Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Άρχισα το Όταν οι νεκροί χορεύουν, του Πάκο Ιγκνάσιο Τάιμπο ΙΙ. Το πολύ σε κάνα δίωρο θα το έχω τελειώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Stardust του Neil Gaiman για να ασχοληθώ και λίγο με τους στόχους του '13.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα το Dune και ηδη το μυαλο μου αρχιζει και λιωνει... ΕΠΟΣ.

Πού να μου αρεζαν τα strategy games και το Fantasy ( sci-fi/fantasy δεν θεωρειται?) . Εκει ηταν που θα εκλαιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Γκρούσαμ Γκρέιντζ, του Άντονι Χόροουιτς. Πολύ καλό, αστείο, διαβάζεται πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το Οι ιστορίες του Μπιντλ του Βάρδου, της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ. Θα το έχω τελειώσει μέχρι το απογευματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο scribd όλα τα βιβλία της σειράς Ανατριχίλες του Ρ. Λ. Στάιν, που μεταφράστηκαν στα ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος. Είπα να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια, γι'αυτό και άρχισα το πρώτο της σειράς (το οποίο ποτέ δεν διάβασα γιατί δεν το έβρισκα πουθενά), με τον τίτλο Το σπίτι των νεκρών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το λιοντάρι, η μάγισσα και η ντουλάπα, του Κ. Σ. Λιούις.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο scribd όλα τα βιβλία της σειράς Ανατριχίλες του Ρ. Λ. Στάιν, που μεταφράστηκαν στα ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος. Είπα να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια, γι'αυτό και άρχισα το πρώτο της σειράς (το οποίο ποτέ δεν διάβασα γιατί δεν το έβρισκα πουθενά), με τον τίτλο Το σπίτι των νεκρών.

 

Βιβλία σταθμός, ειδικά όταν είσαι σε τρυφερή ηλικία και δεν έχεις καμία επαφή με το horror. Θυμάμαι παρακολουθούσα μικρός power rangers και μετά περίμενα με ανυπομονησία να ξεκινήσουν οι ανατριχίλες στον ΑΝΤ 1.. Τα βράδια κατά τους θερινούς μήνες καθόμουν με την παρέα και προσπαθούσαμε να διηγηθούμε τις ιστορίες που διαβάζαμε, βάζοντας φυσικά και δικά μας στοιχεία μέσα. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έβγαλε καινούριο βιβλίο ο Στάιν, λέγεται: Πρώτη Μέρα στο Σχολείο... Για Πάντα

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο scribd όλα τα βιβλία της σειράς Ανατριχίλες του Ρ. Λ. Στάιν, που μεταφράστηκαν στα ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος. Είπα να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια, γι'αυτό και άρχισα το πρώτο της σειράς (το οποίο ποτέ δεν διάβασα γιατί δεν το έβρισκα πουθενά), με τον τίτλο Το σπίτι των νεκρών.

 

Βιβλία σταθμός, ειδικά όταν είσαι σε τρυφερή ηλικία και δεν έχεις καμία επαφή με το horror. Θυμάμαι παρακολουθούσα μικρός power rangers και μετά περίμενα με ανυπομονησία να ξεκινήσουν οι ανατριχίλες στον ΑΝΤ 1.. Τα βράδια κατά τους θερινούς μήνες καθόμουν με την παρέα και προσπαθούσαμε να διηγηθούμε τις ιστορίες που διαβάζαμε, βάζοντας φυσικά και δικά μας στοιχεία μέσα. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι έβγαλε καινούριο βιβλίο ο Στάιν, λέγεται: Πρώτη Μέρα στο Σχολείο... Για Πάντα

 

Τι μου θύμισες τώρα, Power Rangers και Ανατριχίλες στην TV... Πάντως άνετα τα διαβάζω και τώρα, είναι γρήγορα, εύκολα και έχουν φάση... Ναι, έβγαλε καινούργιο, αλλά δεν είναι από τα καλά του απ'όσο βλέπω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

the morningstar strain 1,2 και 3 (τελειώνω 1 ανα 2 μερες , αν κοπω σε ολα στην εξεταστική ξέρετε τι φταίει)

επίσης από λουντέμη της εκσταση

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ρώτα τον άνεμο, του Τζον Φάντε. Μου φαίνεται εξαιρετικό μέχρι στιγμής...

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευή και το Σάββατο διάβασα τον Στρογγυλό πύργο του Λάβκραφτ μαζί με τον Ντέρλεθ.Το βρήκα εξαιρετικό αν και στο τέλος το περίμενα λίγο καλύτερο,και το βράδυ λέω να ξεκινήσω το τρέμω στο αγγιφμά σου 2.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το προηγούμενο βιβλίο που διάβασα δεν μου άρεσε, σήμερα θα ξεκινήσω το "Φαντάσματα του 20ού αιώνα" του Χιλ για να πάρω το αίμα μου πίσω. :p

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για το καθιερωμένο τούβλο της χρονιάς με Τζέιμς Κλαβέλ και ''Σογκούν''. Ήμουν ανάμεσα σ' αυτό, σε δύο Τόμας Πίντσον που έχω, και σ' ένα δίτομο τέρας που αγόρασα πρόσφατα για τον Χίτλερ. Επέλεξα το συγκεκριμένο γιατί τον τελευταίο καιρό μου είχε γίνει έμμονη ιδέα και δεν σήκωνε άλλη αναβολή. Το ένστικτο μου μού λέει να ετοιμάζομαι για αριστούργημα από τα λίγα.

Edited by Δημήτρης
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα,αυτο ειναι 2-3 τουβλα μαζι.Αμα πεσει η τιμη μπορει να το αγορασω κι εγω.

 

Εγω λεω να ξεκινησω το Metro 2033.

Link to comment
Share on other sites

Καλα,αυτο ειναι 2-3 τουβλα μαζι.Αμα πεσει η τιμη μπορει να το αγορασω κι εγω.

 

Ειδικά αυτό το βιβλίο θα ήθελα να το σπάσουν στα δύο γιατί είναι πολύ κουραστικό να το κρατάς. Δεν κάνω πλάκα, μετά από αρκετή ώρα στα χέρια μπορεί όντως να γίνει μεγάλο πρόβλημα αυτό. Μάλλον με βλέπω να διαβάζω μόνο στο γραφείο, τέρμα το κρεβάτι για κάνα μήνα.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..