Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Συνεχίζω τη βόλτα μου στην Ευρώπη με ένα Δανέζικο μυθιστόρημα, το Βιβλιοπωλείο των Σκιών, του Μίκκελ Μπίρκεγκορ. Φαίνεται ενδιαφέρον.

Το τελείωσα. Ευχάριστο ανάγνωσμα, χωρίς να είναι τίποτα ιδιαίτερο. Είναι φανερό ότι πρόκειται για το πρώτο μυθιστόρημα του συγγραφέα (το γράφει και στο βιβλίο). Ενώ έχει μία πολύ ωραία ιδέα, είναι γραμμένο σαν με μπούσουλα. Του λείπει η ψυχή, θα έλεγα, όπως όταν ζωγραφίζουμε και φοβόμαστε να ξεφύγουμε από τα περιγράμματα.

Με εκνεύρισε λίγο το πόσο χοντροκομμένοι ήταν οι χαρακτήρες. Επίπεδοι, χωρίς καθόλου βάθος. Μάλιστα, ένας που από την αρχή δεν μου άρεσαν τα μούτρα του και περίμενα πότε θα δώσει τη σφαλιάρα στον πρωταγωνιστή, την έδωσε τελικα τόσο καθυστερημένα και ολοφάνερα που έβριζα για το πόσο ηλίθιοι είναι οι δυο πρωταγωνιστές.

 

Μια περιπετειούλα με την οποία πέρασα ευχάριστα τις ώρες μου αλλά που δεν συστήνω σε κανέναν και που επίσης χαίρομαι που τη δανείστηκα και δεν έδωσα λεφτά.

Edited by Cassandra Gotha
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εχτές το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" του Masterton,είναι το δεύτερο βιβλίο που διαβάζω από τον ίδιο συγγραφέα το πρώτο ήταν οι "Δαίμονες της Νορμανδίας" και μου άρεσε αρκετά πολύ οφείλω να πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εχτές το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" του Masterton,είναι το δεύτερο βιβλίο που διαβάζω από τον ίδιο συγγραφέα το πρώτο ήταν οι "Δαίμονες της Νορμανδίας" και μου άρεσε αρκετά πολύ οφείλω να πω.

 

Νομίζω πως αυτό θα σου αρέσει περισσότερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εχτές το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" του Masterton,είναι το δεύτερο βιβλίο που διαβάζω από τον ίδιο συγγραφέα το πρώτο ήταν οι "Δαίμονες της Νορμανδίας" και μου άρεσε αρκετά πολύ οφείλω να πω.

 

Νομίζω πως αυτό θα σου αρέσει περισσότερο!

Γατάκι.-

 

Εγώ έπιασα το Δίψα για Αίμα του Simon Clark. Η αφήγηση ενός 17χρονου για το τέλος του κόσμου, όταν οι ενήλικες φλιπάρουν και αρχίζουν να σκοτώνουν τα παιδιά. Αρχετυπικό survival Horror με μία ευχάριστα κυνικά χιουμοριστική διάθεση να υποφώσκει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα εχτές το "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" του Masterton,είναι το δεύτερο βιβλίο που διαβάζω από τον ίδιο συγγραφέα το πρώτο ήταν οι "Δαίμονες της Νορμανδίας" και μου άρεσε αρκετά πολύ οφείλω να πω.

 

Νομίζω πως αυτό θα σου αρέσει περισσότερο!

Γατάκι.-

 

Εγώ έπιασα το Δίψα για Αίμα του Simon Clark. Η αφήγηση ενός 17χρονου για το τέλος του κόσμου, όταν οι ενήλικες φλιπάρουν και αρχίζουν να σκοτώνουν τα παιδιά. Αρχετυπικό survival Horror με μία ευχάριστα κυνικά χιουμοριστική διάθεση να υποφώσκει.

 

Αυτο ηταν η πρωτη σπλατερια που ειχα διαβασει μετα τα Βιβλια του Αιματος πριν πολλα χρονια. Τοτε δεν μου ειχε αρεσει, αλλα καποια στιγμη πρεπει να το ξαναδιαβασω, γιατι τα γουστα αλλαζουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η ιστορία του γιατρού Τζον Ντουλίτλ, του Χιου Λόφτινγκ. Πολύ παιδικό αλλά έχει πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες συλλογες διηγηματων ταυτοχρονα:

 

1) Χτυπημα στο κεφαλι - Mike McCormack, ΟΞΥ

 

2) Ιστοριες - Χ.Λ.Μπορχες, Ερμης

 

3) Εργοστασιο Εφιαλτων - Λιγγοτι, ΟΞΥ

 

4) Διαφορες αμερικανικες συλλογες διηγηματων Κθουλου, οπως τα New Cthulhu:Recent Weird, Cthulhu 2000, Book of Cthulhu, etc..

 

Ολα τα παραπανω σε μικρες δοσεις, μια μια ιστορια απο καθε βιβλιο.

 

Οποτε λεω να ξεκινησω κανα μυθιστορημα, με επικρατεστερο το Τραγουδι της Θεας Καλι, του Νταν Σιμμονς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες συλλογες διηγηματων ταυτοχρονα:

 

1) Χτυπημα στο κεφαλι - Mike McCormack, ΟΞΥ

 

2) Ιστοριες - Χ.Λ.Μπορχες, Ερμης

 

3) Εργοστασιο Εφιαλτων - Λιγγοτι, ΟΞΥ

 

4) Διαφορες αμερικανικες συλλογες διηγηματων Κθουλου, οπως τα New Cthulhu:Recent Weird, Cthulhu 2000, Book of Cthulhu, etc..

 

Ολα τα παραπανω σε μικρες δοσεις, μια μια ιστορια απο καθε βιβλιο.

 

Οποτε λεω να ξεκινησω κανα μυθιστορημα, με επικρατεστερο το Τραγουδι της Θεας Καλι, του Νταν Σιμμονς.

 

Όταν ολοκληρώσεις τις ιστορίες, θέλω σχόλιο για το Χτύπημα στο κεφάλι.

 

Επίσης, σίγουρα να ξεκινήσεις άμεσα το βιβλίο του Σίμονς, τα σπάει!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το Γράψε σβήσε "Μου π*δ"ξες την ιδέα", ανθολογία διηγημάτων της λέσχης "Γομολάστιχα". Τελείωσε στο πι και φι. Εύκολο, αλλά όχι εύπεπτο, ούτε θα περάσει έτσι, χωρίς ν' αγγίξει έστω μια χορδή. Ξεχωρίζω (με την έννοια του "μπορώ να αναγνωρίσω") τις πένες της Αγγελικής Μαρίνου (με τις παράξενες γυναίκες της), της Γιούλης Αναστασοπούλου (με τις ψυχαναλυτικές νύξεις) και του Π. Μ. Ζερβού (με την παλαιομοδίτικη φρίκη του). Οι υπόλοιποι μου πρόσφεραν ευχάριστες εκπλήξεις παραπάνω από μια φορά ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ο ζωντανός νεκρός, του Γουίλκι Κόλινς. Μέχρι το απογευματάκι θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα το καινούριο βιβλίο του Stephen King 11/22/63, αντε να δουμε ρε παιδιά. ελπίζω να μη με ρίξει, γιατί το προηγούμενο (άσε το κακό να μπει) με έκανε χάλια ψυχολογικά. οπότε στροφή σε πιο ευχάριστα αναγνώσματα, γιατί δεν είναι εποχές για περισσότερη κατάθλιψη :)

Edited by Anwrimos23
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα Το διαμέρισμα της οδού Πατησίων της Μάρως Τριανταφύλλου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η λέσχη της αυτοκτονίας, του Ρ. Λ. Στίβενσον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ τελείωσα το "Ανταρκτική" της Άντζελας Δημητρακάκη. Mainstream νοβελέτα σχετικά με την καθημερινή ( ; ) ζωή μιας παρέας τελειωμένων ανθυποφοιτητών στην Αθήνα του 1997 (νομίζω). Χαριτωμένη, ευκολοδιάβαστη, με δυνατό show κάποιον χαρακτηριστικών, καλοί οι χαρακτήρες, αλλά από πλοκή μάλλον ανύπαρκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ το "όσα ξέρει η νύχτα" του Ντίν Κούντζ.

 Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Ελπίζω να σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεκινώ το "όσα ξέρει η νύχτα" του Ντίν Κούντζ.

 Ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία. Ελπίζω να σου αρέσει.

Η αλήθεια είναι πως είχα διαβάσει την κριτική σου και επειδή συνήθως σε βαθμολογίες πέφτουμε κοντά, κοινώς τα ίδια γούστα, είπα να το τιμήσω. Πρίν δυο χρόνια περίπου είχα διαβάσει το "ο εφιάλτης παραφυλάει" και το βρήκα εξαιρετικό βιβλίο τρόμου! Τώρα, είμαι στις πρώτες 60 σελίδες και ήδη η τρίχα είναι κάγκελο! Βλέπω να μπαίνει στα αγαπημένα και αυτό! Βεβαίως ξέρω πως ο Κούντζ έχει περιορισμένα "διαμάντια" και ελπίζω μελλοντικά να ψαχτώ για αυτά και μόνο. :victory:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες βράδυ τελείωσα το "Ανταρκτική" της Άντζελας Δημητρακάκη. Mainstream νοβελέτα σχετικά με την καθημερινή ( ; ) ζωή μιας παρέας τελειωμένων ανθυποφοιτητών στην Αθήνα του 1997 (νομίζω). Χαριτωμένη, ευκολοδιάβαστη, με δυνατό show κάποιον χαρακτηριστικών, καλοί οι χαρακτήρες, αλλά από πλοκή μάλλον ανύπαρκτη.

Μια από τα ίδια και για εμένα, Ελληνική απόδοση του ελαφρώς transgressive κοινωνικού μυθιστορήματος των 90's. Η ηρωίδα που γυρνάει από ταξίδι 2 χρόνων στην Ελλάδα και η ζωή σε ένα κοινόβιο (παρέα με καλλιτέχνες, dj και αιώνιους φοιτητές) με ποτά, ναρκωτικά, αλτέρνατιβ ροκ μουσική και τις διαπροσωπικές σχέσεις των θαμώνων. Καλή γραφή, σε αρκετά σημεία μπερδεμένη, σχεδόν συνειρμική, ελάχιστη πλοκή, συμπαθητική δουλειά με τους χαρακτήρες (οι μισοί από τους οποίους ήταν απλά ονόματα, οι υπόλοιποι όμως διαγράφονταν πετυχημένα).

Συνολική εντύπωση: ευχάριστα ξεπερασμένο βιβλίο, τα 16 χρόνια που έχουν περάσει και οι αλλαγές που έχουν έρθει αφαιρούν αρκετά από το περιεχόμενο του βιβλίου.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Η μέρα της συμφοράς, του Λεονάρντο Σάσα.

Link to comment
Share on other sites

Cold print του Ramsey Campbell: συλλογή με λαβκραφτικές ιστορίες του γνωστού βρετανού συγγραφέα. Κάποιες τις είχε γράψει σε πολύ νεαρή ηλικία και αυτό φαίνεται. Κάποιες μεταγενέστερες που περιέχονται είναι πολύ καλές. Σε γενικές γραμμές πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από δέκα και πλέον χρόνια, ξαναπιάνω το ''Έλρικ του Μελνιμπονέ''. Θα προσπαθήσω να διαβάσω σερί και τα πέντε της σειράς, εκτός και αν το overdose έχει άλλη άποψη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το πνεύμα του μπουκαλιού, του Ρ. Λ. Στίβενσον. Η έκδοση που έχω (Γράμματα) περιέχει τρεις ιστορίες: Το πνεύμα του μπουκαλιού, Μάρκχαϊμ και Ο τυμβωρύχος.  

Edited by BladeRunner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Ουλαμός θανάτου, του Ντον Πέντλετον. Δεύτερο βιβλίο της σειράς Ο Εκτελεστής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..