Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Η Λίστα του Σίντλερ έχει κυκλοφορήσει από τις εκδόσεις Λιβάνη - Το Κλειδί. Πλέον είναι εξαντλημένο.

 

Στο μεταξύ, εγώ άρχισα το Γαλαξιακή Αυτοκρατορία 3, του Ισαάκ Ασίμοφ. Το γνωστό Second Foundation. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το διαβάσω από τις εκδόσεις Anubis, με την ωραία μετάφραση και επιμέλεια, αλλά έχουν καθυστερήσει αρκετά εκεί στον εκδοτικό οίκο και γω δεν μπορούσα να περιμένω.

 

Νομίζω ότι το είχα δει παλαιότερα και από τα Bell, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Έχω δει όμως την ταινία η οποία είναι πολύ καλή. Όσο για τα Foundation, δεν θα τα αρχίσω ακόμη. Έχω πάρα πολλά βιβλία αδιάβαστα, και θα κάνω υπομονή. Θα περιμένω την Anubis να ολοκληρώσει την μετάφραση, και μετά θα τα διαβάσω όλα μαζί. Δύο που είχα από Κάκτο τα πέταξα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από Bell έχει κυκλοφορήσει ένα βιβλίο με τον τίτλο Η λίστα, αλλά αυτό είναι αστυνομικό και συγγραφέας του είναι ο Στιβ Μαρτίνι. Μπας και εννοείς αυτό;

 

By the way έχω φτάσει στην σελίδα 156 από τις 282 του βιβλίου, προφανώς και η μετάφραση/επιμέλεια δεν είναι στο ίδιο καλό επίπεδο με αυτή των εκδόσεων Anubis, αλλά δεν με έχει κουράσει... Περισσότερα όταν τελειώσω το βιβλίο (αύριο δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοούσα το ''Schindler's List'' του Τόμας Κενάλι. Νόμιζα ότι είχε μεταφραστεί από τα Bell, αλλά μάλλον κάνω λάθος. Έχω ξεκινήσει την ανθολογία ε.φ. ''Ψηφίδες από το Μέλλον''. Δύο ιστορίες που διάβασα μέχρι τώρα ήταν μέτριες.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα χτες βράδυ τη συλλογή διηγημάτων Αποκάλυψη του Δημήτρη Κανελόπουλου. Γενικά ένα βιβλίο που υπόσχεται ότι το επόμενο έργο του συγγραφέα θα είναι καλό. Στρωτή χρήση της -απλής και κατανοητής- γλώσσας, ιδέες που μπορεί να τις έχουμε ακούσει πολλές φορές στο παρελθόν, αλλά δείχνουν πολυφωνία στο κεφάλι του συγγραφέα, τάση προς εξερεύνηση. Τα ίδια τα διηγήματα καλύπτουν ένα αρκετά ευρύ φάσμα της φανταστικής λογοτεχνίας, από την ακραία δυστοπική εφ έως τον υπερφυσικό τρόμο (μόνο το φάνταζι λείπει, αν και υπάρχει κι ένας αστικός θρύλος).

 

Τα κακά νέα είναι ότι κάποια από τα είδη αυτά τα διεκπεραιώνει συνοπτικά και με πολύ κλισέ τρόπο. Όχι μόνο ως τεχνική συγγραφής (πχ, ξεκινάει μια οργουελική δυστοπία με "κεφάλαια" που περιγράφουν το μέλλον, πριν μπει στην κυρίως πλοκή) αλλά και από πλευράς οπτικών γωνιών, διαλόγων και κινήτρων των χαρακτήρων. Καταλήγει λοιπόν να περιγράφει κάτι που το έχουμε ξανακούσει, με τρόπο που τον έχουμε ξαναδιαβάσει και με απουσία της προσωπικής του σφραγίδας επ' αυτής της αφήγησης. Όλα αυτά κάνουν κάποια κομμάτια (κυρίως εκείνα με εφ θεματολογία) βαρετά.

 

Πολλά από αυτά τα προβλήματα στη γραφή εξαφανίζονται όμως όταν αλλάζει το είδος. Στο τρόμο, είναι σαν να βρίσκει επιτέλους τη δική του, την προσωπική φωνή. Το Sudden Death, ένα διήγημα όπου

 

 

ένας παράγοντας ομάδας ποδοσφαίρου που πάει προς υποβιβασμό παρενοχλείται από το φάντασμα ενός παλιού ποδοσφαιριστή

 

 

έχει μεν τους αφηγηματικούς του λόξυγκες μέχρι να πάρει μπρος, μετά όμως απογειώνεται σε απολαυστικά ύψη. Ομοίως και το διήγημα Νυχτερινό δρομολόγιο στο οποίο

 

 

καταφέρνει να μπλέξει στην αφήγηση ένα πραγματικό συμβάν, την πτώση του λεωφορείου του ΚΤΕΛ από την γέφυρα του ποταμού Αλιάκμωνα το Φεβρουάριο του 2003 και τον αστικό μύθο του μαυροντυμμένου ωτοστοπατζή, που σου αφήνει ένα σημέιωμα με νούμερα κι εξαφανίζεται.

 

 

αλλά και το χαριτωμένα τρομακτικό Ινστιτούτο Αδυνατίσματος, για το οποίο δε θα πω τίποτε περισσότερο από τον τίτλο του. :shuriken:

 

Γενικά, αν θέλετε να περάσετε καλά με αυτό το βιβλίο, διαβάστε στα πεταχτά τα εφ κομμάτια, αλλά απολαύστε τον τρόμο του. Νομίζω ότι αν ο Κανελόπουλος συνεχίσει να γράφει, θα δούμε αξιόλογα πράγματα στο μέλλον από αυτόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Το Sudden Death, ένα διήγημα όπου

 

 

ένας παράγοντας ομάδας ποδοσφαίρου που πάει προς υποβιβασμό παρενοχλείται από το φάντασμα ενός παλιού ποδοσφαιριστή

 

 

Α, ωραία. Και μόλις χτες πέρασα το όριο των 20κ στην πολύ 'πρωτότυπη' ιστορία μου με μια ομάδα ποδοσφαίρου που πάει για υποβιβασμό. :(

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναω το τελευταιο,μαλλον,βιβλιο για φετος.Τρεμω στο αγγιγμα σου 1!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Μπλέιζ, του Στίβεν Κινγκ.

 

Ωραίο βιβλιαράκι, λίγο διαφορετικό από τα στάνταρ του Κινγκ. Είμαι σίγουρος ότι θα συμπαθήσεις τον κακό της ιστορίας και θα περάσεις καλά.

Link to comment
Share on other sites

-Διαυγές Κενό Κεφάλι, Μαρία Τσαρούχα: Παράξενο κείμενο, με μπερδεμένες οπτικές γωνίες, εξαιρετική γραφή. Δεν ξέρω αν ανήκει στο φανταστικό, αλλά σίγουρα προσφέρει πολλή τροφή για σκέψη.

 

-Telepathy, Γιώργος Κώτσης-Καραμπάτης: Από τις 126 σελίδες του, τουλάχιστον οι 40 καταλαμβάνονται από λέξεις όπως "καλημέρα", "τι θα πάρετε;", "πάρκαρε, άνοιξε την πόρτα του αυτοκινήτου, βγήκε και πήρε το ασανσέρ για το γραφείο". Η τηλεπάθεια καταλαμβάνει δύο προτάσεις, υπάρχουν επίσης μερικές σελίδες που αφορούν τηλεκίνηση και όλο το υπόλοιπο είναι περιγραφή μιας μάλλον βαρετής ιστορίας κλωνοποίησης. Άλλο ένα παράδειγμα του πώς κάποιος (που βλέπει ταινίες θεωρεί ότι να γράψει μια νουβέλα με την ταινία που θα ήθελε να δει) αποτυγχάνει να χρησιμοποιήσει το μέσο που επέλεξε.

 

Διάβασα και το Γιο της Μάγισσας του δικού μας Ανδρέα Καπανδρέου, αλλά θα το κουβεντιάσουμε στο δικό του τόπικ.

Edited by Naroualis
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η μύτη, του Νικολάι Γκόγκολ. Σε λίγη ωρίτσα θα το έχω τελειώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μου πεταξετε ντοματες αλλα ανακαλυψα μια παιδικη σειρα που καθως την διαβαζω με ξεκουραζει και ηρεμει το κεφαλι μου...Οδυσσεας Μουρ... την εχετε ακουστα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το "Φαρενάιτ 451" του Ray Bradbury από την Άγρα, αν και έπρεπε να το διαβάσω πριν δω την ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχω να πιάσω καιρό King, σήμερα θα ξεκινήσω το "Η Ριτα Χαιηγουωρθ στις φυλακές Σάοσανκ".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχω να πιάσω καιρό King, σήμερα θα ξεκινήσω το "Η Ριτα Χαιηγουωρθ στις φυλακές Σάοσανκ".

 

Καταπληκτικό βιβλίο, και η ταινία από τις καλύτερες που έχω δει ποτέ μου. Είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσουν και τα δύο πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα ξεκινήσω το "Τραύμα" του Graham Masterton.

 

Αυτό φέτος το διάβασα. Γενικά μου φάνηκε αδύναμο.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην μέση του "The cerulean storm" του πέμπτου και τελευταίου μέρους του "The prism pentad" του κόσμου Dark Sun. Περιμένω επικό φινάλε.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ονειρεμένη ιστορία, του Άρθουρ Σνίτσλερ. Σ'αυτή τη νουβέλα βασίζεται η γνωστή ταινία Μάτια ερμητικά κλειστά του Κιούμπρικ, και μιας και το Star θα δείξει την Κυριακή την ταινία θα ήθελα πρώτα να διαβάσω το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το ημερολόγιο ενός ευαίσθητου killer, του Λουίς Σεπούλβεδα. Σε καμιά ώρα το πολύ θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..