Jump to content

Τι διαβάζετε;


RObiN-HoOD
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Θα σας παρακαλούσαμε, αν είναι δυνατό, να μην γράφετε κριτικές για βιβλία σε αυτό το topic, επειδή, στο topic με την πάροδο του χρόνου αυξάνονται οι σελίδες και χάνονται οι κριτικές μέσα σε αυτές.

Μπορείτε να κάνετε post τις κριτικές σας μέσα στο topic του εκάστοτε συγγραφέα/βιβλίου (αν υπάρχει), αν δεν υπάρχει, μπορείτε να φτιάξετε εσείς.

Αυτό θα βοηθούσε πολύ υποψήφιους αναγνώστες που θέλουν να διαβάσουν κάποιο βιβλίο/συγγραφέα και θέλουν να διαβάσουν κριτικές.

Recommended Posts

Τελειώνω το "το Αυτό" (υπέροχο!) και σειρά έχει το "Κριστίν" και πάλι του Κινγκ.

 

Από τα πολύ αγαπημένα μου και τα δύο. Για ''Το Αυτό'' ok, λίγο- πολύ το ήξερα ότι θα μου άρεζε. Με το ''Κριστίν'' όμως ίσχυε το ακριβώς αντίθετο, μιας και δεν με πολυτραβούσε το θέμα του. Αποδείχθηκε όμως πολύ ευχάριστη έκπληξη. Από τα πλέον καλογραμμένα και με μία ωραία αίσθηση νοσταλγίας για τα παλιά. (Έστω και αν δεν τα ζήσαμε εμείς οι νεώτεροι :lol:) Είμαι περίεργος να δω πως θα σου φανεί.

Edited by Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι πολύ περίεργη πως θα μου φανεί το συγκεκριμένο διότι για κάποιον ασαφή λόγο έχω την εντύπωση πως δεν θα είναι όσο καλό θα ήθελα. Χμμμμμ ίσως από την ταινία που είχα δει κάποτε;

Αλλά το Αυτό πραγματικά είναι για τη δεκάδα με τα καλύτερα του!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ είμαι πολύ περίεργη πως θα μου φανεί το συγκεκριμένο διότι για κάποιον ασαφή λόγο έχω την εντύπωση πως δεν θα είναι όσο καλό θα ήθελα. Χμμμμμ ίσως από την ταινία που είχα δει κάποτε;

Αλλά το Αυτό πραγματικά είναι για τη δεκάδα με τα καλύτερα του!

 

Το ότι έχεις δει την ταινία, όντως μπορεί να παίζει ρόλο για αυτό που αισθάνεσαι. Και αυτό είναι κάτι που προσπαθώ πάντα να αποφεύγω όποτε μπορώ. Να βλέπω δηλαδή πρώτα την ταινία, και να πιάνω μετά το βιβλίο. Μου είναι μετά πολύ δύσκολο να κάτσω και να διαβάσω, καταντάει σχεδόν αγγαρεία. Ας ελπίσουμε πάντως ότι δεν θα συμβεί, και θα σου αρέσει.

 

Εγώ τα έβαλα και τα δύο με το ''Κριστίν'' μάλιστα μία θέση πιο πάνω ;-)

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ εννοείται να διαβάζω τα βιβλία πρώτα για να μην ξέρω τι θα γίνει, αλλά και πάλι τα απολαμβάνω πχ το Αυτό με είχε κατατρομάξει ως ταινία όταν ήμουν πιτσιρίκι. Ε, τώρα ενώ ξέρω τη βασική εξέλιξη δε με πειράζει γιατί είναι τε λει ο! (αν εξαιρέσεις βέβαια κάτι ηλίθια λάθη στη μετάφραση)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινώ σήμερα το Guards Guards του Prachett και ελπίζω να το τελειώσω εώς ότου έρθουν τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέας Εμπειρίκος, Ζεμφύρα ή Το μυστικόν της Πασιφάης. Έ-Ρ-Ω-Τ-Α-Σ με τη γλώσσα του Εμπειρίκου! Και πόσες λέξεις που δεν είχα ματαδεί! υπετενθόρινζαν, αλγολαγνεία, γοργόσκιρτα, φιλομειδής... Ποίηση σκέτη!

 

"Α! Είναι αλήθεια εξαισία!" εψιθύρισεν πάλι ο πλανόδιος ποιητής, και πορευόμενος με βήμα ταχύ προς το ιπποδρόμιον, έβλεπε τον εαυτόν του εις επιτυχείς ερωτικάς περιπετείας με την πυρρότριχαν Ουγγαρέζαν, οτέ μεν εν Παρισίοις, οτέ δε εν Βουδαπέστη, και τέλος εις τας υδατοπτώσεις του Νιαγάρα, με τον εαυτόν του ενδεδυμένον ως Bill Cody, εκείνην δε με το ζινζολινόχρουν φόρεμά της, ενώ κάπου κοντά τρεις νέγροι με banjos τραγουδούσαν κορυβαντιώντες "Oh Suzanna! Oh dont you cry for me- I come from Alabama, with a banjo on my knee".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στα μισά της νουβέλας Στη δίνη του χρόνου, της Κέιτ Βίλχελμ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Αδύνατος'' του Στήβεν Κινγκ.

Ένα πολύ καλό βιβλίο...

Απ'τις λίγες περιπτώσεις που η ταινία και το βιβλίο είναι εξίσου καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ματοβαμμένος Μεσημβρινός , Κόρμακ ΜακΚάρθι, Εκδόσεις Σ.Ι.Ζαχαρόπουλος

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το ''Αδύνατος'' του Στήβεν Κινγκ.

Ένα πολύ καλό βιβλίο...

Απ'τις λίγες περιπτώσεις που η ταινία και το βιβλίο είναι εξίσου καλά.

 

Το είχα διαβάσει πριν από δέκα χρόνια περίπου, και το ξαναπιάνω τώρα με αφορμή την ταινία που έβαλε πριν από λίγο καιρό η τηλεόραση. Την έγραψα, θα διαβάσω το βιβλίο, και μετά θα κάτσω να την δω. Ναι, είναι ωραίο βιβλίο. Χωρίς να είναι από τα κορυφαία του, είναι καλό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει την συλλογή διηγημάτων του Ντμίτρι Μπιλένκιν με τον τίτλο Η Αρχή της Αβεβαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα το Το αγόρι που κλώτσαγε γουρούνια, του Τομ Μπέικερ. Σε μια ώρα το πολύ θα το έχω τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα ένα omnibus του Βίκτωρ Ουγκώ που έχω στην σειρά Άπαντα Κλασσικών Συγγραφέων. Περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τα έργα ''Η Παναγία των Παρισίων'', ''Η Τελευταία Ημέρα ενός Κατάδικου'' και ''Ο Κλωντ Γκε''.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Ubik του Philip K. Dick. Έχοντας διαβάσει το ''Ηλεκτρικό πρόβατο'', και έχοντας ακούσει όλα τα θετικά σχόλια για το βιβλίο, περιμένω (και ελπίζω) να εντυπωσιαστώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω το ''Η μεγάλη Περιπέτεια'' του Τζόν Ταίην που πήρα από το Βουκ Κρόσσινγκ του μήτινγκ. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα τους Κλήρους του Θανάτου επιβεβαιώνοντας την θεωρία που είχα φτιάξει στο μυαλό μου πως ο Χάρι είναι πρόγονος του Σλίθεριν όπως και ο Βόλντερμοντ. Τώρα διαβάζω το Talon of the silver hawk και είναι το πρώτο βιβλίο του Feist που έπεσε στα χέρια μου.Η περιγραφή του κόσμου δεν με έχει κουράσει καθόλου, αντίθετα με αποροφάει κοντεύοντας αρκετές φορές να χάσω την στάση που πρέπει να κατέβω στον ηλεκτρικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή του κόσμου δεν με έχει κουράσει καθόλου, αντίθετα με αποροφάει κοντεύοντας αρκετές φορές να χάσω την στάση που πρέπει να κατέβω στον ηλεκτρικό.

 

Νομίζω πως αυτό πρέπει να ανακηρυχθεί το δεύτερο καλύτερο συγγραφικό κομπλιμάν του sff.gr, μετά το "θα το αγόραζα". :first:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πρόσφατα τα:

 

- Η Γκρίζα Χώρα και άλλες ιστορίες από τον μακρινό Βορρά, του Θωμά Μαστακούρη.

Κλασικό έργο στο στυλ των διηγημάτων του βορρά, όπως τα έχουμε συνηθίσει από τις Ωρόρες. Στην πραγματικότητα κάποια αποτελούν επέκταση και συρραφή των ιστοριών που έχουν δημοσιευτεί σε διάφορα τεύχη. Δεν ξέρω αν είναι όλα, επειδή δεν έχω διαβάσει όλους τους τόμους της σειράς, πάντως το ίδιο το "Η Γκρίζα Χώρα" είναι ένα έργο σε τρεις πράξεις. Αυτό και οι "Απρόσκλητοι Επισκέπτες" είναι τα καλύτερα της συλλογής (πράγμα καλό επειδή αποτελούν και τον κύριο όγκο του βιβλίου). Γενικά το βιβλίο είναι περιποιημένο κι έχει ωραίο εξώφυλλο. Για όσους δεν είναι γνώστες της μυθολογίας του βορρά υπάρχουν και αρκετές σημειώσεις στο τέλος κάθε κεφαλαίου/διηγήματος που διευκολύνουν την ανάγνωση.

 

- Dandelion Wine, Ray Bradbury

Το βιβλίο περιγράφει το καλοκαίρι δυο παιδιών δώδεκα και δέκα χρονών στην κλασική αμερικάνικη κωμόπολη του Μπράντμπερυ, την Green Town, το 1928.

Συνήθως τέτοια αναγνώσματα, χωρίς πλοκή και χωρίς κορύφωση, με πολύ χαλαρή σύνδεση των ιστοριών μεταξύ τους, δεν είναι από τα αγαπημένα μου. Ωστόσο, εδώ δεν είχαμε να κάνουμε με μια απλή αφήγηση. Εδώ ήταν τόσο ποιητικό το μεγαλύτερο μέρος της ιστορίας, που δεν ήθελα να σταματήσω να το διαβάζω, κι ας μην είχε σασπένς και εκπλήξεις.

Απλά πανέμορφο, έτσι γιατί ήταν πανέμορφο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..