλάχιστον όμως το βιβλίο ήταν μικρό και έτσι δεν κουράστηκα κιόλας. Συνεχίζω με A. E. Van Vogt και ''Κυνηγώντας τους Σλαν''.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Νορβηγικό δάσος, του Χαρούκι Μουρακάμι.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα, του Γιάννη Μαρή, που δόθηκε με την εφημερίδα Το Βήμα χτες την Κυριακή. Μου αρέσει η γραφή του και το μυστήριο πυκνώνει σιγά σιγά. Ακόμα να εμφανιστεί ο Μπέκας, όμως. Ανυπομονώ να τον γνωρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με το Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα, του Γιάννη Μαρή, που δόθηκε με την εφημερίδα Το Βήμα χτες την Κυριακή. Μου αρέσει η γραφή του και το μυστήριο πυκνώνει σιγά σιγά. Ακόμα να εμφανιστεί ο Μπέκας, όμως. Ανυπομονώ να τον γνωρίσω...

 

Τί έγινε με τον Βρόμικο κόσμο, του Τσαρλς Μπουκόφσκi;

Link to comment
Share on other sites

Τς τς τς, δεν με παρακολουθείς laugh.gif. Το σχόλιό μου είναι στο τόπικ με τα 50 Βιβλία για το 2012 (άλλο που εγώ έχω φτάσει τα 134!)... Θα το βρεις στο ποστ Νο. 746.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Τς τς τς, δεν με παρακολουθείς laugh.gif. Το σχόλιό μου είναι στο τόπικ με τα 50 Βιβλία για το 2012 (άλλο που εγώ έχω φτάσει τα 134!)... Θα το βρεις στο ποστ Νο. 746.

 

Έπρεπε να φανταστώ ότι θα το τελείωνες την ίδια μέρα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα το Τhe Mall (S.L. Grey), Καλο ειναι μεχρι τωρα.

 

 

Ειναι μια παρα πολυ ωραια ιστορια τρομου που ξεκιναει δυναμικα και με μεγαλο ενδιαφερων, αλλα δυστυχως στην πορεια καπου ξεφευγει.......Μεχρι και λιγο μετα την μεση του βιβλιου, καθως διαβαζω, εχω την αισθηση οτι εχω μπει στο "Twilight Zone"!!! μετα ξαφνικα το γυρναει στο "κοινωνικο" να το πω;;;....με λιγη δοση μιζεριας....wtf? :fool:

Κριμα, γιατι η αρχικη ιδεα ειναι πολυ καλη......

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ο Ταχυδρόμος χτυπάει πάντα δύο φορές'' του Τζέιμς Κέιν, πολύ καλό ήταν. Η ιστορία είναι λίγο- πολύ γνωστή γι' αυτό και δεν θα πω για τα της υπόθεσης, παρά μόνο το ότι ήταν πολύ καλογραμμένη και διάχυτη στον κυνισμό. Μου άρεσε που ο πρωταγωνιστής ήταν ακόμη μεγαλύτερο κοπρόσκυλο απ' ότι στην ταινία (αυτή με τον Νίκολσον) όπως επίσης και το ότι

αναγκάστηκε να χώσει μπουνιά στο μάτι της άλλης για να γίνει πιο πιστευτό το ατύχημα :lol:

Ήθελα να μην την είχα δει προτού διαβάσω το βιβλίο, αλλά ok, αυτό ήταν πολύ δύσκολο. Θέλω πάντως κάποια στιγμή να δω και το ''Ossessione Διαβολικοί Εραστές'' του Luchino Visconti.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω τον αναγνωστικο μαραθωνιο με το Ο Τελευταιος Ενορκος του Τζον Γκρισαμ.Δικαστικο δραμα προβλεπεται(αν κρινω απο τον τιτλο και απο αυτα που εχω διαβασει οτι γραφει ο Γκρισαμ) και ειμαι περιεργος αν θα μου αρεσει οσο μου αρεσουν και οι αναλογες ταινιες!

Link to comment
Share on other sites

διάβασα το "King Rat" του James Clavel απο τις εκδόσεις Anubis (σειρά pocket). Πρόκειται για το πρώτο βιβλίο του συγγραφέα και έχει να κάνει με Βρετανούς, Αμερικανούς και Αυστραλούς αιχμαλότους κατα την διάρκεια του Β' Παγκοσμίου πολέμου. Πολύ ωραίο όπως και το "Shogun" του ίδου συγγραφέα. Ελπίζω οι εκδόσεις Anubis να συνεχίσουν και να εκδόσουν όλα τα βιβλία του Clavel (δεν είναι και πολλά) σε αυτό το format.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχει πέσει πολύ διάβασμα αλλά και ορεξη έχω διαβάσει-ζω τα

 

1 - Bob marley rasta reaggae για την ζωή του αλλά και γενικά για την μουσική ρεγγε

2 - The Secret of Pax Tharkas, Dwarf Home Trilogy, Book 1 - Douglas Nile χαλαρό dragonlance βιβλιαράκι

3 - Η πολιτιστική Ιστορία του Χιούμορ. Βιβλίο για το χιούμορ και τις μορφές του μέσα στην Ιστορία

4 - Ξιφοι και Μάγοι - Terra Nova. Το βρήκα σε ένα ξεχασμένο βιβλιοπωλείο στον Πυργο Ηλείας που είχα παει και το τσίμπησα. Η πωλήτρια με κοίταγε περίεργα για το που πήγα και το ξετρύπωσα.

5 - Weaveworld - Clive Barker.....ωραίο και το ευχαριστήθηκα αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Ισως φταίει οτι περίμενα παρα πολλά απο το εν λόγο βιβλίο

6 - 7 Τα 2 απο τα 3 βιβλία της τριλογίας His Dark Materials......Τα σπάνε και εντός ολίγον ημερόν θα το τελειώσω.

 

Σειρά εχουν μάλλον τα

3ο βιβλίο της σειράς His Dark Materials

Imajica, Clive Barker

και εκει που μάλλον θα πέσει το κάψιμο είναι οτι ξεκινάω την 10λογία της Malazan Empire....αντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το Νεκροταφίο ζώων του Stephen King.Μου είχε λείψει ο Κινγκ :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα διαλειμματάκι λίγων ημερών χωρίς να διαβάσω κάτι, άρχισα το Οι κούκλες της μαντάμ Μάντιλιπ, του Άμπρααμ Μέριτ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..