Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Διαβάζω την "Τσακισμένη ακτή" του Peter Temple από εκδόσεις Τόπος. Πολύ ωραίο αστυνομικό, με λίγη δράση αλλά που ασχολείται με πολλά κοινωνικά θέματα της Αυστραλίας και όχι μόνο, όπως ο ρατσισμός, η διαφθορά κλπ κλπ.

 

Κοντεύω να το τελειώσω οπότε αύριο, μάλλον, θα γράψω κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω την "Τσακισμένη ακτή" του Peter Temple από εκδόσεις Τόπος. Πολύ ωραίο αστυνομικό, με λίγη δράση αλλά που ασχολείται με πολλά κοινωνικά θέματα της Αυστραλίας και όχι μόνο, όπως ο ρατσισμός, η διαφθορά κλπ κλπ.

 

Κοντεύω να το τελειώσω οπότε αύριο, μάλλον, θα γράψω κάτι παραπάνω.

 

Να μας γράψεις ένα σχόλιο γιατί είναι στο παζάρι βιβλίου και αν αξίζει, να πάω να το πάρω κάποια στιγμή,

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω την Ιστορία της Αρχαίας Σπάρτης του Σαράντου Καργάκου. Πρόκειται για ένα δίτομο τέρας, που ευτυχώς διαβάζεται ευχάριστα. Παράλληλα διαβάζω και διάφορες ιστορίες τρόμου από δύο-τρεις διαφορετικές ανθολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα σήμερα μέσα στο ταξί την Εκπαίδευση του Μικρού Δέντρου, του Forest Carter. Υποθέτω ότι είναι για τους Αμερικανούς (και δη τους Ιθαγενείς Αμερικανούς) ότι για μας ο Μεγάλος Περίπατος του Πέτρου ή το Καπλάνι της Βιτρίνας. Πεντάχρονο ορφανό Ινδιανάκι περιμαζεύεται από τους παπούδες του σε μια καλύβα πάνω στα βουνά και μαθαίνει τον Τρόπο του Τσεροκί, κάπου γύρω στο 1920.

 

Από πού να ξεκινήσω να σας το προτείνω; Από τη γλώσσα (σε μετάφραση, αλλά κάτι μένει) του Μικρού Δέντρου, που μιλάει σαν ένα ώριμο πεντάχρονο; Από τα συμπεράσματα που βγάζει βλέποντας πράγματα που σε κάνουν να δαγκώνεσαι; Από την ανάλαφρη αντιμετώπιση γεγονότων που είναι από εξοργιστικά έως τραγικά; Από την γλυκύτατη αποστασιοποίηση του παιδιού, την ειλικρίνια και την αθωότητά του, που δε βλέπει πουθενά κακό ή την εξίσου γλυκύτατη κοσμοθεωρία του παππού, που υποθέτει τους λόγους για τους οποίους η Λαίδη Μάκβεθ συμπεριφέρεται έτσι;

 

Ακόμα και το τέλος, που περιμένεις ότι θα είναι μάλλον πικρό, σου αφήνει ένα χαμόγελο, κάτι σαν ελπίδα ότι τελικά οι καλοί άνθρωποι δεν πάνε όλοι χαμένοι.

Edited by Naroualis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Ψυχρό δέρμα του Albert Sánchez Piñol. Έχω διαβάσει μέχρι τώρα μόνο το εξαιρετικό Η Πανδώρα στο Κονγκό που είναι και το δεύτερο που κυκλοφορεί στα ελληνικά και νομίζω ότι έχει κάποια δοκίμια και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι όχι όμως μεταφρασμένα. Πέρυσι κυκλοφόρησε το τελευταίο του βιβλίο με τίτλο Virtus που ούτε ξέρω αν πρόκειται να μεταφραστεί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το Black Man του Richard Morgan.

Αστυνομικό θρίλερ με επιστημονική φαντασία (γενετικά τροποποιημένοι άνθρωποι, αποικισμός στον Άρη, σκηνικό στην πρώτη δεκαετία του 2100).

Καλό γενικά, με πολλή δράση και με πάρα πολύ αίμα, αλλά λίγο δύσκολο στις εκφράσεις και στην αργκό.

Επέλεξα να το διαβάσω επειδή είχα ξετρελαθεί με το Altered Carbon (Θνητοί Θεοί) που είχα διαβάσει πρόπερσι τέτοια εποχή. Δεν έμεινα παραπονεμένη, αλλά σαφώς θεωρώ εκείνο καλύτερο έργο του συγγραφέα από το Black Man.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Θερμά σώματα, του Ισαάκ Μάριον, το οποίο από αύριο θα προβάλλεται και στους ελληνικούς κινηματογράφους (Warm Bodies - Αγάπησα ένα ζόμπι). Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται και καλογραμμένο...

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

θα ξρκινησω το βραδυ τον ματωβαμενο μεσημβρινο του μακαρθυ

 

Κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Κριστίν του Κινγκ και έσπασαν τα νεύρα μου! Πάντα όποτε το πιάνω να το διαβάσω κάτι γίνεται, κάποιος με θέλει, κάτι με διακόπτει. Ε, συγχίστηκα και άρχισα να το διαβάζω από την αρχή αργά τη νύχτα με την ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα σήμερα το πολυσυζητημένο "Κορίτσι της διπλανής πόρτας" του Jack Ketchum...

Για να δούμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τους Αχυράνθρωπους του Michael Marshall που πήρα σήμερα.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τους Αχυράνθρωπους του Michael Marshall που πήρα σήμερα.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις...

 

Να σου πω τις δικές μου; Από τα καλύτερα θρίλερ που έχω διαβάσει! Καταπληκτική γραφή, ιντριγκαδόρικο θέμα, εξαιρετική πλοκή με ανατροπές και εκπλήξεις, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ωραία ατμόσφαιρα... 5 αστεράκια από μένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είπα φέτος να διαβάσω κάποια κλασικά παραμύθια φαντασίας και τρόμου, αρχίζοντας με το Σπίτι στην ομίχλη (Coraline) του Νιλ Γκέιμαν και συνεχίζοντας με την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων, του Λιούις Κάρολ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει από χτες αργά το βράδυ το Ο ανεψιός του μάγου, του Κ. Σ. Λιούις. Την σειρά Νάρνια θα την διαβάσω με βάση την αρίθμηση που έχει ο Κέδρος και η Harper Collins.

Edited by BladeRunner
Link to comment
Share on other sites

Bernard cornwell φλεγόμενη γη που αγόρασα σήμερα.περίμενα πάνω άπο ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μαθημάτων τις εξεταστικής είπα να αρχίσω τον Τρυποκάρυδο του Τομ Ρόμπινς αλλά πάω με ρυθμούς χελώνας. Όταν έχω χρόνο να το πιάσω πρέπει να διαβάσω και όταν δε θέλω να διαβάσω άλλο με παίρνει ο ύπνος! :Ρ

Δεν έχω ιδέα ούτε που το πάει αλλά ούτε κι αν καταλαβαίνω τι γράφει. Απίστευτο χιούμορ.

 

Παράλληλα κρατάω ένα ανοιχτό μέτωπο με τον Abercrombie (το δεύτερο του First Law). Οι σελίδες φεύγουν πολύ γρηγορότερα από το πρώτο μέχρι στιγμής.

Ίσως επειδή έχεις εμπειρία με τον κόσμο, ίσως επειδή ξέρεις τους χαρακτήρες...Πάντως ένας φίλους που διάβασε πρώτος την τριλογία μου επιβεβαίωσε ότι

τσουλάν όλο και πιο εύκολα το 2 και το 3.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΟΡΑΜΑΤΑ:ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ. Από την ανθολογία αυτή ξεχώρισα δύο διηγήματα.Το: Επόμενος στην σειρά του BRADBURY και το: η ζωή του θανάτου του BARKER.

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδεύοντας μια νύχτα το χειμώνα τι καλύτερο από το να διαβάζω το βιβλιο του Italo Calvino

 

Αν μια νύχτα το χειμώνα ένας ταξιδιώτης

Link to comment
Share on other sites

Bernard cornwell φλεγόμενη γη που αγόρασα σήμερα.περίμενα πάνω άπο ένα χρόνο.

 

Eιναι διαθεσιμο το πρωτο κεφαλαιο του βιβλιου στο site του ψυχογιου (ετσι μου ειπαν προχθες που μιλησα μαζι τους). Δεν το εχω βρει βεβαια ακομα, αμα το βρω θα βαλω link.

 

Εdit: Αυτο πρεπει να ειναι. http://www.psichogios.gr/datafiles/videos/Cornwell_Flegomenh_Gh.pdf

Edited by stratigos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..