Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Κάπου άκουσα, ότι η συγκεκριμένη κυρία θεωρεί τον εαυτό της άντρα παγιδευμένο σε σώμα γυναίκας. Ευτυχώς όμως ο παγιδευμένος είναι γκέι, οπότε και είναι ευτυχισμένη στο πλευρό του άντρα της.:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Θεσπέσιο πτώμα... Δεν θα πω ότι μου άρεσε, γιατί θα ήταν ψέμα. Ούτε η υπόθεση με ενθουσίασε, επίσης πιστεύω πως είχε κάποιες ανούσιες περιγραφές, που σταδιακά με κούραζαν. Από την άλλη, δεν έχασα και το χρόνο μου διαβάζοντάς το, απλά το βρήκα μέτριο. Δύσκολα θα ξαναδιαβάσω βιβλίο της.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου άκουσα, ότι η συγκεκριμένη κυρία θεωρεί τον εαυτό της άντρα παγιδευμένο σε σώμα γυναίκας. Ευτυχώς όμως ο παγιδευμένος είναι γκέι, οπότε και είναι ευτυχισμένη στο πλευρό του άντρα της.:dazzled:

ενδεικτικά θα σας αναφέρω ότι στο Θεσπέσιο πτώμα δεν υπάρχει γυναικείος χαρακτήρας για δείγμα, ενώ οι (λίγοι) straight άντρες βιάζονται και δολοφονούνται (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά) από τους δύο πρωταγωνιστές (ο ένας είναι ο γκέυ Χάννιμπαλ Λέκτερ και ο άλλος... χμ, δε θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα'' της θείας Αγκάθας. Καλό ήταν, αν και υποψιάζομαι ότι θα έχει γράψει και καλύτερα. Το σκηνικό γνωστό και μη εξαιρετέο. Ένας άνθρωπος δολοφονημένος με όλους τους οικείους του να έχουν κίνητρο να τον ''αποσύρουν''. Ο ικανότατος όμως ντέντεκτιβ της αστυνομίας Νηλ και η ακόμα πιο ικανή μις Μαρπλ θα χώσουν τις μύτες τους, και οι μάσκες σιγά- σιγά θα αρχίσουν να πέφτουν. Εννοείται ότι και πάλι δεν κατάφερα που να πάρει η ευχή να πάρει, να βρω ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα ''Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές'', ''Ποντικοπαγίδα'', ''Εφιαλτικά Χριστούγεννα'' (το καλύτερο απ' όλα) και ''Ένα Σχέδιο Δολοφονίας'', και δεν τα κατάφερα ούτε μία φορά. Την επόμενη φορα θα διαβάσω πολύ προσεκτικά και θα βάλω τα δυνατά μου να τον βρω :mf_sherlock:

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα'' της θείας Αγκάθας. Καλό ήταν, αν και υποψιάζομαι ότι θα έχει γράψει και καλύτερα. Το σκηνικό γνωστό και μη εξαιρετέο. Ένας άνθρωπος δολοφονημένος με όλους τους οικείους του να έχουν κίνητρο να τον ''αποσύρουν''. Ο ικανότατος όμως ντέντεκτιβ της αστυνομίας Νηλ και η ακόμα πιο ικανή μις Μαρπλ θα χώσουν τις μύτες τους, και οι μάσκες σιγά- σιγά θα αρχίσουν να πέφτουν. Εννοείται ότι και πάλι δεν κατάφερα που να πάρει η εύχη να πάρει, να βρω ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα ''Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές'', ''Ποντικοπαγίδα'', ''Εφιαλτικά Χριστούγεννα'' (το καλύτερο απ' όλα) και ''Ένα Σχέδιο Δολοφονίας'', και δεν τα κατάφερα ούτε μία φορά. Την επόμενη φορα θα διαβάσω πολύ προσεκτικά και θα βάλω τα δυνατά μου να τον βρω :mf_sherlock:

 

 

 

 

Στο Όριεντ Εξπρές όποιον και να έλεγες μέσα θα έπεφτες...

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα'' της θείας Αγκάθας. Καλό ήταν, αν και υποψιάζομαι ότι θα έχει γράψει και καλύτερα. Το σκηνικό γνωστό και μη εξαιρετέο. Ένας άνθρωπος δολοφονημένος με όλους τους οικείους του να έχουν κίνητρο να τον ''αποσύρουν''. Ο ικανότατος όμως ντέντεκτιβ της αστυνομίας Νηλ και η ακόμα πιο ικανή μις Μαρπλ θα χώσουν τις μύτες τους, και οι μάσκες σιγά- σιγά θα αρχίσουν να πέφτουν. Εννοείται ότι και πάλι δεν κατάφερα που να πάρει η εύχη να πάρει, να βρω ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα ''Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές'', ''Ποντικοπαγίδα'', ''Εφιαλτικά Χριστούγεννα'' (το καλύτερο απ' όλα) και ''Ένα Σχέδιο Δολοφονίας'', και δεν τα κατάφερα ούτε μία φορά. Την επόμενη φορα θα διαβάσω πολύ προσεκτικά και θα βάλω τα δυνατά μου να τον βρω :mf_sherlock:

 

 

 

 

Διάβασε το Ρετρό στην Ομίχλη.

 

Εκεί κι αν δε φαντάζεσαι τι γίνεται. ;-)

 

(Απλά εκεί είναι η Μιζ Μάρπλ όχι ο Πουαρώ)

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ''Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα'' της θείας Αγκάθας. Καλό ήταν, αν και υποψιάζομαι ότι θα έχει γράψει και καλύτερα. Το σκηνικό γνωστό και μη εξαιρετέο. Ένας άνθρωπος δολοφονημένος με όλους τους οικείους του να έχουν κίνητρο να τον ''αποσύρουν''. Ο ικανότατος όμως ντέντεκτιβ της αστυνομίας Νηλ και η ακόμα πιο ικανή μις Μαρπλ θα χώσουν τις μύτες τους, και οι μάσκες σιγά- σιγά θα αρχίσουν να πέφτουν. Εννοείται ότι και πάλι δεν κατάφερα που να πάρει η εύχη να πάρει, να βρω ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα ''Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές'', ''Ποντικοπαγίδα'', ''Εφιαλτικά Χριστούγεννα'' (το καλύτερο απ' όλα) και ''Ένα Σχέδιο Δολοφονίας'', και δεν τα κατάφερα ούτε μία φορά. Την επόμενη φορα θα διαβάσω πολύ προσεκτικά και θα βάλω τα δυνατά μου να τον βρω :mf_sherlock:

 

 

 

 

Στο Όριεντ Εξπρές όποιον και να έλεγες μέσα θα έπεφτες...

 

 

Σωστά. Και τώρα που το καλοσκέφτομαι, είναι το μόνο βιβλίο όπου βρήκα ποιος είναι ο δολοφόνος, αφού

τους υποψιάστηκα όλους έναν προς έναν :lol:

 

 

Διάβασα το ''Ένα Άλλοθι για Τρία Εγκλήματα'' της θείας Αγκάθας. Καλό ήταν, αν και υποψιάζομαι ότι θα έχει γράψει και καλύτερα. Το σκηνικό γνωστό και μη εξαιρετέο. Ένας άνθρωπος δολοφονημένος με όλους τους οικείους του να έχουν κίνητρο να τον ''αποσύρουν''. Ο ικανότατος όμως ντέντεκτιβ της αστυνομίας Νηλ και η ακόμα πιο ικανή μις Μαρπλ θα χώσουν τις μύτες τους, και οι μάσκες σιγά- σιγά θα αρχίσουν να πέφτουν. Εννοείται ότι και πάλι δεν κατάφερα που να πάρει η εύχη να πάρει, να βρω ποιος είναι ο δολοφόνος. Έχω διαβάσει μέχρι τώρα τα ''Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές'', ''Ποντικοπαγίδα'', ''Εφιαλτικά Χριστούγεννα'' (το καλύτερο απ' όλα) και ''Ένα Σχέδιο Δολοφονίας'', και δεν τα κατάφερα ούτε μία φορά. Την επόμενη φορα θα διαβάσω πολύ προσεκτικά και θα βάλω τα δυνατά μου να τον βρω :mf_sherlock:

 

 

 

 

Διάβασε το Ρετρό στην Ομίχλη.

 

Εκεί κι αν δε φαντάζεσαι τι γίνεται. ;-)

 

(Απλά εκεί είναι η Μιζ Μάρπλ όχι ο Πουαρώ)

 

ok Amandel ευχαριστώ. Θα το χτυπήσω κάποια στιγμή και θα δω τι παίζει.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το Ρετρό στην Ομίχλη.

 

Εκεί κι αν δε φαντάζεσαι τι γίνεται. ;-)

 

(Απλά εκεί είναι η Μιζ Μάρπλ όχι ο Πουαρώ)

 

Χμ. Ναι και μια φορά που τα γούστα μας αντικρούονται, μάινε λίμπλιχε. That is, αν προτείνεις το Ρετρό και ως καλό αστυνομικό ανάγνωσμα (πέρα από την αδυναμία του αναγνώστη ν' ανακαλύψει τον ένοχο). Εγώ το διάβασα πέρσι, αν δεν κάνω λάθος, και το βρήκα κουραστικό και τραβηγμένο από τα μαλλιά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το Ρετρό στην Ομίχλη.

 

Εκεί κι αν δε φαντάζεσαι τι γίνεται. ;-)

 

(Απλά εκεί είναι η Μιζ Μάρπλ όχι ο Πουαρώ)

 

Χμ. Ναι και μια φορά που τα γούστα μας αντικρούονται, μάινε λίμπλιχε. That is, αν προτείνεις το Ρετρό και ως καλό αστυνομικό ανάγνωσμα (πέρα από την αδυναμία του αναγνώστη ν' ανακαλύψει τον ένοχο). Εγώ το διάβασα πέρσι, αν δεν κάνω λάθος, και το βρήκα κουραστικό και τραβηγμένο από τα μαλλιά.

 

To προτείνω ως καλό ανάγνωσμα γενικά. Αστυνομικό δεν είναι ιδιαίτερα αφού περιλαμβάνει Μις Μάρπλ.

Αλλά είναι έξυπνο, λίγο φαντασματουλιάρικο στην αρχή, και κάνει πολύ ωραία έρευνα παρελθόντος και μπακγράου χαρακτήρων, τα οποία δένουν όλα στο τέλος καθώς κλείνει ένας κύκλος που

ξεκίνησε αρκετά χρόνια πριν.

 

Εμένα με ικανοποίησε μια χαρά.:8):

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Θεσπέσιο Πτώμα της Poppy Z. Brite.

Στο βιβλίο αυτό με είχαν εντυπωσιάσει οι γυναικείοι χαρακτήρες :p

 

 

Χαχα! Είμαι ακόμα στην αρχή και έχει πέσει ήδη πολύ αντρίλα! :p

 

Αντρίλα, Spyrex; Δύσκολα με την Brite! tongue.gif

 

 

Αυτο το βιβιλιο το ψαχνω αρκετο καιρο και δεν μπορω να το βρω πουθενα, μαλλον ειναι εξαντλημενο απο τον εκδοτη. Εχει κανεις καμια πληροφορια;

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Πρόσκληση σε φόνο, της Αγκάθα Κρίστι.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα Το αυτό του King! Είμαι περίεργος να δω πότε θα το τελειώσω!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα Το αυτό του King! Είμαι περίεργος να δω πότε θα το τελειώσω!

 

Moυ πήρε ένα μήνα στις καλές εποχές, τότε που ήμουν πιο γρήγορος, αλλά διάβασα ενδιάμεσα και το πρώτο βιβλίο του Μαύρου Πύργου.

Αξίζει όμως μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο που θα ξοδέψεις.Όταν το τελειώνεις νιώθεις οτι χάνεις τους φίλους σου.ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν είναι spoiler αυτο, μην αγχωθείς.

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Ο Εφιάλτης Παραφιλάει'' του Dean Koontz. Οι 50 πρώτες σελίδες που έχω διαβάσει, μ' έχουν φτιάξει για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ποστ σεντόνι για το βιβλίο αυτό. Στο τσακ δεν το πήρα μαζί μου στις διακοπές, αλλά θα έρθει η ώρα του όταν γυρίσω στην Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ποστ σεντόνι για το βιβλίο αυτό. Στο τσακ δεν το πήρα μαζί μου στις διακοπές, αλλά θα έρθει η ώρα του όταν γυρίσω στην Αθήνα...

 

Θα γίνει. Προς το παρόν έχουμε να κάνουμε με τρεις παράλληλες ιστορίες, οι δύο πολύ ενδιαφέρουσες, η μία λιγότερο. Περισσότερα από βδομάδα που πιστεύω ότι θα το έχω τελειώσει, μικρό είναι έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα Το αυτό του King! Είμαι περίεργος να δω πότε θα το τελειώσω!

 

Moυ πήρε ένα μήνα στις καλές εποχές, τότε που ήμουν πιο γρήγορος, αλλά διάβασα ενδιάμεσα και το πρώτο βιβλίο του Μαύρου Πύργου.

Αξίζει όμως μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο που θα ξοδέψεις.Όταν το τελειώνεις νιώθεις οτι χάνεις τους φίλους σου.ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν είναι spoiler αυτο, μην αγχωθείς.

 

 

Δηλαδή είναι από τα καλά βιβλία του;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα Το αυτό του King! Είμαι περίεργος να δω πότε θα το τελειώσω!

 

Moυ πήρε ένα μήνα στις καλές εποχές, τότε που ήμουν πιο γρήγορος, αλλά διάβασα ενδιάμεσα και το πρώτο βιβλίο του Μαύρου Πύργου.

Αξίζει όμως μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο που θα ξοδέψεις.Όταν το τελειώνεις νιώθεις οτι χάνεις τους φίλους σου.ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν είναι spoiler αυτο, μην αγχωθείς.

 

 

Δηλαδή είναι από τα καλά βιβλία του;

Ίσως το καλυτερό του μετα το Μαύρο Πύργο.Οι χαρακτήρες είναι όλοι ένας προς ένας,δένεσαι μαζί τους και ζεις το φόβο τους.Επίσης, είναι ίσως το μοναδικό βιβλίο που μου έχει μείνει τόσο πολύ, παρά το μεγεθός του.

Αν δεν ήταν τόσα πολλά τα βιβλία που θέλω να διαβάσω, θα το ξαναδιάβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη!!!

Edited by Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χτες το μεσημέρι το Έτος Μηδέν του Τζεφ Λονγκ. Γενικά, περίμενα να εκμεταλλευτεί με το γνωστό, τον εκνευριστικό τρόπο το τέρμα μη-πρωτότυπο εύρημα της εύρεσης οστών στο Γολγοθά (Τζίζαζ Κράιστ, γουίνκ-γουίνκ). Τελικά έδωσε περισσότερη βάση στους χαρακτήρες του, κρατώντας ταυτόχρονα σε ενδιαφέροντα επίπεδα την πλοκή. Θα το σύστηνα σαν ενδιαφέρον ανάγνωσμα και σε εκείνους που δε διαβάζουν πολλές περιπέτειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Βρόμικος κόσμος, του Τσαρλς Μπουκόφσκι. Την έκδοση από το Βήμα, δηλαδή, που περιλαμβάνει τα διηγήματα από τα βιβλία Βρόμικος κόσμος και Η πόλη των Αγγέλων, των εκδόσεων Απόπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Βρόμικος κόσμος, του Τσαρλς Μπουκόφσκι. Την έκδοση από το Βήμα, δηλαδή, που περιλαμβάνει τα διηγήματα από τα βιβλία Βρόμικος κόσμος και Η πόλη των Αγγέλων, των εκδόσεων Απόπειρα.

 

Όταν το τελειώσεις γράψε ένα review γιατί σκέφτομαι να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο διαρρήκτης που έκανε τον κομπάρσο, του Λόρενς Μπλοκ. Είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον τζέντλεμαν κλέφτη Μπέρνι Ρόντενμπαρ. Η γραφή είναι εξαιρετική μες στην απλότητά της, άμεση και με χιούμορ που κάνει την όλη ιστορία πολύ ευχάριστη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα πριν από λίγες μέρες το IN EXTREMIS-Στα άκρα της ανθρώπινης φύσης του Βασίλη Μπαμπούρη. Είπα να κάνω ένα διάλλειμα από τη λογοτεχνία. Τελικά, it's a crazy world out there! και λίγα λέμε!!!!

Edited by Alucard
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..