Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Επιστρέφω στον αγαπημένο μου Κουντζ με το Ένας συνηθισμένος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μοιραία, του Ζαν-Πατρίκ Μανσέτ.

 

εξαιρετικός ο Μανσετ.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω βαθια ανασα και ξεκιναω Το κορακι του Κινγκ.

Edited by gregacm
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιρνω βαθια ανασα και ξεκιναω το Το κορακι του Κινγκ.

 

Απο τα καλύτερα του. Αξίζει το...μακροβούτι!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο διαρρήκτης που διάβαζε Σπινόζα, του Λόρενς Μπλοκ. Τέταρτο βιβλίο της σειράς Μπέρνι Ρόντενμπαρ.

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο ξεκινάω το Κούτζο του Κινγκ.

Φιλε μου το Κουτζο απλα καταπληκτικο..Εχει παρει ενα απλο τελειως θεμα και το εχει απογειωσει..θα σου αρεσει παρα πολυ..ειδικα το τελος το οποιο ειναι ιδιαιτερα σοκαριστικο..το ειχα διαβασει το 2005 και το θυμαμαι σχεδον απεξω ακομη..ΚΑλη αναγνωση..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το Κουτζο απλα καταπληκτικο..Εχει παρει ενα απλο τελειως θεμα και το εχει απογειωσει..θα σου αρεσει παρα πολυ..ειδικα το τελος το οποιο ειναι ιδιαιτερα σοκαριστικο..το ειχα διαβασει το 2005 και το θυμαμαι σχεδον απεξω ακομη..ΚΑλη αναγνωση..

:thmbup:

Κι να σκεφτεί κανείς πως -όπως ο ίδιος έχει πεί- λυπάται που δεν θυμάται να το γράφει γιατί ήταν συνέχεια στα χαμένα απο ναρκωτικά ή αλκοόλ (δε θυμάμαι τι από τα δύο). Δηλ ακόμα και σε τέτοια φάση και κοίτα πως γράφει ρε φίλε!

Edited by Nhrhida
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Πόλεμος εναντίον της μαφίας, του Ντον Πέντλετον. Πρώτο βιβλίο της σειράς Ο Εκτελεστής.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα "Ο Μαύρος Λίθος και άλλες ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου", του Howard.

Έιμαι στην φάση που μαζεύω τις ιστορίες του Howard που έχουν εκδοθεί στην ελληνική γλώσσα.

Το συγκεκριμένο βιβλίο δείχνει καλή επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από αύριο ξεκινάω το Κούτζο του Κινγκ.

Φιλε μου το Κουτζο απλα καταπληκτικο..Εχει παρει ενα απλο τελειως θεμα και το εχει απογειωσει..θα σου αρεσει παρα πολυ..ειδικα το τελος το οποιο ειναι ιδιαιτερα σοκαριστικο..το ειχα διαβασει το 2005 και το θυμαμαι σχεδον απεξω ακομη..ΚΑλη αναγνωση..

Έχω δει πολλά σχόλια στο φόρουμ για το Κούτζο και γνωρίζω ότι θα μου αρέσει πολύ. Και μόνο διαβάζοντας την περίληψη του οπισθοφύλλου, τρελαίνομαι. :p Γι' αυτό κι έπαθα την πλάκα μου όταν το βρήκα μεταχειρισμένο στο Μοναστηράκι. Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι δεν θα είχα την ευκαιρία να το διαβάσω.

 

Είμαι ήδη στην σελ. 100 κι απολαμβάνω την κάθε σελίδα! Ειδικά με αυτό το "όχι, εδώ δεν έχουμε κανένα πρόβλημα" είχα σκάσει στα γέλια! :p Θυμάσαι σε τι αναφέρομαι ε;

Edited by Spyrex
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα "Ο Μαύρος Λίθος και άλλες ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου", του Howard.

Έιμαι στην φάση που μαζεύω τις ιστορίες του Howard που έχουν εκδοθεί στην ελληνική γλώσσα.

Το συγκεκριμένο βιβλίο δείχνει καλή επιλογή.

 

 

Επειδή εγώ το έχω σχεδόν καταφέρει αυτό, δε θα είναι και πολύ εύκολο. Αν κολλήσεις πουθενά, πες μπας και μπορέσω να βοηθήσω. :ablush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το Κουτζο απλα καταπληκτικο..Εχει παρει ενα απλο τελειως θεμα και το εχει απογειωσει..θα σου αρεσει παρα πολυ..ειδικα το τελος το οποιο ειναι ιδιαιτερα σοκαριστικο..το ειχα διαβασει το 2005 και το θυμαμαι σχεδον απεξω ακομη..ΚΑλη αναγνωση..

:thmbup:

Κι να σκεφτεί κανείς πως -όπως ο ίδιος έχει πεί- λυπάται που δεν θυμάται να το γράφει γιατί ήταν συνέχεια στα χαμένα απο ναρκωτικά ή αλκοόλ (δε θυμάμαι τι από τα δύο). Δηλ ακόμα και σε τέτοια φάση και κοίτα πως γράφει ρε φίλε!

Και αλκοολ και ναρκωτικά. Και φαίνεται στο βιβλίο.

Πάντα στα βιβλία του Κινγκ με εκνεύριζαν οι συμπτώσεις για να πάνε όλα καλά στο τέλος (ειδικά στο "Αυτό"). Όταν εδώ λοιπόν

όλες οι συμπτώσεις πέφτουν για να πάνε όλα άσχημα στο τέλος

κάπου ξενέρωσα.

Link to comment
Share on other sites

Από αύριο ξεκινάω το Κούτζο του Κινγκ.

Φιλε μου το Κουτζο απλα καταπληκτικο..Εχει παρει ενα απλο τελειως θεμα και το εχει απογειωσει..θα σου αρεσει παρα πολυ..ειδικα το τελος το οποιο ειναι ιδιαιτερα σοκαριστικο..το ειχα διαβασει το 2005 και το θυμαμαι σχεδον απεξω ακομη..ΚΑλη αναγνωση..

Έχω δει πολλά σχόλια στο φόρουμ για το Κούτζο και γνωρίζω ότι θα μου αρέσει πολύ. Και μόνο διαβάζοντας την περίληψη του οπισθοφύλλου, τρελαίνομαι. :p Γι' αυτό κι έπαθα την πλάκα μου όταν το βρήκα μεταχειρισμένο στο Μοναστηράκι. Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι δεν θα είχα την ευκαιρία να το διαβάσω.

 

Είμαι ήδη στην σελ. 100 κι απολαμβάνω την κάθε σελίδα! Ειδικά με αυτό το "όχι, εδώ δεν έχουμε κανένα πρόβλημα" είχα σκάσει στα γέλια! :p Θυμάσαι σε τι αναφέρομαι ε;

Φυσικα και θυμαμαι σε τι αναφερεσε..οντως ειναι αστειο αλλα δεν καταληγει και πολυ αστειο αργοτερα..θα δεις,θα δεις..Σε ζηλευω λιγο που το διαβαζεις απο την αρχη χωρις να ξερεις τιποτα..

 

Φιλε μου το Κουτζο απλα καταπληκτικο..Εχει παρει ενα απλο τελειως θεμα και το εχει απογειωσει..θα σου αρεσει παρα πολυ..ειδικα το τελος το οποιο ειναι ιδιαιτερα σοκαριστικο..το ειχα διαβασει το 2005 και το θυμαμαι σχεδον απεξω ακομη..ΚΑλη αναγνωση..

:thmbup:

Κι να σκεφτεί κανείς πως -όπως ο ίδιος έχει πεί- λυπάται που δεν θυμάται να το γράφει γιατί ήταν συνέχεια στα χαμένα απο ναρκωτικά ή αλκοόλ (δε θυμάμαι τι από τα δύο). Δηλ ακόμα και σε τέτοια φάση και κοίτα πως γράφει ρε φίλε!

Και αλκοολ και ναρκωτικά. Και φαίνεται στο βιβλίο.

Πάντα στα βιβλία του Κινγκ με εκνεύριζαν οι συμπτώσεις για να πάνε όλα καλά στο τέλος (ειδικά στο "Αυτό"). Όταν εδώ λοιπόν

όλες οι συμπτώσεις πέφτουν για να πάνε όλα άσχημα στο τέλος

κάπου ξενέρωσα.

Ορισμενες φορες ομως ετσι δεν ειναι και στην πραγματικη ζωη? Αν κατι στραβωσει λιγο δημιουργουνται οι προυποθεσεις για να γινει χειροτερο..
Link to comment
Share on other sites

Και αλκοολ και ναρκωτικά. Και φαίνεται στο βιβλίο.

Πάντα στα βιβλία του Κινγκ με εκνεύριζαν οι συμπτώσεις για να πάνε όλα καλά στο τέλος (ειδικά στο "Αυτό"). Όταν εδώ λοιπόν

όλες οι συμπτώσεις πέφτουν για να πάνε όλα άσχημα στο τέλος

κάπου ξενέρωσα.

 

Εεεεεε κι εσύ! Για καλό δε τις θέλεις, για κακό δε τις θέλεις...Δύσκολος είσαι!

Σοβαρά τώρα, σε ένα βιβλίο οι συμπτώσεις που οδηγούν στο αποτέλεσμα συνήθως μοιάζουν υπερβολη.Όμως αν σκεφτεί κανείς πώς οι συμπτώσεις μπορούν να παίξουν καθοριστικό ρόλο στη ζωή δεν φαίνεται απίστευτο. Είτε στη δική μας ζωή, είτε δικών μας ανθρώπων, είτε ακόμα και διάσημων έχουμε ένα σωρό συμπτώσεις που (μαζί με όλα τα άλλα πχ επιλογές του ατόμου κλπ κλπ) οδηγούν στη σημερινή του κατάσταση.

Απλά παίζει ρόλο που σε ένα βιβλίο τις βλέπεις όλες μαζεμένες και λες:άσε μας κουκλίτσα μου που γίναν όλα αυτά!

Από την άλλη πολλοί δεν τα χαρακτηρίζουν ως απλές,τυχαίες συμπτώσεις αλλά ως μοίρα, πεπρωμένο,κισμέτ.

Στο συγκεκριμένο βιβλίο

το αγόρι βλέπει από νωρίς στην ντουλάπα του το σκυλί σαν δαίμονα πράγμα που λειτουργεί ως οιωνός για το κακό που πλησιάζει

οπότε οι μετέπειτα συμπτώσεις αρχίζουν να μοιάζουν με παρεμβάσεις κάποιου/κάτι ανώτερου των κοινών θνητών που επιθυμεί εξαρχής αυτό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα "Ο Μαύρος Λίθος και άλλες ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου", του Howard.

Έιμαι στην φάση που μαζεύω τις ιστορίες του Howard που έχουν εκδοθεί στην ελληνική γλώσσα.

Το συγκεκριμένο βιβλίο δείχνει καλή επιλογή.

 

Τότε ίσως να σε ενδιαφέρει αυτό http://www.biblionet.gr/book/64685/Howard,_Robert_E./%CE%9A%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CE%BD_%CE%BF_%CE%B2%CE%AC%CF%81%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%82 , που το πήρα από το παζάρι στο River West με 3 ευρώ. Δεν το διάβασα ακόμα, αλλά έχει άρθρα για τον Χάουαρντ και για τον Κόναν και 3 διηγήματα του Χάουαρντ και κάτι άλλα τέτοια. Τελικά αυτό το παζάρι είναι το ίδιο με της Κλαυθμώνος, με τις ίδιες ετικέτες και τιμές. Ελπίζω να μην καταργήσουν το άλλο, γιατί η Κλαυθμώνος είναι πιο κοντά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα "Ο Μαύρος Λίθος και άλλες ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου", του Howard.

Έιμαι στην φάση που μαζεύω τις ιστορίες του Howard που έχουν εκδοθεί στην ελληνική γλώσσα.

Το συγκεκριμένο βιβλίο δείχνει καλή επιλογή.

 

Τότε ίσως να σε ενδιαφέρει αυτό http://www.biblionet...όναν_ο_βάρβαρος , που το πήρα από το παζάρι στο River West με 3 ευρώ. Δεν το διάβασα ακόμα, αλλά έχει άρθρα για τον Χάουαρντ και για τον Κόναν και 3 διηγήματα του Χάουαρντ και κάτι άλλα τέτοια. Τελικά αυτό το παζάρι είναι το ίδιο με της Κλαυθμώνος, με τις ίδιες ετικέτες και τιμές. Ελπίζω να μην καταργήσουν το άλλο, γιατί η Κλαυθμώνος είναι πιο κοντά μου.

 

 

Ε, η σειρά αυτή, από τις εκδόσεις Κατάρτι είναι η ίδια που έβγαλε τον ανεκδιήγητο Ζορρό. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά δεν σου εγγυώμαι ότι θα είναι η καλύτερη δυνατή εμπειρία σε σχέση με τον Κόναν. Νομίζω ότι οι Ωρόρες είναι ότι πιο κομψό έχει κυκλοφορήσει σε μεταφρασμένο Κόναν (εκτός από τις εκδόσεις Locus-7, που έχει μεταφράσεις του Μπαλάνου).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα "Ο Μαύρος Λίθος και άλλες ιστορίες της μυθολογίας Κθούλου", του Howard.

Έιμαι στην φάση που μαζεύω τις ιστορίες του Howard που έχουν εκδοθεί στην ελληνική γλώσσα.

Το συγκεκριμένο βιβλίο δείχνει καλή επιλογή.

 

Τότε ίσως να σε ενδιαφέρει αυτό http://www.biblionet...όναν_ο_βάρβαρος , που το πήρα από το παζάρι στο River West με 3 ευρώ. Δεν το διάβασα ακόμα, αλλά έχει άρθρα για τον Χάουαρντ και για τον Κόναν και 3 διηγήματα του Χάουαρντ και κάτι άλλα τέτοια. Τελικά αυτό το παζάρι είναι το ίδιο με της Κλαυθμώνος, με τις ίδιες ετικέτες και τιμές. Ελπίζω να μην καταργήσουν το άλλο, γιατί η Κλαυθμώνος είναι πιο κοντά μου.

 

 

Ε, η σειρά αυτή, από τις εκδόσεις Κατάρτι είναι η ίδια που έβγαλε τον ανεκδιήγητο Ζορρό. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά δεν σου εγγυώμαι ότι θα είναι η καλύτερη δυνατή εμπειρία σε σχέση με τον Κόναν. Νομίζω ότι οι Ωρόρες είναι ότι πιο κομψό έχει κυκλοφορήσει σε μεταφρασμένο Κόναν (εκτός από τις εκδόσεις Locus-7, που έχει μεταφράσεις του Μπαλάνου).

 

Για να είμαι ειλικρινής, εγώ το πήρα για τον "Πύργο του ελέφαντα", για το οποίο χοροπηδάτε αρκετοί εδώ μέσα. Το πολύ πολύ να είναι κακή η μετάφραση. Και στο κάτω κάτω, 3 ευρώ μόνο έκανε.

Για το Locus 7 το μόνο που ξέρω είναι ότι τα βγάζει πολύ τσιμπημένα και μάλλον γι' αυτό δεν τα έχει διαβάσει κανείς από δω.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τα Locus7 τα βρίσκεις πολύ δύσκολα αφού πρακτικά μόνο αυτοί πουλάνε τα βιβλία που βγάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα να το πω πριν που πόσταρα αλλά διαβάζω το

Μαθητευμόμενος εκτελεστής

της Ρόμπιν Χομπ

 

Φοβόμουν μην βγει μούφα να πω την αλήθεια αλλά μέχρι στιγμής μου φαίνεται κάτι σαν Kay προς το καλύτερο όμως. Και παρά το γεγονός ότι στην αρχή είναι παιδί ο ήρωας δεν έχουμε πολλές χαριτωμενιές. Ίσως λίγο μαιρησυισμό αλλά θα δείξει στην πορεία.

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Σειρά έχει "ο βιασμός" της Όουτς. Ένας απο τους πολλούς που το πιάνει στα χέρια του μέσα στο 2012....

Link to comment
Share on other sites

"Ιστορίες της Μέκτας" από τον Κωνσταντίνο Τσουρέκη και "Το ημερολόγιο ενός δαίμονα" του Clive Barker...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..